2019-45 (3767)

Sest meid on õpetatud üksindust varjama

Lavastuses „Sest meid on õpetatud madusid kartma“ pole naeru naeru pärast, küll aga naerdakse läbi pisarate ja purjus peaga.

Teatri Kelm „Sest meid on õpetatud madusid kartma“, autor ja lavastaja Karl Koppelmaa, kunstnikud Johannes Valdma, Karoliina Kull ja Martin Koldits. Mängivad Lauli Otsar ja Kristjan Sarv. Esietendus…

Suurus loeb. Või mitte?

Winterthuri lühifilmide festival tõi taas pähe mõtted selle filmiliigi funktsioonist filmimaailmas.

Winterthuri lühifilmide festival „Kurzfilmtage Winterthur“, 3. – 8. november, 2019, Šveits.
Lühifilmide käsitlemisel ja nende mõtestamisel võib olla mitu vaatenurka. Üks neist, ja selgelt kõige levinum, näikse olevat viis näha lühifilmi omamoodi proovitööna, hüppelauana täispikkade filmide…

Õnnestunud vaskpillimuusika tähis

Väga hea ülesehitusega kontsert sarjas „Sada suures saalis“ andis läbilõike eesti heliloojate stilistiliselt mitmekesisest suhtumisest vaskpillidesse.

EMTA sarja „Sada suures saalis“ kontsert „Vaskpillimuusika sajand Tallinna konservatooriumis / Eesti muusika- ja teatriakadeemias“ 10. XI EMTA suures saalis. EMTA sümfooniline puhkpilliansambel, Eesti Noorte Kontsertorkester, Brass Academy Tallinn. Solistid Jan Marius…

Kas muusikateadlane võib sellist kontserti kuulata?

Rokkooperis „Põhjaneitsi“ kujutatakse halli massi ja sellest erineva üksikisiku vastasseisu, mille aktuaalsus on tänapäeval niisama terav kui 1980ndatel.

Rokkooper „Põhjaneitsi“ 9. XI Estonia kontserdisaalis. Heliloojad Raimo Kangro ja Andres Valkonen, libretist Andres Jaaksoo Kārlis Skalbe ainetel, laulutekstide autorid Andres Jaaksoo ja Leelo Tungal. Esitajad Mikk Tammepõld, Tamar…
Rahvusatlas – Eesti kaardivaramu uksevõti
Taavi Pae: „Meil on hulk pärandit, mida suure atlase kujul ei ole varem raamatuks kokku kogutud.“
Kaido Vainomaa

Rahvusatlas – Eesti kaardivaramu uksevõti

Taavi Pae: „Eesti kartograafiline alusmüür on maailmatasemel ning selle suureks vooruseks on piiranguteta ja tasuta juurdepääs kõigele loodule.“

Kirik, mäluasutus või lahinguväli?
Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. II aste. Näitusevaade Kumus 2018. aastal.
Tõnu Tunnel

Kirik, mäluasutus või lahinguväli?

Ajalugu tehes on Eesti Kunstimuuseum alati ise olnud ajalooliste sündmuste embuses, ei parem ega halvem oma publikust ja valitsusest, ikka nendega ühes paadis.

Viis viimast

Kultuuris, ka filmivaldkonnas, räägitakse kahetsusväärselt palju rahast – kui palju miski (maksumaksjale) maksma läheb, kui suur on kassatulu, millised on staaride palgad või läbimüük. Selle joonlauaga üritatakse mõõta kunstilist panust, mis on ette määratud läbikukkumisele, kuna enamasti ei võeta arvesse kultuuriloolist tähtsust, pikka perspektiivi, suuremat tähendust. Nüüd on aga tekkinud…

Käsu korras eesti keel

Keelde-käske pannakse pahaks – kellele need ikka meeldivad –, kuid iseenesest ei loksu riigis siiski miski paika. Kui paljud Eesti haritlased (sada aastat tagasi oli osa seesuguseist saksastunud, osa venestunud, osa tegi aga ülikooli eestikeelseks, kuigi eestikeelseid õppejõude polnud võtta) on praegu valmis varmalt valima enesekoloniseerimise ja keelevahetuse tee, siis…
Tallinna öömajandus vajab terviklahendust
Klubis Kauplus Aasia koos käivate noorte väärtushinnanguid ei ole sugugi vaja muuta ja suunata. Neid on vaja hoopis märgata ning nad eeskujuks võtta.
Tanel Tero / TMW

Tallinna öömajandus vajab terviklahendust

Kuna öömajandust on põhjalikult uuritud, tundub põnev töötada välja Tallinnale kohandatud süsteem, mis võimestaks neid ööklubisid ja baare ning nende eestvedajaid, kes investeerivad kogukonna kasvatamisse.

