2024-19 (3994)

Südameverega maalitud muusikal
Sander Maran: „Kaks-kolm nädalat elasime kõik koos maamajas nagu kommuunis, keegi tegi süüa ja iga päev filmisime.“      
Piia Ruber

Südameverega maalitud muusikal

Sander Maran: „Kui mõistsin, et mul läheb piinlikult suur summa õppemaksu peale, sain aru, et selle raha eest võiks siis pigem juba filmi teha.“

Vabadus vabaduse vastu
Heritage Foundation

Vabadus vabaduse vastu

Doktor Valijaskonnal on aeg diagnoosida juriidilise isiku anoreksia.

Vajame graafilist disaini

Suurte oluliste probleemide kõrval, nagu vaesus või süvenev ebavõrdsus, on lausa piinlik mureliku suuga sõna võtta väikeste proosaliste kribalate pärast, mis häirivad küll iga päev kümnete tuhandete inimeste elu. Nimelt rääkida ühissõidukipeatuste puudulikust disainist.
Trolli, trammi ja bussiga sõitis Tallinnas mullu ligi 133 miljonit inimest, kellele lisanduvad rongi kasutajad. Ometi peab…

Tuleviku juured on siin ja praegu

Sel nädalal toimub Tartus „Prima vista“ festival, mille raames kogunes ka Rahvusvaheline Ulmeuurijate Ühing, et mõelda erinevatest tulevikest. Igasuguste tulevikuvisioonide süstemaatilise vaatlemise ning analüüsimise taustal tõusevad paratamatult esile ka laiemad küsimused utoopiliselt mõtlemise võimalikkusest, keerukusest, aga ka vältimatusest. Utopism on taas päevakajaline.
Ühelt poolt on tulevik tume: kliimakriisi reaalsus, jätkusuutmatu petro­kapitalism…
Peaksime punast tuld näitama poliitikutele,  kes vastandumist õhutavad
Liia Hänni          
 Tauno Tõhk / CC-BY-SA-4.0 / Wikimedia Commons

Peaksime punast tuld näitama poliitikutele, kes vastandumist õhutavad

Liia Hänni: „Demokraatlikus ühiskonnas peaks püüdma näha poliitika mõju igale inimesele.“

Ääremärkusi teaduse vahelt. Ekseldes võõrastes teadusmetsades
Kommunismiuuringud on jõudnud ka kaugele polaarjoone taha.     
Lauri Laanisto

Ääremärkusi teaduse vahelt. Ekseldes võõrastes teadusmetsades

Osalesin hiljaaegu esimesel humanitaarteaduste aastakonverentsil „Tuleviku­humanitaaria“. Põiklesin naljade ja pisivaledega kõrvale pidevalt mulle suunatud küsimustest selle kohta, et miks ma seal olen, ja nii õnnestus mul leida tee õige mitmesse põnevasse paneelvestlusse. Õigupoolest kippus valimine olema lausa keeruline, sest minu suureks üllatuseks sattus pidevalt samale ajale mitu loodusega seotud arutlusrühma…
Ohverdamine, kahjamine, anni andmine – rõõm või omakasu?
Kõige tavalisem and on raha.     
Kristel Vilbaste

Ohverdamine, kahjamine, anni andmine – rõõm või omakasu?

Annetuste üha suurenev hulk näitab seda, et elatakse pidevas ärevuses, vaimselt ebakindlas olekus.

Mitte ainult seksist

Mitte ainult seksist

Kohtulugude ümberjutustamine ei asenda võrdlevat käsitlust, üksikute illustreerivate lugude põhjal ei tarvitse moodustuda tervikpilti.

Suitsu nurk XXV – Kruusa Kalju „Ära hommikul päri“
Kruusa Kalju on virtuoosne lüürik, filoloog, idamaade luule uurija, tõlkija ja asjatundja, kes luuleväljal kohal olnud juba Erakkonna-aegadest saadik ja ajanud ikka oma asja. 30. aprillil pälvis ta luuletuse „Ära hommikul päri“ eest Juhan Liivi luuleauhinna.           
Maria Kilk / Peipsiääre vald

