2022-08 (3880)

Juri Lotman – ideede pilduja ja tohutu eruditsiooniga inimene
Kõik Juri Lotmani jutus haakus omavahel, moodustas keeruka terviku, kus faktide tagant paistsid kultuuri keerukad mehhanismid. Ja mis eriti oluline, kõik oli nägelikult usutav.
jurilotman.ee

Juri Lotman – ideede pilduja ja tohutu eruditsiooniga inimene

Tiit Hennoste: „Kas Lotman oleks tahtnud, et teda vaadatakse kui eesti kultuuri osa? Ma kahtlen selles. Usutavasti oleks Lotman ikka parema meelega vene kultuuri osa. Ja sama usutavalt maailmakultuuri osa.“

Leebe või koletu relv

Mis suunas kriis Ukrainas ka ei liiguks, on nüüdseks selge, et lääneriigid vastavad Venemaa agressioonile põhiliselt sanktsioonidega. Suurbritannia on külmutanud oligarhide ja pankade vara, Saksamaa peatas Nord Stream 2 gaasitoru sertifitseerimise. USA ja Euroopa Liit on lubanud lisa: reisikeeld rikastele Venemaa kodanikele, Euroopa kapitaliturgudele ligipääsu piiramine jmt. Selle kõige mõte…

Valik pole üldsegi halb

Natuke veel ja Svetlana Jantšekil täitub esimene kuu Vene teatri direktori ametis. Kuigi hiina vanasõna ütleb, et kes vana asja meelde tuletab, on Valdeko Vende, ei pääse siiski mööda ajarännakust eelmise aasta detsembrisse. Kuu alguses kuulutati välja konkurss Vene teatri direktori ja juhatuse liikme kohale, kuid jõulude eel oli teatri…
Lootuse semiootika
Juri Lotmani peamisi õpetusi on, et kultuur on ennast loov süsteem, see adapteerub, aga ei kuku kokku enne, kui kadunud on viimne põlvepikkune tähenduslooja.
jurilotman.ee

Lootuse semiootika

Küberneetilisest informatsiooniteooriast tuletas Lotman, et kultuuri peamine konstant on uute tähenduste loomine. Seda mootorit ei saa seisma panna.

Mõjus inimlik dokument
Juri Lotman sõdurina. Foto tagaküljele on kirjutatud: „Kallile emale tema „välismaa“ pojalt. Juri. 6. VIII 46. a.“
N. J. Obraztsova arhiiv

Mõjus inimlik dokument

Juri Lotmani kodustele saadetud rindekirjad annavad ettekujutuse noore mehe „hinge kasvatamisest“ ning vaimsuse säilimisest sõja kiuste.

Kauguste kunst
Richard Kaljo. Illustratsioon Alexandre Dumas’ romaanile „Kolm musketäri“. Tušš, paber, 1957.
Tartu Kunstimuuseum / muis.ee

Kauguste kunst

Kirjandus viib lugeja vaimu aegadesse ja kohtadesse, kuhu tema kehal pole võimalik jõuda, aga ka vastupidi – sisekosmosesse.

Kes vastutab kodukandi kultuuripärandi eest?
Kohalikku ehituspärandit tutvustavad materjalid aitavad seda mõista ja teha targemaid valikuid.
Sabina Kaukis

Kes vastutab kodukandi kultuuripärandi eest?

Pärandirikkuse käsitlemine omavalitsuse üldplaneeringus võib nii sealse elaniku kui ka omavalitsuse kiirelt ummikusse ajada.

Hoiame seda, mis meil on
Narva vanalinn, mille ülesehitamine kerkib ikka ja jälle päevakorda. Vaade Narva jõelt Narva vanalinnale (1930–1940).
Carl Sarap / Virumaa Muuseumid SA / Wikimedia

Hoiame seda, mis meil on

Narva taastamisest on unistatud selle hävitamisest peale, kuid koopiate asemel võiks piirilinnas anda võimaluse hoopis nüüdisaegsele arhitektuurile.

