2017-17 (3637)

Üks roll

Kes ei teaks müüti Spartacusest, gladiaatorist, kelle eestvedamisel 73. aastal eKr ringivõitlejad oma roomlastest isandate vastu mässu tõstsid, eesmärgiks ei midagi vähemat kui orjapidamise kaotamine. Eks ole selleski müüdis üksjagu tõepõhja all – vähemalt piisavalt selleks, et Spartacusest on kujunenud mässaja võrdkuju, vastuhaku plakatipoiss.
Muidugi on see müüt inspireerinud ka ohtralt teleseriaale…
15 aastat rahva palge mõõtmist ühes koguteoses
Vormilt rahvuslik, sisult sotsialistlik. Juuru kihelkonna hobuseteki järgi telliti 1949. aastal Kunstifondi Tartu osakonnalt Eesti Rahva Muuseumi direktori kabinetti plakatlik seinavaip. See on ehe näide, kuidas stalinlikku loosungit Eestis ellu rakendati. Vaip on välja pandud ERMi teemanäitusel „Aja jälg Eesti vaibal“.
ERM

15 aastat rahva palge mõõtmist ühes koguteoses

Kui ikka mõni teooria Eesti reaalsusesse ei sobi, peab selle kõrvale heitma ja vajadusel oma teooria leiutama.

Teaduse ja kunsti sümbioos
Juri Rešetnikov ja Juri Sobolevi polüekraaniline slaidifilm „ICSID“ (1975). Ülesvõte on tehtud VNIITE vaatelaboris 1976. aastal. Slaidifilmis on kasutatud Raul Meele graafikasarja „Taeva all“ (1973) teoste reproduktsioone.
Juri Sobolevi perekonna arhiiv

Teaduse ja kunsti sümbioos

Kuraatorid Anna Romanova ja Eha Komissarov ei ole loonud vaid Soosteri, Sobolevi, Vindi ja Meele kunsti sümbioosi, vaid on toonud esile Nõukogude Liidu 1960ndate teaduskunsti ja multimeediakunsti teema.

Eesti kõrvaltegelasena arhitektuuri- ja elulooraamatutes
Wendy Lesser portreteerib raamatus „Kui sa küsid telliskivilt. Louis Kahni elu“ Eestis sündinud USA XX sajandi arhitekti Louis Kahni. Pildil Kahni Kimbelli kunstimuuseum (1972) USAs Texases, mida Wendy Lesser peab Riia turuhoonele sarnaseks.
Toivo Tammik

Eesti kõrvaltegelasena arhitektuuri- ja elulooraamatutes

Pealesuruva infomüra ajastul on mis tahes valdkonnas olulist ebaolulisest eristada järjest raskem.
Arhitektide hariduse kohta ütles Rein Zobel veel 1980. aastate lõpul, et see pole mitte just väga hea, kuid siiski parim selle hulgast, mida ERKIs pakutakse. Sel ajal oli ilmselge, et arhitekt oskab arvestataval tasemel joonistada, valdab võõrkeeli (soovitavalt ka…
Püksid maha ja kosmosesse
Kosmonaut Aleksei Leonovile (Jevgeni Mironov) kirjutati CCCP nii suurelt otsaette sellepärast, et kui kosmonaut maandub kusagil Siberi avarustes, ei peaks keegi teda spiooniks ega notiks maha.
Kaader filmist

Püksid maha ja kosmosesse

Venemaa esimene suur, tõsielusündmustel põhinev kosmosesaaga „Esimesena kosmoses“ on kahjuks liiga hea selleks, et olla edukas.

Per errationes ad astra?

Me oleme kõik siin maa peal selleks,
et aidata teisi;
mille pärast teised siin on,
ma ei tea.1
   W. H. Auden
Inimestele näib kahjuks meeldivat, kui neile valetatakse. Midagi tehes või luues ütleme ootavat ausat hinnangut ja tagasisidet, ent sisimas loodame kiitust ja tunnustust, mis omakorda annab tunde, et meid vajatakse.…
Aktiivse realismi ideoloog
Hasok Chang püüab pragmatistlikus vaimus välja töötada pluralistlikku tõe mõistet.
Erakogu

