2024-07 (3982)

Kui munad kadusid
Venemaa neli viimast muna on võidupäevaks valmis.      
 Viktor Thaut / Scanpix Baltics

Kui munad kadusid

Sõnumite objektiivsuse võistluse võitsid sel nädalal ülekaalukalt poliitikud.

Inimloomuse igavesus

Viimastel aastatel olen tabanud end vaimsetelt konarustelt. Üldist hämarolu ei ole, aga üks hääl sosistab: „Mis sa teed, kui peaksid sattuma sõja, okupatsiooni ja vägivaldse võimu küüsi?“ Hirm on, et Teise maailmasõja aegu avaldunud inimese elajalik pale võib teatud, ehk juba liginevates oludes, end taas ilmutada. Kas nüüd läheb midagi…

Tere, pimedus, mu vana sõber!

Aasta kõige pimedam aeg on küll läbi ja päev mitme tibusammu võrra juba pikem, kuid ikka tundub, et kogu aeg on öö. Kuid kas meil on pimedust, seda tõelist pimedust, ikka piisavalt? Ehk on pimedust vaja sama palju kui valgust? Mida aeg edasi, seda vähem saab nautida pilkast ööd. Pimedusest…

Ühiskondliku loovuse poliitikavõtmed

Abduktsiooni kasutatakse ennekõike uutes, tundmatutes oludes, kus kõik eeldused ei ole konkreetselt paigas.

„Loovus“ on sagedasti tühi sõnakõlks, veel sagedamini mõttehägu. See on moodsa ajastu viimane valdkond, kus ebatäpsus ja müstifitseerimine on lubatud. Jätkuvalt on võimalik tõdeda, et keegi lihtsalt on loov, tõsta esile jumalikku annet, see üle…

Soome pilk pöördub Moskvalt läände

Soome rahvas on valinud presidendiks Alexander Stubbi, kes sai Pekka Haavistost ligi 100 000 häält rohkem. Häälte vahekord oli 51,6 : 48,4. Suur oli tema toetus rootsikeelsel Ahvenamaal, Pohjanmaal ja maapiirkondades. Haavistot toetasid kultuuriinimesed, noored ja linlased. 55aastane Stubb mõjub 65aastase Haavisto kõrval energilisema, terasema ja ka teravamana. Konservatiivsetele valijatele ei…
Obi ugri vürstide viimased sõjad
Raskes ja kerges varustuses Obi ugri sõjamehed XIII-XIV sajandist. Rekonstruktsioon arheoloogiliste andmete põhjal. (Zõkov jt 1994)

Obi ugri vürstide viimased sõjad

Põgusast ülevaatest võib jääda mulje, nagu olnuks handid ja mansid eriti verejanulised ning toimunuks täiemahuline kõikide sõda kõigi vastu.

Kuidas arvutada hoone CO2 jalajälge?
Anni Oviir leiab, et säästliku ehitamise arendamisel peab eeskuju näitama riik ning hoone süsinikujalajälje arvutamist tuleks juba praegu nõuda riigihangetes.             
Raul Mee / Äripäev / Scanpix

Kuidas arvutada hoone CO2 jalajälge?

Anni Oviir: „Ehitussektori süsinikujalajälje arvutus on tulnud, et jääda. Eestil on valida, kas oodata reegleid ja trahve või hüpata rongile ja valmistuda muudatusteks.“

Päevade äng

Päevade äng

Tõnis Vilu näitab maailma koos selle haavade, armide, ilu ja ebakõladega, nii nagu on.

Luule, mis tahab ennast kuuldavaks teha

Luule, mis tahab ennast kuuldavaks teha

Jüri Kolgi „Fuuga“ on katse ujuda vastuvoolu, soovimatus alluda proosaluule, aga ka lihtsakoelise enter-luule pealetungile.

On teil hetk aega? Vaatame korra kaasaegsust
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum ehk EKKM. Kunstivaldkond on oma valiku langetanud ning „nüüdiskunsti“ kohtab erialakeeles üpris harva, asutuste nimedes aga sisuliselt üldse mitte.      
Helen Melesk

On teil hetk aega? Vaatame korra kaasaegsust

Kaasaegne kunst võib olla küll nüüd hiljuti loodud, kuid see ei tähenda, et igasugune hiljuti loodud kunst oleks seepärast kohe kaasaegne. Milles see kaasaegsus siis väljendub?

