2020-16 (3788)

Kuidas peab elama?
Veebis käib aktiivne kirjanduselu. 7. aprillil astusid pandeemiapiirangute kiuste üles Siim Lill ja Paavo Matsin.
Kuvatõmmis

Kuidas peab elama?

Kultuuritoetused peaksid olema proportsioonis riigieelarve, keskmise palga ja majanduskasvuga.

Kultuurkapitali eristipendium
Eesti Kultuurkapiali tegevjuht Kertu Saks: „Eristipendiume saavad algatada ainult nõukogud ise, kuid algatuste alusena kasutatakse laekunud ettepanekuid.“
Arno Mikkor

Kultuurkapitali eristipendium

Kertu Saks: „Eristipendiumid on küll vajalik lisameede, kuid tahame kõiki kultuuri- ja spordiinimesi julgustada toetust taotlema eelkõige kultuurkapitali tavavoorude kaudu.“

Kultuurkapitali eristipendium muusikavaldkonnas

Kultuurkapital ootab hiljemalt 30. aprillil ka muusikavaldkonnas tegutsevatelt era- ja juriidilistelt isikutelt ettepanekuid eristipendiumi eraldamiseks.

Kultuurkapital on eriolukorras muutnud raha jagamise põhimõtteid ja loonud eristipendiumi, et valdkondi paremini aidata. Helikunsti sihtkapitali nõukogu esimees Marje Lohuaru räägib muudatustest muusikavaldkonna vaatenurgast.
Milliste meetmetega muusikavaldkonnas tegutsejaid abistatakse?
Seaduse järgi peab kultuurkapital toetama loomeinimesi ja kogu…

Toetus vabakutselistele loovisikutele

Seoses eriolukorraga on valitsusel kultuuriministeeriumi eelarves kavas loovisikute ja loomeliitude seaduse alusel makstava loovisiku toetuse vahendid neljakordistada.

Loovisikute ja loomeliitude seadus kehtib 2005. aastast, sama kaua jagatakse toetusi vabakutselistele loovisikutele, kes on kaotanud oma loometöö eest saadava sissetuleku. Toetus seisneb kuue kuu jooksul makstavas miinimumpalgas, millega kaasnevad ka sotsiaalsed tagatised,…

Distantsteater – seal ja (paremal juhul) praegu

Kui kirjutasin eriolukorra avanädala lõpul,1 et nagu kriisi ajal ikka, on abi konservidest, siis ei osanud ma ka kõige hoogsamas unenäos ette näha, kui suureks osutub selles valdkonnas pakkumine. Tasub üksnes võtta kultuuriministeeriumi veebilehel lahti nimistu „Kultuurist saab osa ka koduseinte vahel“2 ning kohe hakkab silma, kui palju on tekkinud…

Kirjarahva abimeetmed

Võidakse ju arvata, et erinevalt teistest loomeinimestest kirjanike elu ja toimetulekut eriolukord palju ei mõjuta. Nii see siiski ei ole. Ka kirjanike ja tõlkijate kalendris on esinemised ja reisid, suletud raamatupoodide tõttu võivad kirjastused edasi lükata teoste ilmumise jne. Seetõttu on neilgi põhjust kuni 30. aprillini taotleda Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitalist…

Vabastus seltskonnavestlusest

Olgu kiidetud kultuuriüritused, igavesest ajast igavesti. Varsti tõmmatakse nad jälle käima, ja kui ei tõmmata (ja muu elu tõmmatakse), mässame.
Ma pole siiski vist ainus ketser, kellel jääb eriolukorra aktivapoolele (muidugi aegkriitilisele) vabastus seltskonna­vestlusest ja süüme­torgetest, kuna jälle jäi kellegi kultuurisündmusel käimata. Võib-olla korraldas ürituse tuttav inimene. Või oli tegu ettevõtmisega,…
Mis su elu, va sitikas, koa maksab?
Äriloogiline arusaam ratsionaalsusest on valitsev ratsionaalsuse etalon. Pildil vaade Wall Streetile.
Wikimedia Commons

Mis su elu, va sitikas, koa maksab?

Ratsionaalsus on hea põhimõte, kui see on tegelik, mitte pseudo. Kriitiline ja refleksiivne mõte on tõenäoliselt viljakam kui lõputu udukudumine, ideoloogiline poseerimine ja stampidega vehkimine.

Jupiteri tõus
Toomas Luhats usub, et Jupiterile on Eesti voogedastusturul oma koht täiesti olemas.
Kristjan Teedema / PM / Scanpix

Jupiteri tõus

Toomas Luhats: „Jupiter.err.ee on tasuta ja seda ei ole plaanis muuta.“

Kes oskab loomade keelt?
Millal luuakse korralik farmiloomade varjupaik, millel oleks peale üksikisikute vabastamise ka teine ja laiem funktsioon – teiste liikidega arutelu alustamine. Pildil farmiloomade varjupaik Soomes Tuulispääl.
Annika Lepp

Kes oskab loomade keelt?

