2008-46 (3231)

MIS saab ESTERMist?

Juba 2007. aasta detsembri Keele Infolehes on kirjas, et „Eesti Õigustõlke Keskuse loodud ESTERMi andmebaas vajab hädasti täiendamist ja uuendamist”. Siiani on mulle jäänud mulje, et see terminibaas on puutunud nii Justiitsministeeriumisse kui EKI Eesti  Terminoloogia Keskusesse ja selle täiendamine toiminud ebaregulaarselt. Ka selle aasta novembrilõpu Euroopa Liidu tõlkeüksuste institutsioonidevahelisel…

Keeleuurijate ettekandepäev „Muutuv keel” 07.11.2008 Tartu ülikoolis

Üritusest on saanud traditsioon, sel aastal koguneti neljandat korda. Ettekandepäeva korraldavad ETF grandiprojektide „Eesti keele grammatilise süsteemi muutumine ja selle põhjused:  keelemuutuste analüüs kasutuskontekstis” (TÜ, grandihoidja Ilona Tragel), „Eesti keele grammatika ja sõnavara dünaamika 1990.-2000. aastatel” (TLÜ, grandihoidja Helle Metslang) ja sihtfinantseeritava teadusteema „Eesti keele morfosüntaktiline ehitus ja areng” (TÜ,…

Oskuskeeleseminar „Õigekirjast oskuskeeleni” 23.10.2008 rahvusraamatukogus

Seminaril olid võrdselt tähelepanu all nii üld- kui ka oskuskeelekorraldus. Oskuskeel on küll valdkonnakesksem ning allutatud rangematele normidele, kuid põimub tihedalt üldkeelega. Kõneldi erialakeelest, selle probleemidest, ohtudest, võimalustest, allikatest. Üldkeeleküsimustest, sh nimekirjutusest ja keelenõuandest, rääkisid EKI vanemteadur Peeter Päll ja vanemkeelekorraldaja Sirje Mäearu. Terminoloogiat ja standardeid käsitlesid rahvusraamatukogu asjatundjad.
Seminari korraldasid…

Eesti Keele Instituudi seminar „Eurotekstide tõlkimine Eestis” 13.10.2008

Ürituse korraldasid EKI eurokeelehooldajad, seda toetas ka Euroopa Komisjoni Eesti esindus. Seminarile olid kutsutud Eestis eurotekste tõlkivate tõlkebüroode tõlkijad ja vabakutselised tõlkijad. Esimene  seminar oli üldise suunitlusega, s.t kõigile midagi. Euroopa Komisjoni tõlkija Triin Randlane ja Euroopa Parlamendi tõlkija Marek Dreving andsid ülevaate oma institutsiooni nõuetest välistõlgetele, samuti abivahenditest. Neile…

Mäemari eesti keeleküngastikul

Hõimurahvaste programm koostöös Soome-ugri Kirjanduste Assotsiatsiooniga andis tänavu teist korda välja hõimurahvaste programmi kirjandusauhinna, et tunnustada viimase nelja aasta jooksul ilmunud uurali keelkonda kuuluvate omariikluseta hõimurahvaste omakeelseid kirjandusteoseid. Tõlkekirjanduse kategoorias said auhinna sina Aleksis  Kivi romaani „Seitse venda” tõlkimise eest mäemari keelde. Siinkohal vestlen küll sinu kui tõlkijaga ajendatult ennekõike…

Kelle mure on eesti oskuskeel?

Selle aasta veebruarikuus kinnitati haridus- ja teadusministri käskkirjaga riiklik programm „Eestikeelse terminoloogia toetamine  (2008–2012)”, mis on seniajani üks väheseid katseid toetada eri valdkondade terminiloomet ja -korrastust. Programmi eeltööna analüüsiti oskuskeelekorralduse seisundit ja võimalikke variante terminoloogiategevuse ühtlustamiseks ning toetamiseks. Töö kestel hakkasid üha enam silma torkama suuresti väärarusaamadest tekkinud probleemid.  Arvamus,…

