2022-45 (3917)

Õhkpadi, millelt lendu tõusta
Jaak Prints: „Olles ise kuulunud teatri NO99 truppi, pean trupi koosloomet ühiste väärtuste, teatrimaitsete ja püüdluste väljaks. Trupina töötamine on mulle olnud parim teatri tegemise viis.“
Piia Ruber

Õhkpadi, millelt lendu tõusta

Jaak Prints: „Näitleja peaks olema teadlik mitte ainult oma kitsast erialaringist, vaid suhestuma ümbritseva ajaga, mõistma-mõtestama ühiskondlikke protsesse, et neid oma loomingus väljendada.“

Emancipatio

Külastasin hiljuti Ameerika Ühendriike. Väisasin kuut osariiki (Louisiana, Mississippi, Missouri, Arkansas, Tennessee, Illinois), mida ei olnud osariikidena veel olemas 246 aastat tagasi, mil 13 neist end iseseisvusdeklaratsiooniga Briti kuninga­võimu alt vabaks kuulutas: „Me peame iseenesestmõistetavaks tõde, et kõik inimesed on loodud võrdsena, et Looja on neile andnud teatud võõrandamatud õigused,…

Võta spits ja pea aru

Septembri algul, kohe pärast seda, kui Tallinna Vene teatri (endine) kunstiline juht Filipp Loss esines Facebooki veergudel ülekohtuse ja solvava postitusega,1 esitas üks režissöör, teatrilavastaja ja stsenarist-näitekirjanik samas suhtluskeskkonnas küsimuse, kas Eesti pealinna Vabaduse platsil peab üldse seisma venekeelne teater. Õnneks pole irooniline meelelaad lõplikult kadunud. Selle tõestuseks vastas sealsamas…
Vene ühiskonna põhivektor on apaatia

Vene ühiskonna põhivektor on apaatia

Mihhail Trunin: Venemaa kujutlus oma „erilisusest“ või „erilisest teest“ on endasse usu kaotanu kaitsereaktsioon.

Mitte tuhkatriinulugu, vaid antiiktragöödia
Kristina Sabaliauskaitėle on „Peetri keisrinna“ ennekõike raamat Ajast.
Ernesta Čičiurkaitė / 15min.lt / Scanpix

Mitte tuhkatriinulugu, vaid antiiktragöödia

Kristina Sabaliauskaitė: „Olen rõõmus, et „Peetri keisrinnat“ loetakse ja et see on soojalt vastu võetud ka Eestis, aga ma ei ole üldse õnnelik, et see on poliitiliste sündmuste tõttu nii aktuaalseks muutunud.“

Hea venelane on eestlane, aga kes seda usub

Hea venelane on eestlane, aga kes seda usub

Tauno Vahteri sõbralik huumor haarab lugeja kaasa esimestest ridadest peale ja kannab lõpuni välja.

Eesti arhitektuuripreemiate nominendid
Treski küüni välilava
Aigar Nagel

Eesti arhitektuuripreemiate nominendid

Arhitektide, sisearhitektide ja maastikuarhitektide liidu ning kultuurkapitali preemiate laureaadid kuulutatakse välja 2023. aasta 28. jaanuaril.

Muusikutele paradiis, linnaruumile tühjad pihud
Terrassidega sisehoov
Tõnu Tunnel

Muusikutele paradiis, linnaruumile tühjad pihud

Muusika- ja balletikooli uue hoone välisilme on idee teostamisel kannatada saanud, kuid seest leiab nii majesteetlikkust kui ka kodutunnet.

Söö liha, et teha head loomadele, keskkonnale ja tervisele?

Söö liha, et teha head loomadele, keskkonnale ja tervisele?

Ajal, mil seisame silmitsi pöördumatu kliimakatastroofiga, on üleskutse lihatarbimise suurendamisele mitte ainult vastutustundetu, vaid ka kuritahtlik.

Kui vanad inimesed avastavad TikToki
Viimasena sai BFM’i värske vilistlasena EFI mängufilmitoetuse Triin Ruumet aastal 2015 mängufilmiga „Päevad, mis ajasid segadusse“. Pildil pidu Triinu baaris.
Kaader filmist

Kui vanad inimesed avastavad TikToki

28. oktoobril ilmus Sirbis intervjuu Eesti Filmi Instituudi juhi Edith Sepaga.1 Tema kommentaarid andsid aimu EFI tegelikust suhtumisest nii noortesse filmitegijatesse kui ka Eesti ainsasse filmikooli BFMi ehk Balti filmi, meedia ja kunstide instituuti. Jääb mulje, justkui oleks Eestis säilinud tava mitte hakata eesriiet eest tõmbama, kui jutt puudutab ülemusi…
Teadusraamatukogu kui ajatu ruum ja muutuste kiirendi
Kes on näinud vanu raamatukogusid ja sealses õhustikus viibinud, on näinud ja kogenud midagi erakordset. Pildil Briti Muuseumi lugemissaal.
Diliff / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Teadusraamatukogu kui ajatu ruum ja muutuste kiirendi

Teadusraamatukogul, mis peab endas ühendama ajatut ruumi ning muutuste eestvedamist andmestunud maailmas, lasub ka kohustus luua keskkondi, kus kohtuvad eri osalised.