Aktiivse realismi ideoloog

Hasok Chang: „Realismist kõnelda on praegu olulisem kui eales varem, kuna inimesed ei austa enam fakte ja võidab see, kelle hääl on valjem.“

Mis on mõistuse mõte – ajuteadlase vaade

Põnevaid ja häid raamatuid pole kunagi liiga palju, eriti puudutab see kodumaiste autorite aimeraamatuid. Nüüd on neid ilmunud lausa mitu ning huvitaval kombel on nad kõik seotud aju, teadvuse ja inimese minaga. Ma pean silmas Aaro Toomela raamatut „Kultuur, kõne ja Minu Ise“ (2016), Andres Laane „Tehis­intellekt. Loomadest ja masinatest“…

Kuidas tunda, et sõda on õige?

„Tullemineku“ muusika, sõna, inimeste ja ruumi süntees jäi painama pikalt pärast teatri tühjenemist.

Ooper „Tulleminek“ 28. IV Vanemuise teatris (esietendus 22. IV). Helilooja Märt-Matis Lill, libretist Jan Kaus, lavastaja Taago Tubin (Ugala), muusikajuht (ja dirigent) Paul Mägi, dirigent Taavi Kull, kunstnik Liisa Soolepp, valguskunstnik Margus…

Tahaks jääda iseendaks, aga …

Mängufilm „Edaspidi“ („L’Avenir“, Prantsusmaa-Saksamaa 2016, 102 min) režissöör-stsenarist Mia Hansen-Løve, operaator Denis Lenoir. Osades Isabelle Huppert, Roman Kolinka, Edith Scob jt.
Mängufilm „Aquarius“ (Brasiilia-Prantsusmaa 2016, 146 min) režissöör-stsenarist Kleber Mendonça Filho, operaatorid Pedro Sotero…
Krappi viimane vint
Johannes Krapp (Aleksander Eelmaa) saab etenduse käigus 90aastaseks ning kuulab raadiost sellekohaseid õnnitlusi.
Gabriela Liivamägi

Krappi viimane vint

Viisaka inimesena ei ütle Krapp, kes on süüdi ja mida teha, pigem laulab ta eleegiat ühe ajastu hääbumisele, õhtumaa loojumisele.

Uhkemalt ja uue pilguga
Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumi uus püsiekspositsioon „Kogutud teosed“ laiub läbi teise korruse kahe saali ning jaotub valgeid ning musti vitriine kätkevaks ehitiseks.
Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseum

Uhkemalt ja uue pilguga

Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumi uus tarbekunsti püsiekspositsioon „Kogutud teosed“. Kuraatorid Helen Adamson (tekstiilikunst), Airi Ligi (keraamika ja portselan), Anne Tiivel (naha- ja köitekunst, klaasikunst), Merike Alber (ehte- ja metallikunst). Näituse kujundus Karli…

Kaduva kunsti kadunud näitlejad

Loomingulise ühenduse nu.unioon videoportreelugude sari „Kadunud näitlejad“ ERRi kultuuriportaalis ning näitusel „Eesti Näitlejate Liit 100. Näitleja portree“ Eesti teatri- ja muusikamuuseumis kuni 3. IX. Idee autor Erni Kask, teostajad Erni Kask ja Peeter…

Eesti keskaegsed mõisahooned ja väikelinnused

Eestlaste ajalooteadvuses seostuvad suursugused kivist mõisahooned esmajoones uusajaga. Tänapäevase Eesti maapiirkondi kaunistavad mõisahooned on tõepoolest rajatud enamasti XVIII ja XIX sajandil. Üldlevinud arusaama järgi olid keskaegsed mõisad puidust, välja arvatud üksikud vasallilinnused.1…

(Kontsertidest) lookas lauaga aprill

Just nooruslik energia on aprillikuu kontserdielu üks kandev märksõna – see miski, mis nii mitmelgi kontserdil haaras üleni.

Aprillikuu muusikaelu oli kui rikkaliku valikuga juubelilaud, kus head ja paremat jagub igale maitsele. Ühelegi lahkelt vastu võetud külalisele ei ole samal ajal võõras mao kiirest täitumisest tingitud valikuvõimaluste ahenemine. Kuuülevaatest…

Vastulause – Kes politiseeris ERRi?