Armastusest, armastusega
Magalie Lépine-Blondeau
TVA Nouvelles / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons

Armastusest, armastusega

Magalie Lépine-Blondeau: „Kui mul on võimalik tuua muutus meie ühiskonda, siis tahan ma selles osaleda.“

Paaris ja paaritu
Monia Chokri
TVA Nouvelles / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons

Paaris ja paaritu

Monia Chokri: „On suur küsimus, kas suudame omaenda ühiskonnaklassist väljuda, et suhtes õnne leida.“

Usus, et saame maailma kontrollida ja alistada, peitub tohutu ülbus

Marko Pajević: „Keelte uurimine nende ajaloolises ja kultuurilistes kontekstis õpetab meile vaimu kohta rohkem kui neuroteadus oma ajuskannerite jm tehnoloogilise värgiga.“

Tartu ülikooli kirjastus avaldas hiljuti Marko Pajevići raamatu „Poeetiliselt mõtelda. Nüüd ja kohe“ eestikeelse tõlke. Saksa keeles ilmus raamat 2022. aasta oktoobris tuntud kultuuriteooria kirjastuselt Passagen, ingliskeelne tõlge…

Viimane valgustaja

Marko Pajevići kriitika on nii tuttav, isegi klišeelik: ei liigtarbimisele, ilutööstusele, pornograafiale, kitšile kunstis, teistsuguste kultuuride alavääristamisele.

Kui Immanuel Kant taipas, et haritud publik ei suuda tema suurteosest „Puhta mõistuse kriitika“ piisavalt hästi aru saada, kirjutas ta selle selgitamiseks „Prolegomena“, mis on ammuilma eesti keeleski…
Lastele tehakse ikka head teatrit (ka)
Sünnib vaatemäng, mis suudab efektsuse poolest konkureerida noorele vaatajale tuttavate filmide ja mängudega, ent ei mõju seejuures pealiskaudse ega kommertslikuna. Miina – Emili Rohumaa, Luidrik – Markus Luik.      
Gabriela Urm

Lastele tehakse ikka head teatrit (ka)

Eesti Draamateatri laval saab jälgida maailma, kus midagi ei jäeta juhuse hooleks, kus kasutusele on võetud kõik võimalikud vahendid publiku tähelepanu köitmiseks ja mõtte käivitamiseks.

Argidialektika XXIV. Siin ja seal
Banksy. Sunflowers from Petrol Station. 2005.       Banksy

Argidialektika XXIV. Siin ja seal

Ma olen siin. Puhtalt siin, eikuskil mujal. Sellisena aga puudub siin’il igasugune määrang, ta tühistub. Siin’i, mis pole kokkupuutes mingi seal’iga, pole olemas. Puhas „siin“ on abstraktsioon.
Ehk olen siis seal? Puhtalt ja ainult seal aga ma ka muidugi olla ei saa. See jääks täiesti ebamääraseks; see hajuks. Sel puuduks igasugune…
Kehast, ihust ja hingest 
Jaanus Sooväli
Erakogu

Kehast, ihust ja hingest 

Paar aastatuhandet armastas platonistlik ja kristlik Euroopa kanda hoolt surematu hinge eest. Keha mõisteti hinge vanglana, mistõttu tuli seda ka põlata ja suretada. Kuulus kirikuisa Origines olevat kuulu järgi enda kastreerinud. Kuid muutunud vaimses olukorras hakkas keha mässama ja teaduse arenedes oma saladusi avaldama. Me teame tast muide ikka veel…
Vanad loomad ja uus kunst
Kristina Õlleki ja Tuomas A. Laitineni ühisnäitus sildab eri liiki olendite eksistentsikogemusi ning avab seeläbi uusi kommunikatiivsuse mänguvälju.       
Hedi Jaansoo

Vanad loomad ja uus kunst

Düstoopilise maailma lävel seistes tuleb inimkesksusest lahti lasta. Näitus „Tsüanookeanid“ tekitab kogemuslikke sildu erinevate tajukogemustega olendite vahel.

