2011-20 (3346)

Normist paksem Sirp tulekul

Sirbiga kaasas Roheline Värav.
Suured teemad:
–          Maailmanimed Elaine Feinstein ja Pascale Petit kirjandusfestivalil Tallinnas
–          Modernsed õpetlased, avalikud intellektuaalid ja tsiviilkuraas ühiskonnas
–          Turu Kunstiakadeemia kinkis Eestile kuus välja õpetatud nukunäitlejat
–          Suur vadja sõnastik ehk aastakümnete töö sai valmis – enne, kui kaob viimane vadjalane
–          Kirves Tartu maalikunstiõpetuse kohal
Ja peaaegu sama suured teemad:
–         …

Taeva ja maa vahel

Teine kiri 64. Cannes’i filmifestivalilt       
Tosinast festivalipäevast on kaheksas käimas, suur pilt on välja joonistumas, kuid kindlasti on ees üllatusi. Cannes’is pakutakse tihtilugu üllatusi viimastel võistluspäevadel, kui rääkida üksnes konkursist. See on juba vana laul, et sageli valib žürii siin oma lemmikud lõpuetenduste korvist. Robert De Niro kohtunike ninamehena annab võitjatest…

Muhe road-movie soome moodi

Võimalik, et soome rahvas oleks juba ammu ennast surnuks joonud ja maha tapnud, kui nende kirjanikud poleks tundnud muheduses peituvat imerelva.       
Mängufilm „Polaarjoone sangarid” („Napapiirin sankarit”, Soome-RootsiIirimaa 2010, 90 min), režissöör Dome Karukoski, stsenarist Pekko Pesonen, operaator Pini Hellstedt, kunstnik Pirjo Rossi, produtsent Aleksi Bardy. Osades Jussi Vatanen, Jasper Pääkonen, Timo…

Laila Pakalniņa: „Dokumentaalfilm sünnib montaažis.”

Laila Pakalniņaga kohtusin esimest korda kino Sõpruse ees, kus meid tutvustas Arko Okk. Läksime vaatama Arko produtseeritud ja üles võetud Kristiina Davidjantsi filmi „Intiimne linn”. Selle filmi jaoks olin ma teinud oma esimese tasustatud filmitöö – eriefektid. Arko tutvustas mind kui suurt monteerijat, kellega Lailal on au teha oma  järgmine…

Laila Pakalniņa 180 kilomeetrit Tallinnas

Laila Pakalniņa (s 1962) on üks Baltimaade tuntumaid režissööre, et mitte öelda – kõige tuntum.  Euroopa olulisemad ehk Cannes, Veneetsia ja „Berlinale” festival tunnevad ja hindavad teda. Pakalniņa filmikarjäär avaldab muljet: pärast VGIKi lõpetamist 1991. aastal on ta teinud 27 filmi, millest kolm pikad mängufilmid. Vähesed teavad, et Pakalniņa filmid…

Mahleri hääl, ERSO hääl

ERSO hooaja lõppkontsert: Mahleri III sümfoonia, dirigent Nikolai Aleksejev, solist Hermine Haselböck (metsosopran), kaastegevad Tallinna Poistekoor (koormeister Lydia Rahula) ja Eesti Kontsertkoor (koormeister Veronika Portsmuth). 13. V Estonia kontserdisaalis.       
Pealkiri on ajendatud viimase aja ühest huvitavamast Mahleri käsitlusest, Julian Johnsoni raamatust „Mahler’s Voices. Expression and Irony in the Songs and Symphonies”…

Sutcliffe’i „Carmen” – vabaduse võrdkuju

Walter Sutcliffe toob 26. mail Estonias välja Bizet’ „Carmeni” kümnenda lavastuse.       
Lavastasid 2009. aastal Estonias edukalt „Così fan tutte”, mis püsib repertuaaris juba mitu hooaega. Selle ooperi lavaletoomine on lavastajale väga keerukas väljakutse. Millest sina „Così’d … “ lavastades lähtusid?         
Walter Sutcliffe: Mulle meenus stseen filmist „Voonakeste vaikimine”, kus Hannibal Lecter ütles…

