2019-03 (3725)

Võta võim, naine!
Meestel õnnestub ennast kõige edukamalt kehtestada ja naiste tippu pääsemist takistada end konservatiivseks pidavates erakondades.
Allikas: valimised.ee

Võta võim, naine!

Kui naisvalijad seda organiseeritult soovivad, on nii riigikogu järgmine koosseis kui ka valitsus naisenamuse ja -juhiga.

Hakkab looma!
Leonhard Lapin. Vaated Toompeale. Ready-made, akrüül, 1999–2002. Eesti Kunstimuuseum

Hakkab looma!

Loosungite tasandil osatakse kultuuri ning ennekõike hariduse ja majanduse kokkupuutepunkte välja tuua, kuigi veenvat tegevusplaani, laia haardega kultuurikäsitlust ei ole veel ühelgi erakonnal.

Teaduspesu

Eesti on vaba maa ja võib luua mis tahes nimetusega asutusi. Aga avalikkus peab õppima teaduspesu läbi nägema. Ja igal juhul ei peaks tavameedia teaduspesu tiražeerima.

1. Mis on teaduspesu?
Viimasel ajal on palju juttu olnud tõejärgsusest. Sellele oli pühendatud 2017. aasta filosoofia aastakonverents „Faktid, vaidlused ja…

Kõigepealt soovitan ma … – Sõbramehekriitika ja iseenda soovitamine

Heauskne lugeja, kes ei ole soovitaja eraeluliste ja töiste finessidega kursis, võtab auväärt soovitajat sõnast. Tema usaldust ei tohi kuritarvitada.

Oli aeg, mil eesti kirjanduselu määndas sõbramehekriitika. Ei ole see nähtus kadunud nüüdki, kuid enam ei saa kurta selle vohamise üle. Pigem on viimasel ajal jäänud…

Riigikeel 100 ehk Igaühe vabast keelevalikust jääb väheks

Eesti keele aasta riikliku avaüritusena sai eile teoks konverents „Eesti riigikeele sajand“. HTMi keeleosakonna juhataja Piret Kärtner – ja mitte üksi tema – on Eesti keelepoliitikast rääkides rõhutanud, et ennekõike on eesti keele elujõu allikas ikka inimene ise: „Suhtluskeele ja sõnade valik on igaühe enda teha ning näitab keelekasutaja suhtumist.“…

Unistus võrdsest ruumist

Eelmisel laupäeval sai nautida harva kogetavat luksust ja kõndida jala otse üle Nunne tänava ja Toompuiestee risti Balti jaama. Otseühendus vanalinna ja raudteejaama-turuhoone vahel võiks olla loomulik asjade seis, kuid ei ole seda Tallinna viimaste aastakümnete linnaplaneerimise transpordikesksest ja masinlikust loogikast tulenevalt paraku mitte. Ikka on jalakäijad need, kes suunatakse…
Uued ennemuistsed jutud

Uued ennemuistsed jutud

Ulmehuvilistele on kogumik „Vinguv jalaluu“ väärt lugemine. Ka „Eesti rahva ennemuistsete juttude“ austajatele pakub see kindlasti äratundmisrõõmu.

Siserulapargid ja linnaplaneerimine

Tallinnas puudub rulatajatel ja teistel tänavaspordi harrastajatel XXI sajandile vastav taristu, sportimiskoht ka miinuskraadide ja lume ajaks.

Tallinnas on aina rohkem juurde tulnud tänavaspordi harrastajaid, keda talveperioodil võib tihtipeale kohata katusega autoparklates või Vabaduse väljaku allosas. Ka siis, kui väljas on miinus­kraadid ja lumi maas. See kinnitab, et linnakorraldus…
Demokraatia kui alternatiivmõtlemise suplus peavoolus
Anish Kapoori „Taeva peegli“ („Sky Mirror“) makett. Porto, Museu Serralves.
Piia Ruber

Demokraatia kui alternatiivmõtlemise suplus peavoolus

Oleme silmitsi globaalprobleemiga, mille sisuks on teaduse pakutava olemuslik muutumine. Määramatuse kasv ja normaalteaduse asendumine normaalsusjärgse teadusega on pisiasjad.

