2022-38 (3910)

Nähtavad kehad ja digitaalne osalus 

Tegevus- ehk performance’i-kunst on viimasel ajal esil. Üks põhjus on valdkondade piiride hägustumine, nähtuste jõudmine meediumiülestele vahealadele, seega siis interdistsiplinaarsus. Kui mingil põhjusel on vaja üht või teist nähtust valdkonniti määratleda, siis pigem hakkavad kaasa mängima tausta­tähendused – millisest valdkonnast on esineja, tegevuse ette kandja pärit või kus see ette…

Kuldne plaat

Kui astronaudid kosmosest esimest korda pilgu Maale heidavad, siis valdavad neid enamasti erakordselt tugevad tunded. Korraga näevad nad väikest armsat planeeti, mis hõljub keset kõledat kosmilist vaikust ja tühjust. Nad kogevad midagi väga inimlikku, suurt ja senitundmatut. Pärast seda ei saa ju enam olla samasugune nagu varem? Midagi on teistmoodi.…
Keerukalt keerukast, vaatlemas vaatlemist
Niklas Luhmanni jaoks on ühiskond kommunikatsioonil põhinev operatiivselt suletud sotsiaalne süsteem. Kommunikatsiooni nimetab Luhmann keerukuse esitamiseks tähenduse vormis.
Sonntag / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Keerukalt keerukast, vaatlemas vaatlemist

Ühiskonnas on eristunud „operatiivselt suletud“, omaenese sisemise loogikaga funktsioonid nagu poliitika, majandus, õigus, haridus, kunst, armastus jne, mis moodustavad ühiskonnaelu, ent „ilma tipu ja keskuseta“.

Kalaranna üheksa elu
Avalik ruum pikeneb vööna mööda merekallast, suplejaid ja niisama olijaid on isegi rohkem kui varem. 
Robin Roots / Õhtuleht / Scanpix

Kalaranna üheksa elu

Kümmekond aastat tagasi avalikkuses laineid löönud Kalaranna kandi arenduse peamine osa on valmis. Kuidas läks?

Filosoofiaprofessori surm ja kirjanduse ülesanne
Eri aegade nägemine teeb Tõnu Õnnepalust ajaloolise mõtleja, omapärase lindprii, kelle kriitiline meel on võimeline purustama anakronisme ja naiivset ajaloo mõistmist.
Dmitri Kotjuh / kotjuh.com

Filosoofiaprofessori surm ja kirjanduse ülesanne

Tõnu Õnnepalu tekstikorpust ümbritseb lai kirjanduslik, ajalooline, kultuuriline ja teoloogilis-religioosne pilvevöö, mille väljapuhastamine ja esiletoomine on ilmselt alles tulevaste kirjandusuurijate pärusmaa.

Kõrb, kirves ja pandeemia

Eesti filmiauhindade žürii töö puhul polegi kõige keerulisem mitte maht, vaid oskus vaadata filme nii, et su enda maitse ei hakka analüüsi mõjutama.

Igal aastal korraldavad filmi- ja teletegijad üle maailma suurüritusi, kus valitakse välja ja auhinnatakse parimaid tegijaid omal alal. Nii naljakas kui see ka ei…
Pandeemia õppetunnid
Ühiskonna huvide asetamine isiklikest huvidest ettepoole toetab kogu ühiskonna ja selle liikmete heaolu. Pildil COVIDi mälestusmüür Londonis.
Andreea Alexandru / AP / Scanpix

Pandeemia õppetunnid

Vajame prosotsiaalsemat ühiskonda – kindlustunde saavutamiseks peavad valitsused ja riiklikud institutsioonid hakkama ühiskonda tervikuna paremini teenima.

Energiapöördest ja „kliimakriisist“ füüsiku pilgu läbi
Veebruaris murdus Saaremaal Salme tuulepargis 60 meetri kõrgune elektrituulik pooleks.
Margus Muld / ERR

Energiapöördest ja „kliimakriisist“ füüsiku pilgu läbi

Kuidas toime tulla ressursside ammendumise ja keskkonna saastumisega? Ainus mõeldav lahendus on progressi jätkamine.

Kese ja ääreala
Anders Härmi artikkel on teisest mullusest tipplavastusest, Marta Aliide Jakovski lavastatud „Fundamentalistist“ (Markus – Erki Laur, Heidi – Liisa Saaremäel).
Jana Mätas

Kese ja ääreala

„Teatrielu 2021“ läbivaiks teemadeks on hierarhiate ja kaanonite nihkumine ning arutelu muutusi tekitavate mehhanismide üle.

Ka rikkad nutavad
Ruben Östlund: „Mulle on sotsioloogia alati meeldinud, sest see ei aseta meile läbi­kukkumise korral süükoormat, vaid ütleb, et vaata: siin pole midagi isiklikku.“
Sina Östlund

Ka rikkad nutavad

Ruben Östlund: „Kui ma oma filmis ei mõista kõiki tegelasi ja nende käitumist, olen läbi kukkunud. Ma tahan võrdselt kiusata nii rikkaid kui vaeseid.“

Kas kunst on kvantmehaaniline nähtus?
Konverentsi algataja Ene-Liis Semperi ettekande pealkiri oli „Inimene on oma põhiolemuselt märg“.
Heleen Rahel Ojasalu

Kas kunst on kvantmehaaniline nähtus?