Tulipunased roosid dirigendile

Eesti Kontserdi ja Vanemuise teatri hooaja lõppkontsert: Jaan Kapp (klaver), Irina Vaštšenko (sopran, Venemaa), Atlan Karp (bariton), Vanemuise Sümfooniaorkester ja ooperikoor ning Tartu Noortekoor, dirigent Mihkel Kütson 14. V Vanemuise kontserdimajas.       
Pärast nõustumist asuda 2008. aasta sügisest jälle Vanemuise teatri peadirigendi kohale ütles Mihkel Kütson: „Tartu publikul peab olema võimalus näha-kuulda…

Arvamus ja eelarvamus

Siinmail varem kuulmatu bel canto ooper Vanemuises       
Gaetano Donizetti ooper „Maria Stuarda”: muusikajuht ja dirigent Mihkel Kütson, lavastaja Roman Hovenbitzer (Saksamaa), kunstnik Roy Spahn (Saksamaa), valguskunstnik Palle Palmé (Rootsi), peaosades Aile Asszonyi, Karmen Puis ja Oleg Balašov. Esietendus 5. V Vanemuise väikeses majas.       
Lugenud ajakirjanduses ilmunud arvamusi Donizetti „Maria Stuarda” lavastuse…

Jätkuvalt pärituules

„Kohtumispaik Tallinn”: kava „Wow”, Põhjamaade Sümfooniaorkester Anu Taliga 2. V Estonia kontserdisaalis.       
Põhjamaade Sümfooniaorkester seilab jätkuvalt pärituules, kuid see ei ole lihtne tegevus – nõuab nii füüsilist kui vaimset energiat kõigilt tegijailt. Võib-olla, et kontserdi nimilooks valitud Esa-Pekka Saloneni „Wing on Wing” sisaldas ka vastavat salasõnumit, igal juhul oli see teos…

Testidest, kultuurist ja laulu mõistest

Õppimist, või laiemalt, teadmiste ja oskuste omandamist ilma eksameid sooritamata oleks enesele üsna raske ette kujutada. Laias laastus võib eksamid jagada kaheks: sisseastumisja lõpueksamiteks. Sisseastumiseksamitega hinnatakse  inimese võimeid ja potentsiaali omandada üht või teist laadi teadmisi, lõpueksamitega aga tema tegelikke saavutusi selles tegevuses. Formaliseeritud eksameid ehk standardiseeritud ülesannete või küsimuste…

Arvo Pärt – aasta helilooja Inglismaal

Läinud neljapäeval pärjati Arvo Pärt Inglismaal aasta heliloojaks. Sellist tunnustust jagab saareriigi heliplaadifirmade ühendorganisatsioon BP I (British Phonographic Industry) ja sündmus, kus Classic Brit Award’id (Britid) teatavaks tehti, on omakorda Briti plaadiauhindade sõsarüritus. Väga suur üllatus see olla ei saanud, sest Pärdil üks klassika-Brit juba on 2003. aastast, kui nüüdismuusika teosele…

PEALELEND: PRIIT RAUD, teatrifestivali „Draama 2011” kuraator

Milliseid lavastusi näeb 5. – 11. septembrini Tartus teatrifestivali „Draama 2011” põhiprogrammis?       
Koos minuga festivali loomenõukokku kuuluvate Margit Tõnsoni, Laur Kaunissaare ja Ott Karuliniga valisime sügisesele „Draamale” välja kaheksa lavastust. Need on Juhan Ulfsaki, Von Krahli teatri ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunsti VIII lennu koostöös valminud „Idioodid”; Urmas Vadi kirjutatud ja…

Võlgade nõudmine paneb kannatuse proovile

Eesti Draamateatri „Võlanõudjates” on mitmeid huvitava kuju ja värviga kilde, kuid tervikut neist ei sünni.       
Eesti Draamateatri „Võlanõudjad”, autor William Shakespeare, tõlkijad Peeter Volkonski ja Hannes Villemson, lavastaja Hendrik Toompere jr, kunstnik Ervin Õunapuu, muusikaline kujundaja Andreas W, videokujundaja Taavi Varm. Mängivad Jan Uuspõld, Hendrik Toompere jr jr, Taavi Teplenkov, Jüri…

Hea, paha, pehme ja karvane

IME ehk nelja mehe ettepanek kuulub kahtlemata Eesti poliitilise vesterni klassikasse.       
VAT -teatri „Hea, Paha ja Inetu”, dramatiseerija ja lavastaja Aare Toikka, kunstnik Kaspar Jancis, muusikaline kujundaja Mart Soo, valguskujundaja Sander Põllu. Mängivad Tanel Saar, Meelis Põdersoo, Margo Teder, Ago Soots ja Mart Soo. Esietendus 12. III rahvusraamatukogu teatrisaalis.       
Vesternivormiline „Hea,…

