2021-37 (3859)

Kõik on valesti
Lubada võib kõike, aga loevad ainult need lubadused, mis reitingut ülesmäge tõukavad.
REUTERS / Brendan McDermid / File Photo

Kõik on valesti

Isegi õigesti arvutatud reiting ei anna mingit teavet selle kohta, mida ühiskond riigivõimult ootab.

Kuhu kaob aeg? Disain annab vastuse
Ilona Gurjanova: „Eesti disain on moodi läinud.“
Piia Ruber

Kuhu kaob aeg? Disain annab vastuse

Ilona Gurjanova: „Disainis tegeletakse aina enam sotsiaalse aspekti ehk keskkonnadisainiga alates kaasamise disainimisest kuni lahenduste väljatöötamiseni.“

Elas kord robot …
Stanisław Lemi „Robotite muinasjuttude“ eestikeelse väljaande värviküllased illustratsioonid on sündinud kaheksa poola ja kaheksa eesti kunstniku loometööna. Urmas Viigi illustratsioon jutule „Kaks koletist“.
Autori loal

Elas kord robot …

Stanisław Lemi võimas kosmiline müsteerium annab aimu mikro- ja makrokosmose kokkukuulumisest, mateeria ja energia kasutusvõimalustest, mõtlevate masinate loomevõimest ja kosmiliste jõudude võitlusest.

Kuidas jahutada tüssatuid?

Kui veel COVIDi vaktsiini kõikidele ei jätkunud, kujutas vaktsiinivastasus endast rohkem teoreetilist probleemi. Nüüd on probleem saanud reaalsemaks, kuigi vaktsineerimata inimeste koguhulgast on vist suurem osa ikkagi vaid laisad ja muretud, jagamata põhimõttelisi vaktsiinivastaseid veendumusi. Kui aga üldine tervis ja heaolu peaks nõudma vaktsineeritute 70% läve ületamist, muutub tähtsaks iga…

Soome peegel

2000. aasta sügisel tekkis tungiv soov hääletada sõbrannaga Tartust Helsingisse, õigemini Tallinna sadamasse, kust edasi pääsemiseks tuleb siiski osta laevapilet. Asi ei olnud sugugi lihtne: infot nappis, Tõstamaa kandis jäime vähekeseks toppama, laevapiletile kulus tudengi seisukohalt ränk summa ja piiril tuli vastata mundrimehe kahtlustavatele küsimustele. Leidus siiski häid autojuhte ning…
Linnart Mäll omas ajas ja kohas
Ilmselt oli Mäll vajalik just omas ajas ja kohas. Tänapäev vajab aga enamat: teravamat täpsust, suuremat selgust ja ponnistusi.
Margus Ansu / Pm / Scanpix

Linnart Mäll omas ajas ja kohas

Mäll oli tugev semiootikas ja tekstoloogias, ehk koguni filosoofias. Tekstide lahtimõtestamine ja mõistete mõtestamine on kindlasti Mälli tugevaim külg.

Vastulause – Mõned õiendused Jaak Alliku artiklile „Vabaduse hõng Narva teatrilaval“*

Esmalt tänan Jaak Allikut festivalil toimunu kena kirjelduse eest. Kuna Allik on Eesti kogenumaid teatrimõtlejaid, on tema hinnangud („Narva Vabaduse festival oli vaieldamatu kordaminek“, „Hinnatavaim, mida festivaliga saavutati, oli Eestis tõsise rahvusvahelise draamakunstifestivali hinguse taastamine“) korraldajatele rõõmuks. Narva Vabaduse festival oli Vabale Lavale esimene korraldada ning praegu pole kindel, kas…
Disain ajaproovi katlas
Leonardo Meigase tugitool Katarina pälvis rahvusvahelise mööblidisaini- ja sisekujunduse auhinna (SIT Furniture Design Awards) tugitoolide kategoorias peapreemia.
Tiit Veermäe

Disain ajaproovi katlas

Leonardo Meigas: „Nii disaineri kui ka kunstniku töö on seotud uue loomisega. Disainer peab suutma oma tegevust põhjendada, kunst on aga vaba, jätkuks vaid selgitajaid.“

Olulised asjad. Patused asjad
Lapsepõlves pühapäevakoolis käies kujutasin seda paika … hmm … kuidagi lopsakamana ette. Sislej Xhafa installatsioon „Paradiso“, 2003.
Urmas Lüüs

Olulised asjad. Patused asjad

Tõnu Õnnepalu on osutanud, et lisaks „hästi“ elamisele, tahab inimene ka „õigesti“ elada.1 Hetk kui Aadam ja Eeva sõid hea ja kurja tundmise puust, polnud esimene pärispatt, vaid murdepunkt, kus Jumal õppis inimest usaldama. Kuis nii? Aadam ja Eeva adusid teo hinda ja seega teenisid välja vabaduse elada väljas­pool paradiisi…
Maurice Ravel on  meistrite mõtteis …
„Hane-emas“ on koreograaf-lavastaja Renate Keerd jätnud vaatajale aega ja ruumi muusika nautimiseks.
Rünno Lahesoo

Maurice Ravel on meistrite mõtteis …

Raveli lühiteoste kassett „Ravel:Ravel“ koosneb lüürilisest ooperifantaasiast „Laps ja lummutised“ ning tantsulavastusest „Hane-ema“.

