2016-04 (3574)

Teaduspoodlemine

Seda, et Eesti teaduse Püha Graal on nn 1.1 reitinguga artiklid (s. t publikatsioonid rahvusvahelise toimetuskolleegiumiga eelretsenseeritavates konkreetsesse nimekirja kantud ajakirjades), on korduvalt kritiseerinud nii ajakirjandus kui ka teadlased. Sel nädalal tõstatas teema Postimees artikliga „Eesti teadlaste varjuelu: ostetud artiklid prügiajakirjades“ (27. I). Teaduspoodlemine ehk kaheldava väärtusega ajakirjades avaldamise ostmine mingi summa…

Kultuuri ei saa uurida vaakumis

Rebekka Lotman, Daniele Monticelli, Marek Tamm ja Rein Raud: „100 raamatuni jõudnud Tallinna Ülikooli Kirjastus on püüdnud Eestis juurutada teaduskirjastamise rahvusvahelisi standardeid.“

Tallinna Ülikooli Kirjastus on lühikese ajaga tõusnud Eestis nähtavaks ja oluliseks mõttevaramu vahendajaks. Ei kõrgkoolide kirjastused ega mitteilukirjanduslikud sarjad pole meil nii muljetavaldavalt täistuure sisse saanud. Mis…
Keelenõuandjate juubel ja spikker

Keelenõuandjate juubel ja spikker

Alanud aasta on keelenõuandjatele eriline: 2016. aasta augustis saab eesti keele instituudi keelenõuanne viiekümneaastaseks. Juubeliaasta alustuseks on jaanuari alguses ilmunud juba vanemkeelekorraldaja Maire Raadiku „Õigekirjaspikker. Eesti keele põhireeglite kogumik“, samuti keeleteadlase Tiiu Erelti „Eesti ortograafia“ viies trükk. Ilmselt on sel aastal põhjust oodata selle sündmuse äramärkimist veel mitmel moel.
Mida eesti keele instituudi keelenõuandjad juubeliaastal…
Kunstlikud paradiisid
Tundmatu autor / Wikimedia Commons

Kunstlikud paradiisid

Ettekanne 22. detsembril 2015 Estonia kontserdisaalis enne Sten Heinoja klaverikontserti sarjast „Romantiline klaver“

Me tusameele talv
Lumest võib filmides ühtäkki välja ilmuda igauguseid elukaid. Pressifoto filmile „30päevane öö“ / „30 Days of Night“

Me tusameele talv

Persse. Kuulsin, et võib hakata lund sadama.
„Kokkupõrge“ („Crash“, Paul Haggis, 2004)
[Hoiatus! Artikkel sisaldab spoilereid, mõningaid profaansusi ja sõna „pudupood“.]
Ryan O’Neal suudlemas Ali MacGrawd pooleldi valmis lumememme kohal filmis „Armastuslugu“ („Love Story“, Arthur Miller, 1970), Andie MacDowelli jääst portreeskulptuur ja Oscari-vääri­lised laulud minnalaskmisest – mis ta nimi oligi? – Adele Dazeemi esituses. Arvad, et…

Uuest väärtuskonfliktist Eesti parteipoliitikas

Liberaalsuse-konservatiivsuse lõhe sunnib erakondi muutuma.

Viimane aasta on Eesti erakonnapoliitikasse toonud tähelepanuväärse muutuse, milleks on täiesti uue tuumkonflikti ilmumine ja seda võib nimetada liberaalsuse-konservatiivsuse või ka rahvusliku avatuse-suletuse lõheks. Lõhe tekkimisest annavad tunnistust teravad pagulas- ja kooseluseaduse teemalised arutelud, euroskeptilisuse taassünd, EKRE tulek ja IRLi jätkuv allakäik. See on…
Talv kui tagasipöördumine
Arcimboldo. Talv. Õli, tahvel. 1573.
Wikimedia Commons

Talv kui tagasipöördumine

Talvel on alati hea teha mõni peenem reis, põgeneda romantiliselt ajalukku, unistusse ja kaugele maale.