Konstrueerides superspiooni

Bondi ülemus M: „Issand, kuidas ma tunnen puudust külmast sõjast.”
„Veidi lohutust”, järjekorras ametlik 22. Bondi-film, on teine pärast superspioon James Bondi reinkarnatsiooni Daniel Craigina. Seda põnevat ja haarav pilti kannab Craigi suurepärane osatäitmine, mis paneb ometi endiselt küsima: kas hr Bond saab hakkama külma sõja järgsel ajal, mil spionaaž on…

Krusensterni lugu kui suurema loo sissejuhatus

Palju tööd on tehtud arhiividokumentidega, mille krüptilised kirjaread jooksevad vaataja ees poolviltu ning äreva muusika saatel.
Dokumentaalfilm „Spe fretus – lootusele tuginedes”. Käsikiri Erik Boltovski, Erki Tammiksaar, Heini Drui, Kaido Leesme, Jüri Karemäe. Režii Kaido Leesme, jutustaja Raivo Järvi, toimetaja Raivo Salmar, produtsent Jüri Karemäe. OÜ Maurum ja Krusensterni MTÜ ,…

Eestikeelsete kõrgkooliõpikute programmi esimene aasta

Detsembri alul leppis programmi juhtkomitee lõplikult kokku 2008. aasta sõelale jäänud õpikukavandite autoritega sõlmitavate lepingute üksikasjades ning võis seega oma esimesele tööaastale joone alla tõmmata. Hiljemalt kolme aasta pärast peaksid üliõpilaste lugemislauale jõudma  järgmised 8 õpikut: täppisteadused – „Analüütiline geomeetria”, keemia – „Orgaanilised polümeerid”, tehnikateadused – „Ehitusmehhaanika”, põllumajandus – „Mullateadus”,…

Mis keelne on ülikool?

Selle aasta juunis peeti Tallinnas üle-euroopaline kõrgharidusalase koostöö konverents, kus ühe olulise teemana leidis käsitlemist ülikoolide õppekeel ja sellega seonduv rahvusvahelise õpi- ja töökeskkonna probleemistik, samuti keelte osa  õppekavades nii emakeele kui ka võõrkeelte vaatenurgast. Konverentsi pöördumises soovitati kõigil kõrgkoolidel keeletemaatika läbi arutada ja määratleda ülikooli toimimise keelepõhimõtted strateegilise dokumendina,…

Eesti teaduskeel nõuab pidevat tähelepanu

Kui me tõepoolest tahame hoida ja edendada Eesti riiki, rahvast ja eestikeelset ühiskonda põhiseaduse vaimus, siis ei saa jätta unarule akadeemilist eesti keelt. Kohustus arendada teaduskeelt tuleneb ühiskonna elulistest vajadustest ning kajastub mitmes arengudokumendis. 

Tere tulemast, eestikeelsed teadusartiklid!

ERÜ väljaanne Eesti Rakenduslingvistika Ühingu aastaraamat / Estonian Papers in Applied Linguistics on 2008. aastast refereeritud ja indekseeritud Thomson Reutersi ehk nn ISI-andmebaasides.
Eesti teaduse infosüsteemi ETIS publikatsioonide klassifikatsioonis vastab ERÜ aastaraamat alates neljandast köitest (ilmus 2008) tasemele  1.1. (artiklid, mis on kajastatud Thomson Reuters Web of Science andmebaasis ja/või Euroopa…

Loomegeeniused ja joomad

Mihkel Raud elab uusaegse geeniusemuinasjutu omaenese kehastuses läbi ja tunneb, et on üha suurema pasa sees.Mihkel Raud, Musta pori näkku. Tammerraamat, 2008. 280 lk.
Kui rock 80ndatel meedia tähelepanu pälvis, puudutati teemat rangelt kõrgkunstilistes terminites. Staare endid labaselt epateerima ei lastud. Ka noortelehe veerul andis kergemuusikas toimuvast aru tegelane, kelle leksika…

Eesti muusika ja muusikud triumfeerisid Ameerikas

Novembris andsid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerkorkester Tõnu Kaljuste juhatusel kontserte Ameerika Ühendriikides. Esinemisgraafik oli tihe: 18 päeva jooksul esineti 11 korral osariikide olulisemates kultuurikeskustes. Reis algas idarannikul Virginia osariigi pealinnas Richmondis, jätkus siksakke tehes läbi Kesk- ja Ida-Ameerika selliste linnade nagu St. Louis (Missouri osariik), Kansas City (Kansas),…

