2015-12 (3532)

Loobuv meedia

Koalitsiooni konsultatsioonikõnelused on täies hoos ja esimesed valimistejärgsed vangerdused on juba avalikkuse ette jõudnud.
Need, kelle häältesaak jäi valimistel nii väikeseks, et pole põhjust loota riigikogu asendusliikmeks või ministriks saamist, püüavad halva mängu juures head nägu teha ja kuidagi eluga edasi minna. Õnnelikud on need, kel varasematest valimistest tagataskus koht muudes…

Kriitika – mis seal arutada on?

Raamatute arvustamine on hädavajalik ja rutiinne kultuuritöö. Selles pole midagi salapärast ega loomingulistki. Mõni lehearvustus võib küll ka kunstiteoseks küündida, aga see pole hea arvustuse vajalik tingimus.
Arvustuse kolm komponenti on kirjeldus, tõlgendus ja hinnang. Kirjeldus (ümberjutustus) annab lugejale ettekujutuse, millega on tegu. Tõlgendus püüab ära arvata, mis on raamatu mõte,…

Miks kirjutada kunstist?

Kunstikriitika madalseisust on tavaks rääkida juba pikemat aega: sellest, kuivõrd praeguse aja – nullindate ja esimese kümnendi – kriitika erineb varasemast. Ja et seda nagu polegi meediaväljal näha ning toimiva kriitika asemel haigutab vastu kunstiringkondade ja avalikkuse vastastikuse mõistmatuse lõhe.
Pealiskaudnegi ülevaade reedab tõepoolest muutusi, võrreldes nii 1990ndate aastate kriitika kõrgajaga…

Muusikakriitik ei pea olema muusikateadlane

Sattusin hiljuti vaidlema ühe heliloojaga, kes oli muusikakriitika hetkeseisuga võrdlemisi rahulolematu. Kõne all oli peamiselt uudislooming, rahulolematuse põhjuseks kriitikute soovimatus ja võib-olla ka suutmatus uudisteostesse süveneda, mille tagajärg olevat helilooja taotluste mittemõistmine ning sellest johtuv pidev teemast mööda kirjutamine. Minu vestluspartner leidis, et olukorda parandaks see, kui kriitik kirjutaks mitte…

Saagu auhind!

Toimetajal on mure. Kirjanduskriitika pärast, õigemini sageli kohatava suhtumise pärast kirjanduskriitikasse. Suhtumise nähtavaim tulemus on päevalehtede kriitikakülgede hingevaakumine. Kriitika endaga ei ole midagi hullu lahti peale selle, et asjatundlikke süvenenud arvustusi on jäänud proportsionaalselt vähemaks.1
See mure ei ole personaalne probleem – sama nendivad kolleegid teistest väljaannetest. Ja küsimus ei ole…

Alvar Loog: „Tõde, niivõrd kui seda humanitaarias üldse on, saab olla ainult isiklik.“

Ivan Võrõpajevi näidendis „„Delhi“ tants“, mida näeb praegu Lembit Petersoni lavastuses Theatrumis, on üheks tegelaseks balletikriitik, kes nendib: „Parem on elada halvasti oma elu kui suurepäraselt võõrast elu.“
Ott Karulin: Kas sa nõustud Võrõpajeviga, et kriitik on inimene, kes elab suurepäraselt võõrast elu?
Alvar Loog: Oot-oot-oot … Kust selline arusaam, mis mõttes?…

Vaimsuses kantud humanism

ERSO sarja „Nautimus“ 3. kontsert „Kullervo“: Lilli Paasikivi (metsosopran), Tommi Hakala (bariton), Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigent Arvo Volmer 20. III Estonia kontserdisaalis.
Nii Jean Sibeliust kui ka Erkki-Sven Tüüri võib eri põlvkondlikust kuulumisest hoolimata nimetada põhjamaisteks sümfoonikuteks, mistõttu nende muusika esitamine ühel ja samal kontserdil ei tohiks tunnetuslikku…
Rubriigist „galeriiring“
Reimo Võsa-Tangsoo mustvalged fotod näitusel „Tabada tuuma ja põrgusse tagajärjed“ on riigikogu valimiste visuaalne uurimus. Kunstnik pildistas 31. I – 28. II avalikel üritustel poliitikasse pürgijaid. Ta lootis kohata heroilisi oraatoreid, kuid leidis eest tavalise inimese. Mustvalge filmi ja analoogkaamera kasutamisega püüdis Võsa-Tangsoo vabaneda ajakirjanduslikust töörütmist ning jätta sisse pildistatu, sündmuste, emotsioonide ja lõplike valikute vahel nii-öelda ajaline viivitus.