Sõna, muusika, esitus

24. Pärnu nüüdismuusika päevad (PNP) 9. – 17. I Pärnus, korraldaja
Eesti Arnold Schönbergi Ühing.
Kolmandat aastat järjest oli tänapäeva muusika ja kunsti festivali üldteemaks „Performatiivsus“, tänavu alateemaga „Sõna ja muusika“.
Nagu kombeks, võtsid suurema osa PNP ajast enda alla töötoad ja festival kulmineerus sümpoosioniga 15.-16. jaanuaril Pärnu keskraamatukogus koos õhtuste kontsertidega Pärnu…

Esitus, mis jääb elama oma elu

Muusikaakadeemia doktorant pianist Mihkel Poll andis välja oma esimese soolo-CD (Ondine) 2009. aastal, kavas Raveli, Šostakovitši, Aleksandr Mossolovi, Ligeti ja Helena Tulve teosed. 2015. aasta lõpul ilmunud uuel Soomes salvestatud sooloplaadil Poola plaadifirmalt Dux kõlab Georgi Enescu, Béla Bartóki, Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa looming. Plaadi bukletis (tekst poola ja…

Võõrana omas linnas

Klaperjaht olematute pagulaste välimuse vastu juhib tähelepanu kõrvale meie tõelistelt kitsaskohtadelt.

Detsembri aluses tegin kunstiakadeemia sisearhitektuuri tudengitele ülesandeks tegutseda kahe päeva jooksul kümme tundi Tallinn linnaruumis kellegi teise nahas. Valikuvõimaluste hulgas oli kehastumine tänavamuusikuks, tänaval kerjamine, ratastoolis liikumine või burka kandmine. Kuna suurem osa eksperimendis osalenutest…

Kas see oli liblikas?

„Talendid kodus“: Tallinna Kammerorkester, solist Theodor Sink (tšello), dirigent Juha Kangas 23. I Mustpeade maja Valges saalis.
Tegelikult kuulus Tallinna Kammerorkestri 23. jaanuari kontsert sarja „Talendid kodus“, kuid noored talendid ongi seni liblikalised, kuni nad on end tõeliselt tõestanud. Talendi rolli täitis seekord tšellist Theodor Sink ja TKO ees seisis taas…

Patust ilma kahetsuseta

Jaco van Dormael: „Oluline on naljatada endiselt kõige üle.“

Kui hotellituppa sisse astun, on Jaco van Dormael seljaga minu poole ja vaatab aknast välja. Sürreaalne detailide kombinatsioon on hetkega haaratav ja igati kohane Dormaeli ilma igasuguse au­kartuseta tehtud religioonipila „Uhiuus testament“ („Le tout nouveau testament“, 2015) vaimule. Akna tagant…

CoPeCo magistriprogramm külvab ja lõikab

Ma ei väsi imestamast, et Eesti muusika- ja teatriakadeemiat seostatakse ikka veel pelgalt klassikalise muusika kaanoniga, kuigi juba aastaid mahub sellesse valgesse majja palju enamat, alates pärimusmuusikast ja lõpetades džässiga. Sama ootamatult mõjub laiemale üldsusele pahatihti uudis, et EMTAs saab läbida nüüdismuusika interpretatsiooni ja loome magistriprogrammi CoPeCo (Contemporary Performance and…
Ma pole turist, ma elan seal
Üks uusväliseestlane (Meelis Rämmeld).
Gabriela Liivamägi

Ma pole turist, ma elan seal

Pärnu Endla „45 339 km² raba“ on katse portreteerida teatrikeeles uusväliseestlast.

Lavater ja Goethe

Johann Caspar Lavateri [´lavater, ´lafater, lafa´ter] tutvustavad kuni märtsikuuni väljapanek Mikkeli muuseumis ja sel puhul koostöös Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukoguga väljaantud imekaunis „Lavateri näoraamat“ – köidetud pidulikku valgesse pressmustriga nahka, mis raamistab ovaalset peegelpinda kaanel, tõeline taskuformaadis meistriteos (kujundaja: Angelika Schneider), kus leidub saate- ning lõppsõna ja „Füsiognoomiliste fragmentide“ tsitaaditõlkeid,…
Datafiktsioon tajude äärealal
Ryoji Ikeda. Supersümmeetria. 2015, audiovisuaalne installatsioon.
Jana Chiellino / Vinyl Factory loal

Datafiktsioon tajude äärealal

Ryoji Ikeda on tõlkinud piirialade metafüüsilise potentsiaali mõjusateks ja kõikehõlmavateks meelesituatsioonideks.