Leidsin eelmise nädala ajakirjandusest kummalised read: „Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon viis 2006. aastal kultuuriminister Raivo Palmaru käe läbi ellu uuenduse: ERRi nõukokku hakkavad kuuluma ka poliitikud – igast riigikogus esindatud erakonnast üks…
Džässi verstapostid ja maailmamuusika sulatuskatel
Kõige suurema erikaaluga sõnad mõõtis oma muusikas välja Toomas Rull, kes kasutas oma mitmekihilise loomingu lähtepunktina nappe, kuid tabavaid tsitaate.
Marko Kivimäe

Džässi verstapostid ja maailmamuusika sulatuskatel

Tänavust „Jazzkaart“ sobib nimetada džässi ja maailmamuusika festivaliks.

Veiko Märka vanaema

Eesti keeles on vaimuhaiglate (rahvakeeles hullumajade) siseelu kohta mälestusi ilmunud vähe. Üks viimaseid ja huvitavaid, mida lugesin, oli Inge Ojala 2003. aastal välja antud „Hullud päevad“, kus autor räägib oma nõukaaegsetest…
Tipp ja sügavik üheskoos
Austria kirjanik ja muusik Hans Platzgumer on üks kirjandusfestivali „Prima vista“ külalisi. Platzgumer vestleb Piret Pääsukesega teisipäeval, 9. mail kell 17 Tartu linnaraamatukogu saalis. Ette kantakse ka kuuldemäng tema muusikaga.
Chris Nils Laine

Tipp ja sügavik üheskoos

„Prima vista“ eelmise ja selle aasta osavõtjate hulgas torkavad silma kaks keeleliselt päris vastandlikku – üks oma keele lopsakusega, teine lihtsusega – sõnameistrit Austriast: Valerie Fritsch ja Hans Platzgumer. Mõlema romaanid, Fritschi „Winteri…

Pealelend – Lii Pihl, Kuressaare Raegalerii galerist

Eelmisel nädalal kuulutati välja uus kunstiautasu, Kuressaare linna­valitsuse asutatud ja rahastatud Eerik Haameri auhind. See koosneb mälestusesemest, aukirjast ja 2000eurosest stipendiumist. Kandidaate saab esitada Kuressaare linnavalitsusele 20. aprillist 10. detsembrini. Auhind…

Õhtujutt – Homo automaton*

Kui on midagi siin ilmas, millest tasub hoiduda, siis on see inimmass. Hakates tundma ennast osana inimgrupist, juhtub inimesega midagi veidrat – ta kaotab mõtlemis- ja vastutusvõime ning muutub osaks suuremast…

Pealelend – Kaja Kann, auhinna määraja

Rahvusvahelisel tantsupäeval autasustati etenduskunstide väljal tegutsejaid. Zoja Kosmodemjanskaja nimeline preemia pole küll päris tavaline ühe valdkonna autasu, aga et see antakse üle tantsupäeval ja sellega tõstetakse esile praegusaegse etenduskunsti lätteid Eestis…

(pealkirja pole)

Meil on institutsioonikriitikast palju räägitud, seda on puudutatud ka mõnes kunstiprojektis, kuid Tallinna Kunstihoone võttis selle veebruaris projektiga „Mõtleme kohe pealkirja ka välja, palun oodake“ tõsiselt käsile. Institutsiooni sõbrad (või ka…

Jalutuskäik galeriides – Troonid on veel tühjad

Kesklinna steriilsetes galeriides on esteetilised, kuid laborlikult steriilsed näitused, brutaalne jõud ja elu iseloomustab uusi, keskusest välja jäävaid paiku.

Krist Gruijthuijseni kureeritud näitus „Lahustumine – Raivo Puusemp dialoogis“ Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 14. V; Marko Mäetamme isikunäitus „Ma ainult striimin“ Tallinna Linnagaleriis 31. III – 30.…

Hääled sinu südames

Vaimuhaigustega kokku puutunud inimesed tunnevad väljendit „hääled peas“. Aleksander Eelmaal on hääled südames.

Tartu Uue teatri „Sümfoonia ühele. Allegro con moto“, lavastaja ja muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres, dramaturg Donald Tomberg, kunstnik Henry Griin. Mängib Aleksander Eelmaa. Esietendus 21. IV Tartu Uue teatri proovisaalis.
„Sümfoonia ühele“ keskmes on…

Petetud ootused

Lavastuses „Unistajad“ on kogu süžeeline osa taandatud mälestuseks millestki, mis toimus kunagi ühes muust maailmast äralõigatud ruumis.