Festival annab elule mõtte(1)

Paljutähendusliku nimega festival POT tõi Tallinna maailma etenduskunstnike tipud.       
Tallinna rahvusvaheline etenduskunstide festival POT 20. IV – 6. V. Festival hõlmas 12 mängukohta üle pealinna, võõrustati 11 riigi esinejaid ja anti 57 etendust. 
Paljutähendusliku nimega festival POT tõi Tallinna maailma etenduskunstnike tipud. Potti mahtusid nii sõna- kui ka tantsuteater, nii loeng…

PEALELEND: Katrin Kivimaa

Järgmise nädala lõpul peetakse Tallinnas rahvusvaheline kureerimisteemaline seminar, kus keskendutakse feministliku kunsti kureerimisele? Miks just selline rõhuasetus ja ega ole ohtu, et surume selle kaudu naised, feministliku kunsti oma nišši, vähendame selle tähendust?         
27. ja 28. mail toimub EKA Rüütelkonna hoones rahvusvaheline sümpoosion „Common Differences: Issues for Feminist Curating in Post-Socialist…

Mapigraafikast

Litokeskuse näitus „Nad on juba kohal! Eesti kaasaegne graafika. Vol 2” Vaalas kuni 28. V, graafikamapi „Kuldaeg” esitlus Tallinna Kunstihoones 26. IV ja riigikogu näitusesaalis Toompeal 18. V. 
Sellel aastal on kunstihuvilistel olnud võimalus kahel näitusel graafikamappidega tutvuda.  Üks näitus on avatud praegu Vaala galeriis, kus on väljas tööd Jaak Visnapi…

Valguse värvid

Näitus „Valguse värvid” Kumus kuni 5. VI, kuraator Tiina Abel, kujundaja Inga Heamägi. 
Näituse pealkiri ei ole inspireeritud Leili Muuga loomingut käsitlevast raamatust „Valguse värvid”, millele andis nime selle kujundaja Andrei  Kormašov. Aga seegi kokkusattumus peegeldab tõsiasja, et valgus on maalikunstis keskne asi. Loomulikult läheneb iga maalija valguse ja värvi suhetele…

Mis tunne on olla probleem?

Rahvusvaheline seksuaalvähemuste problemaatikat käsitlev kunstinäitus „Sõnastamata lood / Untold Stories” Tallinna Kunstihoones kuni 26. VI, kuraatorid Anders Härm, Rebeka Põldsam ja Airi Triisberg, kujundanud Karli Luik. 
Laenan oma kirjutise pealkirja Soomes tegutsevate  kunstnike ja aktivistide Sezgin Boyniku, Kalle Hammi, Minna L. Henrikssoni ja Dzamil Kamangeri pitsamenüüd parodeerivalt flaierilt, mida jagatakse Tallinna…

Kaks küsimust : Milline tundub eesti romaani hetkeseis? Millises suunas ja kuidas võiks see muutuda?

EEVA PARK: Hetkeseis on huvitav, sest mitmed romaanidena ilmunud ning tähelepanu  äratanud raamatud tekitavad tõsist ja põhjendatud kahtlust, kas tegu on üldse romaanidega, kusjuures küsimusele, kas need tekstid on väärtkirjandus, pole samas tõsiseid vastuväiteid. Suure eepilise romaani – sest sellest me ju räägimegi – kirjutamine nõuab piiramatul hulgal aega ja…

Romaani otsimas

1994. aastal loodi Eesti Romaanifond, esimeheks Rein Põder ja direktoriks Olev Remsu. 2001. aastal aga tekkis rahaline patiseis seoses MTÜde seaduse muudatustega, millele küllalt kiiresti ei märgatud reageerida. Et mitte kaotada ligi 48 000 krooni ühingu raha, soovitas Avo Viiol Eesti Romaanifondi ümber registreerida teise nime all, milleks sai Eesti…

