2011-12 (3338)

Sirbis:

·         Suur lõpparve Eesti teatri auhindadega 2010. aasta loomingu ja saavutuste eest.
·         Arvamusi poliitikast ning meediast ja filosoofiast selle sees.
·         Viis raamatumõõdulist katset analüüsida mumifitseeritud tonti. Kommunismiuuringud ootavad kultuurilist pööret.
·          NO99 uuel etendusel sõi ja jõi Ott Karulingi.
·         Kontserdiülevaade. Muusikamaailm. Müramuusika.
·         Kes Tartut tegelikult projekteerib?
·         Tootedisaineri töö peenmehaanika.
·         Jutuvestmise kaunis…

Milline on päris-Runnel?

Tere, Hando.         
Ma käisin kinos „Kodu-käija” filmi vaatamas. Seda, mille Andres Sööt Sinust tegi. See film tekitas minus mitmeid mõtteid ja küsimusi. Tahaksin neid Sinuga jagada. Kas Sul on natuke aega?         
Pärast filmi lõppu küsis üks kinosaalis istunud poiss režissöörilt niisuguse küsimuse: „Kas see Runnel, keda me ekraanil nägime, on sama Runnel,…

„Maailmafilmi” võluvad võimalused

21. – 28. märtsini peetakse Tartus VIII „Maailmafilmi” festivali.       
„Maailmafilm” on kui iga-aastane kevadekuulutaja: ellu ilmuvad jälle kirkad värvid ja valgus, päikest on rohkem. Nii jõuab inimenegi enam, sealhulgas ka kamaluga kaela kallatavat kultuuri  nautida. Festivalide üledoosi on kergem taluda ja ajaga raamitud küllus ei tohiks hirmutada. Kui mõnikord piisab…

Nagu kass käiks mööda sametit

Ülevaade 2010. aasta eesti tõsielufilmist       
Vaadates järjepannu mullust eesti tõsielufilmi toodangut, hakkas hämmastavalt silma siinse dokfilmi ideelis-kunstiline sidusus ja sünonüümia. Erineva esteetilise temperamendiga filmid  haakuvad omavahel kas mingis peahoovuses või sootuks peidetumas, näiteks psühhograafilises sugemes. Moodustub molekulaarseid ahelaid või valemeid, kus filmid miskite tõmbejõudude ajel üksteise küljes ripuvad.         
Kõige silmakargavam side…

Kultuuripärandi säilitamine on tähtis riiklik ülesanne

Eesti ühiskond on iseseisvuse taastamise järel arenenud tohutu kiirusega. Möödanik on jäänud  kaugele maha, seda pole enam vaja. Kultuurilooliselt positsioonilt vaadates on kultuuripärandist saanud teisejärguline nähtus, mida võib tähele panna või – jätta tähelepanuta. Muudatused on arengu lahutamatu osa, kuid muudatusi võib käsitleda ka järjepidevusena. Muuseumid ja arhiivid ei ole…

Isiksuste ja ideaalide aeg

Tiina-Mall Kreem, Viisipäraselt ehitatud. Luterlik kirikuehitus, -arhitektuur ja -kunst Eestis Aleksander II ajal. Doktoridissertatsioon, juhendaja prof dr Krista Kodres. Eesti Kunstiakadeemia, 2010, 280 lk. 
XIX sajandi keskpaigaks seisis ristiusu kirik institutsioonina ja sellega seoses ka kirikuarhitektuur kahtlemata uute väljakutsete ees. Religioon moodustas veel iseenesestmõistetava ja olulise osa inimese elumaailmast, kuigi…

Uue vana Tartu eest

„Võistlus uue Tartu eest II ” Tartu kõrgema kunstikooli Nooruse galeriis 3. – 31. III , koostanud Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakond. 
Sellised sõnad nagu „võistlus/võitlus” ja ühiskonnateaduste põlvkondliku arenemise teooriast pärit väljend „uus” vaevalt et midagi vana Tartu omasoodu kulgemisele kaasa annavad. Pigem tahab Tartu vaikselt omas Emajõe…

