2025-09 (4033)

Kollektiivmõistus mõõdab mälurannikut
Rannikueestlase mõttemaastikel triivib kindlasti ka vana paat, millel on veel isegi aerud küljes, aga millega merele minna tegelikult ei saa.       
Paul Kuimet, Tallinna Kunstihoone

Kollektiivmõistus mõõdab mälurannikut

Ja ega tegelikult olegi Uru Valteri ajaline ulatus täpselt teada – võib-olla oli ta rannikul koos kiviaegsete hülgeküttidega.

T ja X lahkuvad maalt
USAs võib Tesla-vastasuse pärast ka kongi sattuda. Beautiful deal?      
Michael Nigro / PACIFIC PRE / SIPA

T ja X lahkuvad maalt

Maailm on Muski-vastast protestivaimu täis. Eesti sörgib (veel) sabas.

Ennäe inime
Kati Saarits lõi leidmööblist, originaalsest tarbekeraamikast ning kodutekstiilist ulmelisi installatsioone – sihuke hruštšovkakorteri kosmoseodüsseia.       
Ako Allik

Ennäe inime

Huvitaval kombel pärib ühine probleemiseade peaaegu kõikide tänavuste skulptuuride juures inimsuse järele.

Kas Flooja päästab meid?
Kontsert kui missa, kus DJ-puldist saab altar, publikust kogudus ja peaesinejast (pool)jumal, kes viib läbi erinevaid puhastumistseremooniaid.       
Taavet Kirja

Kas Flooja päästab meid?

Florian Wahli ambitsioonikas Estonia-kontsert tõestab taas, et kultuuris on nähtused tihti kõige huvitavamad siis, kui need on kujunemisjärgus.

Ruumihäkime linna!
Väljavõte võidutööst „Mosaiik“, autorid Madis Keerd, Artur Raik, Katariina Kangro, Riina Parve.

Ruumihäkime linna!

Akadeemia tee korterelamute renoveerimisprojektis uuriti hääbuva linnakunsti rolli kohaidentiteedi hoidmisel.

Tänavaruumi muutmine on mõtteviisi küsimus
Professor Marco te Brömmelstroet peab ennast aktivistiks, kelle tähtsaim eesmärk on näidata linlastele, et peale betooni ja asfalti valatud variandi A on tänavaruumi kujundamisel ka varuvariant B.       
Piret Räni / Tallinna Ülikool

Tänavaruumi muutmine on mõtteviisi küsimus

Marco te Brömmelstroet: „See on ju imelik, et avalikus ruumis tohib hoida vaid autot. Kui paigutaksin tänavale hobuse, külmkapi või klaveri, peetaks seda prügistamiseks.“

Elleni nähtamatu raamat
Kuidas jääb selle kirjutamata raamatuga, millest Ellen (Marika Barabanštšikova) elukohustuste keerises kõigega toime tulles siiski vargsi või ka selgesõnaliselt unistab: romaan täiskasvanutele, aga lapsest.       
Maris Savik

Elleni nähtamatu raamat

Lavastuse „Elleni sekund“ helge telg on Marika Barabanštšikova Ellen Niidu rollis: päikeseline, elujulge tüdruk, neiu, naine, ema, kes loob ja hoiab koduse maailma pidevust.

Tühja raamaturiiuli võimalikkusest 
Kaspar Viilup, filmiajakirjanik
Erakogu

Tühja raamaturiiuli võimalikkusest 

On inimesi, kellel pole kodus ühtki raamatut. See näitab iseloomu! Ma ei tea, kas neid lõpuni mõistan, aga austan kindlasti. Üks on seejuures väga tõenäoline: kui pole raamatuid, siis ilmselt pole ka raamaturiiulit. Elementaarne, eks ole.  
Unistus tühjast riiulist tundub küll pigem utoopia, mille poole püüab kogu elu liikuda iga kirjandushuviline.…
Lootusetuse lootusrikas lõpp

Lootusetuse lootusrikas lõpp

Jevgeni Gribi loomingulises biograafias on Eesti Rahvusballetis lavale toodud „Valgus maailma lõpust“ isikupärase käekirja vormimisel samm edasi.