Roosilisteks ootusteks on juba hilja

Elis Saareväli: „Elu eluhammasrataste vahel muljuda saanud veidrikest huvitavad mind eelkõige elunähtused, mida oma tegelaste abil kujutan.“

Elis Saarevälja näitus „Hilja juba“ Draakoni galeriis kuni 30. I.
Elis Saarevälja värske näitus kuulutab triikrauaga koduperenaise ajastu möödanikuks, sest keegi ei oska triikrauaga enam suurt midagi peale hakata ja tehnika…
Vinüülplaat keerleb edasi
Emmi Kruusing

Vinüülplaat keerleb edasi

Plaadipoe päev, ametlik edetabel ja pool aastat pikk järjekord pressimistehastes kinnitab fakti, et vinüül teeb viimase kolme kümnendi paremaid müügitulemusi. Kui XXI sajandi alguses ei antud popartistide plaate üldse LP kujul välja, siis nüüdseks on nõudlus nii suur, et esitab tõsise väljakutse tööstuse aina vananevale masinavärgile. Kuidas on formaat, mis…

Muusikalooline järeleaitamistund

Äsja ilmunud Eduard Oja soololaulude CD võib tulla uudisena, kuid võib ka mitte – olenevalt sellest, kuivõrd ollakse huvitatud Ojast ja omamaisest vokaalkunstist. Et alustada algusest, mingem tagasi 1982. aastasse, kui Eesti Raamat kirjastas noodikogumiku „Eduard Oja. Soololaulud“, koostajaks-redigeerijaks Vardo Rumessen ja noodigraafikuks Aadu Regi. Mõned laulud olid juba varem üsna hästi teada – neli tükki…

Torm veeklaasis, mille põhi on küsimus

Eks me kõik ripu nagu väikesed ahvid infoliaanide küljes ja ahvime arvamusi, et mitte saada põlatud või maha kukkuda.

Eesti Draamateatri „Põhiküsimus“, autor Tom Stoppard, tõlkija Kalle Hein, lavastaja Hendrik Toompere, kunstnik Riina Degtjarenko, videokunstnik Tauno Makke. Mängivad Marta Laan, Tiit Sukk, Jüri Tiidus, Liis…

Eesti muusikud maailmas jaanuar 2016

1. I valis Hollandi raadiojaam T-on-Air kitarrist Kalle Vilpuu sooloalbumi „Silver Lining“ 60 plaadi hulgast kogu maailmast 2015. aasta parimaks albumiks. Avalik hääletus sellele lõppes 31. XII 2015.
1. – 15. I Katrin Targo kaheksa esinemist Viinis. 1. I pidulikul uusaastakontserdil on Augustinerkirches Mozarti muusika aineil kirjutatud „Zauberflötenmesse“ („Võluflöödimissa“) ja Schuberti…

Lõputu uuenemine

Torii Rei kunst ühendab endas jaapani ja lääne traditsiooni.

Jaapani kunstniku Torii Rei maalinäitus „Jumalate jälgedes“ Adamson-Ericu muuseumis kuni 28. II.
Tallinnas Adamson-Ericu muuseumis saab tutvust teha ühe huvipakkuva jaapani maalikunsti žanri nihonga ehk sõna-sõnalt jaapani stiilis maalikunstiga. See on suhteliselt uus, alles XIX sajandil tekkinud stiil, mis sai alguse…

Poliitkorrektsuseta Amazonase ääres

Mängufilm „Mao embus“ („El abrazo de la serpiente“, Colombia 2015, 125 min), režissöör Ciro Guerra, stsenaristid Ciro Guerra ja Jacques Toulemonde Vidal, operaator David Gallego. Osades Jan Bijvoet, Brionne Davis, Nilbio Torres, Antonio Bolivar jt.
Tänavust Oscari-valikut varjutab mõnede mustanahaliste näitlejate protest vähese rassilise mitmekülgsuse pärast nominentide reas. Raske öelda, kuivõrd…

Teadusajakirjade vaikne elu

Iga teadusajakirja puhul on kõige tähtsam küsimus selle ilmumise põhjus ja edasine käekäik. Vastus esimesele küsimusele on lihtne: iga selline ajakiri on loodud selleks, et teadlastel oleks võimalus avaldada oma akadeemiline uurimus. Teisega on keerulisem. Teadusajakiri ei ole hariv või populaarteaduslik väljaanne, mis mõeldud laiale publikule, selle lugejaskonnaks jäävad ühe…