Autasu – Konrad Mäe preemia laureaat on Urmas Pedanik

Kunstnik Konrad Mäe sünniaastapäeval 1. novembril kuulutati taas välja temanimelise preemia võitja. Žürii (Tiiu Rebane ja Tiina Tammetalu maalikunstnike liidust, Tõnis Saadoja ja Mari Vallikivi kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali nõukogust ning Vano Allsalu ja Elin Kard kunstnike liidust) nimetas 2019. aasta laureaadiks Urmas Pedaniku sel suvel Haapsalu Linnagaleriis eksponeeritud…

Rahulik sünnipäevapidu

Rõhk oli ikka 101aastase džässi, mitte 15aastase meeletusi armastava teismelise Eesti Jazzliidu sünnipäeval.

Kontsertlavastus „Eesti jazzi sünnipäevapidu“ 5. XI Nuku teatris. Muusikajuht Tanel Ruben, lavastaja Taavi Tõnisson, dramaturg Kristiina Jalasto, kunstnik Rosita Raud, koreograaf ja kaaslavastaja Olga Privis, helikujundaja Mait Visnapuu, valguskujundaja Priidu Adlas, videokujundaja Ave Palm.…

Teater pole müügikeskus

Teatridirektori loogika on müüja loogika: riiulitele tuleb sättida võimalikult erisuguseid teatritooteid, et rahuldada riskivabalt võimalikult erisugust maitset.

Tuleb välja, et olen nüüd Lätis ühe väljasureva elukutse – teatri kunstiline juht – viimane veel elus esindaja. Sestap, kui kedagi peaks huvitama üksildase dinosauruse asjakohane arvamus, siis siin…
Võimatute kihtide muuseum
Perfektsionistlikud klaasvitriinid on muuseumides endiselt justkui jumala peopesad ja tõe pjedestaalid.
Bita Razavi

Võimatute kihtide muuseum

Bita Razavi näitus on pannud kõnelema ideoloogia hääle, mis suure aplusega on asunud mineviku kallale, paljastades sealjuures iseenda.

Ühiskonna stiilirikkusest
Kirjanduse sotsiaalne roll väheneb aeglaselt, ent järjekindlalt. Pildil Tartu vangla raamatukogu 2018. aasta aprillis.
Pille-Riin Larm

Ühiskonna stiilirikkusest

Kirjandust populariseerida tähendab seista suhtluse ja kõneregistrite vaheldusrikkuse ning maailmakogemise mitmekesisuse eest. Kõike seda on praegu hädasti vaja.

Söödav koosloomeprotsess linnas

Kogukonnaaiandusel on suur potentsiaal nii sotsiaalsete, ökoloogiliste kui ka kultuuriliste väärtuste arendamisel.

Viimastel aastatel on kogukonnaaianduse arendamine hoogu juurde saanud. Tallinnas tegutseb 10 kogukonnaaeda, 30 kooli ja lasteaia juurde on rajatud õppepeenrad, Tartus on katsetatud mitmesuguste kogukonnaaedade rajamist ja Hiiumaa ametikoolis on avatud linnaaianduse õppekava. Kuigi tarbe- ja söögitaimede…

Komide laiali pudenevad kõnelused

Suvalisuse ja aususe vahel tuleb hoida tasakaalu. Komi maailmapilt on aga selline, nagu parajasti pähe tuleb.