Teatri NO99 „Unistajad“, lavastaja Juhan Ulfsak, valgus- ja videokunstnik Petri Tuhkanen, kostüümikunstnik Kärt Hammer, dramaturg Eero Epner. Mängivad Jakob Juhkam, Jörgen Liik, Rea Lest ja Simeoni Sundja. Esietendus 8. IV…

Üks roll

„Lähme, lapsed, Lapimaale, kiirustame Kapimaale …“ Kuidas see laul (muusika Aarne Saluveer, sõnad Kalju Kangur) veerand sajandit tagasi ometigi kummitas! Tänu ETV „Laulukarussellile“ muidugi, sest algas ju just selle looga selle…
ERRi nõukogu lõpp
Ent riigikogu viimatiste valimiste järel tekkis erandlik olukord, kus lisaks olemasolevatele tunnustatud ekspertidele liitusid ERRI nõukoguga poliitikutena Heidy Purga, Mihkel Raud (pildil) ja Kalle Muuli. Nii tekkis üle tüki aja situatsioon, kus nõukogu näis juhatusele võrdse partnerina – nõukogu võiks ERRi arengut ka sisuliselt juhtida.
Mihkel Maripuu / PM / Scanpix

ERRi nõukogu lõpp

Olukorda, et riigi rahakoti peal aetakse suurt ja kohati poliitilise mõjuga asja ilma võimaluseta seda suunata, on poliitikutel olnud ilmselt raske taluda.

Sissekäidud teeraja alguses
Mirko Rajas: „Lavastajana on mind alati huvitanud nukuteatri ja klassikalise sõnateatri ühendamine.“
Rauno Volmar / ACE / Scanpix

Sissekäidud teeraja alguses

Nukuteatri uus kunstiline juht Mirko Rajas: „Lavastustesse, mis sünnivad masinlikult lavastaja märkusi ja ideid realiseerides, mul usku ei ole.“

Kommentaar – Kauaoodatud arutelu

Huvitav, kui palju on Eestis inimesi, kes juhtinud sama asutust juba 25 aastat ehk esimesest võimalusest alates vabariigi taastamisest. Sel aastal on veerandsajandi töötähtpäev neil, kes asusid ametisse 1992. aastal…

Muusikut haritakse, kriitikuks kasvatakse

Marje Lohuaru: „Muusikakriitikut võiks võrrelda ilukirjanduse tõlkijaga: selleks saab anda teadmisi, kuid selleni meisterlikult jõudmine on isiklik ja katkematu töö oma erialase palge kujundamisel.“

Eesti muusika- ja teatriakadeemia rektor valitakse 3. mail. Kandideerivad neli professorit: Ivari Ilja (kandidatuuri esitasid keelpilli-, dirigeerimis-, klaveri- ja lauluosakond, vokaalkammermuusika ning…

Ideaalne muusikapidu

„Tallinn 2017“ sisaldas kõiki komponente, mis ühe festivali õnnestumiseks olemas peavad olema. Kaasa arvatud see, et peavõit läheb Lätti.

Aastast 1972 toimuv koorifestival on Eesti ainus rahvusvaheline mõõduvõtmine, 15. korda toimunud sündmus näitas väga tugevaid juuri ja elutahtelist võra. Koore oli kokku sõitnud seitsmest riigist, laval käis…
Kast on äge, aga kuhu lammas jäi?
Näitlejatöödest jääb enim meelde Andres Roosilehe mängitud lenduri melanhoolia ja südamevalu.
Jaana Süld

Kast on äge, aga kuhu lammas jäi?

„Väike prints“ uue suure saali avalavastusena sobib igati Nukuteatri taotlusega kõnetada igas eas lapsemeelseid.

Liivakivi (nagu ka betoon) on kultuuris ikkagi oluline
Vaade Vallettas asuva kindlusarhitektuuri vahenduskeskuse peafassaadile.
Wikimedia Commons

Liivakivi (nagu ka betoon) on kultuuris ikkagi oluline

Tundub, et Malta arhitektidel on rohkem pieteeditunnet ning mälestisel endast märgi mahajätmise mõttelaadi nagu Eestis, on siin vähem.