Jõulurahu saabus jõuluoratooriumiga

Advendikontsert: ERSO, üle-eestiline poistekoor Kalev, HELI VESKUS (sopran), TEELE JÕKS (metsosopran), JUULI LILL (alt), MARTMADISTE (tenor) ja UKU JOLLER (bariton) PAUL MÄE dirigeerimisel Estonia kontserdisaalis 30. XI.
Soovitan kõigile, kel probleeme hingerahuga, tutvuda lähemalt Camille Saint-Saënsi „Jõuluoratooriumiga” op. 12 (1858) ja usun, et juba „Prelüüd” likvideerib teie probleemid ning pärast viimase…

Aatomipommi isa „Doctor Atomic”

JOHN ADAMSI ooper „DOCTOR ATOMIC”, THE METROPOLITAN OPERA kinoprojekt, dirigent Alan Gilbert, lavastaja Penny Woodcock,libreto Peter Sellars, peaosas Gerald Finley. Maailma esiettekanne San Francisco Opera, 2005, kobarkinos 8. XI.
Meti kinoprojekti üks olulisi plusse on see, et lisaks juhtiva ooperiteatri lavastustele saime seekord näha maailma kuulsaima elava helilooja uudisteost. Teost, mis…

„Carmen” Moskva Suures teatris

Moskva Suur teater: Georges Bizet’ „CARMEN”, dirigent Pavel Sorokin, lavastaja David Pountney, osades Angelina Švatška, Roman Muravitski, Lolitta Semenina, Eltšin Azizov jt, Moskvas 22. XI.
Georges Bizet’ „Carmenit”, mis oma esietendusel 1875. aasta 3. märtsil õnnetult läbi kukkus, on läbi aegade peetud üheks maailma populaarsemaks ooperiks. Seda see tõepoolest ka on, mistõttu…

„Lõputus kohvijoomises” väljendub pigem Eestimaa loomus kui Eestimaa muutumine

Kõivu näidendite aeg kulub sellele, et välja joonistada muutumatu pilt sellest, kuidas asjad on.
Madis Kõivu näidendile „Lõputu kohvijoomine” saab läheneda mitmest küljest, ja kui alustada „lõputust”, on üheks võimaluseks võtta ette Kõivu 1992. aastal ilmunud jutt „Igavese physicus’e elu”.
Too jutt on pühendatud füüsik Raimule, kellele kõik siin maailmas on oma…

Kohvijoomise lõputu algus

Kõik muutub ja mitte midagi ei muutu
Madis Kõiv, „Lõputu kohvijoomine”. Lavastaja Priit Pedajas, kunstnik Riina Degtjarenko, muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres, valguse kujundaja Raido Talvend, heliefektide autor Tauno Makke. Mängivad Lembit Ulfsak, Jaan Rekkor, Maria Avdjuško, Tõnu Oja, Taavi Teplenkov, Martin Veinmann, Laine Mägi, Tõnu Aav, Ain Lutsepp või Anti…

Impressionismi sümboolika

Platonlik maailmapilt saab impressionistide loomingus sümboolse lõpetuse.Kunstivoolud on muutunud millekski nii endastmõistetavaks, et me nende päritolu ei vaevu üldreeglina meenutama. Ega see meenutamistöö palju annagi: tegu on ühega arvutuist kaasnähtustest, mis pidid möödapääsmatult saatma uusaegse maailmapildi võimendumist. Valgustusajastul avastati, et ilu, mille osatähtsus inimsuse kujundajana tundus enam kui selge, on…

Süütu pilk

KRISTI PAABI näitus „Rohulibled on ainult üks hetk” Hopi galeriis kuni 16. XII .2005. aastal teatas endale nime teinud ja tähenduse omandanud naiskunstnike rühmitus F.F.F.F. pidulikult, et nad ei tegutse enam koos, et nad lähevad laiali. See aga ei tähendanud ei siis, kui nad seda Marko Raadi filmi avalikel võtetel…

Kas draama- või traumapunkt?