MUUSIKAMAAILM

Leslie Howardi kangelastegu Liszti aastaksAustraalia pianist ja helilooja Leslie Howard (s 1948) on plaadistanud Ferenc Liszti kogu klaveriloomingu Briti firmale Hyperion. See on monumentaalsemaid saavutusi plaadistatud muusika ajaloos, Howardi „herakleslik klaveriesitus” on kantud ka Guinnessi rekordite tabelisse. Põhiosa nüüdsest koguväljaandest 99 CD-l(!) valmis aastatel 1986–1999 (alustati Liszti 100. mälestusaastal), päevavalgele…

Korraga nii avastamiskui äratundmisrõõmu

„Talvejazz”: Kadri Voorand Trio 11. III Teatri NO99 jazziklubis. 
Kadri Voorand on artist, kes otsib järjepidevalt oma loomingusse uusi nüansse nii endalt kui teistelt, ent jääb kindlaks juba valitud teele. Tänu otsimisjanule on iga tema kontsert eriline, pakkudes publikule nii avastamis- kui äratundmisrõõmu. Kuulsin esmakordselt noore laulja loomingut neliviis aastat tagasi…

Meenutati säravat metsot

Irina Arhipova mälestusõhtu 14. III EMTA kammersaalis. 
Irina Arhipova (2. II 1925 – 11. II 2010) oli XX sajandi teise poole üks kõige tuntumaid metsosopraneid. Ta debüteeris suure eduga Bizet’ ooperi „Carmen” nimirollis 1954. aastal Sverdlovskis ning juba kaks aastat hiljem Moskva Suures teatris. Lauljatar on esinenud paljudel maailma tipplavadel…

Interpreedid eetris

Eesti interpreetide galakontsert 13. III Estonia kontserdisaalis. 
See kontsert kuulub teatavasti EBU (Euroopa Ringhäälingute Liidu) Euroraadio hooaega „Tallinn – Euroopa kultuuripealinn 2011”. Kõnealuse kontserdi korraldas Eesti Interpreetide Liit ja vahendasid oma kuulajaile lisaks meie Klassikaraadiole veel Taani, Soome, Norra, Läti,  Leedu, Belgia ja Kanada raadiojaamad. Kava esimeses pooles näitasid oma…

Marginaale „Metsluikede” kolmandast tulemisest

René Eespere lastemuusikali „Metsluiged” kontsertettekanne: Otsa-nimelise Tallinna muusikakooli sümfooniaorkester ja ET V tütarlastekoor, lavastaja Loore Martma, dirigent Mihhail Gerts. 17. III Vanemuise kontserdimajas. 
Taani muinasjutumeistri Hans Christian Anderseni kunstmuinasjutud on ammendamatu allikas nii lastele, noortele kui täiskasvanuile mõeldud lavateoste loomiseks. Eesti muusikaski on selliseid, üks uuemaid Olav Ehala muusikal „Lumekuninganna”.…

Vanemuise kui muusikateatri palgejooni

 Kui jälgida muusikateatrite olelusvõitlust tänases maailmas, siis võib julgelt väita, et meie omad pole erand siin maakeral – kuulume terviku hulka. Olgu selle tõsiasja kinnituseks üks alapealkiri ajakirja Opera Now (märts/aprill 2011) esikaanel: „Miks poliitikud vihkavad ooperit”! 
Kuid, vaatamata sõltuvusele rahast, meie mõlemas muusikateatris on ooper siiamaani küllalt hea tervise…

Naima Neidre joonistused graafikabuumis

Näitus „Joonte kaja” Vabaduse galeriis kuni 5. IV. 
Aasta esimese veerandi graafikalembene näitusepilt peegeldub paratamatult Kumus  eksponeeritud suure rahvusvahelise graafikatriennaali kaudu. Ka Naima Neidre joonistuste näitus „Joonte kaja” on üks neid klassikalisi graafikanähtusi, mis triennaali korraldajate tänasesse nägemusse ei mahtunud, ent esindab kodumaise kunsti vitaalset kõrgtaset. Kumu saale täitva graafikatriennaali…

Vana ja uuenev estampgraafika

Eesti nüüdisgraafika näitus „Eduard Wiiralti kunstiauhind 2011” rahvusraamatukogu peanäitusesaalis, fuajeegaleriis ja VI korruse näitusesaalis, kõrvalnäitusena Eduard Wiiralti auhinna varasemate laureaatide  väljapanek VI korruse galeriis kuni 13. IV.       
Meie kunstielus on see väliseestlaste Harry Männili ja Henry Radevalli ning Tallinna linnavalitsuse ja rahvusraamatukogu 1998. aastal algatatud estampgraafika ülevaatenäitus, mille peaauhinna ja…