Rubriigist „galeriiring“

„Jalutuskäik galeriides“ ehk galeriiring on kultuuri nädalalehes päris hea formaat. Teles esindab sellesarnast lähenemist saade „OP kunst“. Galeriiring võimaldab suhestada samale ajale sattunud galeriinäitusi ning monitoorida reaalajas galeriide tegevust. Rubriik annab kirjutajale vabad käed: tee juttu sellest, mis sulle korda läheb või tundub hetkel aktuaalne, etteantud maht on piisav, et…
Ja sõna sai lauluks …
Grafiti ühe Tallinna vanalinna maja seinalt.
Liivi Muuseum / Mare Sabolotny

Ja sõna sai lauluks …

„See oli hää mu südamel“ Juhan Liiv koorimuusikas: RO Estonia poistekoor ja noormeestekoor, Estonia Seltsi segakoor, dirigendid Hirvo Surva ja Heli Jürgenson, vahetekstid Riina Roose. 15. III Estonia kontserdisaalis.
Kui hakkasin ligi 30 aastat tagasi muusikateaduse tudengina uurima Juhan Liivi luulet eesti muusikas, ilmnes, et ta on heliloojate poolt enimkasutatud luuletaja.…

Kriitika tühisusest ja tõest

Kriitika on midagi kahtlast. Seda ainuüksi seetõttu, et kriitika lähtepunktiks on kahtlus. Kriitika peab tundma umbusu võtteid: tema esmasteks tööriistadeks on skepsis ja kahtlemine. Kriitika algasend oma objekti suhtes on negatiivne: ta on kutsutud oma objekti järele katsuma, küsimärgistama ja otsustavalt hindama. Tegema kõike seda, milleks kritiseeritav ehk üldse polnud…
Veel üks ilus möldrineiu
Kai Rüütel
Eesti Kontsert

Veel üks ilus möldrineiu

Kai Rüütel (metsosopran) ja Roger Vignoles (klaver) sarjas „Ilus möldrineiu“ 17. III Estonia kontserdisaalis.
Kammerlaulu kohta on teada, et sellega leiba lauale ei saa – seda viljeldakse kas missioonitundest või puhtast laulmisrõõmust. Aga mis te arvate, kui palju võtab aega, et kõigepealt ära tõlkida ja siis sõna-sõnalt pähe õppida kaks tundi…
Jalgrattakuur ja arhitektuuriteos
Kas jalgrattakuur on arhitektuur?
Wikipedia

Jalgrattakuur ja arhitektuuriteos

Millest peaks kirjutama arhitektuurist kirjutades?

Põhjamaiselt rokkiv CD

Erkki-Sven Tüüri muusikast huvituvale kuulajale ei ole ilmselt tundmatud ei helilooja Viies sümfoonia ega ka akordionikontsert „Prophecy“, mille salvestised on nüüd jõudnud ka CD-le (Ondine). Teoseid esitavad Helsingi Filharmooniaorkester Olari Eltsi juhatusel, akordionikontserdi solistina astub üles Mika Väyrynen.
Elts näib Tüüri muusikat hästi tunnetavat. Teoste interpretatsiooni käesoleval CD-l iseloomustab intellektuaalsuse ja…
Ülemiste õnnepalee
Keskusesse sisenedes hakkab kohe silma fuajee rõngastega ehitud uhke lagi.

Ülemiste õnnepalee

Tallinna Ülemiste kaubanduskeskuse juurdeehitus. Autorid Einar Aakeroy, Lauri Laisaar, Jaanika Ots, Katrin Kõlu (AMB International Architects & Designers). Sisearhitektid Priit Põldme ja Reet Sepp, tualettruumide piktogrammide disainer Velvet, loodusfotode autor Sven Začek. Konstruktor Novarc Group, ehitaja Fund Ehitus.
Ülemiste ostukeskuse laiendamine on olnud võimas – hõõguva diskopallina meelitab koloss pimeduses külalisi.…
Puhas teater
„1987“ kannavad näitlejad maske, mille ainsaks elavaks osaks on silmad.
Gabriela Liivamägi

Puhas teater

„1987“ näidatakse meile teatrit selle ürgsel, psühholoogiast, plämast, olustikulisusest, juttudest ja emotsionaalsetest näoilmetest vabastatud kujul.