Fantaasia küpsed viljad
Tänu Lotte õele Roosile saame vaadata maailma väikese lapse pilgu läbi. Kõik on uus ja huvitav. Nii saab Roosist omakorda Lotte õpetaja, kes näitab, kuidas „vanu ja hästi välja kujunenud asju“ värske pilguga vaadata ja uue nurga alt näha.
Kaader filmist

Fantaasia küpsed viljad

Täispikk joonisanimatsioon „Lotte ja kadunud lohed“ (Eesti Joonisfilm, Eesti-Läti 2019, 78 min), režissöörid Heiki Ernits ja Janno Põldma, stsenaristid Janno Põldma, Heiki Ernits ja Andrus Kivirähk, heliloojad Sven Grünberg ja Renars Kaupers. Osades Evelin Võigemast (Lotte), Helmi Tulev (Roosi), Mait Malmsten (Karl), Sepo Seeman (Adalbert), Anu Lamp (Sonja) jt.
Lotte fenomeniga…

Julmalt aus film Vene elust

Mängufilm „Mees, kes üllatas kõiki“ („Человек, который удивил всех“, Venemaa-Prantsusmaa-Eesti 2018, 105 min), režissöörid-stsenaristid Aleksei Tšupov ja Natalja Merkulova, operaator Mart Taniel. Osades Jevgeni Tsõganov, Natalja Kudrjašova, Juri Kuznetsov, Aleksei Filimonov, Pavel Maikov jt.
„Mees, kes üllatas kõiki“ on Venemaa-Eesti koostöös sündinud film, mille tegevus toimub mingis umbmäärases Siberi pärapõrgus. Kõigi…
Aastad mööduvad, piim läheb hapuks

Aastad mööduvad, piim läheb hapuks

Rein Veidemanni romaan „Piimaring“ tõmbab triloogia lõpetusena kokku Andreas Wiigi elukäigu. Nagu Wiigi triloogia kaks esimest raamatut, on ka „Piimaring“ romaan-entsüklopeedia.

Kohtumine Ämbliknaisega

Eva Mustonen: „Kunstitegemine on eneseületus. Ma pelgan teiste hukkamõistu või leigust, aga kõige suurem võitlus käib siiski mus eneses.“

Eva Mustoneni näitus „Ämbliknaine“ Kogo galeriis kuni 26. I.
Eva Mustonen on eesti tekstiilikunsti nooremas põlvkonnas üks omanäolisemaid. Kunstniku loominguline väljund eristub teiste loodust üllatava materjalivalikuga installatiivsete…
Kuhu viivad jäljed?
Sven Grünbergi akustilises loomingus on üks tähtsaid instrumente harf, mis on mõnes mõttes sama ebamaine, nagu ulmeliselt kõlavad süntesaatorihelid. Fotol helilooja filmi „Lotte ja kadunud lohed“ esilinastusel.
Karli Saul / Scanpix

Kuhu viivad jäljed?

Kontsert „Jäljed sinu sees“ oli ainulaadne, kuna see oli Sven Grünbergi esimene täismahus akustiline kontsert, mis sisaldas ka väga suurel määral uudisloomingut.

Nullilähedane keskkonnahoid

Meil on oma väiksuse tõttu lihtne kurssi muuta, hakata loodusleigest maast ökoinnovaatoriks. Võidaks nii Eesti kuvand kui ka majandus, lubatakse näitusel „Liginull“.

Eesti arhitektide liidu kuraatorinäitus „Liginull“ disaini- ja arhitektuurigaleriis kuni 2. II. Kuraatorid Eik Hermann, Mihkel Tüür, Rene Valner, kaastööd Ott Kadarik, Raul Kalvo, Ralf Lõoke,…

Margus Ott

Kust ma küll leiaksin kellegi, kes on keele unustanud – et temaga juttu ajada.
吾安得忘言之人而與之言哉?
Zhuangzi, 26. ptk
Keelele tuleb kasuks kasutus, ja seda kahes mõttes.
Esiteks tuleb keelele kasuks see, kui teda võimalikult palju, võimalikult mitmekesistes kontekstides ja eluvaldkondades, võimalikult suurte üksikasjade ja sügavuseni kasutatakse. Ja ka see, kui ta on võimalikult paljudel…

Üritades olla kosmopoliit võib saada tulnukaks

Varvara ja Mari „Kameeleon“ oleks tõeline kriitiline väljaastumine, kui ületaks heaoluühiskonna mugavustsooni ja seda näidataks Venemaal või Hiinas.

Varvara ja Mari näitus „Kameeleon“ Tallinna Linnagaleriis kuni 27. I.
Kunstnikeduo Varvara Guljajeva ja Mar Canet on töötanud koos 2009. aastast ning olnud produktiivsed näitustel ja residentuurides. Rohkem…

Ultimaatsete põhjuste piibel Metuusala enda sulest

Evolutsiooni kulminatsiooniks on Mayri arvates kahtlemata liigid, elusolendite põhitüübid, millest koosneb looduse mitmekesisus.