Preemiad pühendunud tegijatele

Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastapreemiate kandidaate ei olnud seekord küll kuigi arvukalt, kuid preemia pälvisid kindlasti suurepärased tegijad: Ene Pars ja Kadri Viires. Oma tegevuses on nad vägagi eri suunas liikunud, meeldiv ühisjoon on püsiv pühendumus. Kummagi puhul see tõenäoliselt ka naljalt ei  katke ega ammendu, sest valitud tee pakub üsna…

Per William Peterseni inimesekäsitlus

Per William Peterseni näitus „Tõde on veniv” Tartu õppemajanduskeskuses kuni 28. III . 
Taani disainikoolis. Esimene diplom oli hõbesepa, teine graafiku oma (1985). 2006. aastal tuli ta elama Tartusse ning lülitus kohe aktiivselt Eesti kunstiellu. Praegu Tartu Loomemajanduskeskuses (Kalevi 13) eksponeeritud siinsel üheksandal isikunäitusel „Tõde on veniv” on paljusid teemasid…

Värviline Ilmar Torn

Näitus „Karm ja hell Ilmar Torn” kunstisalongis Allee kuni 2. IV. 
Jaanuaris möödus Ilmar Torni sünnist 90 aastat (ja surmast 12). Sel puhul võtsid kunstniku tütred nõuks korraldada Allees tema näituse. Viimasel ajal on kunstnike mäletamine ja meenutamine üldse riiklike institutsioonide õlult nihkumas perekondade omile (kui need on olemas). Ja…

Omadele võõras, võõrastele oma

Urve Küttneri isikunäitus „Corrosio” arhitektuuri- ja disainigaleriis 7. – 18. III . 
Urve Küttneri ladinakeelse pealkirjaga isikunäituse „Corrosio” puhul oli tegemist 2010. aasta suvel Viinistu kunstimuuseumi roostetanud tsisternide näituseruumide tarbeks loodud ekspositsiooni taasrivistamisega. Näeme sarja väetiste ja taimekaitsevahendite esile kutsutud kahjustustega korrodeerunud metallplaate. Küllaltki riskantne on nii spetsiifilise koha jaoks…

Made in Estonia marathon 2011

Tantsu- ja tegevuskunsti festival „Made in Estonia maraton 2011” Kanuti gildi saalis 3. märtsil. Esinesid Veronika Valk, Jane Raidma, muusikakollektiiv Hrr!, Mihkel Ilus, Kati Juurik, Einike Leppik, Siim Tõniste, Kristina Paśkevićius, eleOnora, Kaie OlmreHütt, Doris Feldmann, Greete Uustal, Teisi  Tubin, Triin Lilleorg, Kärt Tõnisson, Jaak Sapas, Tõnu Tunnel, Liis Plato,…

Meie mitmuse teine

Tanja Muravskaja ja Eva Seppingu näitus „Meie” Draakoni galeriis kuni 26. III . 
Prantsuse strukturalistlik filosoof Louis Althusser on ideoloogilise baaskonstruktsioonina tõlgendanud olukorda, kui keegi tänaval sind hõikab ja sa tunned end ära teise kutses ning reageerid, pöörad ümber, vastad … Nii on ideoloogia tema arvates sisse kirjutatud juba kõige…

Ühest raamaturiiulist

Eestis ilmub palju kvaliteetset lastekirjandust. Noorsookirjanduseni jõuan oma artikli teises otsas. Rõhutan, et see artikkel on subjektiivne pilk me pere raamaturiiulisse. Lasteluule edetabeli esikoht kuulub Contra ja Nemvaltsi „Poiste aabitsale” (Grenader, 2010). Teos on järjekordne tõestus  selle kohta, et Urvaste kõige tuntum mees on ka kõige parem luuletaja meie ajastul.…