Tallinna  argiruumis
Viru keskus. Jääb mulle alati teele ette, tee mis tahad. Kas minna otse läbi või põigata mööda? Oleneb ilmast. Jalakäijate tunnel on Tallinnas üks väheseid kohti, kus mu suunataju kaob ja ma pean tõsiselt pingutama, et aru saada, kuidas liikuda sinnapoole, kuhu alguses soovisin. Kahtlustan, et selles on süüdi diagonaalsed tunnelid, mis jätavad trepist allalaskumisel petlikult sirge mulje.

Tallinna argiruumis

Me muutume pidevalt, läbime kohti parema või halvema tujuga, jookseme neist läbi või seisatame. Nii nagu meie oleme pidevas muutuses, muutub ka ruum meie ümber: vahel takistab, vahel võimaldab. On paiku, mis mõjuvad alati paremini kui teised, või kohti, mida alati püüad vältida, sest sõnulseletamatul kombel sulle lihtsalt ei meeldi…

Gobon ja maivälk

Taavi Jakobson, Tõeline jumalaosake. Toimetanud Õie Jakobson. Kujundanud Neeme Möll. Pilgrim, 2014. 380 lk.
Indrek Rüütle, Maivälk. Toimetanud Mariina Paesalu. Kujundanud Matthias Sildnik. Kaane kujundanud Marko Kekishev. Jumalikud Ilmutused, 2014. 74 lk.
Raamatud võivad kõrvuti juhtuda kõige erinevamatel põhjustel. Mõte, et raamatud võivad kuidagi üksteisega suhelda ja üksteist kommenteerida, on igivana ja…
Kas nohikud unistavad elektrinaistest?
„Ex machina“ süžee on tuttav kõigile, kes on lugenud Mary Shelley „Frankensteini“. Tehisintellekt Ava (Alicia Vikander) on aga pakendatud kauni robotnaise kehasse.
Kaader filmist

Kas nohikud unistavad elektrinaistest?

Mängufilm „Ex machina“ (Inglismaa 2015, 108 min), režissöör-stsenarist Alex Garland, operaator Rob Hardy, heliloojad Geoff Barrow ja Ben Salisbury. Osades Domhnall Gleeson, Oscar Isaac, Alicia Vikander. Linastub kinodes Coca-Cola-Plaza, Solaris, Cinamon, Ekraan, Kosmos ja Astri.
Alex Garland kirjutab stsenaariume filmifriikidele. Tema rohkete viidetega lood tekitavad paljunäinud vaatajas esmalt petliku äratundmisrõõmu, et…
Irooniline tagasivaade Pariisile, Hemingwayle ja kirjandusele
Enrique Vila-Matase sulest on ilmunud üle 30 teose. Hispaania nüüdiskirjanduse tõlgituima autori autobiograafilise taustaga eneseirooniline romaan „Pariisile ei tule iial lõppu“ on tema loomingu esmatõlge eesti keelde.
Lisbeth Salas, www.enriquevilamatas.com

Irooniline tagasivaade Pariisile, Hemingwayle ja kirjandusele

Enrique Vila-Matas on üks tuntumaid tänapäeva hispaania kirjanikke, kes on avaldanud üle 30 raamatu ja pälvinud mitmeid kirjanduspreemiaid. Tema originaalset loomingut on tõlgitud umbes 30 keelde. Eesti lugejani jõudis ta Kai Aareleidi tõlkes alles mullu novembris oma autobiograafilise romaaniga „Pariisile ei tule iial lõppu“ („París no se acaba nunca“, 2003).
„Pariisile…
Viimane kolmest suurest
Aspirant Ants Viires Avinurme valla Kõrve külas Tolmumetsa talus võsavikatiga välitöödel.
ERM Fk 1097:16.

Viimane kolmest suurest

Ants Viires hindas laia maailmavaadet, keelteoskust, kultuurilise mitmekesisuse mõistmist.

Haydn kui orkestri distsiplineerija

Tallinna Filharmoonia välja antud plaat Joseph Haydni loominguga on meeldiv täiendus klassikalise muusika sõpradele. Plaadi on sisse mänginud Tallinna Kammerorkester (TKO) Risto Joosti juhatusel ja sellel kõlavad Haydni sümfooniad nr 1 D-duur, nr 104 D-duur ja tšellokontsert C-duur, solistiks Silver Ainomäe.
Haydni looming on kammerorkestritele kohane repertuaar mitmes mõttes: oli ju…

Litograafia pilamine

Rahvusraamatukogus avatud suurel graafikanäitusel üllatas litograafiate hulk. Kui aga hakkasin lähemalt vaatama piltide tehnikat – litokivile olen joonistanud juba 1970. aastast peale ja tunnen seda tehnikat läbilõhki –, selgus, et litograafiaks on mõnigi noor kunstnik nimetanud hoopis metall- või siis plastplaadiga masinatega trükitud ofsettrükki, isegi digitrükke.
Noored kunstnikud kas pole õppinud…
Vana vein käärib vaikselt vaatides
Ülo Vihma roll mõjus Luciferi tüüpi ergutajana.
Gabriela Liivamägi

Vana vein käärib vaikselt vaatides

Lavastaja Ivar Põllu taskutest paistavad Strindbergi ja Brooki kõrvad.