Depressiooni ja armastuse romaan

Andris Feldmanise romaani käsitlemisel pelga ulmena tehakse sellele karuteene, kuna autor on tabanud tänapäeva elutunnetusele midagi väga iseloomulikku.

Andris Feldmanise debüütromaanist „Viimased tuhat aastat“ on kirjutatud palju. Suure tähelepanu üks põhjusi on kindlasti Betti Alveri debüüdipreemia, kuid asi ei ole ehk ainult selles. Seda raamatut võib…

Kerogen OÜ hakkab põlevkivist õuna ja pirni järele lõhnavat vedelikku pigistama

Uus tehnoloogia keskendub põlevkivi väärindamisele, saaduse saab anda polümeeritööstuse kasutusse.

Kerogeen
Kerogeen on põlevkivis sisalduv orgaaniline aine, see on kõrgmolekulaarsete polüfunktsionaalsete orgaaniliste ainete segu, mis peale süsiniku ja vesiniku sisaldab ka hapnikku, väävlit ja lämmastikku. Pärineb see veekogudes elutsenud organismide jäänustest. Kerogeen on orgaanilistes lahustites praktiliselt lahustumatu…

Stiilne, täpne, igav

„Nähtamatus daamis“ on piltilusat ja läbimõeldud baroksust. See pidev kõikumine nähtava ja nähtamatu, peegelmaailmade ja tegelikkuse vahel on üdini calderónlik.

Viljandi Ugala „Nähtamatu daam“, autor Pedro Calderón de la Barca, tõlkija August Sang, lavastaja Lembit Peterson, kunstnikud Jara Martínez Valderas ja Caja Negra,…
Uue Narva vanalinna otsingud jätkuvad
„Hea avalik ruum“ Narva võistluse võitjaks osutus töö nimega „Narvainen“, mis pakub alale julge ja mängulise lahenduse ning loob visuaalselt võimsa ruumiemotsiooni, mida senises Narva kesklinnaruumis on piinlikult vähe. Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Eleriin Tekko, Liis Uustal, Lisete Kivimägi, Lilian Männikust, Sirkka Siimso, Tõnis Malkov (Koko Arhitektid).

Uue Narva vanalinna otsingud jätkuvad

Pärast pikka ootust ja otsustamatust jõudis EV 100 arhitektuuriprogramm „Hea avalik ruum“ lõpuks ka Eesti suuruselt kolmandasse linna Narva, mis hoolimata oma konservatiivsusest…

Veendumuste kompott

Kas rätipäid sõimav Taimo on ka kursis, et Damaskuse teras on nimetatud selle riigi pealinna järgi, kust praegu inimesed massiliselt põgenevad?

Dokumentaalfilm „Damaskuse teras“ (Stuudio Navona, Eesti 2017, 76 min), stsenarist Jaanus Kulli, režissöörid Jaan Kolberg ja Jaanus Kulli.
Raplamaal elab sepp Taimo, oma asja tubli tegija,…
Venemaa=Euroopamaa
Leopold Kessler, Deniss Strojev, Oleg Frolov, Tõnis Vint ja Juhan Soomets „Euroopamaa“ avamisel. Temnikova ja Kasela galerii

Venemaa=Euroopamaa

Oleg Frolov: „Näen Venemaa praeguses poliitilises kunstis sotsiaalselt eskapistlikku aktivismi.“

Julio Cortázar, seksism ja saladused

Vaimne enesepaljastus Ladina-Ameerika kirjanduse tähtteose „Keksumäng“ jõudmise puhul eesti keelde.

Teismelisena oli mul üks saladus, salajane harrastus, miski, mis oli mõeldud ainult iseendale. Mulle nimelt meeldis teha avastusi – muusikas ja hiljem, juba ülikoolis, ka kirjanduses. Muusikat soovitasid mulle tollal kuulamiseks enamasti klassivennad ja nende veidi vanemad boheemlastest…

Helvellyni nägemine vaimusilmas

Iggy Lond Malmborg uurib kirjeldamise kaudu mõtte, tegevuse, sõna ja selle kuulmisest sündinud kujutluse seoseid.