Komid jutustavad kogu aeg lugusid, mis on natuke seotud maailma hingestatusega. Nad räägivad nendest pisut pühadest asjadest, kui istume komi metsaonnis, tare seina ääres või kui nad helistavad mulle Eestisse. Komi sõbrad on…
12 000 kunstiteost ja 5800 raamatut 90 ruutmeetril
Roman Treumani Alfred Rõude portree (1956). 1950ndatel kogunesid kunstnikud sageli kunstikollektsionääri koju uudiseid vahetama, juttu ajama ja ka pitsikest viina võtma.
Eesti Kunstimuuseum

12 000 kunstiteost ja 5800 raamatut 90 ruutmeetril

Kuraator Anu Allikvee on teinud Rõude kogust suurepärase valiku ja kujundaja Mari Kurismaa mahutanud rikkaliku materjali hiilgavalt väikesele pinnale.

Inspireeriv instituut

Peterburi etenduskunstide instituut tähistas 240. aastapäeva kaks päeva kestnud konverentsiga.

Peterburi teatriinstituut tähistas 28. ja 29. oktoobril oma 240. aastapäeva. Venemaa vanima ja praegu ka suurima teatrikunstialase kõrgkooli tähtpäeva poleks meil ehk põhjust meenutada, kui see õppeasutus ei oleks Moskva GITISe kõrval jätnud eesti teatri käekäigule märgatava jälje.…
Nevermore!

Nevermore!

Paavo Matsini romaani maailm on kalk, absurdne, ebainimlik maailm, kuigi domineerima ei pääse ka õud, äng ja meeleheide.

Tartu planeerimiskonverents 2019
Ruumikorralduslikud otsused kujundavad inimeste liikumisviisi. Autostumise tõrjumisel on Helsingi Tallinnast kaugel ees.
Allikas: Andres Sevtšuk

Tartu planeerimiskonverents 2019

Riigi ruumilises planeerimises haigutab teadjate ja otsustajate mõtteilma vahel järjest laienev kuristik.

Teaduse avalikkuse poole pööratud pale

Võrreldes maailma edukate teadusriikidega, sealhulgas Soome ja Rootsiga, on Eestis teadlasi tuhande töövõimelise elaniku kohta 2-3 korda vähem, erasektoris 4-5 korda vähem.

Andi Hektor kirjutas äsja Sirbis1 pingetest teadusmaastikul, mis tulenevad otseselt valitsuse sõnade ja tegude lahkuminekust ja teadusse panustamise järjepidevast langusest. Ühiskonnas on ootused…
Ülikooliasjad. Eestpoolt tagasi
Pildil Ken Kallingu raamatu „Rektor Jüri Kärner“ esitlus Tartu ülikoolis selle aasta oktoobris.
Andres Tennus / Tartu Ülikool

Ülikooliasjad. Eestpoolt tagasi

Mis nägu oli varakapitalistliku ülikoolihariduse sissejuhataval poolel? Hiliskapitalistlikku teadusharidust antakse nõnda, nagu saaks varakapitalismi kõrgema hariduse vallas vahele jätta.

Peeter Sauter
Peeter Sauter
Dmitri Kotjuh / www.kotjuh.com

Peeter Sauter

Väike kerekeelefraasiloetelu
Eesti keeles on palju lendsõnu ja rahvalikke ütlemisi, mis on seotud kehaosadega. Ehk peegeldub neis mõneti eesti mõte ja omailm, sest kere ja ihu on ligi nagu higi ja hingki.
Ma ajaks päkad silma. Pea on pulki täis ja laiali otsas, ei lõika enam ja ei jaga. Kui sul pea…
Kahe tegija säästu-show
„Ühemeheshow“ astub liiga agaralt frivoolsusse, kust ka kõige parema tahtmise juures tagasiteed pole. Pildil Helena (Marta Laan) ja Chuck (Stewart Johnson).
Kaader filmist

Kahe tegija säästu-show

„Ühemeheshow“ on määratletud komöödiana, kuid tegu on pigem suhte-, pere- või melodraamaga, kuhu on pikitud musta huumorit.

Juust ühe munaga

„Ühemeheshow“ kinnitab, et seesugune raske haigus nagu vähk on filmides ära narritud.

Mängufilm „Ühemeheshow“ (Meteoriit, Eesti 2019, 97 min), režissöör Al Wallcat, stsenaristid Al Wallcat ja Stewart Johnson, helilooja Janek Murd, produtsent Aet Laigu. Osades Stewart Johnson, Henry Kõrvits, Marta Laan jt.
Juba Friedrich Nietzsche on oma teoses „Moraali genealoogiast. Vaidluskiri“1…
Sirp