2020-43 (3815)

Haritlasdemokraatia. Tänan, ei.
Demokraatia eesmärk on võrdsus ja osaluskanalite laiendamine, haritlasdemokraatia loob aga uut saavutuspõhist aristokraatiat ja avab osaluskanaleid eeskätt neile, kellel on kõrgharidus ja kraad.
sotsid.ee

Haritlasdemokraatia. Tänan, ei.

Kui XX sajandi jooksul hakkas klassi- ja päritolu mõju poliitikas vähenema, siis XXI sajandil ahendab haritlasdemokraatia taas demokraatlikke osaluskanaleid.

Nüüdisteater keset üldistusi ja vastandumisi
Lauri Lagle Von Krahli teatris tehtud lavastuses „Sa oled täna ilusam kui homme“ saavad selle üksikosad kokku mosaiigi või vitraaži põhimõttel, mitte aga lineaarse jutustuse moel.
Herkko Labi

Nüüdisteater keset üldistusi ja vastandumisi

Üldistused ja vastandumised on kahtlemata vajalikud, võimalikud ning sageli isegi hõlbustavad teosest arusaamist, kuid liigagi sageli sünnivad nad liiga lihtsalt ja pealiskaudselt.

Talupojatarkuse jälgedel I
Ajakirja Lõbus Talupoeg kaas.

Talupojatarkuse jälgedel I

Ülemaks kui hõbevara, kallimaks kui kullakoormad tuleb … talupojatarkust tunnistada?

Käkid kuumas ühisköögis

Seekord ma tahan kõneleda käkkidest. Sündmused sähvivad sellise hooga, et ei jõua järele. Suurim sündmus oli muidugi Mart Helme lingvistidele ja poliitika-arutlejatele palju tööd andnud sõnavõtt, milles mõisahärra suu taas ajudest ette kihutas. Suhtlus­uurijana ma järgnenud naiivkeele­teadust lahkama ei hakkaks. Mõtte pani liikuma järelarutlus, mis koondus selle ümber, kui palju…

Maha paanika, see on kõigest kvadrofoonika

Puhtvisuaalse ruumikogemuse ja atmosfääri poolest oli kõik täiuse lähedal ning toetas muusikat.

Festivali „Üle heli“ ruumilise heli õhtu 24. X Tartu Uues teatris, kunstiline juht Aivar Tõnso.
Muusika- ja helikunstifestival „Üle heli“ tuli sel aastal, nagu palju muudki, veidi teisiti. Aivar Tõnso kureeritud žanriülene festival toimub 2015.…

Palju kunstnikku ja vähe kunsti

Kunstnik Ülo Soosterist rääkivas dokumentaalfilmis vaadatakse tagasi tema elule poeg Tenno-Pent Soosteri juhatusel.

Dokumentaalfilm „Ülo Sooster. Mees, kes kuivatas rätikut tuule käes“ (Baltic Film Production, Eesti-Venemaa 2020, 84 min), režissöör-stsenarist Lilija Vjugina, operaator Sergei Sõrbu, helilooja Timo Steiner, produtsendid Marianna Kaat ja Maia Avelitševa.
Ülo Sooster ja Johann Köler…
Digimees Mauno päästmine
Ühed lustlikumad rollid on Sepo Seemani Mauno ja Grete Konksi raamatukogujuhataja Õilme.
Jaanus Laagriküll

Digimees Mauno päästmine

„Mauno saladusliku kadumise“ lavastaja Marek Demjanov on valinud tee, mille üheks äärekiviks on seikluslik lugu, teiselt poolt palistab seda aga mängulisus.

Ilmast ja tagailmast
Gori. Ristiisa Angelus. Waba Maa, nr 114, 22. V 1936.

Ilmast ja tagailmast

Ah et siinilm ei vasta mu ideele, kategooriale? Häda siinilmale! Idee on tähtsam kui inimene! Tähtsam kui mis tahes olev asi!

