2018-14 (3685)

Üks roll

Üks väike valge tuvi lendab üle Inglismaa … Ei ole aga Inglismaa lukku pandud ega luku võtit katki murtud. Järgmisel nädalal leiavadki Londonis aset kaua oodatud raamatumess, mille üks peakülalisi on Eesti, ja eesti kirjanduse festival „EstLitFest“.
Muidugi on tegu meie kirjanduselu tähtsündmustega. Seetõttu ei ole imestada, kui ürituste mõnel eelteatel…
Stseenid ühelt teatriteelt
„Sarabandi“ Johan on lõppjaamas: ta on see, mis on temast elu kestel järele jäänud.
Mats Õun

Stseenid ühelt teatriteelt

Martin Veinmann: „Kui teatrietendus on tuimestuseta operatsioon, mille eesmärk on tekitada ebamugavustunnet, hirmu ja valu, mitte tervendada, siis see mind ei huvita.“

Vastukaja: Heaoluriigi lapsed – kas uus põlvkond klakööre?

Sirbi punginumbrit (16. III) lugedes tabas mind ootamatult ebamugavustunne, midagi allergilise reaktsiooni laadset. Kuskil Tõnis Kahu „Ebapüha keeldumise“ ja Villu Tamme punkaritagi pildi vahel korjasin krae vahele senitundmatu tegelinski. Enne kui subjekt jõudis oma rõvetu hambatüüka mulle sisse lüüa, lõin sindripoja kileda laksuga vaeseomaks. Pääsesin napilt mürgitusest, häirest vereringes. Hoidusin…

Mis pimedas tehakse, sii katukselle kuulukse ehk Luurajavaba maailma võimalikkusest

Kui kuskil maailmas üldse peaks leiduma mingeid kirjalikke dokumente sündmuste, otsuste ja korralduste kohta, mis viisid Venemaa endise ehk ülejooksikust luureagendi Sergei Skripali mõrvakatseni, siis jõuavad need maailma avalikkuse ette alles 50 või 75 aasta pärast, kui dokumente valdav riik ja tema luureteenistus otsustavad neilt juurdepääsupiirangu maha võtta. Teine, tõe…

Post-sõnastik XLI – metafooripimedus

Kanada kirjanik Douglas Coupland on vaimukas ja sünge nüüdiskultuuri kirjeldaja. Selle kümnendi alguses ilmunud romaani „Mängija nr 1“ („Player One“, 2010) lisana avaldas ta teksti, mis on vormistatud tulevikuinimese vaimset tervist puudutavate diagnooside ja sündroomide sõnastikuna. Kümnete vaeguste kõrval väljendab posthumanistliku indiviidi teisenenud suhteid maailmaga ka nn metafooripimedus, „laialt levinud võimetus…

Kodu kui teekond

„Metafoorid kodule“ on indiviidikeskne vaade: noorte kunstnike teostes on kodu enamasti tühi või siis on elanik seal üksi.

Näitus „Metafoorid kodule. Noorte kunstnike tõlgendusi“ Tartu kunstimuuseumis kuni 15. IV. Kuraator Joanna Hoffmann, kujundaja Paco Ulman, graafiline disainer Norman Orro, kunstnikud Johan Huimerind, Ulla Juske, Eva Järv, Mari-Leen Kiipli, Angela…

Infosõjas surma ei saa

Aasta alguses tekitas Eesti meedias suurt vastukaja strateegilise kommunikatsiooniga tegeleva ametiasutuse üle tosina korra suurenenud eelarve. Seda uudist saatsid nii poolt- kui vastuargumendid.1 Argumentidest enam äratas tähelepanu artiklites kasutatav sõnavara,…

See õnnis hetk

Kaspars Putniņš: „Imetlen eesti muusikas sageli kergust ja mängulisust, millega käsitletakse tõsiseid teemasid.“

Dirigent Kaspars Putniņš, kes tunneb end Eestis muusikas koduselt, vaatab praegusele eesti muusikale väljastpoolt.
Viimase nelja aasta jooksul on Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) teie juhatusel esiettekandele toonud tosin uudisteost. Mis ahvatleb teid nii palju uusi…

Aago Rääts 20. VIII 1961 – 31. III 2018

Vaikse laupäeva õhtul lahkus igaviku teele Aago Rääts. Juba oma õpinguaastatel 1980ndate alguses tõusis ta komeedina meie muusikataevasse, olles ühteaegu võrdselt hinnatud plokkflöödimängija, barokkflöödi­virtuoos, flötist ja varajase muusika propageerija. Kuigi Aago Rääts emigreerus juba…

Marta Toona 3. IV 1918 – l6. I 2018

Sel nädalal oleks legendaarne viiuliõpetaja Marta Toona saanud saja-aastaseks. Surmani säilitas ta huvi oma õpilaste käekäigu ja meie muusikaelu sündmuste vastu. Tema leebe ja soe hääl telefonis ning ergas vaim jäid aastakümnete jooksul muutumatuks.
Marta…

Lea Sibul-Poola 22. VII 1929 – 18. III 2018

Tegelikult oli ta perekonnanimi Poola, aga kui ta armastatud vend, kirurgiaprofessor Uno Sibul 1997. aastal suri, hakkas ta kandma kahte perekonnanime. Seda oma abikaasa, koorijuhi ja purjesportlase Uno Poola nõusolekul. Nad olid abielus üle…

Kui loogika ei kehti

Kas pole me Peep Lassmanni, selle väga andeka ja suurepärase muusiku, olemasolu võtnud liiga enesestmõistetavalt?

