2022-19 (3891)

Vanemuise uus Vanapagan
Ardo Ran Varrese ooperi „Põrgupõhja uus Vanapagan“ nimitegelane Jürka, keda esietendusel kehastas Koit Soasepp, on peamine (ainus?) sammas, mille toel uudisooper püsti seisab. Soasepp mängib oma vastuolulise karakteri saatanlik-muhedalt välja. Taustal paistab Karmen Puis Lisetena.
Taavi Lutsar

Vanemuise uus Vanapagan

Oksa painutada on kergem kui puutüve. Seepärast on ka A. H. Tammsaare tüvitekst ooperi ainesena ühtaegu õnn ja õnnetus.

Rohkem kohanematust 
Äli-Ann Klooren
Erakogu

Rohkem kohanematust 

Umbes kümmekond aastat tagasi ilmus Äripäevas statistika eestlaste lehelugemise kohta ning seal ilutses Sirbi taga kena ümmargune 0%. Tõenäoliselt moodustab maailma rahvaarvust samasuguse, ümardamise teel saadud protsentuaalse suuruse klassikalise muusika kuulajate hulk. Sellest olematust arvust on aga lõviosa need, kelle muusikahuvi piirdub peamiselt ajavahemikus 1700–1900 loodud helitöödega. Niisiis võib öelda,…
Rändeminister andis aru
Kultuuriminister Tiit Terik riigikogus: „Eesti rahvuse, keele ja kultuuri püsimise ja järjepideva arengu tagab loov, vastutustundlik ning avatud ja kogukondi väärtustav ühiskond.“
Piia Ruber

Rändeminister andis aru

Põhiseaduslikult esimesed on kultuuripoliitikas jälle rahajärjekorra lõppu pandud.

„Sina oled minu sõber, meie suhe pole tavaline“

Jätkan sealt, kus Aro Velmet eelmisel nädalal lõpetas: „Töö pole lõpuks kogu elu ja molutada on lihtsalt mõnus.“1 Vähe sellest: lisaks mõnusale molutamisele peaks töövälise aja sisse mahtuma ka rekreatsioon, tervishoid, kultuuritarbimine, haridus, olme ning lähedased suhted. Eelmise sajandi jooksul mitmesugustel uuskapitalistlikel põhjustel üha ihaldatavamaks muutunud individuaalse arengu ja edukultuse…

Pargime pargi

Kui räägime parkimisest, ei mõtle me mõistagi puude istutamise või pargi rajamise peale. Parkimine seostub peale nahaparkimise peamiselt autole, heal juhul rattale sobiva koha leidmisega, nii et sõiduvahend seal trahvi saamata ja teisi liiklejaid segamata seista saab. Ühtki parkimiskontrolöri ei huvita, kas tänavad on eeskujulikult haljastatud ja pargid rohelised oaasid.
Sõnadel…
Koorega late
„Putinliku enamuse“ ideoloogia, mida õhutab takka riiklik propaganda, põhineb sügavatel kompleksidel, solvumisel ja vihal, mille peale ehitatakse rahvuslikku uhkust.
Wikimedia Commons

Koorega late

Kolm kuud tagasi poleks keegi uskunud, et keset Euroopat algab sõda, kuigi paljudele oli ammu selge, et Putin pole ülesehitaja, vaid on võimeline ainult hävitama.

Veelahkmete aeg ehk Kas tõesti kogu vene kirjandus prügikasti?

Arvamus, et Putini sõja tõttu ei peaks avama ka ühegi vene kirjaniku raamatut, teeb nõutuks ja kurvaks.

Esoteerikud räägivad juba mõnda aega Veevalaja ajastust: purustused, stiihiad, häving. Lootusrikkamad lisavad teistelegi lohutuseks, et uuele on vaja teed teha ja ehitada saabki ainult vana varemeile. Paraku on ajalool kombeks…
Nihe rahuriigi poole
Kreenholmi tehasehoone räsitud sammashoones üles pandud Jaakko Autio heliinstallatsioon „Piiril / Rajalla“ seisneb 40 kõlaris, mille vahel jagunevad 40 koorilauljat Soomest ja Narvast, kes esitavad Paciuse kirjutatud hümnist inspireeritud helimaastikku.
Jelizaveta Kuznetsova

Nihe rahuriigi poole

Kellele toimus Narva TMW? Eelkõige neile, kes on kaotamas lootust, kes tunnevad end hävingut õhkava Mordori naabruses üksi.