Nõudetrükk ja luuavarrest tulnud Pauklin

Kvaliteetse maakeelse kirjanduse trükkimine ja turustamine on teadagi kulukas ning paberile kantud ning kaante vahele vormistatud eestikeelne luule läheb harva sedavõrd hästi kaubaks, et kulud tasa saada, mis veel kasumist kõnelda. 
Suure trükimasina käivitamine nõuab kobedalt raha ning kui see juba töötab, pole mõtet vähe trükkida, sest hinna osas pole suurt…

Igavene kodutee

Kristjan Üksküla esimene luulekogu „Kevadekuulutus” pärineks otsekui mingist hoopis teisest ajast, autori varasest lapsepõlvest ehk kaheksakümnendatest:         
väikese poisi palveison päike nii igavikhele,et valgustab läbi kõik aastad,kõik pildid toob silmadele
sääl suviselt naeratab emaja isa pilk talvesid kestabsääl õele, kel silmis on kevadta lõputuid lugusid vestab
Väga õnnestunud pealkiri ja kongeniaalne  kujundus. Sellest raamatust…

Tiibeti nüüdiskirjandusest

Kirjasõna on Tiibetis alati au sees hoitud, ent kuni XX sajandi lõpuni võrdus tiibeti kirjandus eelkõige budistliku kirjandusega. Oli küll ka žanre, mida võiks ilmalikuks kirjanduseks pidada, näiteks ajalood, kuningate kroonikad, rahvajutud jne. Domineeris aga luule, mille stiil põhines eeskätt India sanskriti traditsioonil, Dandini traktaadil „Luule peegel”  („Kāvyādarśa”), mille Sakya…

PEALELEND

Märtsi lõpus asutati Eestis kultuuri- ja looduspärandi kaitseks uus ühing Casa Nostra. Erinevalt seni loodud kaitseühingutest ei ole seekord tegemist mittetulundusühingu, vaid just tulundusühinguga, mille eesmärk on pärandi kaitseks reaalselt midagi ära teha ja sellest ka võimaluse korral tulu saada. Kust selline mõte?         
Aleksander Laane: Mõte tekkis igapäevasel koduteel: mööda Kadriorgu…

Eesti restaureerimispoliitikas on liiga vähe süsteemsust

Muinsuskaitsekuu kirjutised elustasid mälus pilte mõned aastad tagasi Pikal tänaval ajaloomuuseumis korraldatud näituselt Eestimaa lagunenud ja hüljatud kultuurimälestistest. Eriti üllatav oli Kreenholmi elukvartalite  prügipõletusahi, väikene tellisrajatis, üsnagi lagunemas, mis üllatas tehnilise mõtte sajanditaguse objektina ajal, mil me nuputame ja maadleme, kuidas ikka oma tohutut jäätmelasu ladustada või taaskasutada, kas või…

Planeerimise ebamugavad tõed

Üleriigilise planeeringu „Eesti 2030+” ettevalmistamisel on küllap ära kasutatud kogu  oskusteave, parimad eksperdid ning välismainegi tarkus. Arutelud, sealhulgas avalikud, on aidanud kaasa planeerimise, mis iseseisvuse taastamise järel hästi ära unustati, kui vajaliku tegevuse rehabiliteerimisele. Meie oludes võib tunduda planeerimiseks valitud ajalõik 20 aastat Eesti kohta erakordselt julge, kuid see valik…

Üleriigiline planeering – kellele ja milleks?

Siseministeeriumis koostatakse üleriigilist planeeringut „Eesti 2030”, millest tänavuse Sirbi kaheksandas numbris kirjutas arhitekt Toomas Paaver („„Eesti 2030” kui võimalus”, Sirp 25. II ). Tänases Sirbi vestlusringis jätkavad samal teemal viis üleriigilise planeeringuga seotud inimest: Tallinna  ülikooli Eesti tuleviku-uuringute instituudi vanemteadur Aado Keskpaik, avaliku õiguse professor Ülle Madise, siseministeeriumi planeeringute osakonna…

Ristisõjad – keskaegse Euroopa lahutamatu osa

Keskaegse inkvisitsiooni süüdimõistetutest põletati tuleriidal tegelikult ainult väga väike protsent.       
Christopher Tyerman, Jumala sõda. Ristisõdade uus ajalugu. Tõlkinud Marek Laane, toimetanud Marek Tamm. Varrak, 2010. 960 lk.         
Ristisõjad on fenomen, mis on uurijaid pikka aega paelunud, samuti on tegu liikumisega, mis on arvestatavalt mõjutanud maailma, sealhulgas Eesti ajalugu. Sõna „ristisõda” kõlab lihtsalt,…

Kas raamat oli tõlkimise ja toimetamise vaeva väärt?