Kiri ja keel uperpallitavad teatris

Lavastusi „IRIKKIRI“ ja „Blablabla“ ühendab fookus, mis asetatud keelele ja kirjale, ning mängulisus, millega ses maailmas liigutakse ja luuakse enesele käigu pealt uusi reegleid.

Eesti Noorsooteatri „IRIKKIRI“, autor Toon Tellegen, tõlkija Vahur Aabrams, dramatiseerija Andri Luup, lavastajad Christin Taul ja Tiina Mölder, kunstnik Keili Retter, helilooja Ülo Krigul,…
Targast rääkivast peast doki tegemise paradoks
Kas saame ka David Vseviovi elu finesse otsima hakata alles saja aasta pärast?
Kaader filmist

Targast rääkivast peast doki tegemise paradoks

Dokumentaalfilmis David Vseviovist ei hakata kuvandi tagant otsima elus inimest.

Suurejooneline malepartii
Lucas Debargue’i mängust kostab läbi tõeliselt lai silmaring ning kahtlemata soovis ta festivalil „Klaver“ oma huvitava teosekimbuga midagi öelda.
Gunnar Laak / Eesti Kontsert

Suurejooneline malepartii

Klaverifestivali kunstiline tervik oli nagu üks hea malepartii, mille tulemuse võivad otsustada malenupud, mis ehk esialgu tähtsad ei paistagi.

Elu võimalikkusest pärast postmodernismi

Pehmed väärtused kajastusid „ArtVilniuse“ konverentsil mitte üksnes esteetilises, vaid ka enesearengu ja -abi plaanis, keskmesse tõusis oma kohta otsiv loov vaim.

Rahvusvaheline kunstimess „ArtVilnius“ Vilniuses 2. – 4. X. Konverents „Metamodernismi tähtsus tänapäeval. Millised on loova vaimu arenguvõimalused?“ LITEXPO konverentsisaalis 3. X.
„Teie kõrgeausus, ma ei ole õnnelik,“ pihib…

Unistus ooperist

Raske öelda, kas Maarja Kangro libretoraamat on ooperi apoteoos või hauakiri. Kaante vahelt kõlab vastu ju ikkagi unistus ooperist – sellisena, nagu ta on ja võiks olla.

Juba ainuüksi põgus pilk ooperi nelja sajandi pikkusele ajaloole kinnitab muljet, et ooperit kui kindlapiirilist žanri polegi kunagi olnud. See on…
Venemaa sündmuste uudisteökoloogia

Venemaa sündmuste uudisteökoloogia

Informatsiooniline julgeolek nõuab selgitamist, kui suure tõenäosusega kasvab uudisteportaalide kaudu üldine infokorratus.

Fanny ja usk

26. oktoobril möödus sada aastat ühe omanäolisema eesti mõtteloo kujundaja Fanny de Siversi sünnist. Ta oli alati uudishimulik, tundis huvi kõige…

Viljo Saldre 5. II 1952 – 16. X 2020

Meie hulgast on lahkunud Viljo Saldre, näitleja ja lavastaja, kaht Eesti teatrit direktorina juhtinud mitmekülgne teatri­inimene.
Tallinnas kunstnike peres sündinud Viljo Saldre…
Koidula juuksed ja Goethe ema kakaotassid
Koidula muuseumi uues püsiekspositsioonis on liidetud Jannsenite perekonna isiklikud esemed, mööbel, seinatekstid ning interaktiivsed lahendused.
Marie Rosalie Hanni / Koidula muuseum

Koidula juuksed ja Goethe ema kakaotassid

Esemelise maailma kaudu on võimalik uurida üksikisiku, seltskonna või ühiskonna väärtusi, ideid ja hoiakuid. Kuidas see toimib Koidula muuseumis?

Mis laadi sündmus oli 1980. aasta ärev sügis?

Vanadel eestlastel oli salarelv – Põhja Konn, kes magas oma ürgkoopas, kuid ärkas ja tuli rahvale appi, siis kui kümme tuhat meest teda ussisõnadega kutsus.