Muusika, mis teeb aja kuuldavaks
Nüüdismuusika võimet klaveri abil erisuguseid nähtusi muusika keelde tõlkida näitlikustas Talvi Hundi kontsert „Klaver ja hääled“, mille kavva valitud teosed moodustasid kauni ja korrapärase, ent seejuures piisavalt vaheldusrikka terviku.
Mart Laul

Muusika, mis teeb aja kuuldavaks

Festival „Afekt“ on võtnud vaevaks ja eesmärgiks tuua Eestisse hinnatud ja lennukaid heliloojaid, kes annavad soodsa võimaluse horisonti avardades ülejäänud maailmaga sammu pidada.

Märkamatu töö
Linda van Deursen: „Keegi teine ei saa sinu eest avastada, milles disainerina silma saad paista, seda tuleb teha ise ja kool on hea alustamiskoht.
Indrek Sirkel

Märkamatu töö

Linda van Deursen: „Üliõpilastega koos tegutsedes saab lahendada erialaseid probleeme ja mõtestada teemasid, mida üksinda ehk teha ei suudaks.“

Pimepaik
Näitusel „Dekoloniseeritud ökoloogiad“ keldriga loodud alternatiivne ajalisus eksponeeritud korrastatud installatsioonina.
Francisco Martínez

Pimepaik

Ida-Virumaa keldrite tundma õppimise tulemusena loodud Anna Škodenko, Darja Popolitova, Viktor Gurovi ja Francisco Martíneze installatsiooni sünnilugu

Argidialektika XII. Hargmeie
Banksy. Bus Stop Dancers. Great Yarmouth 2021.
Adrian S Pye / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons

Argidialektika XII. Hargmeie

Olen sinuga rängas tülis. Ründame teine­teist sõnade ja kehaga. Tundub, et sa oled täiesti eraldi, väline, minu piiri taga. Ja et mina olen sinu suhtes täiesti väline, s.t üleni ja täielikult iseenda sees, oma piiri sees. Piir jagab meid kahte lehte, sina seal ja mina siin.
Aga ometi käib üle piiri…
Balti pessimistide korteripidu, kuhu kõik on oodatud

Balti pessimistide korteripidu, kuhu kõik on oodatud

Almanahhi „No More Amber“ uue numbri põhiteema on identiteet. Seda kujundavad kolmes Balti riigis ühtmoodi keeruline lapsepõlv, nõme olme ja hingehoid looduse abil.

Inimlikud lood
Näituse „Elu või karma? Narva lood“ kujunduses on mängitud seinavärviga ja tehtud kriitvalge näituseruum hubasemaks. Kuid värvilahendus pole ainuke, mis näituse koduseks teeb.
Roman-Sten Tõnissoo

Inimlikud lood

„Elu või karma? Narva lood“on rõhutatult lihtne, teadlikult komponeeritud, seal ei ole liigseid keerdkäike, lisavidinaid ega interaktiivseid elemente.

Hulluse aeg
Aija Sakova
Erakogu

Hulluse aeg

„Me elame hulluse ajal,“ ütles Viivi Luik ERRi „Kultuuristuudios“ Mart Juurele. „Ajaloos on ajajärke, kus järsku mingi arutus või hullus võimule pääseb. Viimati oli see 1930. ja 1940. aastatel, praegu on see nüüd.“* Ka Eesti Kirjanike Liidu 100. aastapäeval peetud kõnes rõhutas Luik, et igaüks, kes ebainimlikkusega harjub ning teiste…
Tark ja teravmeelne
Florian Wahl plaadiesitluskontserdil 28. X Sõpruse kinos
Siim Lõvi / ERR / Scanpix

Tark ja teravmeelne

Pehmet lunastust ega kunsti imet ei tule ja nii peame rasketel aegadel ka selle plaadi seltsis ikkagi üksi olema.

Soomlaste iseolemise tragikoomiline apoteoos
Lihtne oleks öelda, et „Puuraiduri lugu“ on soomluse karikatuur, sest tegelased mõjuvad tõepoolest halenaljakate, totakate ja paroodilistena. Pigem on see soomlaste ehe ja ilma filtrita kõrvalpilk iseendale.
Kaader filmist

Soomlaste iseolemise tragikoomiline apoteoos

„Puuraiduri lugu“ on nagu destillaat kogu Põhjamaade filmikunstist: karged teemad valatakse üle napaka huumoriga ning seda kõike hoiab käimas väga täpne arusaam oma identiteedist.

Sirp