Konverentsil „Kuidas portreteerida lindu?“ puudutas iga ettekanne mind moel, milleks ma ei olnud valmis. Tulin sealt ära tüki maad lollimana ja see tunne meeldis mulle.

Taim nagu kunstiteos vajab isiklikku suhet
Evie Evans: „Taimedega tasub aega veeta, neid tundma õppida ja seda on lihtsam teha oma aias kui botaanikaaias.“
Erakogu

Taim nagu kunstiteos vajab isiklikku suhet

Evie Evans: „Botaanikaaedades keskendutakse taimedele suuresti loodusteaduse kaudu, aga tuleks uurida ka sealsete taimede kultuurilugu.“

Üksteise lugemise kunst
Chad Lefkowitz-Brown (keskel) sobib saksofonistina nii oma muusikakeele kui ka kõlakultuuriga Holger Marjamaa (vasakul) ansamblisse suurepäraselt.
Sulev Lange

Üksteise lugemise kunst

Džässiklubis Philly Joe’s sai koos pianist Holger Marjamaa ansambliga nautida džäss-saksofonismi absoluutse tipptegija Chad Lefkowitz-Browni musitseerimist.

August Sanga luuletõlkeauhinna kandidaadid

Selgunud on viienda August Sanga nimelise luuletõlkeauhinna kandidaadid. Žürii koosseisus Peeter Sauter (esimees), Julius Ürt ja Eda Ahi on tõstnud esile järgmised tõlkijad ja tõlked.
Vahur Aabrams, tõlge hollandi keelest
Toon Tellegen, „*** Mees võitleb ingliga –“
Akadeemia 2021, nr 11
Doris Kareva, tõlge inglise keelest
Emily Brontë, „See selge öö toob sõnumeid“
„Tiibade hääl / Emily…
Võime sulgeda silmad ja kujutleda masinaid
Taavi Suisalu peegelruum, kuhu saab jätta endast kinnisilmi portree, millest saab otsekohe kõrvalruumis reaalajas muunduvate suletud silmadega näoportreede osa.
Paul Kuimet

Võime sulgeda silmad ja kujutleda masinaid

Taavi Suisalu on tekitanud läbi EKKMi kolme korruse tähelepanu ökoloogia, kus algoritmid, mustad augud, hirved ja inimesed ilmuvad üksteise vaatevälja kui spekulatiivsed subjektid, et mõista tuleviku kooslusi.

Kuidas tunda osadust pahupidi pööratud põhjapõdrakasukaga?

Kuidas tunda osadust pahupidi pööratud põhjapõdrakasukaga?

Saami luuletaja Niillas Holmberg mõtiskleb mineviku ja päritolu ühendamise üle väljapääsmatu olevikuga.

Leo Rohlin 25. VII 1939 – 10. IX 2022

Kallis õpetaja, kolleeg ja sõber Leo!
Oleme praegu väga kurvad, kuid missuguse elu sa elasid!
Oma pikka aega kestnud karjääri jooksul olid sa juhendajaks ja eeskujuks sadadele üliõpilastele, olid alati leebelt mõistev ja taktitundeline tudengite ideede suhtes, aga ka kompromissitult aus ja nõudlik teostuse esteetiliste väärtuste osas. Oskaks meiegi oma mõtteid avaldada…
Peidus poeetilises aias

Peidus poeetilises aias

Nadežda Katajeva-Valgu kirevas luulekogus „Minu maine ring“ on esil Tartu, lilled ja perekond.

Paratamatusest iluni  
Kai Taal
Erakogu

Paratamatusest iluni  

Vajadus kohaneda tuletab pidevalt meelde elu kõige muutumatumat omadust – muutlikkust. Miski ei jää samaks, miski pole kindel. Lapsepõlves on kohanemine paratamatu: mida rohkem sõltud ümbritsevast, seda vähem on võimalust vastanduda. Noore täiskasvanuna võib-olla ei tahakski nii tihti enam kohanduda, aga nüüd tundub see arukas – et midagi saavutada, ennast…

Elo-Mirjam Peil 5. VII 1939 – 17. IX 2022

Meie seast on lahkunud kunstiaja­loolane ja -kriitik Elo-Mirjam Peil (sündinud Annist) – elupõline kunsti­toimetaja, terase sulega näitusearvustaja ja Eesti Vabariigi esimese iseseisvus­aja kodukultuuri uurija ning propageerija.
Elo-Mirjam Peil sündis 1939. aastal Tartus, lõpetas 1958. aastal Tartu II Keskkooli ning asus seejärel kunsti õppima Tartu Kunstikoolis, kus õppis 1961. aastani. Juba 1960.…
Sirp