2020-18 (3790)

Nurgatagune seik

Rektori valimine tehnikaülikoolis on ülikoolide endi käivitatud demokraatia erosiooni näidisjuhtum.

18. mail peaks Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) nõukogu 11 liiget valima ülikoolile järgmise rektori. Eriolukorra tingimustes ei ole see igal muul ajal kindlasti laia avalikku tähelepanu ja meediakajastust pälviv sündmus väljaspool ülikooli võrguilma eriti uudisekünnist ületanud. Paratamatult meenub…
Muusika (koostöö)filmides
Eesti-Hollandi-Poola koostööfilmi „November“ helilooja oli poola helilooja Jacaszek.
Gabriela Liivamägi

Muusika (koostöö)filmides

Praeguste koostööfilmide puhul on tavapärane olukord, kus äsja hiilgavalt lõppenud koostöö ei maksa järgmise projekti juures midagi.

COVID-19 õppetunnid eluruumide kavandamiseks
Viieruutmeetrine tuba, mis tegelikult toaks ei kvalifitseeru.
Margit Mutso

COVID-19 õppetunnid eluruumide kavandamiseks

Eesti inimene võib ehk otsustada, kas kasvatada pensionisammast või mitte, aga selle üle, millises ruumis elada, mängida, magada või süüa teha, ta ise otsustada ei saa.

Inetu pardipoeg

Dante Alighieri „Jumalik komöödia“ on maailmakirjanduse suurteos hoolimata sellest, et Dante on teosesse pannud väga palju, mille kohta võib öelda non-fiction: tema kaasaegsed inimesed, poliitiline ja ajalooline olukord, keskaegne teoloogia ja muusika­teooria, ettekujutus maailmast ja kosmosest, teaduslikud teadmised ja tehnoloogia. Dante kirjutab näiteks gravitatsioonist, Lõunaristist, tsüklonite tekkimisest, liikumise suhtelisusest, valguse…

Appi, trollid lõhkusid akna!

Kriisijärgsetes tulevikuennustustes ollakse enamjaolt ühisel nõul ühes asjas: internet jääb senisest enam meie elu reguleerima ka pärast piirangute lõppu. Füüsilised teenuse- ja kaubapakkujad peavad läbi mõtlema, milline saab olema nende funktsioneerimismudel koroonajärgses maailmas. Nii ka filmisektoris.
Suures filmiäris lahvatas sõda, kui Universal otsustas tuua filmi „Trollide maailmaturnee“1 hõreda kinolevi kõrval ja…

Kui eriala saab sõna

Erialakeel ja terminiõpe tuleb lõimida erialaainetega ning see eeldab muu hulgas õppejõudude senisest tihedamat ja sisulisemat koostööd.

Mõningasele ebaühtlusele vaatamata on erialakeelt arendatud järjepidevalt. Pärast Eesti iseseisvuse taastamist on kasutusele tulnud suur hulk abivahendeid: eesti keele instituudi keelekogud ja keelenõu, samuti uus terminihalduskeskkond Ekilex, universaalne terminitöövahend…
Lugu oma isast ehk Vene muinasjutt
Ksenia Sobtšaki intervjuu Vladimir Putiniga on tehtud 2017. aasta lõpus ja selleks ehitati Kremlis spetsiaalne must tuba.
Kaader filmist

Lugu oma isast ehk Vene muinasjutt

Ksenia Sobtšak on seadnud endale ülesandeks jutustada lugu korraga Anatoli Sobtšakist ja Vladimir Putinist. See on osutunud veaks.

Punane ja valge

Truudus mütoloogilisele värviloogikale hakkas hantidele ja neenetsitele pahandusi kaela tooma.

