2022-42 (3914)

Tee ilu ja tõe juurde vabastab
Juhan Maiste Odüsseuse radadel Ithaka saarel 2022. aastal.
Erakogu

Tee ilu ja tõe juurde vabastab

Juhan Maiste: „Olen kahtleja ja autoriteetide suhtes nii mõnigi kord tõrges. Siiani ei oska ma vastata küsimusele, kelleks tahan saada.“

Nemad vä? Nemad saadame tuleriidale

Eestlaste isevärki vaimsusest on omajagu juttu olnud.* Jumalausklikke on vähe (13%), neid, kes usuvad „kõrgemaid jõude või ülivõimetega inimestesse“ aga palju (59%). Viimasel ajal lahatakse ühis- ja pärusmeedias aina enam igasuguste isehakanud gurude ja võlujogurti­meistrite tegevust ja selle võimalikke tagajärgi. Juhitakse tähelepanu murettekitavale trendile, kus erialase ettevalmistuseta inimesed oma veendumused…

Kirjutan naistest

Selle artikli kirjutamiseks küsisin nõu 16aastaselt tütrelt. Millele peaks noorte arvates tähelepanu pöörama? Kirjuta naistest, kõlas lühike vastus. Kirjuta abordiõiguse protestidest USAs. Kirjuta sellest, et kui demokraatia variseb, saavad esimesena pihta naised ja lapsed.
Mõttepaus. Eesti riigis mähitakse naised ja lapsed pealtnäha pehmesse kombinesooni. Sel nädalal loetakse riigikogus peretoetuste eelnõu, mille…
Krutskeid täis kanepibetoon
Hannah Segerkrantz innustub loomepõhisest uurimistööst ning tegeleb sellega, kuidas disainiga ühiskonda täiustada.
Ringo Gomez Jorge

Krutskeid täis kanepibetoon

Hannah Segerkrantz: „Mul on komme ennast oma projektidest välja disainida. Mulle ei sümpatiseeri autoritaarne autoripositsioon.“

Linnasissi metsaviljelus. Huligaanne essee
Visioon 2035: elurikas toidusalu Vilma õppehoone hoovis.
Torm Partsi joonis

Linnasissi metsaviljelus. Huligaanne essee

Demokraatlik enamus näeb elurikkas ja viljakas haljasalas selle õunte, pähklite, okste, lehtede ja lindudega ebameeldivat probleemi.

Maria Fausti nimeline filtreerimismasin
Korraga oli meie seas selline tüüp, kelle jaoks kehtisid pisut teised reeglid, ja tundus, et ka teistsugune tunniplaan.
Kaader filmist

Maria Fausti nimeline filtreerimismasin

Muusika on siiski Maria Fausti nimelise masina kõige olemuslikum osa. Masina, mis filtreerib ja sünteesib stiile, loob rütme, meloodiaid ja kakofooniat.

Karjala saatus Soome ja Venemaa vahel
Pekka Kauppala, Maari Kallberg, Janne Saarikivi, Eero Medijainen, Jaan Õispuu
5 × Barbi Pilvre

Karjala saatus Soome ja Venemaa vahel

Fenno-Ugria 2022. aasta hõimupäevade konverentsil arutleti, mida tähendab soome eepose „Kalevala“ häll ja Venemaa geopoliitiline vallutus eestlastele, soomlastele ja karjalastele.

Pastöörlik maailm

Pastöörlik maailm

Velmet kirjeldab, kuidas pastöörlased üritasid bioloogilise tehnika abil luua bioohutumat maailma ja selles läbi kukkusid. See kõlab koroonaviiruse pandeemia aegses maailmas ülimalt aktuaalselt.

See hea, odav ja turvaline tuumaenergia

Repliik

Viimasel ajal on hoogsalt propageeritud tuumajaama rajamist Eestisse. Sellel teemal on sõna võtnud nii energeetikud kui füüsikud. On igati mõistetav, et MTÜ Eesti Tuumajaama tegevjuht Kalev Kallemets juhib tähelepanu taastuvenergia probleemidele[1] ning MTÜ Eesti Tuumajaam veebisaidil[2] loetleb ainult tuumajaama voorusi. Füüsikuilt ootan süsteemsemat mõtlemist.
Füüsik Valter Kiisk imestab Sirbis[3]: „Seda hämmastavam…
Pimesikumäng

Pimesikumäng

Võib-olla on Lilli Luuk uus tumekirjanik. Tema teoste tundetoon on pingestatud ja ehe, kuid liiga kaua kestes paneb piinav minoor lugeja taluvuse proovile.

Kus on su kodu, neljas ahv?
Sumeda kardinaloori taga le(h)vib kodune idüll, ümber laua istuvad Alden Kirss, Margaret Sarv, Terje Pennie ja Jass Kalev Mäe.
Silver Kaljula

Kus on su kodu, neljas ahv?

Võib aimata, et šokiteatri laeng tuleks vastu võtta iroonia kaitsemaskis ja võimalikult kõrge valulävega, paindliku ja karastunud sarkasmitajuga. Ent see pole kerge.