Kas nüüd päästab muusika maailma?

Kultuuriinimeste töö on teha muusikat ja kunsti, ent mitmed Ukraina artistid on praegu ühtlasi oma riigi eestkõnelejad.

Tallinn-Narva Music Week’i konverents 6. V Tallinnas Nordic Hotel Forumis ja 7. V Narva loomeinkubaatoris Objekt.
Mingis mõttes jätkati TMW konverentsil sama liini, mida on viljeletud aastaid: arutati, kuidas saab muusika olla rohkemat kui lihtsalt…
Tipptasemel lend nii teaduses kui äris
Mart Saarma: „Teadlasena juhindun põhimõttest, et üritan kogu aeg leida uusi ja tõhusamaid ravimikandidaate.“
Linda Tammisto

Tipptasemel lend nii teaduses kui äris

Mart Saarma: „Eestis võiks märksa rohkem olla professoritest miljonäre, siis oleks meie majanduse tulevik globaalse konkurentsi skaalal märkimisväärselt helgem.“

Veneetsia biennaal nr 59 –  mitte marginaalne, vaid märgiline
Prantsusmaa paviljonis on eksponeeritud Alžeeria päritolu kunstniku Zineb Sedira mastaapne teos, kus performatiivne kunst seguneb filmistseenidest koosneva installatsiooniga.
Kirke Kangro

Veneetsia biennaal nr 59 – mitte marginaalne, vaid märgiline

Kuraator ei ole toetunud kunstimaailma hiidudele, vaid toonud vaatevälja varju jäänud kunsti. See on poliitiline otsus. See, mis (või kes) on nähtav, loob tajutava maailma. 

Kunstist kõnelemise inkubaator
Maria Helen Känd: „Ma ei võta kümmet teksti ühe teose lahtirääkimise või läbinämmutamisena. Artishoki biennaal on kunstist kõnelemise ja rääkimise inkubaator, kusjuures ükski tekst ei kattu teisega.“
Erakogu

Kunstist kõnelemise inkubaator

Maria Helen Känd: „Artishoki biennaali formaadi juures on eeliseks, et kirjutaja ei näe kunstiteost staatilise objektina, vaid kasvab sellega koos.“

Kuidas ekspluateerida väärkujutlust Aasia filmikunstist
Filmi „Drive My Car“ peategelane Yūsuke Kafuku (Hidetoshi Nishijima, vasakul) sõidab punase Saabiga ja lavastab Tšehhovit.
Kaader filmist

Kuidas ekspluateerida väärkujutlust Aasia filmikunstist

Ryusuke Hamaguchi Oscari võidufilmi „Drive My Car“ edule on kaasa aidanud kompromissid, mis on tehtud lääne publikule meeldimise nimel.

Enesekaitsemäng
Lavastuses „Mesilane sinu peas“ mängivad Ago Soots, Meelis Põdersoo ja Karolin Jürise.
Hanna Marii Ilves

Enesekaitsemäng

Ago Sootsi lavastajapilk sarnaneb tema muusikupilguga: intuitiivne, vihjeline, kehaga tunnetav, mitte niivõrd realismi ja ratsionaalsust taotlev.

Te vaesed, totrad narrid …
Tragikoomiline Kuzovkin (Aivar Tommingas) ja tema ustav sõber Ivanov (Riho Kütsar) malelaua veeres.
Maris Savik

Te vaesed, totrad narrid …

„Armuleivasööja“ põhiväärtus ja -võlu on Aivar Tomminga meisterlik, igal viivul läbitunnetatud, isikupärane lavaelu.

Lapsed tumedaid tegusid korda saatmas
Kristjan (Nils Jaagup England) julgeb kambavaimuga vastuollu minna ja teistest erineda. Samas vajab tema filmis pakutavat õppetundi lastest kõige vähem.
Kaader filmist

Lapsed tumedaid tegusid korda saatmas

Jaak Kilmi toob tempokas, ent tumedas loos esile julmuse, mida eesti lastefilmides veel seni nähtud pole.