Kirjad Õpetajale

Uku Masingu ja Toomas Pauli valitud kirjad, kahe inimese kirjavahetus, on nii intiimne žanr, et tundub kohatu seda arvustada. Ma ei ole ilmselt ka objektiivne seda tegema, sest minu suhe nende kahe suurmehega ei ole neutraalne. Kuigi ma ei saa öelda nagu Toomas Paul, et „olen tohtinud näha Uku Masingut“,…

Rotermanni soolalao avastamine

Nüüd, arhitektuurimuuseumi 25. sünni­päeval, oleks ehk paslik meenutada, kuidas Rotermanni soolaladu avastati, et säilitada looke meie uuemast ajaloost ning vältida tulevikus igasugu võltsmüüte.
Uurisin 1970ndate algusaastatel koos Helmi Üpruse ja Rein Zobeliga ning Leo Gensi tõhusal kaasabil omaaegses vabariiklikus restaureerimisvalitsuses Tallinna kesklinna plaane ja hoonestuse kujunemist ning selleks ajaks väljakujunenud miljööd.…
Eesti parimad teadusfotod 2015
Tavo Romann. EMImBF4 ioonse vedeliku lagunemine kõrge pinge all (kategooria „Mikroskoobipildid“). Optilise mikroskoobi pilt mõõtudega 800×600 mikromeetrit.

Eesti parimad teadusfotod 2015

Eesti teadusfoto konkursil valiti aasta teadusfotograafiks Tartu ülikooli keemia instituudi teadur Tavo Romann, kelle võidukas teadusfoto näitab mikroskoobi abil ioonse vedeliku lagunemist kõrge pinge all.
Ioonne vedelik on ioonidest koosnev vedel sool, nagu keedusool, ainult vedel. Uudsetele ühenditele leidub palju uusi kasutusvaldkondi. Võidutöö autor Tavo Romann konstrueeris grafeenkondensaatorit, mille katsetuste käigus…

Pisikesed elud, avar keel

Lugedes Pierre Michoni jutukogu „Pisikesed elud“, hakkas mulle tunduma, et neilt vähem kui paarisajalt leheküljelt saab hästi kätte prantsuse kirjanduse olemuse. Siis jäin mõtlema, mida see „prantsuse kirjanduse olemus“ õieti tähendab. Ega vist muud, kui tavapärasest tugevamat resonantsi mu senise lugemiskogemusega. Olen pikka aega olnud prantsuse romaanikirjanduse austaja, ilma XIX…

Arhitektuurimuuseum ja muuseumiturg

Kui Eesti Arhitektuurimuuseum 25 aastat tagasi 1. jaanuaril asutati, oli idee õhus olnud juba aastakümneid. Ajaloost ja pärandist huvitatud arhitektide eestvõttel koostati mitmel pool Tallinnas näituseid, 1980. aastal pidas arhitektide liit koguni plaani Suur-Karja 20 asuva maja – kunagi Saksa klubiks ehitatud uhke hoone, kus kuni uue postimaja valmimiseni tegutses…
Prohvet Gogoli kollane allveelaev
Kristjan Mändmaa

Prohvet Gogoli kollane allveelaev

Lähitulevik. Venemaa on Baltikumi vallutanud ja Eestis valitseb jälle tsaar. Tallinn ja Tartu on varemeis ning maa põliselanikest tühjaks küüditatud. Küllap tekitab mõte sellisest võimalikust asjade käigust nii mõneski lugejas hirmujudinaid. Kui neile seepeale öelda, et raamat, mida eespool kirjeldatud, nad pigem naerma kui nutma paneb, enamus tõenäoliselt jahmuks –…
Mees, kes roomas Oscarite suunas
Leonardo DiCaprio pidi võtete ajal ära sööma tüki piisonimaksa (kuigi ta on taimetoitlane), õppima musketist laskma, lõket tegema, rääkima kaht indiaani keelt, ja läbima iidsete ravimisviiside kursuse.
Kaader filmist.

Mees, kes roomas Oscarite suunas

Mängufilm „Mees, kes jäi ellu“ („The Revenant“, USA 2015, 156 min), režissöör Alejandro González Iñárritu, stsenaristid Mark L. Smith ja Alejandro González Iñárritu, operaator Emmanuel Lubezki, heliloojad Ryûichi Sakamoto ja Alva Noto. Osades Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnal Gleeson jt.
Põhja-Ameerika viimast koloniseerimislainet XVII–XIX sajandini kujutavad vesternid on olnud filmiajaloos…
Sirp