Animismi ja kommunismi kokkupõrge oli Siberi soomeugrilastele värvide võitlus. Saja aasta eest Siberis võimu saanud enamlased sattusid soome-ugri mütoloogilisse maailmapilti, sellest ise aru saamata.
Maailmade värvid
Handi ja neenetsi mütoloogias jaguneb maailm kolmeks – ülemiseks, keskmiseks ja allilmaks. Keskel elavad…

Pealelend – Kairi Janson, Eesti Keele Instituudi koordineerijaterminoloog

29. aprillil tegi Eesti terminitöö juhtkomitee otsuse toetada 2020. aastal 31 terminikomisjoni. Kui palju laekus taotlusi?
Terminikomisjonide toetamise konkursile laekuski 31 taotlust eri valdkondade terminikomisjonidelt. Niisiis toetati kõiki taotlejaid, kelle leiab veebilehelt terminoloogia.ee.
Kas kõik panustavad ka Ekilexi terminibaasi?
Kuigi enamik baase on Ekilexis, ei tööta päris kõik veel seal. Praegu ongi…
Sealpool head ja kurja?
Kuuldemängu lavastaja Tambet Tuisk ja Mati Alaver (Gert Raudsep) suusarajal Väikesel Munamäel.
Janek Murd

Sealpool head ja kurja?

Raadio on võimas meedium, mida saab tarbida taustana, kuid mille abil võib välja lülitada ka kõik teised meeled peale kuulmismeele, et olla sel kombel täielikult toimuva kohalolusse kaasatud.

Edith Paris 24. III 1924 – 27. IV 2020

Lahkunud on graafik Edith Paris.
Edith Paris sündis Tallinnas advokaat Tõnis Jürise perekonnas. Tema ema Edith Schlaff oli Ants Laikmaa nõotütar, tuntud maestro Haapsalu perioodi portreelt „Tutty Schlaff“ (1902, Eesti Kunstimuuseum). Tutty Schlaff jõudis jagada oma mälestusi Laikmaast ning värvikad on ka Edith Parise mälestused eluolust Haapsalus ajakirjas „Põlvnemislugu“ (1999, nr 8).…

Pealelend – Raul Järg, Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja

Arhitektuurikeskus avaldas hiljuti Eesti nüüdisarhitektuuri veebikaardi. See asub aadressil estonianarchitecture.com.
Mis tingis vajaduse selle kaardi järele?
Directory of Estonian Contemporary Architecture (EstArch) võrguleht on kasvanud välja arhitektuurikeskuse tegevusest ja projektidest. 2012. aastal andsime välja esimese taskugiidi trükise Tallinna nüüdisarhitektuurist, samast ajast on pärit ka arhitektuuri ekspordiklubi kataloog „Aku“. Üks meie tegevussuundi on…

XXII sajandi disainiprobleemid ehk Kuhu minna, kui oled juba kohal

Oleme olukorras, kus praeguste disainiprobleemide kõrval tuleb tegeleda ka üle-üle-üle-üle-ülehomsete disainiprobleemidega.

Koos tööstusrevolutsiooniga sai tiibadele tuule alla ka disain. Või noh, sellisena, nagu me seda tänapäeval teame. Liikumisi selle sees oli ja on muidugi erinevaid. Odavnevate objektide massi­invasioon leidis nii toetajaid kui ka vastuseisjaid, kuid…

Kõik on üksi, ütlevad poeedid

Üllar ja Karl Robert Saaremäe rännak „Johannese passiooni“ radadel on tabavalt ajastatud.

