Kunstiaasta on jõudsasti hoogu sisse saamas, ometi on suuremaid üldistusi eesoleva kohta raske teha. Kunstiasutuste Liidu juht Kadi-Ell Tähiste toob esile paar tõika, mis võivad kunstiasutuste tulevikku laiemalt vormima hakata.
Mis on alanud kunstiaastal kunstiasutuste tähtsündmused?
Alanud aasta põhilisi sündmusi on loovisikute ja loomeliitude seaduse jõudmine parlamentaarse arutelu faasi. Kultuuriministeeriumi aastaid tagasi välja käidud ambitsioonikas lubadus luua Euroopa parim vabakutseliste süsteem on vähemalt kunstiväljal hästi meeles. Loodame, et näeme nüüd konkreetseid samme…
Juba ammu enne detsembri algust võis poes näha advendikalendreid. Erinevalt näiteks Leibnizi kuulsatest monaadidest on neil kenasti ka aknad olemas (mille taga peitub enamasti šokolaad). Kui vanasti lõid advendikalendrid meeldivat jõuluootust, siis nüüd tekitavad need enamasti hoopis teisi tundeid. Kuid mõistagi on küsimus tegelikult palju laiem: kalendrid kui sellised on iidne muinastehnoloogia.
Enamasti on igas kultuuris oma viis aega tükeldada. Kalender, olgu see siis karp rituaalset šokolaadi, rebitavate lehtedega kaustik või…
Veel viimaseid nädalaid on Veneetsias avatud tänavune biennaal, kuid juba on välja valitud järgmine kunstnik, kes esindab Eestit selles vaikselt vee alla vajuvas linnas 2026. aastal. Merike Estna maalid ei püsi enamasti neile ette antud raamides, vaid ületavad lõuendi piire ning suhtlevad sedasi neid ümbritseva maailmaga. Kunstniku voolaval loomingul on arvukalt keskmeid, kuid sealt pole kunagi puudu protsessuaalsus, liikuvus ja dünamism.
Mida plaanid Veneetsias näidata? Mis on keskne teema või põhiasi,…
Kristina Õllek: „Eesti on väga väike riik ja seetõttu on oluline teha koostööd rahvusvaheliselt ja näidata oma loomingut ka väljaspool, laiemale publikule.“
Baltimaade suurima kunstimessi „Art Vilnius“ üht sõltumatut näitust „Takas“ kutsuti tänavu kureerima eestlane. Maria Arusoo sõnul on rahvusvahelisus kaasaegse kunsti DNAsse sisse kirjutatud.
Räägi alustuseks, mis näitus see „Takas“ on? On seda üldse õige näituseks nimetada?
On tavaks, et kunstimessidega käivad kaasas sõltumatud projektid, millel on rohkem näituse mõõde ja puudub otsene müügieesmärk. „Art Vilnius’el“ toimus selliseid kaks: „Project Zone“ (kuraator Valentinas Klimašauskas) ning „Takas“ („Rada“ leedu keeles — J. R.), mida…
Leedu kunstielu on aktiivne ja mitmekesine ning tõmbab endasse ka eestlasi. Hea ülevaate leedu kunstivälja rahvusvahelisest seisust annab Leedu kunstimuuseumi juht Arūnas Gelūnas.
Eestis on kärbete kontekstis ennustatud, et selle tõttu võivad rahvusvahelised projektid kunstivaldkonnas tagasihoidlikumaks jääda. Milline on leedu kunstiskeene tervis?
Võiks öelda, et praegu on võimaluste mõttes leedu kunstimaailmas kuldajastu. Kui võrrelda umbes kümne aasta taguse ajaga, siis on kontrast hiiglaslik: võimalusi on rohkem, raha on rohkem. Eks kõige…
Tallinna Kunstihoone on eesti kunstiväljal ülimalt oluline asutus, kus on aegade jooksul tehtud mitmeid märgilisi näitusi. Hoone seisukord ei lasknud seal enam kunsti näidata ning nõnda koliti 2022. aastal ajutiselt Lasnamäele. Nüüd on aga tulekul institutsiooni 90. sünnipäev. Läheneva tähtpäeva puhul vastab küsimustele kunstiasutuse juht Paul Aguraiuja.
15. septembril saab Kunstihoone 90. Palju õnne! Tegutsete täna peamiselt Lasnamäe paviljonis ja linnagaleriis. Mida vanast majast kõige rohkem taga igatsed?
Vabaduse väljaku Kunstihoonest igatsen…
Tänasest sai hoo sisse rahvusvaheline fotokunstimess „Foto Tallinn“. Nagu sellistel messidel ikka, käivad siin koos uuemate teoste tutvustamine, ost-müük ning arutelud valdkonnaspetsiifiliste teemade üle. Lisaks leiavad messi raames Kai kunstikeskuses aset ka kureeritud tuurid, kohtumised kunstnikega, loengud ja seminarid ning raamatuesitlused. Fotokunstimessi kuraator on Isabella van Marle ning üks peakorraldajaid Kadi-Ell Tähiste.
Mille poolest erineb tänavune „Foto Tallinn“ eelmistest?
Kõige suuremat muutust võib täheldada kunstnike käsitletud teemades: fookuses on ülemaailmsed kriisid, jõulisemalt…
Leedu kaasaegse kunsti staar Julijonas Urbonas tegutseb ulme ja kunsti vahelisel alal ning uurib enamasti oma töödes gravitatsiooni. Urbonas on disainer ja insener (ta on ehitanud lõbustusparke), Leedu kosmoseagentuuri projekti asutaja (sellega esindas ta Leedut 2021. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil) ning Vilniuse kunstiakadeemia kaasprofessor.
Muu hulgas on kunstnik disaininud hüpoteetilise eutanaasiakarusselli, mille eesmärk on sõitja võimalikult väärikal ja elegantsel viisil ära tappa. Praegu võib tema installatsiooni „Muru tsentrifuug“ näha Maajaama tehnoloogianäitusel „Metsikud…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.