Suitsu nurk XXV – Kruusa Kalju „Ära hommikul päri“

1 Ära hommikul päri, kellele helistatakse äratuskella:
2    seda helistatakse
3    ikka ja jälle sulle.
4 Hommikust peale aeg lendab linnutiivul –
5    ikka lŏunasse,
6 lŏunast ikka ĕhtusse ja ĕhtust lendub öösse.
400 aastat tagasi ilmus vaimuliku ja lüüriku John Donne’i vaimsetest mõtisklustest koosnev palveraamat, kust leiab ka ühe lihtsakoelise tekstiosa, mis laiemasse kultuuriteadvusse kinnistunud kahe…
Kehakõne
Ruslan Stepanovi lavastuses „Küsi minu kehalt. Floor is on Fire“ on tähtis kontaktivõtt publikuga: esil on ootamatus, liigutused või nihked, mida publik ei oota.    
 Alissa Šnaider

Kehakõne

Ruslan Stepanovi „Küsi minu kehalt. Floor is on Fire“ on leidlik, uudishimulik, liikumismustritest leiab pidevalt ootamatusi – lavastus on loodud mõtteerksalt.

Räägi mulle, kuidas sa end tunned,  aga ära ütle seda liiga karmilt, muidu ma ei kuule sind
Maria Kapajeva teos „Soojad riided“ (kaasautor Polina Kuznietsova). 42 min, korduv video.     
 Anna Mari Liivrand

Räägi mulle, kuidas sa end tunned, aga ära ütle seda liiga karmilt, muidu ma ei kuule sind

„Kuula minu karjumist, kuula nende unistusi“ kutsub üles olema jätkuvalt erk ja tundlik Ukrainas toimuva ja ukrainlaste suhtes. Näitust kannavad suuremalt jaolt sõja eest põgenenud inimeste lood, unistused ja iha edasi elada.

Flora pidustused

Huvitaval kombel pakkus aprill mitmeid sissevaateid klavessiinimängijate tegemistesse, sealhulgas klavessiinifestivalil, aga mitte ainult.

Uskumatu, kui tihe on Eesti kontserdi­elu: aprillis anti Tallinnas umbes 80 kontserti. Muusikaelamuse sain juba 1. aprilli õhtul, kui kuulasin Poola raadio Dwójką otseülekannet Krakówist festivalilt „Misteria Paschalia“. Kontsert toimus Waweli kuninglikus püha Stanisławi ja püha…
Elasid kord pusa, käekott ja toss, kes ei surnudki ära
Eurooplane viskab aastas ära umbes 11 kilogrammi tekstiilitooteid. Suur osa sellest jõuab Aafrikasse.     
 Lisandra Türkson

Elasid kord pusa, käekott ja toss, kes ei surnudki ära

Kas tarbimisharjumused muutuksid, kui peaksime oma prügi otsas elama ja kui kasutatud rõivaste ära andmise eest tuleb rohkem maksta?

Argidialektika XXVI. Andekus ja töökus
Banksy. Tree. London 2024.     
Banksy

Argidialektika XXVI. Andekus ja töökus

Ma olen andekas. Ilma pingutamata kõik laabub, tuleb hästi välja, õnnestub. Haaran lennult, teostan mängeldes. Olen avatud, klapin hästi mitmesuguste asjade, olendite, olukordadega. Jooksen väledalt. Tööriistad hakkavad hästi kätte. Oskan inimestega suhelda. Mul on laulu­häält. Võõrkeele sõnad jäävad iseenesest meelde ja väga kiiresti hakkan selles keeles rääkima, lugema, kirjutama. Niipea…
Keha, nahk ja nende valitseja 
Maria Rojko Nisu
Erakogu 

Keha, nahk ja nende valitseja 

Oma igapäevast leiba teenin aksessuaaride loomisega: kotid, vööd jms valmivad põhiliselt nahast. Intrigeeriv töö ja intrigeeriv materjal. See toob mu ellu huvitavaid inimesi ning ikka ja jälle vestlusi teemal, mis siis on eetiline ja mis mitte. Nõnda olen saanud mõtiskleda elusa ja eluta naha teemal. 
Nahk on keha suurim organ ja…