„Johannese passioon“, Juhan Liiva, Juhan Smuuli ja Juhan Viidingu luulet loevad Üllar Saaremäe ja Karl Robert Saaremäe. Režissöör Kristian Künk, helirežissöör Leho Valmas, operaator Mikk Niinemäe. Korraldajad: Kultuuripartnerluse Sihtasutus, benedict.televison ja ERRi kultuuriportaal. Otseülekanne 24. IV Kadrina…

Ernst Raiste 5. IV 1925 – 30. IV 2020

Meie hulgast on lahkunud Vanemuise teatri balletitantsija, lavastaja assistent ja tulihingeline Vanemuise patrioot Ernst Raiste.
Esimene balletilavastus, milles Raiste tantsijana kaasa tegi, oli 1941. aasta märtsis esietendunud Ida Urbeli „Esmeralda“, tema viimaseks lavarolliks jäi aga 2000. aastal Kuningas Ülo Vilimaa balletis „Tuhkatriinu“.
Loomingulise tegevuse kõrval oli Ernst Raiste aktiivne ka ühiskondlikus elus,…

Pealelend – Helmut Jänes, Haapsalu õudusfilmide festivali juht

Kuidas sattus HÕFFi programmi selline film nagu „Õiglus“?
HÕFF keskendub alati žanrifilmi eri suundade ja stiilide propageerimisele, samuti soovime tänavu esile tuua Eestis viimasel ajal valminud žanritoodangut. Seetõttu tundus õige tuua festivalile ka Toomas Aria „Õiglus“, mida eelmise aasta lõpus näidati ainult valitud seltskonnale. „Õiglust“ on väga kerge tituleerida äraleierdatud…

Kas kerkis seal Jeruusalemm, kus mustab põrgu veskivärk?

Lewis Mumford ütleb välja ilmselge: mehhaniseerimise algusajal tehti töölisest masina liikuv osa, kuid lõppeesmärk oli tööline kõrvaldada.

Hollandi mõtleja Koert van Mensvoort on võrdlemisi veendunud tehnooptimist, kes on olnud aktiivselt tegev ka võrgustikus Next Nature Network, mille eesmärk on teha tehnoloogilise arengu viljad inimesele…

Suri Soome kultuuriajakirjanik Matti Rinne

Oleme saanud Soomest kurva sõnumi. 3. mai õhtul suri oma maakodus Lammil pika tee käinud kultuuriajakirjanik Matti Rinne (snd 1934).
Matti Rinne töötas rohkem kui 30 aastat ajalehe Iltasanomat juures. Soome kirjanduskriitikute guru Pekka Tarkka on öelnud, et Soomes on ainult üks kultuuriajakirjanik ja selle mehe nimi on Matti Rinne.
Matti Rinne ei olnud estofiil.…

Sumera sünniaastapäev, seitsmekümnes

Lepo Sumera on narratiivne helilooja: tema teoste muusikaliste sündmuste järgnevused jätavad loo või jutustuse mulje.

Täna, 8. mail, saanuks 70aastaseks helilooja Lepo Sumera (1950–2000). Uhkest ja publikurohkest tähtpäevakontserdist ei saa praegustes oludes juttugi olla, mistap tuleb pinnapealsuse paratamatust eirates leppida mõtisklemisega selle üle, millise pärandi on…

Eesti filmi kontrakultuur

„Õiglus“ võiks filmihuvilistele pakkuda häid arutelupunkte nii autsaiderikultuuri tõusva populaarsuse, kohaliku filmirahastuse kui ka amatöörfilminduse teemal.

Mängufilm „Õiglus“ (Aria Production, Eesti 2019, 70 min), režissöör-stsenarist Toomas Aria, operaator Taavo Vellend. Osades Toomas Aria, Helen Kõpp, Mathias Leedo jt. Linastub Haapsalu õudusfilmide festivalil.
„Õiglus“ esilinastus möödunud aasta novembris ning…
Ajatult ajakohane „Fanny ja Alexander“
Ingmar Bergmani „Fanny ja Alexander“ linastus 1982. aastal ning pälvis võõrkeelse filmi Oscari. Fanny osas on Pernilla Allwin, Alexanderi rollis Bertil Guve.
IMDb

Ajatult ajakohane „Fanny ja Alexander“

Ingmar Bergmani „Fanny ja Alexander“ nõelab ka 40 aastat pärast selle kirjapanekut ning enam kui sada aastat pärast seal kujutatud sündmusi.