Inimese kapike ajaloo ilu varjuteatris
Sõnakunstnik Viivi Luik pälvis 9. veebruaril raamatu „Kuldne kroon“ eest ühe Eesti Kultuurkapitali 2023. aasta peapreemiatest.    
  Raigo Pajula / Eesti Kultuurkapital

Inimese kapike ajaloo ilu varjuteatris

„Kuldses kroonis“ harutab Viivi Luik lahti ja sõlmib kokku iseenesest lähtuvaid elulõngu ning maalib sõnadega portreid kunagistest kaaskondsetest.

Tiibadega Laidoner ja tema ustav abikaasa
„Orzel. Laidoneri ööd“ on ühtpidi kahe inimese – Johan Laidoneri (Peeter Tammearu) ja tema abikaasa Maria (Liina Tennosaar) – suhte lugu, aga seejuures meenutatakse sellega ka traagilist aega ajaloos.     
 Mari Rostfeldt

Tiibadega Laidoner ja tema ustav abikaasa

Nuutrumi lavastust „Orzel. Laidoneri ööd“ võib vaadata ka kui armastuslugu, armast väikest lembelugu, kus pole palju tundeid, aga see-eest rohkesti vaoshoitud ustavust ja lojaalsust.

Unenäod ja viirastused Paavli kultuurivabrikus
Just kuju võtma hakanud chillout-meeleolu purustas Raul Keller alias Moondur, kes viis kuulaja ärkveloleku ja une vahelisele ärevale ja ebamugavale hämaralale.       
Marina Noskova

Unenäod ja viirastused Paavli kultuurivabrikus

Mõte teistsugusest, mõtestatud kuulamissituatsioonist, nagu korraldajad Tanel Mütt ja Kersten Kõrge seda eelnevalt on kirjeldanud, paistis igati toimivat.

Lõppu ja edasi
Et saada üle peielaua piinlikust vaikusest, kuna kadunukesest midagi iseloomulikku ei meenu, otsitakse abi napsist (fotol Reimo Sagor, Karol Kuntsel ja Külliki Saldre).      
 Heikki Leis

Lõppu ja edasi

„Lõpp“ aitab surma maa peale tuua, rääkida elus kõige olulisemast ja vääramatust, mille enamasti eelistame eufemismide taha peita.

Meie relv on lalin
„Kaheksajala rokokoo“ Kogo galeriis. Näitusevaade.      
Marje Eelma

Meie relv on lalin

Musta huumori, kõikvõimalike tähendusnihete ja dadaistliku absurdi peale ehitatud näituse töödest moodustub kokku sõjateemaline tervik.

Solfedžo õpetamine muutuste tuules
Noodist laulmisel oli keskne sisemise kuulmise arendamine: lühikeste meloodiate nägemine, peas läbilaulmine ja siis noodita järelelaulmine.       
Escola de Moz

Solfedžo õpetamine muutuste tuules

Solfedžofoorum oli õpetajatele oluline üritus, et näha, mis mujal riikides tehakse ja milliseid metoodikaid kasutatakse.

Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade kandidaadid 2023

PROOSA
Joel Jans, „Rõngu roimad“ (Lummur)
Meelis Friedenthal, „Punkti ümber“ (Varrak)
Andrus Kasemaa, „Au kolhoosikorrale!“ (Varrak)
Eve Laur, „Vend Kaspar“ (Rahva Raamat)
Anti Saar, „Puu põndakul“ (Kolm Elu)
Urmas Vadi, „Kuu teine pool“ (Kolm Tarka)
LUULE
Sveta Grigorjeva, „Frankenstein“ (Suur Rida)
Jüri Kolk, „Fuuga“ (Puänt)
Kruusa Kalju, „Üleelamiste vanake“ (SA Kultuurileht, Loomingu Raamatukogu)
Mirjam Parve, „Varjukeha“ (Puänt)
Piret Põldver, „Suunurgad“ (Kastani Tänava Kirjastus)
Maryliis…
Laulupeoga ühte sammu käies
Esineb ühendkoor Pärt Uusbergi dirigeerimisel, taustal Madli Luugi liivakunst.       
Vahur Lõhmus

Laulupeoga ühte sammu käies

Kooriühingu galal võiks olla iseseisev kunstiline roll ja see ei peaks aastate kaupa sõltuma eelnenud laulupeost.

Sirp