„Kalevipoeg 2.0”, sotsiaalne äratuskell

Kalevipoeg 2.0. Eesti rahva moodne eepos. Kristian Kirsfeldt Fr. R. Kreutzwaldi ainetel. Eesti Ajalehed, Tallinn 2010. 476 lk
Soovituseks
Okei, davai, Vanemuine!Moodne eepos mõlgub meeles.Tänapäeva tegemistesttahan teksti tekitada.
Mineviku mälestusedpraegusaega paika passin,moodsamini läbi mängin,stiili sutsukese sätin.
Sel aastal möödub 150 aastat F. R. Kreutzwaldi „Kalevipoja” eesti-saksakeelse akadeemilise esmatrüki (1857–1861) viimase vihu ilmumisest. Eestikeelne rahvaväljaanne…

Helena Läks fragmentaarsuse vastu

Helena Läks, Helena läks. Kujundanud Valter Jakovski. Verb, 2010. 44 lk. 
Helena Läks. Kuhu ta läks? Tartusse. Tallinna. Muhule. Kuhu lähen mina koos Helena Läksi luulekoguga „Helena läks”? Kui paluda välja tuua kõige esimene mulje liivapaberist ja roosast  maailmast, kuhu mind kutsutakse, sis mis see oleks? Kas seda roosat on…

Kirjanik hüüdis: „Õudus!”

Ja kaja vastas: „Õudus!”       
Louis-Ferdinand Céline, Reis öö lõppu. Tõlkinud ja järelsõna kirjutanud Heli Allik, toimetanud Heete Sahkai. Kujundanud Mari Kaljuste. Varrak, 2010. 560 lk. 
1.
„Ma pole iial näinud midagi ligilähedastki sellele muudatusele, mis moonutas tema näojooni,  ega näe loodetavasti kunagi. Oi, liigutatud ma ei olnud. Ma olin lummatud. Tundus,…

Karl Adra auhinna pälvis Üllar Saaremäe

Rakvere teatri peanäitejuhile Üllar Saaremäele anti 19. märtsil pärast komöödia „39 astet” etendust üle tänavune Karl Adra nimeline auhind. Selle auhinnaga tunnustatakse draamanäitlejaid, kel on korrektne eesti keel ja kõnekultuur ning kelle kaudu jõuab sõnum kõige paremini publikuni. Auhinna andis Saaremäele üle 2009. aasta laureaat, Rakvere teatri näitleja Toomas Suuman.         

Vaatke alla oru põhja, kuulge narrikuljuseid …

Mänguvõimalusi ja mängurõõmu on uusim „Tabamata ime” üpris kitsi külvama.       
Vanemuise „Tabamata ime”, autor Eduard Vilde, tekstiversiooni autor Joel Sang, lavastaja Roman Baskin, lavakujundaja Ervin Õunapuu, kostüümikunstnik Reet Aus, muusikaline kujundaja Tõnu Naissoo. Mängivad Hannes Kaljujärv, Liina Olmaru, Merle Jääger, Aivar Tommingas,  Raivo Adlas, Kais Adlas, Liisa Pulk, Marika Barabanštšikova,…

PEALELEND: Madis Kalmet , „Koletise kuu peal” lavastaja

Tallinna Linnateatri väikeses saalis esietendub homme ameerika näitekirjaniku Richard Kalinoski näidend „Koletis kuu peal”.  Südamliku, valusa ja tundliku jutustuse võitlusest mineviku koletistega ja iseendas on lavale toonud selles teatris aastatel 1989–1998 lavastaja ja näitlejana töötanud Madis Kalmet.         
Alustuseks spordireporterite lemmikküsimus: mis tunne on? Mis tunne on üle pika aja lavastada…

Munk Nestori tantsuline mörin

Karl Saksa tantsulavastus ei vaja narratiivi, piisab, kui see on olemas tantsija peas.       
Nüüdistantsulavastus „The Drone of Monk Nestor” („Munk Nestori burdoon”). Idee autor, lavastaja ja esitaja Karl Saks.  Esietendus 8. III Kanuti gildi saalis.       
„„The Drone of Monk Nestor” on jätk „Tšuudile”. Kiievi koopakloostrist rändab kroonik munk Nestor Peipsi…

Mõttetu arvustus ehk Luubi lendav teater

Andri Luup kandideerib Viljandi Ugala lavastusega „Piloot” tänavu parima lavastaja aastaauhinnale.       
Viljandi Ugala „Piloot”, autor ja lavastaja Andri Luup, kunstnik Laura Pählapuu. Mängivad Tanel Ingi, Kadri Lepp, Maria Peterson (Theatrum), Meelis Rämmeld, Liina Olmaru (Vanemuine), Luule Komissarov, Anne Valge, Arvo Raimo, Indrek Sammul, Martin Mill, Janek Vadi,  Keir Tetsmann (Ugala…