Reportaaž
SANDRA JÕGEVA näituse „Draamapunkt” avamine ja samanimelise raamatu esitlemine Kunstikonteineris 28. XI.
28. XI. Kunstikonteineri näitusesaal endises Polümeeri plastmassi ja kumminukkude tehases. Tegevuskunstnik Sandra Jõgeva on organiseerinud oma debüütraamatu, nõndanimetatud novellikogu, täpsemalt kolme viimase aasta personaalse päeviku sissekannete valiku „Draamapunkt” esitluse ja samanimelise näituse avamise. Näitus koosneb peamiselt kahest suurest fotost:…

Eesti viirus

EHALILL HALLISTE vaibanäitus „Loitsulilled” Vabaduse galeriis kuni 10. XII.
Vaade Vabaduse galerii aknast kutsub sisse astuma. Värvikasse ja sugestiivsesse maailma, kus kõik on ühtaegu omane ja turvaline ning samas üledimensioneeritud, isegi pisut võõristust tekitav oma aktiivsuses ja tähenduslikkuses. Omane ja turvaline on traditsiooniline vaibakunsti põimetehnika, väga korrektne ja efektitsevate viguriteta nagu…

Baltimaade klaasikunstil on arenguruumi, vajaka jääb võimalustest

Rahvusvaheline klaasinäitus „VITRUM BALTICUM IV” („Balti klaas IV”) Kaunases kuni 7. XII. 14. XI rahvusvaheline seminar Läänemere maade klaasikunsti arengukäigust XXI sajandil kunstiakadeemias
Kaunase rahvusvahelise klaasinäituse traditsioon sai alguse 2000. aastal ja on tugevalt seotud asjaoluga, et seal on kaks klaasikunstiharidust pakkuvat õppeasutust: Vilniuse Kunstiakadeemia Kaunase kunstide teaduskond ja J. Vienožinskise…

Projekt nimega armastus

Shriverilt võiks ju mõrudalt küsida, kust võtab ta moraalse kapitali sellistel justkui üksnes bioloogilist kogemust eeldatavatel teemadel rääkimiseks, aga  romaan on täitnud oma ülesande, paneb küsimusi esitama ja häirib lugejat.
Lionel Shriver, Me peame rääkima Kevinist. Varrak, 2008. Tõlkinud Triin Tael. 496 lk.
Kui mulle seda raamatut arvustamiseks pakuti, kuulsin, et lugu…

Ei tohi kibestuda ega käega lüüa!

Rohkem kui ühe või teise kultuuriobjekti valmimine paneb mind muretsema asjaolu: äkki hakkamegi harjuma nähtustega, millega ei tohiks harjuda – ühiskonna protsessidega, kus meiega manipuleeritakse nii, et me sellest enam arugi ei saa. Paljud ju tegelikult saavad: keegi juhib tähelepanu, avaldab meelt, laiutab käsi, kirjutab lookese, artikli, annab intervjuu. Aga…

Ühele teatripõlvkonnale on kriips peale tõmmatud

Raivo Põldmaa: „Meid on terve aasta lollitatud, nagu tagantjärgi selgub.“
Räägime oma juttu 19. novembril, kaks päeva pärast Tallinna linnavalitsuse avalikustatud hääletust. Kuidas kommenteerid seda, et Linnateatri ehitus on kahtluse alla pandud Keskerakonna korraldatud küünilise „rahvaküsitlusega” – Linnateater versus Kultuurikatel?
Raivo Põldmaa: Ei pääse väikesest sissejuhatusest. Viimased viis aastat olen mina…

Kõlakoda — külmetava helilooja romanss

Kui olete parasjagu sisse maganud, sokid sassis ja püksid triikimata, ning peate ilmtingimata õigel ajal rongile või lennukile jõudma, kas siis võtate kätte ja hakkate laulma? Ja kui, siis millist laulu – kas härgamisi venivat eleegiat või kärekiiret marssi? Aga kui ootate kella järele, kui aega on hirmpalju, enne kui…

Ad libitum?

Kontserdisarjas „Klaveripalavik” YU-FEN CHANG (klaver, Taiwan) ja Tallinna Filharmoonikud ANDRES MUSTONENI dirigeerimiselTallinna Metodisti kirikus 28. XI.
28. XI anti Metodisti kirikus kontsert Tallinna Filharmoonia korraldatud sarjas „Klaveripalavik”, külalissolistiks oli Taiwani pianist Yu-Fen Chang. Äsja Ameerika Ühendriikidest naasnud Tallinna Kammerorkester oli oma ridadesse lisaks koondanud puhkpillid ning üles astuti Andres Mustoneni juhatusel…

Kas lõpuks ometi tegelik poliitika?