„Physics and Phantasma“ („Füüsika ja fantaasia“), idee autor, lavastaja ja esitaja Iggy Lond Malmborg, dramaturgid Erik Berg, Johan Jönson ja Maike Lond Malmborg, tehniliste lahenduste autorid Maike Lond Malmborg ja Kalle Tikas.…

Enne kui vabalt elama hakata, tuleb tööd teha

Jari Ehrnrooth: „Eesmärke ei saavutata sotsiaalteenustega, vaid inimese vastutustundlike valikutega.“

Jari Ehrnroothi „Hästi toimiv ühiskond. Heaolu ja heaelu“ koosneb kahest osast: heaeluühiskonna – nii nimetate te soome heaoluühiskonna versiooni – majanduse kriitikast ja teie eetilis-moraalsest kreedost.
Need kaks ei ole tingimata seotud, aga kuna need on koos ühes raamatus, siis – kumb on…

Roosa müts – Sünge aja sünged laulud

Ühismeedia on viimasel ajal toonud minuni Bertolt Brechti aastatel 1937 kuni 1942 kirjutatud muserdavate aegade luuletusi. Iga päev loetakse hommikustes uudistes ette, mitu inimest ühes või teises paigas eelmisel päeval surma on saanud, millised riigipead kohtuvad, et arutada järgmiste…

Ja valgus paistab pimeduses

Mängufilm „Stefan Zweig. Hüvasti, Euroopa“ („Vor der Morgenröte – Stefan Zweig in Amerika“, Saksamaa-Prantsusmaa-Austria 2016, 100 min), režissöör Maria Schrader, stsenaristid Maria Schrader ja Jan Schomburg, operaator Wolfgang Thaler. Osades Josef Hader, Lenn Kudrjawizki, Tómas Lemarquis, Aenne Schwarz, Barbara…

Kommentaar – Tahan – kritiseerin, tahan – lahmin

Kunstiakadeemias, koolis, kus ka arhitekte ette valmistatakse, õpetati mulle, et kriitika on mõjus ainult siis, kui see on moraalne ja intellektuaalne. Margit Mutso kriitika muinsuskaitseameti suunas ei ole moraalne, sest ta tunnistab artikli alguses isiklikku solvumist ja majandusliku huvi…

Turutõrksate kokkupõrge – põlevkivi vs. kliima

Energiasõltumatuse argument kehtib ühisturul ja energialiidu piires, mitte rahvusriigis, justkui elaksime jätkuvalt üksikul põlevkivienergia saarel.

Pöördelisel 1991. aastal üllitasin Virumaa Fondi toimetiste seerias raamatu pealkirja all „Põlevkivist ehitatud Eesti“. 14 esseed keskkonnakasutusest Eesti NSVs ja esimeses vabariigis, ja mitte ainult, süsteemimuutusest ja näiteks tervisemõjudest, aga ka poisipõlvest…
Annan sulle oma vikerkaare
Badass naisi tuleb järjest juurde. Mõnel juhul askeldavad nad ekraanil elegantselt verelainetel surfates, nagu teeb seda Alice Lowe’ kirjutatud ja lavastatud „Raseda raevus“ antikangelanna Ruth režissööri kehastuses (olles seitsmendat kuud rase). Kaader filmist

Annan sulle oma vikerkaare

Täna algaval HÕFFil linastub kolm tähelepanuväärset naisrežissööri filmi, kus juttu nõidadest, rasedusest, kannibalismist ja lastest.

Aastaraamatu jagu

Kui kaitsepolitsei aastaraamat ei hakka avaldama uurimusi, muutub ta ühel kurval päeval tapvalt igavaks.

Kui aeg hakkab põgenema, siis on tema jälitamine tühi töö ja vaimunärimine ehk tsiteerides Shakespeare’i komöödia pealkirja: „Love’s Labor’s Lost“ (ee „Asjatu armuvaev“). Ses mõttes on igasugune aastaraamat tänuväärne väljaanne – üllitis, mille vajalikkusest ei…

Klähvib, ei pure – Muusikute muusika

„Muzika muzikantov“, jäi mulle silma väljend Facebooki uudisvoost. See ongi see, noogutasin sügavmõtteliselt. Elu on tõesti jõgi, voolab seal ikka igasuguseid teri. Muusikute muusika ehk muusika muusikutelt muusikutele – pole täpsemat väljendit muusika kohta, mille…
Sirp