1980. aasta ärev sügis jääb juba 40 aasta taha. Tollal tänavameeleavaldusteks paisunud koolinoorte protestid kõnelesid jõudu koguvast üldisemast leppimatusest sovetliku režiimiga. Siit sai…

Pealelend – Ornela Ramašauskaitė

galerii artXchange Global kunstiekspert ja juhatuse liige, „ArtVilniuse“ konverentsi korraldaja

Milline on konverentsi osa messiprogrammis? Kas see on ostjate ja külastajate motiveerimine, kunstnike, kuraatorite ja galeristide harimine, messikontseptsioonile lisaväärtuse loomine või on sellel suurem missioon?
„ArtVilnius“ on konverentsi platvorm, sest Vilniuse kunstimess on Leedu tähtsaim kunstisündmus. Kunstimess oli mulle väga…

Rääkimata noorpõlvelugu

Võib arvata, et „Suvi 85“ on François Ozonile oluline noorpõlvelugu, mis on saanud jutustamisküpseks alles keskeas.

Mängufilm „Suvi 85“ („Été 85“, Prantsusmaa 2020, 100 min), režissöör-stsenarist François Ozon, operaator Hichame Alaouie, helilooja Jean-Benoît Dunckel, põhineb Aidan Chambersi romaanil „Tantsi mu haual“ („Dance on My Grave“). Osades Benjamin…

Suured teemad publikuta biennaalil

Totter soov maailmavalu korraga paari kunstiteose kaudu väljendada on paraku tabanud ka tänavuse „Manifesta“ põhiprogrammi kuraatoreid Katherina Tšutšalinat, Stefan Kalmári ja Alya Sebtit.

XIII „Manifesta“ Marseille’s kuni 29. XI. Direktor Hedwig Fijen ja peakoordinaator Mathilde Rubinstein, põhiprogrammi kuraatorid Katherina Tšutšalina, Stefan Kalmár ja Alya Sebti.
Marseille’is…
Kristjan Raua preemia järjekindla töö eest
Tänavused Kristjan Raua preemia laureaadid Anu Hint, Juta Keevallik, Jaan Toomik ja Anne Türn.
Roman-Sten Tõnissoo

Kristjan Raua preemia järjekindla töö eest

Laureaate Anu Hinti, Jaan Toomikut, Anne Türni ja Juta Keevallikut ühendab vanade meediumide orgaaniline ühendamine modernismiga.

Nõukogude modernism on ilus

Vana maja on nagu koer, kes tahab sügamist: nõukogudeaegsed majad on juba vanad ning vajavad väärtustamist ja hoolitsust nagu kõik varasemate perioodide ehitised.

Nii mõnelegi toob mõte nõukogudeaegsest arhitektuurist kohe silme ette Lasnamäe hallid paneelmajad, lagunenud linnahalli või hüljatud põllumajandushooned. Nõukogude aja ehitisi tajutakse tavalise, väärtusetu…
Kaanetekst

Kaanetekst

Inimkond avastab loomkonda, Ülev Valder tutvustab esoteerilist Eestit

Tavaline imelik raamat
Ameerika kirjanikult Steven Millhauserilt (1943) on ilmunud üheksa novellikogu ja neli romaani. Ta on pälvinud kaalukaid auhindu, sealhulgas Pulitzeri, ning tema teoseid on tõlgitud 15 keelde.
Michael Lionstar / Draakon & Kuu

Tavaline imelik raamat

„Noaloopija“ on silmadega kirjutatud, autor näeb asju ja kirjeldab neid lummavalt. Kokku mõjuvad tema pildid liiga küllaselt, rahutult ja etteaimatavalt.

Pilk Berliinist IX  – Krahv Karu, natsid ja Mark Twain
Keiser Wilhelmi mälestuskirik Berliinis.
Westerdam / Wikimedia Commons

Pilk Berliinist IX – Krahv Karu, natsid ja Mark Twain

Berliinis osatakse ajalugu alal hoida nii, et elu läheb küll edasi, aga vanad tähenduskihid on samuti nähtaval.

Sirp