Kestvasse olevikku sulgumise masin
Multimeediumi „T2“ autorid Mihkel Ilus ja Marten Esko.
Alan Proosa

Kestvasse olevikku sulgumise masin

Mihkel Ilusa ja Marten Esko multimeedium oli näitus, etendus, osalusrituaal, mõistatusmäng ja iselaadne katkendlik lugu, mille puhul oli eelkõige tähtis küsimus „kuidas?“.

Avastamisväärne klassikalise muusika instrument akordion
Momir Novaković
Jake Farra

Avastamisväärne klassikalise muusika instrument akordion

Momir Novaković: „Akordion on üks raskemini mängitavaid pille, mis puutub heli juhtimise detailidesse ning oma keha koostoimesse akordioni ja selle lõõtsaga.“

Artishoki biennaalil maailma teisest otsast
Leslie Moody Castro: „Rütmil on minu töös väga tähtis roll: mängin tihti suure plaani ja seejärel detailsemate vaadete ja häältega, mida võib pidada ka edasi-tagasi liikumiseks.“
Andrea Martínez

Artishoki biennaalil maailma teisest otsast

Leslie Moody Castro: „Mõtlen tekstidest kui objektidest, justkui tillukestest arhitektoonidest, mis on ehitatud üles lausehaaval ja millest saab tasapisi projekti lahutamatu kontseptuaalne osa.“

Kui kiikaks vaid omailmast kaugemale
Tallinna Jaani kirikus antud festivalikontserdi kõige paremini realiseeritud ning nauditavam tervik oli Vanalinna Muusikamaja tütarlastekoori (dirigent Maarja Soone) kava.
Vahur Lõhmus

Kui kiikaks vaid omailmast kaugemale

Kuigi festivali eesmärk oli esitleda neidudekoore, mitte näiteks uudisloomingut, ei tähenda see, et neid kahte poleks saanud mitmekesisuse nimel omavahel rohkem põimida.

Poolarmastuskirjad
Diāna Tamane Tartu kunstimuuseumi näituse „Poolarmastus“ plakat. Juhan Kuusi dokfoto keskuse näituse

Poolarmastuskirjad

Diāna Tamane näitusest „Poolarmastus“ ja Juhan Kuusi dokfoto keskuse lapsepõlve kujutavast väljapanekust kiirgab turvalisust, julgust ja siirust, seal eksponeeritu ei ole võimendatult erootiline ega kohatu.

Metsik teatrielamus mahajäetud piiritusevabrikus
„Ki(i)vi südamel“ räägib kahest noorukist (Rainer Elhi ja Märten Matsu), kellest üks on otsustanud teise tappa.
Jaune Kimmel

Metsik teatrielamus mahajäetud piiritusevabrikus

Jaune Kimmeli kirjutatud ja lavastatud „Ki(i)vi südamel“ peidab avaraid võimalusi. Aga enne tuleks see vormistada, lõpetada ja viimistleda.

Huvitavalt sõlmitud kunstnik
Jüri Arrak. Autoportreede vestlus. 1977, õli, lõuend. Eesti Kunstimuuseum
EKM

Huvitavalt sõlmitud kunstnik

Jüri Arraku universumi looja on nüüd lahkunud, paljud jäävad temast puudust tundma. Kuid tema universum ise jääb meiega ja võime olla tänulikud.

Heli põhja!
Vilma Petkevičiūtė Duplantier’ ja Al Paldroki ühine performance „Viimased paganad“ New Yorgi East Village’i kogukonna aias.
Taje Paldrok

Heli põhja!

Baltimaade kunstifestival oli veepiisk New Yorgi hiiglaslikus kunstielus, kuid just sellistest piiskadest koguneb värske vesi, mis muudab ehk midagi ka elus.

Jüri Arrak 24. X 1936 – 16. X 2022

„Looming ongi see, kus inimene saab aru oma ilmaletulekust ja see annab lootust jäämiseks. On see lohutus? Kui me siin juba oleme, siis, kas see on suur eksitus või ainult läbi loominguklaasi leiame lohutuse, tõe? Vaba aeg mõtlemiseks ja looming annab võimaluse midagi ära tunda. Kui inimene järjest eraldub loodusest…

Mis muud, kui edasi! 

Mulle meeldib lugeda mälestusteoseid ja elulugusid, tuhnida isikuarhiivides, olgu need arhitektide, kunstnike või poliitikute omad. Eriti suure huviga tutvun omaelulooliste ülestähendustega Teisest maailmasõjast ja sellele järgnevatest aastatest. Nooremale põlvkonnale on toonastesse oludesse süüvida põnev – kõik on võõras, teistpidi aga hirmutavalt reaalne, kui mõelda ühiskonda halvanud Ukraina sõjale ning idapiiri…
Stiilipuhas, nooruslik ja uljas
Jaan Räätsa tuntuim oopus, esimene kontsert kammerorkestrile, kanti dirigent Rasmus Puuri valitud peadpööritavas tempos ette imetlusväärse kergusega.
Rene Jakobson

Stiilipuhas, nooruslik ja uljas

Täispikk kontsert Räätsa muusikaga oli kui sõit karussellil, millelt maha astudes puperdas süda veel motoorsete rütmide taktis, kuid mõte uuele ringile minekust tekitas meeldivat elevust.

Sirp