Eestlasena Indoneesias rahvajuttude kogumikku koostamas

Eestlasena Indoneesias rahvajuttude kogumikku koostamas

Olin läinud aasta lõpus Indoneesias Ida-Nusa-Tenggara provintsis töö­lähetuses ELi teadus- ja innovatsiooni­programmi Horisont 2020 rahastatud OCSEANi projekti (Oceanic and Southeast Asian Navigators) raames. Selle 24 Euroopa ja Aasia partnerit hõlmava projekti eesmärk on koguda geneetilist, arheoloogilist, lingvistilist ja rahvapärimuslikku materjali, et selgitada Kagu-Aasia saarestiku ja Okeaania rahvaste etnogeneesi. Kogumis- ja…
Kunstiga madude suve vastu
Céline Sallette: „Oma raamatus „Minu saladus“ nimetab Niki seda suve, mil isa ta vägistas, „madude suveks““.
Laurent VU / SIPA / Scanpix

Kunstiga madude suve vastu

Céline Sallette: „Me ei saanud Niki de Saint Phalle’i kunsti näitamiseks õigusi. Väljendasime soovi teha Nikist film, aga perekond ütles kohe, et nad ei luba seda teha.“

Eesti metsa akadeemiline vardja
Teaduslikult pakuvad Rein Drenkhanile enam huvi võõrad lõunapoolse päritoluga patogeenid, mis jõuavad siia kliimamuutuse lainel ja ka inimese poolt levitatuna. Viimase 20 aasta jooksul on metsapatoloogia töörühm avastanud tosinkond uut puude patogeeni ja arvata võib, et neid tuleb veelgi. Pildil Rein Drenkhan Indias proove kogumas.      
Ahto Agan

Eesti metsa akadeemiline vardja

Metsapatoloogia professor Rein Drenkhan rõhutab kliimamuutuste otsest mõju meie metsale, mets vajab kliimamuutuste ja sellega kaasnevate probleemide eest kaitset.

Eesti nüüdisanimatsiooni lühikursus
„Yummys“ on napi kümmekonna minutiga üles leitud ühe suhte napakad-naerutavad paradoksid, aga tahtnuks tegelastega pikemalt aega veeta, et lugu naha alla poeks.      
Kaader filmist

Eesti nüüdisanimatsiooni lühikursus

Lühianimakassett „Animaffia“ pole mingi best of, vaid pooleteise tunniga maalitakse üles meie animatsiooni tänapäev kõigis tema värvides.

Kuidas soomeugrilaste konte korjati
Hukkunu hinge kehastav nukk tema hoidmiseks tehtud sammasaida ava juures. Kai Vaarandi foto.
RM Fk 1908:151

Kuidas soomeugrilaste konte korjati

Etnograafid rändasid maailma äärde, püüdes põlisrahvaste hingemaailma mõista, kuid varjudes on teisi, kelle eesmärgid ei ole alati nii puhtad.

Inimväärset elu igatsedes
Moonika Siimets uurib filmis „Must auk“ küsimust, mis juhtub siis, kui maavälised jõud ja horoskoopide ennustused saavad tõeks, kui new age’i ajakirjadest loetu muundub tõelisuseks. Pildil sõbrannad Maret (Eva Koldits) ja Sirje (Anne Reemann).       
Kaader filmist

Inimväärset elu igatsedes

„Must auk“ tuletab meelde, et ühest ärevast või üksildasest päevast teise elades tasub mängida, et nõnda elust rõõmu tunda.

Memme vaeva mõõda miljardites
Karl Manberg. Hoovis. Õli, 1980. aastad.       
Eesti Kunstimuuseum

Memme vaeva mõõda miljardites

Hooletööst sõltub palju ja selle tegemiseks kulub palju aega ja energiat, ometi ei ole see ühiskonnas väärtustatud.

Neetult valjult, ja seda juba kaheksa aastat
Phlox tekitas ohtralt elevust ja kaasaelamist nii saalis kui ka pärast vestlustes.      
 Evert Palmets

Neetult valjult, ja seda juba kaheksa aastat

Damn.Loud on leidnud oma niši, mille esinejate nimekiri avaldab muljet, kontserte ja festivale toimub järjepidevalt ning korralduskombitsad on aetud ka Riiga ja Vilniusse.

Sõda naise keha pärast

Sõda naise keha pärast

Ei saa öelda, et Annie Ernaux kõneleb sellest, mis on olnud – et nüüd on kõik teisiti ja kohutavad ajad on möödas. Naise vabadus on alati midagi, mis tuleb aina uuesti kätte võita, selle nimel võidelda.

Trio kolmas kuulamine 
Metsasarvetrio (vasakult Triin Ruubel, Kärt Ruubel ja Paula Ernesaks) kõlakombinatsioonides on veel palju salapärast potentsiaali.       Kaupo Kikkas

Trio kolmas kuulamine 

On rõõm, et metsasarvetrio koostöö algas paljutõotavalt, ja nüüd olid muusikud Arvo Pärdi keskuses antud kontserdi tarbeks koostanud juba ulatuslikuma kava.