Egge Kulbok korraldas läbi 1990. aastate Tartus festivali „Dionysia”, mis läks kümnendi lõpul kahetsusväärselt hingusele. Osalt küllap ka sellest valusast kogemusest tõukudes on Kulbok hiljem pühendunud kultuuripoliitikaalasele akadeemilisele uurimistööle. 1990. aastate kontekstis tundus „Dionysia” hinguseleminek ülekohtune. Olin mitmete muudegi üksikküsimuste puhul Kulbokiga sama meelt: meie kultuur tundus institutsionaalselt suletud, ebatraditsioonilise…

Kultuur – vähkkasvaja rahanduspoliitika kannikal

Mis vägi paneb vähemalt osa poliitikuid suhtuma kultuuripoliitikasse ja kultuuriinimestesse nõnda talumatult patroneerivalt?
Dialoogivõimetus meie ühiskonnas on tõepoolest kohati karjuv. Pärast Jürgen Ligi ja Peeter Kreitzbergi kõmatusi ajakirjanduses pole mõtet meeliskleda, et kui poliitikud ei suuda hoiduda üksteisega kraaklemast, siis võiksid nad vähemalt erialainimesi kuulata. Nojah, nad ju ei vaja selliseid…

Ettepanek Eesti demokraatia parandamiseks

Pöfil näidati tänavu Mali filmi „Faro – vete jumalanna”, kus keskmes ühe Lääne-Aafrika küla kombed. Juba filmi alguses ilmub ekraanile kortsulise näoga vanamemm, kes vaatab tõsise ja läbitungimatu pilguga jõele. Jõega seotud ootused ja hirmud käivitavad sündmuste rea ja toovad päevavalgele hulga kogukondlikke probleeme. Vanamemme käes on haralise otsaga kepp.…

Kultuuri uurimise võimalikkus ja vajalikkus

Tänavu suvel Euroopa Regionaalarengu Fondi toetusel asutatud kultuuriteooria tippkeskus on seitsmest rahastuse pälvinud Eesti tippkeskusest ainus, kus tehakse sotsiaal- ja kultuuriteadust.
Viimastel aastakümnetel on kultuuri- ja sotsiaalteadustega vältimatult kaasas käinud mitmesugused üksteisest välja kasvavad kriisid ja/või pöörded. Nimetagem neist vaid mõnda nagu interpretatiivne, performatiivne, refleksiivne, tekstuaalne, kultuuriline ja on selge, et…

Pärandi kaitsel garantiid ei ole

Juba viissada nelikümmend aastat tagasi andis paavst Paul II välja bulla sakraalehitistes asuvate kunstiväärtuste säilitamise nõudega ja selle dokumendi sisu kehtis ka Eestimaal. See, et kristliku kiriku pea pidas vajalikuks pöörata tähelepanu kultuuriväärtuste säilitamisele, on märgilise tähendusega ja peaks piisavalt rõhutama, et muinsuskaitse on püha ettevõtmine, aga mitte saatanast, nagu…

Kes on kõige teadlikum?

Nüüdsetel päevadel on nii mõnigi sarnasus XVI sajandi maruliste algusaastatega, reformatsiooni eelõhtuga Euroopas. Terve mõistete süsteem kipub oma tähendust kaotama. Ükski III aastatuhande alguse Martin Luther ei ole veel oma 95 teesi kuskile pangauksele naelutanud, aga selletagi on ju selge, et eelmise maailma finantsmajanduslik kord enam kuidagiviisi kehtida ei saa.…

Ärategijad

Tegelikult kavandatakse just ja ainult seda, mille kavandamist kõige vintskemalt eitatakse. See reegel paistab Eesti avalikus poliitikategemises aina kindlamini kehtivat. „Pole mõtet külvata loomeinimeste sekka segadust ja hirmu,” ütleb kultuuriminister, ise teise käega seda segadust hoolega külvates. Kui see on Reformierakonna teha, siis läheb kultuurkapitali tulupool põhjalikule ümbertegemisele, ning, nagu…
Sirp