Kontsert „Peep Lassmann 70“ 22. III Estonia kontserdisaalis. Peep Lassmann (klaver), Indrek Vau (trompet), Tallinna Kammerorkester, dirigent Paul Mägi. Kavas Heino Elleri, Tõnu Kõrvitsa, Tarmo Lepiku ja Dmitri Šostakovitši teosed.
Kui ma…
Halli maailma huumor
fs hallis Tallinnas
Dmitri Kotjuh / www.kotjuh.com

Halli maailma huumor

fs suudab paari sõnaga tekitada loo. Ja naerma ajada.

Kai Kaljo kui Adamson-Eric

Kai Kaljo on kadedakstegeva mõnuga meeleline maalija, sensuaalne vaatleja ja terane sõnaja.

Kai Kaljo näitus „Lilled“ Hobusepeas kuni 9. IV.
Esmalt ehmatab näituse ebaharilik kompositsioon. Seal on ka videot, millega Kai Kaljo on rahvusvahelisele kunstiareenile tõusnud. „Luuserit“ (1997), kus kunstnik esitab napisõnaliselt lihtsaid fakte elust kunstniku ja kunstiõppejõuna, teab…
Kestev lüüriline kosumisaeg
Luulik Kokamägi. Kalev. Õli, lõuend, 1964. EKM
Stanislav Stepaško

Kestev lüüriline kosumisaeg

Luulik Kokamäe loomingus peegeldub kümnendite eriilmelisus, kuid tema ilusaim aeg oli 1950ndate lõpp ja 1960ndate algus.

Roosa müts – Kes kirjutab meie rassismi ajaloo?

„Häbi-häbi! Eestlased on sellised rassistid!“ – „Omahäbi on häbi-häbi!“ – „Eestlased on palju sõbralikumad, kui ma arvasin! Eestlased ei ole üldse rassistid: nad lihtsalt ei tea mitte midagi.“ Kas pole need põlvkondade kokkutulekutelt pärit tuttavad fraasid,…
Vaeste ja tõrjutute ülim õnn
Arundhati Roy kujutab India ühiskonna pingeid üksikisikute vaatepunktist ja väga poeetilises keeles.
Mariam Butt / NTB / Scanpix

Vaeste ja tõrjutute ülim õnn

Arundhati Roy kirjeldab kaua oodatud romaanis India transsooliste ja teiste tõrjutute probleeme ning Kashmiri osariigi verist konflikti.

Krister Kruusmaa

Krister Kruusmaa
on Tallinna ülikooli ajalooüliõpilane ja Püha Johannese kooli ajalooõpetaja.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Kultuuripoliitika põhialustes eraldi käsitletud valdkondadest tahan esile tõsta arhitektuuri. Kuigi väidetakse, et riik väärtustab elukeskkonda kui tervikut, pole sellest…

Jaan Reinaste 5. X 1934 – 14. III 2018

Meie hulgast on lahkunud erakordne muusik, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tšellorühma kauaaegne kontsertmeister Jaan Reinaste.
Jaan Reinaste lõpetas tšello erialal Tallinna muusikakooli ja Tallinna riikliku konservatooriumi August Karjuse klassis. Ligi 40 aastat (1957–1995) oli ta seotud ERSOga, sellest…

Erik-Arne Uustalu 18. VI 1936 – 20. III 2018

Eesti kunstiväli on ühe olulise tegija võrra vaesem: 20. märtsil lahkus metallikunstnik ja disainer Erik-Arne Uustalu, mitmekülgne ja võimekas looja, kellel oli võimalus tegutseda pika aja jooksul tööstuskunstniku ja ka unikaalteoste autorina.
Erik-Arne Uustalu asus 1955. aastal…

Mure metsa pärast – kuidas juurdekasvu arvutatakse?

Arengukavas on optimaalse raiemahuna kirjas 12–15 miljonit tihumeetrit aastas ning keskkonnaministeeriumi hinnangul aastatel 2021–2030 mahud palju ei muutu.