Eri liikide ühiskondade keerulised struktuurid on meile ju teada või vähemalt kirjeldustena kättesaadavad, aga inimese tehislik ülemvõimutunnetus segab meid seda infot vastu võtmast.

Kuidas äratada valitsusi?

Algava tulekahju saab ära kustutada kas või pöidlaga, kui midagi paremat käepärast pole. Kui tuli on aga juba suureks läinud, siis ei pruugi tema summutamiseks jätkuda kogu maailma veest. Erinevalt tuumaplahvatusest on COVID-19 epideemia aeglane ahelreaktsioon, mis on saanud alguse võib-olla ainult ühest inimesest kes teab kus maailma nurgas. Nakkus levib…

Mehed, kellest ei saa mööda vaadata

Keresega kohtunud maletajate hulgas oli elukutselisi mängijaid, poolproffe, kaheala elukutselisi (male kõrvalalaks peamiselt pedagoogi või matemaatiku kutse), ajutisi proffe ja vintskeid amatööre.

Kriitiku asi on kohe ninna karata ja mis mulgi parata: Erik Tergi mustade kaantega raamat on piibli mõõtu, aga trükitehniliselt ja kujunduslikult paras õnnetusehunnik.…
Olga Tokarczuki revolutsioonist, moraalist ja krimiromaanist

Olga Tokarczuki revolutsioonist, moraalist ja krimiromaanist

Kirjanikel ei ole õnnestunud inimest reformida, kasvatada inimeses vooruslikkust, juurida temast kurjus. Olga Tokarczuk näibki olevat valinud vaat et vastupidise tee.

Euroopa oma tehismõistus
Joonis 1. Kakskümmend maailma suurimat ettevõtet 2009 ja 2018. Allikas: United Nations Conference On Trade And Development, Digital Economy Report 2019.

Euroopa oma tehismõistus

Paradoksaalselt ei ole kogu selle sajandi IT-progress toonud kaasa tootlikkuse kasvu kiirenemist, sestap on lootus andmekogumisel ja tehismõistuse arendamisel.

Teater teatri vastu

Henrik Kalmeti naljadel on teraapiline mõju: Kinoteater aitas Toidupanka toidu hankimisel ja andis annetajatele vastu heatahtliku enesevaatluse vahendid.

Kinoteatri „Eriolukord ruudus“. Mängib Henrik Kalmet. Esietendus 18. IV veebis.
Heategevusetendust kritiseerida on rumal. Kui poetasin vahel enne kaubanduspinnad inimesist tühjendanud epideemiat kaupluses Toidupanga annetuste kärusse konserve või tatart, siis ma ju ei…
Praegu on parim aeg luua taristu säästva turismi arendamiseks
Väljavõte Skoone struktuurplaanist.
Tallinna linnaplaneerimisamet

Praegu on parim aeg luua taristu säästva turismi arendamiseks

Algaval suvel on võimalik valmistuda uueks turismi tõusulaineks, õppida vigadest ning ehitada rahulikult välja säästlikkust toetav infrastruktuur.

Ei me ette tea … või siiski teame?
2012. aastal nimetati Geert Hofstede Tartu ülikooli audoktoriks.
Andres Tennus / Tartu ülikool

Ei me ette tea … või siiski teame?

Hofstede uuringust on teada, et Prantsusmaal ja Itaalias on ebakindluse vältimise vajadus ühiskonnas mõnevõrra ja võimukaugus märkimisväärselt suurem kui Saksamaal.

Läti Kultuurkapital ja eriolukord
Edgars Vērpe: „Praegu ei ole esmatähtis mitte suviste toetussummade suurendamine, vaid kui sihipäraselt neid kasutatakse.“
Anrijs Požarskis / erakogu

Läti Kultuurkapital ja eriolukord

Edgars Vērpe: „Lätis pole sellist „pead“, kes ütleks, et kultuurivaldkonnad, sõltumata sellest, kas suudavad tagada rahavoo, on tähtsad, sest loovad riigi kuvandi.“

20 minutit tulevikus
„Karl ja Carla“ näitab tulevikku, mis tundub praegu, koroonaviiruse ja teab veel mille järgneva valguses peaaegu kõhedust tekitavalt realistlik.
Kaader filmist

20 minutit tulevikus

„Värske veri. Parimate kavatsustega“ ei paku just ilmtingimata ühtlast vaatamiskogemust, aga valimiku hulgas pole ka ühtki halba filmi.