Meie igapäevased nakkused
Ettevaatusabinõuna ei lubatud Hispaania gripi pandeemia ajal USAs maskita inimesi trammi peale. 1918, Seattle.
Wikimedia Commons

Meie igapäevased nakkused

Igasuguse nakkuse levik on sotsiaalne protsess. Nii viiruse kui ka ideede levik sõltub sellest, kui palju omavahel kokku puututakse.

Kunstipöörete paratamatus

Kui tahes perfektsed ei oleks ka virtuaaltehnoloogiad, jääb kogemuste allikaks ja virtuaalsusest pagemise võimaluseks ikka tegelikkus.

Kas läheneb pandeemiaolukorra mõtestamistekstide tsunami? Maailmast hakkame kõnelema „enne ja pärast koroonat“. Folkloristid koguvad „koroonapäevikuid“. Iga päev ilmuvad kultuurigurude karantiinisoovitused, meelelahutajad on-line’istuvad järjepanu.
Pandeemia tõttu võrgusuhtluse võimendatud arendamine sunnib tõrksamaidki võrku kolima. Meenuvad…

Suur pauk Tapal

Kultuuriväärtustele tekitatud kahju on kahju kogu kultuuripärandile. Tapa mõisa õhkimine õppeharjutusena ilma igasuguse aruteluta on lugupidamatu

Pean üsna sageli rääkima-kirjutama Eesti mõisatest. Faktimaailm on üsna lihtne: 100 aastat tagasi oli meil umbes 2000 mõisakompleksi, millest on säilinud ligi neljandik, sest mõisatele said saatuslikuks 1905. aasta rahutused, maailmasõjad…
Kunstiakadeemia galerii – kellele ja milleks?
Näitusega „Koristada ja valvata ja koristada“ tõstatati mitmeid põlvkondi kunstiüliõpilasi vaevanud küsimusi.
Kaisa Maasik

Kunstiakadeemia galerii – kellele ja milleks?

Kunstiakadeemia galeriis pakutakse liiga turvaliselt kõigile kõike. Näituste kõrval tuleks kaaluda kaasavamaid ja ajakohasemas vormis lisakihistusi.

Ardo Ran Varres, helilooja ja näitleja, muusikaline ja helikujundaja
Ardo Ran Varres
Karl Filipp Varres / Lauri Kulpsoo

Ardo Ran Varres, helilooja ja näitleja, muusikaline ja helikujundaja

„Talveks tuleks siit ära kolida. Kui teie juurest koju tulin, siis oli toas vesi silmakausis jääs. Põrandat üle 8 kraadi soojaks ei saa. Veekraan jääs, väljakäik kinni. Tulevaks talveks ei jää vist kedagi siia koridori peale, alt on ammugi tühi. Seni pole küll keegi õiget korterit saanud, kes siit ära on…
Metsa ruumiline planeerimine viib koostööle
Linnamets on nii puhkeala kui ka looduse tundmaõppimise paik. Pildil Tondiraba looduspark Tallinnas Lasnamäel.
Merle Karro-Kalberg

Metsa ruumiline planeerimine viib koostööle

Ruumiline ja metsa majanduslik planeerimine on kohapõhised. Ruum on ühine, ent ootused väärtustele, tegevuspõhimõtetele ja avaliku huviga arvestamisele lahknevad.

Novaatorluse vastu ehk Miks ei tundu Elon Musk enam nii sümpaatne

Meie ajale tüüpiline IT-taustaga visionäär ei taha tunnistada mingeid piire ja takistusi.

Elame tõepoolest veidral ajal, mil kindel saab olla vaid selles, et kõik muutub. Taas on käimas tehnoteaduslik revolutsioon, mille lõppedes pole maailm endine. See pole endine juba praegu. Hämmastav on jälgida, mida suudavad isikud, ühendused ja…
Sirp