Legend elab
Jassi Zahharov esitas Koloman Zsupáni laulu Straussi operetist „Mustlasparun“.
Rünno Lahesoo

Legend elab

Galakontsert „Georg Ots 95“ 21. III Estonia teatris. Dirigendid Vello Pähn ja Jüri Alperten, lavastaja Arne Mikk, kunstnik Kristel Linnutaja, solistid Maksim Paster (Moskva Suur teater) ja Helena Juntunen (Soome) ning Pavlo Balakin, Rauno Elp, Tõnu Kilgas, Kadri Kipper, Oliver Kuusik, Andres Köster, Juuli Lill, Urmas Põldma, Kristel Pärtna, Aare…
Vanakreeka hümnid ja „Joobnud sileen“
Joobnud sileen. Tundmatu kunstnik Anthonis van Dycki järgi.
Eesti Kunstimuuseum

Vanakreeka hümnid ja „Joobnud sileen“

„Helisevad šedöövrid“: Antiik-Kreeka meloodiad ja nende ainetel loodud muusika 15. III Kadrioru kunstimuuseumis. Esines ansambel FA Schola koosseisus Raho Langsepp (flöödid, šalmei), Lilian Langsepp (harf, lüüra), Tarmo Tabas (laul) ja Janno Mäe (traditsioonilised löökpillid).
„Helisevad šedöövrid“ on Eesti Kontserdi ja Kadrioru kunstimuuseumi koostöös võrsunud kontserdisari, kus lõimuvad muusika ja kunst. Seekord…

Muusikalavastus, täis nähtavaid ja nähtamatuid niidistikke

Sõna „kunst“ osutab millegi oskamisele, oskuslikule ümberkäimisele ideemaailmaga, oskusele nähtamatut nähtavaks teha, jättes ometi varjatuks tuhanded saladused. Kriitikakunst haarab topeltmaailmade järele: kunstniku ideed ja kriitiku ideed, nende ühisosa ja põrkumine. Ja – eriti teatris, muusikas, aga mujalgi – kunsti füüsiline vastuvõtt, vastuvõtja keha rõõmud ja kannatused.
Muusikateatris oleneb kriitiku kunst kõigepealt…

Eesti muusikud maailmas, märts

1. III Arvo Pärdi „Tabula rasa“ on ettekandel USAs Spokane’is (WA), esitajaiks Spokane Symphony ning viiuldajad Mateusz Wolski ja Amanda Howard-Phillips, dirigent on Eckart Preu.
1. ja 4. III dirigeerib Kristiina Poska Donizetti ooperit „Viva la Mamma“ Viini Volksoperis, etenduse on lavastanud Rolando Villazón.
1., 4. ja 7. III Lauri Vasar esineb…
Tibetan  dream
Tashi on elanud Nepalis paikneva budistliku sakija koolkonna kloostris üle kümne aasta ja nüüd tahab ta lahkuda.

Tibetan dream

Dokumentaalfilm „Tashi Delek!“ (Eesti 2015, 56 min), režissöör-stsenarist Peeter Rebane, operaator Mait Mäekivi, helilooja Eduardo Agni. Linastub kinodes Artis ja Sõprus.
Tiibeti kiltmaa pole mitte lihtsalt ilus ja romantiline koht, vaid sel paigal on mitmeid sümboolseid tähendusi, mistõttu see on paljudele unistuste ülim sihtpunkt. Kes tahab ronida maailma kõrgeimate mägede otsa,…

Loovuse ökoloogia

Dokumentaalfilm „Impromptu“ (Eesti 2015, 57 min), autorid Mart Taniel ja Priit Pääsuke, operaatorid Mart Taniel, Erik Põllumaa ja Priit Pääsuke, helirežissöör Rainer Jancis. Linastub kinos Sõprus.
Filmi „Impromptu“ lõpus räägib muusik Rainer Jancis meile sellest, et vabalt improviseeritud muusikas on tegelikult sama energia mis looduses. Et need helid on põhimõtteliselt seesama…
Väikese inimese suured teemad
Maria Klenskaja tantsukriitikust Elatanud naine on vaatamata oma professioonile ületanud piiri teooria ja praktika vahel: mõistes esimese piiratust, mängib ta mõistvaks ja mõistetavaks ka teise vaatepunkti mõnetise egotsentrilisuse.
Piia Ruber