Kas migratsioon võiks kunstiajaloos olla positiivne mõiste?
São Paulo transkultuuriline Liberdade linnaosa, kus elab maailma suurim jaapanlaste kogukond väljaspool Jaapanit.2 ×
Liisa Kaljula

Kas migratsioon võiks kunstiajaloos olla positiivne mõiste?

Kunstiajaloo kongress oli kantud postkoloniaalsuse vaimust, ehkki üleskutsed loobuda üleilmse koloniseeriva kunstiajaloo teoreetilis-metodoloogilisest raamistikust oleksid võinud jääda kongressil rohkem kõlama.

Nutistumine – suur mure või kognitiivne revolutsioon?

Mõistagi on liigsel arvutikasutamisel oma ohud. See võib tekitada sõltuvust ja võõristust välise maailma ja teiste inimeste vastu.

Inimkonna areng on toimunud tsükliliselt koos suurte arenguhüpetega. Teoreetikud räägivad kognitiivsest, põllumajandus-, tööstus- ja nüüd lõpuks ka infotehnoloogilisest revolutsioonist. Kolme esimest oleme õppinud analüüsima. Infotehnoloogiline revolutsioon on…
Vendade hüpe valgusesse ja Ronja kevadehüüd
Vanemuise „Vendade Lõvisüdamete“ tuumaks ja uljaks mootoriks on vennad Lõvisüdamed: Joonatan (Kaarel Pogga) ja Korp (Oskar Seeman).
Heikki Leis

Vendade hüpe valgusesse ja Ronja kevadehüüd

Vanemuise „Vennad Lõvisüdamed“ ja Eesti Noorsooteatri „Röövlitütar Ronja“ on sügavad ja ausad muinaslood, palsam näitlejate ja publiku hingele.

Ellu jäetud inimesed
Kas kõhetu kuju (Raimo Pass), musta kaabu ja pika musta mantliga salapärane võõras võiks olla Surm?
Heikki Leis

Ellu jäetud inimesed

Lavastuses „Tund enne päikesetõusu“ küsitakse, milline väärtussüsteem on luterlikust kultuuriruumist pärit ateistlikul eestlasel.

Teel süsinikust vabaks III. Tuumaenergia
Pildil Olkiluoto tuumaelektrijaam.
kallerna / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Teel süsinikust vabaks III. Tuumaenergia

Parima tuleviku energiasüsteemi kirjeldamisel peab rõhk olema sõnadel „puhas“ ja „juhitav“.

Musta värvi näkku
Austerlaste Hagzissa laulja varjunimega Herzog B. v. Moser-Wampula (!) mõjus laval täiesti lummavalt, umbes nagu retoromaani muinasjuttudest tuttava kurja kääbuse ja Bergmani „Seitsmenda pitseri“ surma segu.
Marco Manzi

Musta värvi näkku

Eesti black metal’i festival „Howls of Winter“ on tänavuseks üheksandaks tegutsemisaastaks kasvanud üheks maailma prominentsemaks ürituseks omasuguse seas.

Karnevalilik film noir, mis ei hirmuta ega võrguta
Stantonis (Bradley Cooper) on piisavalt sarmi, kuid ka sotsiopaatilist kuraasi, ta on osav petis-trikster, erinevate maskide taha sulanduv küüniline eneseettevõtja, kes üritab põgeneda oma sünge mineviku eest.
Kaader filmist

Karnevalilik film noir, mis ei hirmuta ega võrguta

Guillermo del Toro „Luupainaja allee“ lubaks justkui surkida vaataja kujutluse kõige kõhedamais soppides, kuid kahjuks jääb autori ekstsentrilisus kaugele tahaplaanile.