Mirko Harjula, Eesti 1914–1922. Tõlkinud Kadri Jaanits ja Paul Kokla, toimetanud Ago Pajur. Kujundanud Angelika Schneider. Tänapäev, 2011. 420 lk.       
Laias maailmas leidub hulganisti põnevaid ajalooraamatuid, mille on kirjutanud akadeemilise hariduseta ajaloolased. Eriti angloameerika keeleruumis on sellistel teostel pikk traditsioon ning selline teguviis pole mitte üksnes igati legitiimne, vaid on viinud selleni,…

Euroopa ja rahvusvaheline õigus: verbum habet Estonia

Euroopa Rahvusvahelise Õiguse Ühingu (www.esil-sedi.eu) 4. uurimisfoorum (www.esil2011.ut.ee) toimub 26.–28. maini Tartu ülikooli õigusteaduskonna korraldatuna Tallinnas Toompeal. Uurimisfoorumi teemaks on „Rahvusvaheline õigus ja võimupoliitika: suurvõimud, perifeeriad ja mõjusfääride nõuded rahvusvahelises normatiivses korras”. Konverentsile oodatakse üle 170 osavõtja kogu maailmast. Mõlemad konverentsi põhipäevad tipnevad keynote kõnedega, nende esitajateks on Anatoli Kovler, Venemaalt…

Törtsuke keelepeksu Savisaarest

Tuuli Koch, Savisaar – tujukas mängur. Toimetaja Jaanus Hämarsoo. Ajakirjade Kirjastus, 2011. 190 lk.       
„Savisaare karisma ja energia on seletamatud. On naisi, kes juba 1990. alguses riigikogu koridorides liikudes heitsid tema lähenedes teadlikult pilgu kõrvale. Nad ei julgenud lihtsalt proovida, kas see MISKI teeb imet ka nende peal, kui nad lubavad…

Rohkem mõtestatud tegevust

Mõned kulka korralised eraldusread on jäigemad muutuma kui riigieelarve omad.       
Kultuurkapital on üks suurepärasemaid nähtusi meie kultuuri(poliitika)maastikul. Sellel on kaks hindamatut alustala: esiteks kindel ja maksulaekumistega jäigalt seotud tulubaas ning teiseks kunstivaldkondade omade inimeste täielik suveräänsus rahajaotamisel. Võib  kinnitada, et sedavõrd oskuslikult bürokraatia ja päevapoliitika eest kaitstud fond tekitab ikka ja…

Mu armas emakeel ehk Welcome to Estonia!

Ilmselt võib keel kui loomulik „keskkond” tavainimesele oma igapäevasuses ja automaatsuses „märkamatuks” jääda – nagu õhk, mida hingad. Keele tinglikkust tajuvad loomeinimeste  kõrval vist enim lapsed – mängulised ja loovad oma keelekasutuses. Teismelised on tundlikud keele autoritaarsuse suhtes: millest muust kui mitte soovist kärpida keele võimu kõneleb protestimaiguline reeglite rikkumine.…

Kõik soomlased on sündinud savannis

Kilbiga võõrsilt naasnud Soome talvegladiaatorite vastuvõtupeo kõige asjatundlikumaks kommentaatoriks võinuks olla tuntud briti primatoloog Jane Goodall. Nii palju lõi Helsingi öös õhkõrna kultuurikihi alt välja seda, mis inimkarjale aastamiljoneid sama omane olnud kui tema lähisugulastele primaatidelegi. 
Ja et sündmus tähtis oli, seda kinnitab ka fakt, et mõni väljaanne oma erikorrespondendigi otse…

Erinevus rikastab

26. juunini on Tallinna Kunstihoones väljas seksuaal- ja soovähemusi käsitlev kunstiprojekt „Sõnastamata lood”. Ei saa väita, et lesbi- või geitemaatikat ei oleks meie kultuuris, eelkõige visuaalses kunstis varem puudutatud, kuid seda on tehtud kas isikuväljapanekuna või siis 1990ndate geiglamuuri võtmes. Seekord on kuraatorid keskendunud eelkõige Ida-Euroopale ning püüdnud vaadata LGBQTI…
Sirp