Hille Karm, kunstnik ja ajakirjanik
Hille Karm
Erakogu

Hille Karm, kunstnik ja ajakirjanik

Sattusin esimeste kriisipiirangute ajal jalutama suurlinna täiesti inimtühjal tänaval, kus veel mõni päev tagasi oli kihanud elu kogu oma värvikirevuses. See oli nagu ulmefilmi kaader või Chirico metafüüsiline maal: omamoodi ilus ja ka õudne. Kõige kummalisemana mõjus täielik vaikus kõrghoonete vahel. Sel hetkel mõistsin, kui habras on vabadus, mida oleme pidanud nii iseenesest mõistetavaks.
Vabaduse…
Valge joonega karma
Boriss Uvarovi ekspositsiooni keskne teos on „Valge joone vaatlus“, 2000. Teos kuulub Narva muuseumile.
Roman-Sten Tõnisoo

Valge joonega karma

Boriss Uvarov on Narva kunstnik, sest tema kunsti tõlgendusobjekt on Narva ka siis, kui teose pealkirjas ega aineses ole osutatud Narvale.

Palavikuline reis läbi Venemaa
Näitlejad Juri Kolokolnikov ja Ivan Dorn ning produtsent Ilja Stewart lehvitamas sunniviisiliselt Venemaal viibivale Kirill Serebrennikovile Cannes’i filmifestivalil, „Petrovid gripi küüsis” pressikonverentsil.
Scanpix/Reuters

Palavikuline reis läbi Venemaa

Kirill Serebrennikov: „Gripp ei ole pandeemia metafoor, vaid tähistab pigem deliiriumi. Kõrge palavikuga oleme võimelised nägema elu uuest vaatenurgast ja kogema seni kogetut teisiti.“

Maaliga on kõik hästi
Näitusel „Värv kui idee“ domineerivad jälle tahvelmaal ja värviprobleem ning pigem küsitakse seal, mis saab maalikunstist ja värvikultuurist kontseptuaalse järgsel ajal.
Stanislav Stepaško

Maaliga on kõik hästi

Arsi projektiruumi näitus „Värv kui idee“ on märkideks tihendatud kokkuvõte viimaste aastate silmapaistvamatest maalinäitustest.

Armastusel kummalised teed
Jõelähtme lavagrupi „Keiserlik kokk“ (2019), lavastaja Maie Ramjalg, mängivad Priit Põldma ja Tiit Tammesson.
Foto raamatust

Armastusel kummalised teed

Nagu tihtipeale Rait Avestiku varasemaidki teatriraamatuid, iseloomustab ka „Teatriarmastajaid“ mosaiiksus, mis teeb lugemise hõlpsaks ja hoogsaks.

Robin Nõgisto igavesed maasikavälud
Robin Nõgisto värviküllasesse siseruumi astumiseks ei pea kannatlikult ukseluku kallal nokitsema, abitult sõnadega seina kraapima või kartlikult uksematil jalgu pühkima. Ta ootab, aken avali.
Mari Volens / Tallinna Kunstihoone

Robin Nõgisto igavesed maasikavälud

Robin Nõgisto on jäänud suuresti omapäi sammujaks: ta ei küsi kuigivõrd hetkesuundumustest ega püüa praeguse ajaga dialoogi astuda, vaid vaatab pigem tagasi.

Molekulide sünteesija ja modelleerija
16. septembril sai 90aastaseks Eesti Teaduste Akadeemia liige, professor Ülo Lille.
Eesti Teaduste Akadeemia

Molekulide sünteesija ja modelleerija

Ülo Lille käesoleva sajandi tööd osutavad huvile kunstilise tunnetusviisi rakendamise vastu, järgides samal ajal teaduse metodoloogia reegleid.

Õigus saada uudiseid paberil

Tallinna ülikooli meediauuringute keskuse MEDIT uuring kinnitab: väikekohtades oodatakse tugevat kohalikku ajakirjandust.

Tallinna ülikooli BFMi teadusuuringute keskuses MEDIT valmis hiljuti uuring kohalikest ajalehtedest. Uuringu teostamist juhtisid professorid Ulrike Rohn, Indrek Ibrus ja dotsent Andres Jõesaar, toetas Saksamaa saatkond.
Ulrike Rohn, miks teid huvitas Eesti kohalik ajakirjandus?
Miks meid huvitas kohaliku ajakirjanduse…
Ikka küsida ja mitte unustada

Ikka küsida ja mitte unustada

Stanisław Lem paneb südamele, et kõik on kõigega seotud, nii ka teadus ja teadvus. Tehnika arenedes ei tohi jätta esitamata küsimusi eetika kohta.

Päikesekirjaga kirjutatud teekonnad

Päikesekirjaga kirjutatud teekonnad

Rein Raud on loonud ereda tegelaste kaleidoskoobiga paeluva, laiahaardelise ja mitmekihilise mõttemaastiku.

Kirjanikud kogunevad futuroloogilisele kongressile

Tartus algab esmaspäeval, 20. septembril tänavune „Prima vista“. 25. septembril paneb festivalile suurejoonelise lõpp-punkti futuroloogiline kongress. Mis see on?
Korraldaja Jaak Tomberg: „Mõistagi tahame tähistada vääriliselt Stanisław Lemi kui ühe kõigi aegade suurima ulmekirjaniku 100. sünniaastapäeva – mõtiskleda tema pärandi ja tema loomingu tänapäevase tähenduse üle. Kuid meie laiem eesmärk on mõelda kirjanduse…
Sirp