Argidialektika V. Omand
Shop Until You Drop. Banksy 2011.
Martin Addison / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Argidialektika V. Omand

Mul on auto. Mul on maja. Mul on käed-jalad. Mul on aju. Mul on taldrikutäis sööki. Mul on tass kohvi. Tavamõtlemises on asi lihtne: on olemas „mina“ ning selle juurde käivad mingid asjad, mis on minu omad, minu omand.
Pealtnäha on võimuvahekord selge: mina olen peremees, asjad on sulased või koguni…
„Kui ajad looduse uksest välja, lendab see aknast sisse“ 
  Foto  Mihhail Trunin 
Anna Alašejeva 

„Kui ajad looduse uksest välja, lendab see aknast sisse“ 

Kui lugesin Juri Lotmani sõjaaegsest kirjast, et „muldonn on väga mugav elupaik“, sain aru, et ei ole õigupoolest kunagi pidanud millegagi kohanema. Nikolai Karamzin, kelle loomingu kohta on Lotman kirjutanud terve raamatu, on öelnud: „Kui ajad looduse uksest välja, lendab see aknast sisse“. 
Olen kasvanud üles Venemaal väikeses linnas (kolm ja…
Arvustus. Kehastumine teisel pool elu
Marleen Suve installatsioonis on kujuteldava teispoolsuse õrnus taandatud maisesse kunstikogemusse.
3 × Anna Mari Liivrand

Arvustus. Kehastumine teisel pool elu

Eero Alev, Marleen Suvi ja Brenda Purtsak on tekitanud liikumise transtsendentaalselt transtsendentsele. Pretensioonitult, edvistamata ja vististi endalegi teadvustamata sügavusastmel.

Kättpidi klaasi sees
Kati Kerstna installatsioon „Väärtused“, 2022.
Mati Hiis

Kättpidi klaasi sees

Kati Kerstna plaatidest koosnevad käed on sõna otseses mõttes mitmetahulised, need on siiralt hoolivad ja väljapeetult kriitilised.

Mõnus müramine keset kerget õõva ja tikri toorust
Lavastuses „Vabalt peetavate kanade munad“ on kolme näitleja – Kristiin Räägeli, Jan Ehrenbergi ja Simo Andre Kadastu – koostöö suurepärane.
Siim Vahur

Mõnus müramine keset kerget õõva ja tikri toorust

Osatäitjate energia, olemuslik sümpaatsus, kui nad mängisid vahepeal ka jätiseid või räigeid molkusi, oli lavastuse üks köitvamaid aspekte.

Sild Eesti Vabariigist üle sõja ja Nõukogude aja Eesti Vabariiki

In memoriam akadeemik Ülo Lepik 11. VII 1921– 12. II 2022

Paljud arvavad, et maailm seisab püsti väheste ilmasammaste najal. Need sambad ei ole puust, kivist või rauast. Need on meie keskel inimeste kujul, keda me lähedalt vaadates ei pruugi tähelegi panna, aga kelle suurus alles kaugemalt silma paistab.
Elatud aastad ei ole selles mõttes…
Pealelend  – Merike Kurisoo, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esimees
Erakogu

Pealelend – Merike Kurisoo, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esimees

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing on rahvusvahelise kunstiteadlaste ühingu CIHA liige. Mida see on andnud kunstiteadusele ja -teadlastele? Kui palju maksab meie rahvuskomitee sõna selles suures ja auväärse eaga koosluses?
CIHA (Comité international d’histoire de l’art) on vanim rahvusvaheline kunstiajaloolaste ühendus. CIHA sünniaeg on 1930. aasta ning siis pandi paika ka…

Asta Oraspõld 14. I 1926 – 15. II 2022

Igavikku on lahkunud Tartu Ülikooli kauaaegne armastatud õppejõud, litoloog emeriit-dotsent Asta Oraspõld. Sündinud Tartus töölisperes, astus ta II Keskkooli lõpetamise järel 1945. aastal Tartu Ülikooli geoloogia osakonda, rakendades juba üliõpilasena oma loova energia õppetöö kõrval paekihtide uurimisele. Pärast aspirantuuri lõpetamist ja kandidaadiväitekirja edukat kaitsmist 1953. aastal jätkas Asta tööd suure…
Sirp