Annie Ernaux kui inimkond
Prantsusmaal räägitakse meeste ja naiste kirjutatust ikka veel erineval moel, tõdeb Annie Ernaux, ja seda ei ole muutnud isegi Nobeli kirjandusauhind.     
 Francesca Mantovani / © Editions Gallimard

Annie Ernaux kui inimkond

Nobeli kirjandusauhinna laureaat seisab enda läbielamiste kujutamise kaudu kõigi teistegi naiste õiguse eest oma keha üle ise otsustada.

Klassika just nagu meie ajast

M4GNETi kontserdil sai kuulda viimistletud, läbimõeldud mängu, inspiratsiooni ja elavat hingust täis head koostööd – panustatakse palju ja ollakse asjale pühendunud.

Keelpillikvarteti M4GNET kontserdil „Haydn Kadriorus #1. Kvindid“ sai alguse koosseisu uus kontserdisari Kadrioru lossis. Ansamblil läheb tänavu viies aasta. Suurepärane, et on saadud…
„Ma ei arene, ma olen“
James Hillmani abimeheks on müüt. Et analüüsida ühiskondlikke protsesse, võtab ta appi klassikalisi lugusid ja mõisteid, näiteks senex ja puer (kronoslike vanamehejõudude vastandumine igavesele noorusele). Rembrandt, Filosoof mõtisklemas. Õli, lõuend, 1632.            
 Louvre / Wikimedia Commons

„Ma ei arene, ma olen“

James Hillmani arhetüüpiline psühholoogia ei rõhuta pelgalt sümboolse ülimuslikkust kontseptuaalse ees, vaid rõhub ka väärtuse ülimusele tõsiasjade ees.

Lõbus ja värvikas kontserdikuu
VHK keelpilliorkester Rasmus Puuri juhatusel esitles veebruari algul Rudolf Tobiase muusika seadetega albumit.       
Siim Vahur

Lõbus ja värvikas kontserdikuu

Praegusel musta masendust tekitaval ajal on tore tõdeda, et inimesed ei ole kaotanud huumorimeelt ja jagavad seda lahkelt ka kuulajatega.

Üksildane, vaene, kuri, toores ja lühike

Üksildane, vaene, kuri, toores ja lühike

Pole juhuslik, et ükski vanadest liberaalsetest demokraatlikest riikidest ei esinda rahvust: britid, ameeriklased, kanadalased, austraallased, šveitslased pole rahvused.

Inimene ta ju ongi
Novelliauhinna laureaadid Meiu Münt ja Brigitta Davidjants 2. märtsil Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse muuseumis. Kolmandat korda enam kui pool sajandit vana auhinna ajaloos on mõlemad laureaadid naised.      
Kris Moor

Inimene ta ju ongi

Tänavuse novelliauhinna pälvisid Brigitta Davidjants ja Meiu Münt, kes paistavad silma oskusega avada inimloomuse ebatäiuslikkust ja haavatavust.

Keskkonnakriis ja tähenduslik elu
Timo Maran: „Kaamera on vahend, mille abil on hea arendada nägemisoskust, õppida ümbritseva keskkonna kohta, märgata muutusi, pidada dialooge ja luua maailmaga tähendusrikkamaid seoseid.“      
Timo Maran

Keskkonnakriis ja tähenduslik elu

Inimtegevuse tagajärjel kaob teisi liike ja ökosüsteeme meeletu kiirusega. Maailma Looduse Fondi hiljutine aruanne sedastab, et poole sajandiga on metsloomade arv meie planeedil…

Tänamatu rahvas

Pildikesed Lvivist Washingtoni Valge Maja ovaalkabinetis aset leidnud kohtumise aegu
Vanem meesterahvas astub Metšnõkova peatuses trammi, võtab istet. Tramm veereb mööda Lõtšakivskat kesklinna poole.…
Ei interpreteeri
Markus Kasemaa: „Pikalt ma värvi üldse ei kasutanud, kuigi vahel koloreerisin. Oli tunne, et värvist ei ole üldse kasu, see ei anna midagi juurde. Kujundid olid olulisemad, ka joon on põnev. Nüüd see arvamus muutus.“       
Kaire Nurk

Ei interpreteeri

Markus Kasemaa: „Anatoomilise deformeerimise puhul on oluline, et keha mõjuks õigesti ja pildi üldkompositsioon töötaks.“

Viipekeele seis Eestis

Märts on emakeelekuu. 2021. aasta rahvaloenduse andmetel räägitakse Eestis suisa 243 emakeelt1, millest suurim on muidugi eesti keel ja sellele järgnevad vene, ukraina, soome,…
Esiküljel Florian Wahl
Taavet Kirja
Sirp