Liiga palju raha

Meil on võimalik uskuda, et Euroopa Liidu liikmesriikide valitsusjuhid, rahandusministrid ja eurotsooni riikide keskpankurid läksid kõik kollektiivselt hulluks ja sobiksid edaspidi ainult Postimehe huumorikülje „Psühhiaatrite tuleproovi” tegelaskujudeks. Teine ja tõenäolisem võimalus on, et sel nädalal algatatud uus  Euroopa finantsasutus töönimega „Euroopa stabiilsusmehhanism” on vastutustunde ja riigimeheliku tarkusega sõlmitud kokkulepe, mis…

Tulevikumuusikast on saanud oleviku reaalsus

Lotmani teoreetilised seisukohad võiksid olla dialoogis nii Laclau kui Lacaniga.         
Juri Lotman. Kultuuritüpoloogiast. Tõlkinud Kaidi Tamm, Tanel Pern, Silvi Salupere, toimetanud Silvi Salupere. Kujundanud Jüri Kaarma. Tartu Ülikooli Kirjastus, 2011. 184 lk.       
Oma artiklis „Lotmani lähenemine” osutab Peeter Torop suurepärasele Lotmani eestindaja Pärt Liase kommentaarile 1994. aasta  Keeles ja Kirjanduses,…

Mölaklus ei inspireeri!

Jürgen Rooste jalutas pühapäeva pärastlõunal Leonhard Lapiniga ta näitusel „Sisemaastikud”       
Kust me alustame? 
Leonhard Lapin: Linnart Mäll oli ju aastast 1975 kuni surmani mu vaimne õpetaja, kes rõhutas, et oleme orientalistid, mitte budistid. Nõnda ei olegi ma ennast budistina serveerinud. Mu töö Mällist kujutab sümboolselt ta elu: algab punasest ja jõuab…

Mees, kes leidis õige meetodi nii elus kui teaduses

Juri Lotman: „Ma olen alati pidanud viidet olukordadele väärituks. Olukorrad võivad murda suure inimese, kuid nad ei saa olla tema elu määravaks loogikaks.”       
Jalutuskäigud Lotmaniga. Koostanud Mihhail Lotman. Tallinna Ülikool, 2011. 500 lk. 
Alustan isiklikust. Juri Lotman ja Immanuel  Kant – need on mõtlejad, kelle kirjutiste poole intellektuaalses tasakaalutusseisundis ikka…

Euroopa tõus ja langus

Läinud sajandi viimase veerandi algul leidis ajakirjanduses aset terav mõttevahetus, vastamisi olid Gustav Naan ning bioloog ja filosoof  Toomas Sutt. See oli aeg, mil teadusliku mõtlemise suur paradigmavahetus, üleminek seniselt Clausiuse-Boltzmanni maailma soojussurma paradigmalt uuele, looduse isearengu paradigmale, hakkas jõudma inimeste teadvusse. Selle protsessi murdepunktiks peetakse E. Jantschi raamatu „Isekorrastuv…

Teadusraha kaob nagu musta auku

1991. aastast tänaseni on jaotatud ca kuus miljardit krooni. Kui palju sellest on tagasi tulnud, pole keegi uurinud.       
Ajakirjanduses on viimasel ajal avaldatud arvamust, et teadusele ja arendustegevusele kulutatud raha ei ole andnud oodatud tulemust. Seda on väidetud nii ettevõtluse arendamise kui ka kaitseuuringute raha kohta. Raha ei tule tagasi,…

Puur nimega avalikkus

Olgu tõlgendustega kuidas on, aga tähelepanu tõmmates ja võimalike tähendustega painama hakates täitis kultuuripealinna atraktsioonide kavas olnud veider mull oma  ülesande suurepäraselt. Tõsi, selle kõige ilmsem tähendus – pidades silmas meie kultuuri ja ühiskondliku teadvuse kooskõlalist arengut ja õitsengut partei ja valitsuse eksimatute otsuste valguses – ei tundunud eriti lojaalne…
Sirp