Triin Tulgiste-Toss 30. IX 1987 – 4. V 2024

Eesti Kunstimuuseum, Kultuuri­ministeerium, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Kunstnike Liit ja Tartmus leinavad kallist kolleegi, parimas loomeeas lahkunud säravat kuraatorit Triin Tulgiste-Tossu.
Triin kaitses kunstiajaloo magistri­kraadi Tartu Ülikoolis 2013. aastal. Pärast tegutsemist kunstigalerii Pallas galeristina ja Müürilehe kunstitoimetajana asus ta tööle Eesti Kunstimuuseumisse, kus oli ametis koordinaatori ning kuraatorina. 2017. aastal alustas…
Metamorfoos kui surnud punkt
Kris Lemsalu ja Gregor Kulla tandem kehastab Donatella Privada karakterit filmi „Vana klaver“ lõpuotsas.     
Johanna Ulfsak

Metamorfoos kui surnud punkt

Kris Lemsalu on alati mänginud maskide ja muutlikkusega, oma identiteedi nihutamise ja paljundamisega, ning just see võimaldab tal iseendaks jääda.

Pealelend – Helmi Marie Langsepp, arhitekt, Ruumikoreograafia ajakirja peatoimetaja

Ilmunud on ehituskunsti ja liikumist siduva „Ruumikoreograafia“ esimene väljaanne „Pärandus“. Miks meil seda ruumikultuuris vaja on?
Uus väljaanne on kinematograafiline rännak, millega ruumi uuritakse liikumise kaudu. Seda võib võtta ka alternatiivse ruumianalüüsina, hindamisaktina, mille eesmärk pole otsida puudujääke, vaid võimalusi. Ruumist arusaamiseks tuleb seda vaadata sügavuti ja mitme nurga alt, vaid…
Kolm esimest
Schumanni kontsertpalas astusid üles uue põlvkonna metsasarvesolistid Kairi Sosi, Eliise Kannukene, Paula Ernesaks, ja Kreete Jacob.     
 Teet Raik

Kolm esimest

ERSO tõi esiettekandele Rasmus Puuri sümfoonia, võõrustas solistina nelja metsasarvemängijat ning tutvustas uut kontsertmeistrit.

Teatri tulevikku otsitakse sügavustest, mitte uutest kõrgustest
Vestluses Eesti Teatri Agentuuri välissuhete koordinaatori Liisi Aibeliga ütles Vaba Lava juht Märt Meos, et rahvusvaheline tunnustus võiks anda teatritegijate häälele jõu ja lisada kõlapinda.     
Mart Laul

Teatri tulevikku otsitakse sügavustest, mitte uutest kõrgustest

Eesti Teatri Agentuuri üks tänuväärsemaid ettevõtmisi on kaks korda aastas korraldatav teemapäev, mis toob arutelu keskmesse teatri tahud, mille üle arutlemiseks argielus aega ei jää.

Öised migrandid võtavad üle
Balti & Eesti muusika päevadel LHV uue heliloomingu Au-tasu pälvinud Madli Marje Gildemanni teos „Öised rändurid“ sai Ludens sinfonietta kontserdil Eesti esiettekande.     
 Rene Jakobson

Öised migrandid võtavad üle

Ekslik pealkiri „Öised migrandid“ kirjeldab tabavalt ka väljaspool linnuriiki toimuvat. On ju teisigi migrante, kes liiguvad öösiti tähtede, majakate või jumal teab mille abil parema elu poole.

Võrdõiguslikkuse vürtsiga kriminaalne lugu
Grete Konksi on põiminud Pauline Moltini kujusse üheaegselt lihtsameelsuse ja kavaluse, julmuse ja haavatavuse.     
Kalev Lilleorg

Võrdõiguslikkuse vürtsiga kriminaalne lugu

„Kes tappis trükkal Lackneri?“ on lugu lapseohtu naisest: vormilt kriminaalne kohtulugu, sisult paksudes toonides sotsiaaldraama.

Luule Maar 11. III 1938 – 26. IV 2024

Lahkunud on naha- ja köitekunstnik, Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Nahakunstnike Liidu, Eesti Köitekunstnike Ühenduse ja Eesti Köitekunstnike Ühenduse liige Luule Maar.
Luule Maar sündis 11. märtsil 1938 Kuldre külas Vastse-Antsla vallas Võrumaal. Ta õppis aastatel 1954–1960 Tartu Kunstikoolis teatridekoratsiooni ja 1964–1969 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis nahkehistöö erialal. Enne ERKIsse astumist töötas ta…
Sirp