Luulesalv
Igor Kotjuh on luuletaja, tõlkija ja Tallinna ülikooli kirjandusteaduse magistrant.
Dmitri Kotjuh / www.kotjuh.com

Luulesalv

***
meil lubati töötada kodukontoris
meile avati ooperite tasuta ülekanded formaadis Live in HD
meil võimaldati tasuta lugeda juhtivaid kulturoloogia- ja antropoloogiaajakirju
meile tehti tasuta ligipääs lääne parimate ülikoolide kursustele
me võime vaadata tasuta kõiksugu filme online-kogudes
meid kutsutakse tasuta külastama maailma suurimate muuseumite virtuaalseid ekspositsioone
koroonasse nakatunu
loodab mitte sattuda haiglasse
pääseda intensiivravist
jõuda hingata sisse
teadust ja kultuuri
27.03
 
***
esimesed uudised viirusest…

Ryo Kawasaki 25. II 1947 – 13. IV 2020

Suri Eestis elanud Jaapani kitarrist, helilooja ja programmeerija, helirežissöör, produtsent ja plaadifirma omanik Ryo Kawasaki.
Ryo Kawaski oli tagasihoidlik ja ülimalt erudeeritud inimene. Jaapanis sündinud Kawasaki jõudis 1973. aastal New Yorki, kus salvestas 22aastaselt oma esimese albumi firmale Polydor.
Alates hilistest 1960ndatest oli Kawasaki üks fusion-stiili silmapaistvaid edendajaid. Ta on salvestanud ning…

Mõned mõtted lihtsalt tulevad pähe võõrkeelsena

Kui käsitletavad teemad ei klapi kokku ülejäänutega ega kõla kaanonina Eesti teatriruumis, siis sõnad ja mõtted tulevadki vahel pähe võõrkeelsena, kuna eesti keeles pole kellegagi dialoogi pidada.

Jaanuaris juhtis Sirbi teatritoimetaja Tambet Kaugema tähelepanu peamiselt Sõltumatu Tantsu Laval ja Kanuti gildi saalis etenduvate…

Reidi tee kui sümptom

Küsige endalt, kas Reidi kergliiklustee ja vaba aja ala oleks loodud ka juhul, kui magistraali poleks ehitatud.

Reidi tee senise kujunemisloo võib jaotada kolme etappi. Esimene hõlmab tee mõtte väljakäimise ja tulise vaidluse selle asjakohasuse üle. Seejuures kerkis esile kaks kardinaalselt lahknevatest mõttemallidest kannustatud leeri: ühel pool jäiga majandus-…

Julgeolek ja köide sellekohast

Kaitsepolitseiameti aastaraamat heidab valgust nii õiguskuulekuse kui ka õigusloome probleemidele Eestis, kuid endale oma võimu piiridest aru andes.

Mõnikord ütlevad ka väga kogenud arstid mõne kriitilise katsumuse või aeglaselt paraneva haava kohta, et „unustage ära!“. Ma ei pane seda pahaks, kuigi ravim pole see lauseke kohe kindlasti mitte ning…
Tüpoloogiline paopunkt
Jüri Okas. Väike moodsa arhitektuuri sõnastik. Värvifoto, trükkimine (kromaliin), paber, MDF-plaat, 1974–1986. Eesti Kunstimuuseum
Pressifoto

Tüpoloogiline paopunkt

Ükskõik, kuidas loovisikud Brüsselisse ka sattunud ei ole, on sellest linnast ja üldse Belgiast kujunenud üks ulgueesti aktiivsemaid kunstikeskusi.

Helve Poska 26. III 1925 – 14. IV 2020

14. aprillil suri Stockholmis koroona­viirushaigusesse Helve Poska.
Helve Poska (sünd Loorand) oli pärit Haapsalust, kus alustas ka kooliteed, mida jätkas Tallinnas ja paguluses Rootsis. Abiellunud 1944. aastal riigimehe Jaan Poska noorima poja Jüri Poskaga, sündis nende perre neli last. Sellega oli ta end sidunud Eesti rahvale rohkesti tunnustatud kultuuriinimesi andnud hõimuga ning…
Mõra jõe kallast mööda
Ilus minimaalselt hooldatud looduspaik
Erakogu

Mõra jõe kallast mööda

Jalutasin nädala eest Mõra jõe kallast mööda. See on ilmselt üks toredamatest metsaradadest, kus olen Eestis jalutanud. Ilmselt seepärast, et Age oru hoiuala kuulub eramaaomanikele, seega seda matkarada ei halda RMK. Orientiiriks on jõgi, nii ka ei kisenda punased laigud puudel iga kahe meetri tagant: „Oled endiselt õigel teel, mis…
Sirp