Naised saavad hakkama
„Maakohus“ aga tasandab kohati väga valusa dialoogi ja rollimängu tugeva absurdielemendiga, mis ei luba toonil liigtõsiseks muutuda. Pildil Isa (Tambet Tuisk) ja taamal tema advokaat (Helena Lotman).
Kaader filmist

Naised saavad hakkama

Neljast Eesti lühifilmist koosnev kassett räägib läbi naiste silmade katkistest peresuhetest tänapäeva Eestis.

Mustamäe 60
Mustamäe muidu väsinud väliruumi kvaliteeti aitab tõsta hiljuti uuendatud Männi park, maastikuarhitektid Lidia Zarudnaja, Kersti Lootus, Kadri Uusen, Liivi Mäekallas.
Karin Paulus

Mustamäe 60

Mustamäe vajab töökohtade-teenuste hoidmist, aga ka intiimset-lokaalset mõõdet, kus on kohta mitmekesisusel, aktivismil, eri identiteetidel ja linnaloodusel.

Unistuste Viljandi
Heldi Ruiso: „Linnaruumi teemad on keerulised ning maailmavaadete vastandumine toob tihti kaasa konflikte. See pole heategevusliku kontserdi korraldamine või koogisöömise ja kohvijoomise ellukutsumine.“
Annika Vihmann

Unistuste Viljandi

Heldi Ruiso: „Ära kunagi kuula neid, kes ütlevad, et pole võimalik midagi muuta, et tegeled mingi jamaga, mis ei vii kuskile.“

Mis on sisearhitektuuris teoksil?

Sisearhitekt seikleb hankerägastikes, laveerib tellijate ning projekteerimis- ja ehitusmeeskonna vahel ning tuleb toime ettevõtte juhtimisega.

Keerulisest ajast hoolimata siinne sisearhitektuur õitseb. Aasta-aastalt tuleb erialal tegutsejaid juurde ja ruumiloome valdkonna erialad põimuvad omavahel üha enam. On piiride hägustumise aeg. Eesti sisearhitektid on juba 1990. aastast koondunud sisearhitektide liitu. 32…
Argidialektika VII. Mina ise ja asjaolud
Banksy. Washing zebra. Timbuktu, 2008.
CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Argidialektika VII. Mina ise ja asjaolud

Ütlesin elukaaslasele hea sõna. Kes seda tegi? Eks ikka mina. Aga teisalt oli olukord säärane, et tahtis seda sõna. Eesti keel on siin kõnekas. Ühest küljest tahan mina teha ühte ja teist, aga…

Inimene, innovatsioon ja teadmussiire

Alustada tuleb tunnistamisest, et inimene on tähtis. Sellest, et oma olemuselt on innovatsioon ja teadmussiire inimkesksed.

Möödunud aasta suvel kinnitas valitsus „Eesti teadus- ja arenduse, innovatsiooni ja ettevõtluse arengukava aastateks 2021–2035“ (TAIE 2035)1. See on pikaajaline strateegia, millega soovitakse tagada Eesti arengu tuginemine teadmuspõhistele ja innovaatilistele lahendustele ning rõhutatakse…

In memoriam Ain Heinaru 3. X 1943 –30. IV 2022

Meie hulgast on lahkunud Tartu Ülikooli loodusteaduste valdkonna molekulaar- ja rakubioloogia instituudi emeriitprofessor Ain Heinaru. Jääme teda meenutama värvika õppejõu, lennuka teadlase, entusiastliku administraatori ja hea kolleegina.
Ain Heinaru oli Tartu Ülikoolis üks esimesi…
Tütred ja emad sama taeva all
Seintel eksponeeritud fotod („Minu perekonnaalbumist“ II, 2013) eeldavad ühesugust vaatamisviisi, nendega kõrvuti asetsevad seinasuurused naha lähivaated („Puudutuse tüpoloogia“, 2015) aga hoopis teistsugust.
Mari-Leen Kiiple

Tütred ja emad sama taeva all

Diāna Tamane näeb ema ja tütre suhet dialektilisena, ta ei ole seda taandanud pelgalt kahe põlvkonna esindajale, alati on tema töödes ka varasemate põlvkondade naised.

Asjad, materjalid ja inimesed
„Teises asjas“ (fotol Üüve-Lydia Toompere) on võetud asjade ja materjalide käsitlemine ette abstraktsemalt, tõlgendatud teemat hoogsalt ja vabalt.
Priit Jõesaar

Asjad, materjalid ja inimesed

96 paidelase asjadest ja nendega seotud lugudest saab kokku Paide rahva muuseum, mis sünnib endise Järva teedevalitsuse maja palmisaalis igal etendusel uuesti.