Väikese inimese suured teemad

Ivan Võrõpajev räägib oma näidendites teatud piiride ületamisest, aga ta ei pea nende all silmas pelgalt ühiskondlikke kokkuleppeid, mida on hõlbus eirata, vaid küsib nende piiride olemasolu kohta üleüldse.

Kriitikanälg

Kas arhitektuurikriitika on arhitektuuri mõtestamine, selgitamine või sellest rääkimine? Miks kriitiku tekst on enamasti kirjeldus? Kas vahendajaks peaks olema teadlane, arhitekt, ajakirjanik, fotokunstnik või tarbija? Tähtis on vaimne kogemine. Vaimne praktika.
Kriitikast õppima, isegi seda nautima kutsuvad üles juhtimisteooria raamatud. Kuidas on aga lood päriselt? Kas nii, nagu elus, või nagu…
Varakevadine tarbekunstiteraapia
Kristiina Lauritsa rinnaehe „Kõu I“, 2014, must sool, hõbe, sarv, hematiit.
Tanel Veenre

Varakevadine tarbekunstiteraapia

Kristiina Lauritsa näitus „Mõned õnnelikud“ Hopi galeriis 7.– 24. III, Mare Saare näitus „Definitsioonid“ tarbekunsti- ja disainimuuseumis 24. I – 22. III ja klaasikunstnike ühenduse näitus „Kooskõla III“ Hausis 26. II – 20. III.
Märts on põhjamaalastele raske aeg. Helgemad ajad on justkui juba käega katsuda, aga viimane kui vitamiin…

Keerulised tüübid

„„Mõned inimesed ütlevad, et ei saa teie kirjutistest aru, isegi kui on neid lugenud kaks või kolm korda. Mida te neile soovitaksite?“ – „Lugeda neljandat korda.““ Tänasel hilissügise hommikul São Paulos lubab see William Faulkneri vastus mul asuda kohe asja juurde ja meelde tuletada, mis vahe on müügiedukatel raamatutel (sest,…

„Õlimäe õite“ võttepäevik

Heilika Pikkovi „Minu Jeruusalemm“ ei ole ammu enam uus raamat, selle kohta on ilmunud mitmeid ülevaateid ja arvustusi. Teos võitis parima reisiraamatu tiitli ning esitati Tammsaare kirjanduspreemia kandidaadiks. See kirjandusteos on tõesti nii väärt reisiraamat kui proosateos, kuid mulle kui dokfilmitegijale oli seda põnev lugeda eelkõige kui võttepäevikut. Vaatlengi siinkohal…
Lähedus on õige distants
Jan Kaus: „Eelistan jätta arvustajale tõlgendusvabaduse, kuigi ma jätan endale ka vabaduse arvustaja tõlgendust vabalt tõlgendada.“
Piia Ruber

Lähedus on õige distants

Jan Kausi mullused miniatuurikogu „Tallinna kaart“ ja romaan „Ma olen elus“ on pälvinud tähelepanu ja tunnustust eesti kontekstis lausa luksuslikult. Ridamisi on ilmunud arvustusi,1 romaani auhindas Tallinna ülikool ning 14. märtsil anti kirjanikule üle Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhind proosa kategoorias. Ometi on romaani puhul üks, muu hulgas pealkirja mõtestav…
Kontsert pargis
Kas täna on pargis pianisti või naiskoori kontsert?
Marje Eelma

Kontsert pargis

Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli juurdeehitus

Väävelkõhuline vaal ja ärrituv kitskass

Nagu Stig Rästa soovitab: naeratage koerale. Kui ajakirjanikud on ühiskonna valvekoerad ja kunstimeistrid kanaarilinnud, siis vägisi lähevad mõtted sellele, kuidas tuleks kutsuda kuhugi nende vahele paigutuvaid teatrikriitikuid. Vägisi lähevad mõtted ka Hašeki „Švejkis“ kujutatud vabatahtlik Marekile, kes ajakirja Svĕt Zvířat (Loomariik) toimetajana mõtles lugejahuvi tõstmiseks välja uusi elukaid nagu väävelkõhuline…
Sirp