Yorkshire’is suvepuhkust veetnud teoreetiline füüsik Richard Feynman rääkis intervjuus kohalikule televisioonile,1 et millegi nime teadmine ei ole õigupoolest mingi teadmine. Ta tõi näite ornitoloogiast: kuigi ta teab mustpugu-rästa nimetust saksa, hiina, jaapani jt keeltes, siis…

Lühiloengud bensiinitünnidel

Näitus „Liginull“ võiks oma ilmekuse, graafika ja selgusega olla maailma mõistmise juhendmaterjal ametnikele ja poliitloomadele.

Eesti arhitektide liidu kuraatorinäitus „Liginull“ disaini- ja arhitektuurigaleriis kuni 2. II. Kuraatorid Eik Hermann, Mihkel Tüür, Rene Valner, kaastööd Ott Kadarik, Raul Kalvo, Ralf Lõoke, Erkki Seinre, graafiline disainer Uku-Kristjan Küttis, Jaan Sarapuu.
1992.…

Tänavamekk – Eripalgeline Tondi tänav

Tondi tänav kesklinna ja Mustamäe vahel on omapärane: see võiks olla üks linnaliikluse tuiksooni, kuid on jäänud võluvaks inimmõõdus nurgataguseks.

Tondi tänav Tallinnas saab alguse kesklinnast, Pärnu maanteelt, kulgeb Kristiine linnaosas kuni Tammsaare teeni ning läheb seejärel üle Rahumäe teeks. Oma nime on…

Kuidas mängida maatüdruku lõhna?

A. H. Tammsaare romaani mahlakamad leheküljed on Rudolfi eluõpetuse kanda, seevastu Andrus Kivirähk dramatiseerijana ja Aare Toikka lavastajana tema tuules jutustavad meile Irma lugu.

Endla teatri „Elu ja armastus“, autor Andrus Kivirähk (A. H. Tammsaare romaani järgi), lavastaja Aare Toikka, kunstnik Pille Jänes, valguskunstnik Margus Vaigur, muusikaline…

Kui rokk oli mõnus ja popp

Lavastuse „Transiit. Peatage muusika“ sisu on lihtne kokku võtta: eestlaste ja ENSV eriline seisund NSV Liidu popmuusikas 30–40 aastat tagasi.

R.A.A.A.Mi „Transiit. Peatage muusika“, autor ja lavastaja Dmitri Jegorov, kunstnik Konstantin Solovjov. Mängivad Ivo Uukkivi, Jarek Kasar, Veiko Tubin, Martin Kõiv, Marten Kuningas, Pavel Botšarov ja Steffi Pähn. Esietendus 1.…

Aafrika on nüüd Kuu peal

Ehk oleks parem kosmos seniks rahule jätta, kuni me Maa peal käituma õpime. Muidu jõuame igal uuel territooriumil lõpuks taas punkti, kus oleme ressursid ära raisanud ja omaenda elutingimused ise rikkunud.

Nagu tavaks, libises Eesti ajakirjandusest erilisi jälgi jätmata läbi üks põllu­majandusuudis,* millel võivad olla pikaajalisemad…

Kommentaar – Vanemuise uus luud

Vannun kõigi pühakute ja võrdõigusvoliniku nimel, et sellele kommentaarile pealkirja pannes pidasin luua all silmas üksnes ja ainult seda pühkimisvahendit, millega seostatakse uue juhi tulekut asutusse või organisatsiooni – mingid muudatused, suuremad või väiksemad, ning uue korrastatuse toob ta endaga ikka kaasa. Kui aga peakski olema nii, et mõnel lugejal…

Asi paneb asja käima

Kerttu Palginõmme kuraatoriprojekt pole pelgalt keskaja kunsti näitus: väljapanekus tuleb selgelt esile, et esemetes väljendub keelest kaugemale ulatuv immateriaalsus.

Näitus „Asjade võim“ Niguliste muuseumis kuni 12. V. Kuraator Kerttu Palginõmm, konsultant Merike Kurisoo, kujundaja Mari Kurismaa ja graafiline kujundaja Mari Kaljuste.
Mõnikord võivad esemed öelda rohkem, kui inimesed…

Plaadipood vs. meilitellimus: muutused reggae DJ-kultuuris

Pidudel kõlava muusika valikut võivad mõjutada pealtnäha kõrvalised seigad. Asi ei ole ainult selles, kust, vaid ka mismoodi DJ oma muusika on ostnud.

See oli 1994. aastal, mil elasin Berliinis ja läksin järjekordselt kesklinnas asuvasse (nüüdseks juba ammu hingusele läinud) plaadipoodi Tower Records. Kastides ja…
Sirp