Sentimentaalne, aga töötab

Sentimentaalne, aga töötab

Lapse vaatepunktilt jutustatud „Siberi haikus“ omandavad küüditamise õudus, kaootilisus ja absurdsus mängulise varjundi, aja kulg ähmastub ning kogetav põimub fantaasiaga.

Juurdleja ja kabalist
Moše Hajim Luzzatto on olnud nii juurdleja kui kabalist, nii filosoof kui ka müstik, ning seda üheaegselt ja nõnda, et need kaks tegelikult üksteist ei välista. Seinamaaling Akkos Israelis.
Yuval Y / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Juurdleja ja kabalist

Hulgast Kasemaa ja mõne teisegi pühendunu tõlgetest hoolimata on varasemat juudi mõttelugu eesti keelde vahendatud nii vähe, et iga teos on omaette teetähis.

Vaikuse piiril
Näppepsalteeriumid, väikekandled ja klavikordid on tõesti äärmiselt tagasihoidliku kõlajõuga ning kontserdi pealkiri „Vaikuse piiril“ ei olnud mingi metafoor, vaid olukorra täpne kirjeldus. Anna-Liisa Eller ja Taavi Kerikmäe kontserdil.
Andres Tenusaar

Vaikuse piiril

Kontserdikava oli mitmekesine. Eriti väärtuslik oli aga see, et esitati ka Eesti aladel tegutsenud heliloojate teoseid.

Külaskäik surma juurde
Rootsi kirjaniku ja kultuuriajakirjaniku Agneta Pleijeli sulest pärineb romaane, luulet, näidendeid ja arvustusi. Eesti keelde on varem jõudnud tema romaan „Talv Stockholmis“ Irja Kiisküla ning kaheosalise autobiograafia esimene osa „Ennustus. Ühe tüdruku mälestused“ Kadi-Riin Haasma tõlkes.
Göran Segeholm / Prima Vista

Külaskäik surma juurde

Rootsi kirjanik Agneta Pleijel kirjeldab romaanis „Kaksikportree“ krimikirjaniku Agatha Christie ja kunstniku Oskar Kokoschka kohtumisi.

Täna õhtul googoldame
Viktor Marvin hoidub Tšitšikovina suurtest žestidest ja tundepuhangutest.
Vene teater

Täna õhtul googoldame

Komejanti saanuks muidugi vähem olla, aga mõnikord äratab surnud üles vaid vali naer – kui ka vaid hetkeks.

Kutse inimesena kasvada
Villu Plinki ja Silja Saarepuu installatsioon „Maal XXII “, 2009–2022.
Paul Kuimet / Tallinna Kunstihoone

Kutse inimesena kasvada

Tallinna Kunstihoone otsustas Vabaduse väljakult lahkuda lapseliku rõõmuga, olude sunnil aga kolimine viibib. Tamara Luugi kuraatoriprojektist ei kujunenud hüvastijätu-väljapanekut.

Aarne Kinnunen 4. II 1930 – 18. IV 2022

Meie hulgast on lahkunud Soome esinduslikemaid humanitaarteadlasi, vana kooli esteetikaprofessor ja kirjandusloolane Aarne Kinnunen.
Aarne Kinnunen oli aastakümneid Helsingi ülikooli esteetikaõppejõud, kujundas ja juhatas ja juhendas mitut põlvkonda noori esteetikuid, andis neile klassikalise humanitaarhariduse.…
Tartus asutati Jaan Kaplinski selts
Tartus aadressil Raja 31a asuv hoone kuulus aastatel 1914–1923 Aino ja Oskar Kallasele ning aastatel 1934–1943 Jaan Kaplinski vanaisale Jaan Raudsepale. Jaan Kaplinski elas seal oma esimesed kolm eluaastat.
Pille-Riin Larm

Tartus asutati Jaan Kaplinski selts

6. mail peeti Eesti Kirjandusmuuseumis Jaan Kaplinski päeva alapeal­kirjaga „Ökoloogilise kultuuri paljukeelne poeesia“. Ettekandega esinesid Timo Maran, Igor Kotjuh ja Märt Väljataga, avati Jaan Kaplinski loodusfotode ja maalide näitus, saadi osa luulekavast ning…
Sirp