Peagi hakatakse põhjalikumalt arutama metsanduse arengukava järgmiseks kümnendiks. Juba praegu on arutelu tulipunktis raiemahtude kavandamine. Praeguses arengukavas on optimaalse raiemahuna kirjas 12–15 miljonit tihumeetrit aastas ning keskkonnaministeeriumi esindaja on oletanud, et aastate 2021–2030 arengukavas…

Naine on keskendunud, mees purjus

Nii Rosita Raua kunstniku- kui ka Ingomar Vihmari lavastajatöö tabavad väga hästi Ivan Võrõpajevi näidendimaailma, selle tuima enesekordust, laisalt teeseldud kirglikkust.

Endla teatri „DreamWorks“, autor Ivan Võrõpajev, tõlkija Tiit Alte, lavastaja ja muusikaline kujundaja Ingomar Vihmar, kunstnik Rosita Raud, valguskunstnik Margus Vaigur, helilooja Ardo Ran…

Turgi elustiiliajakiri ja Kaevatsi vanapoistesuvi

Kelly Turk ja Mihkel Kaevats on juba tuttavad nimed Eesti luuleilmas. Kui keegi peaks andma kätte vaid lehed ja küsima, kes need luuletused on kirjutanud – vastaks ära.

Kaks eesti luuletajat. Kaks õhtut, kui nende raamatuid lugesin. Kelly Turk ja Mihkel Kaevats on juba tuttavad nimed Eesti luuleilmas, võiks…

Kaks rändajat ning maailm ja mõnda

„Karl Asti ja Friedebert Tuglase reisides“ kõnelevad pildid ning seletavad tekstid kõrvuti, teine teist täiendades.

Friedebert Tuglase lähemate sõprade hulka on väga raske hinnata. Gustav Suitsuga oli ta lähedane kuni aastani 1921, mil selgus, et prouad ei klapi. Hiljem (1936) kirjutaski Gustav Suits otsekoheselt, kuidas „avalikke antagoniste…
Pisiasjade kunst
„Viini veri“ on visuaalselt, mänguliselt ja muusikaliselt nii rabavalt ilus, et muu polegi eriti oluline. Kunstnik Maarja Meeru õrnlilla lillemeri ja puhas sümmeetria on lavastuse nael.
Heikki Leis

Pisiasjade kunst

Lavastaja on kujunduse ja liikumisega loonud nii tervikliku maailma, et moodustub kokkuhoidev ansambel, kes mängib, laulab ja tantsib.

Hingelt noored koolifilmid
„Marguse“ nimitegelane suhtleb kaameraga, uurides filmi samal ajal kui filmis uuritakse teda.
Kaader filmist

Hingelt noored koolifilmid

Dokumentaalfilmikassett „Noor veri“. Režissöörid Balti filmi- ja meediakooli dokumentalistika magistritudengid. Valimik linastus dokfilmifestivalil „Docpoint Tallinn“, 2018. aasta jaanuaris.

Võrdne võrdsete seas

Dokumentaalfilm „Ahto. Unistuste jaht“ (Rühm Pluss Null, Eesti 2018, 94 min), režissöör-stsenarist Jaanis Valk, produtsent-operaator Erik Norkroos.
„Ahto. Unistuste jaht“ on muidugi lugu kangelasest. Veelgi enam: eestiaegsest kangelasest, kellele lisandub automaatselt (nagu igaühele,…

Pärandikirju III – Mina, meie ja need teised

Lapsepõlves ühes Lõuna-Eesti väikelinnas elades olid meie üleaedseteks setod, kes peavad teadupoolest kalendriaasta pühi nn vana kalendri järgi. Jätame tänasest arutelust välja aeg-ajalt tuliseid kirgi kütva teema, kas jõulud on kirikuaasta või…
Teod – meile lähedal, ent siiski vähetuntud
Liina Remm Valgevenes rabajärve ääres.
Tanja Kapitonova

Teod – meile lähedal, ent siiski vähetuntud

Liina Remm: „Tigude uurimine on mõnes mõttes aristokraatlik tegevus. Härrasrahvas on nende kodasid juba ammustest aegadest kollektsioneerinud.“

Märts : – Öelge palun, kus asub Tallinnas 52. tänav?

Tunnustades küll täielikult trummarite teeneid mis tahes ansambli alustalana, pean möönma, et märtsikuu paremate esituste eesliinil olid saksofonistid.

52. tänav on New Yorgi klubide piirkond, kus möödusid džässmuusika kõige marulisemad kümnendid. Parimad ajad võivad olla küll läbi, ent kunagise suitsuvinese hiilguse sümbolina on see paik igavene.…

Elsa Starčenko 20. IX 1925 – 1. IV 2018

Teatame kurbusega, et meie hulgast on lahkunud väärikas kolleeg, maalikunstnik ja teatrikunstnik, Eesti Lavastuskunstnike Liidu auliige.
Elsa Starčenko (1956. aastani Elsa Silm) sündis 20. IX 1925. aastal Järvamaal Väätsa…
Sirp