Sissejuhatav kõrvalepõige Viini
Kevadel sattusin Viini Euroopa maateaduste ühingu konverentsile. See oli tohutu suur üritus, ligikaudu 15 000 loodusteadlast koos, isegi õhtuti turistidest pungil kesklinnas ringi lonkides hakkasid konveka A5-suurused rinnasildilatakad alailma silma. Oletatavasti sellepärast, et rinnasilt toimis ka tasuta metroopiletina ja kuigi keegi Lääne-Euroopa metroodes ammuilma pileteid enam ei kontrolli, siis teadlased on teadagi seadusekuulekad.
Täiesti juhuslikult kirjutasin mõni päev enne ärasõitu ühele vanale tuttavale inglise professorile Mikeʼile ühes sootuks muus asjas, ent…
Niisiis – keda ei huvitaks suhted, mis on kõikjal meie ümber ja määravad eluslooduse majapidamise ja mida uurib ökoloogia (Kristjan Zobeli „Ökoloogia võhikutele“, edaspidi KZ, tagakaanetekst)? Teisalt: „Kõik mis meie elus on hästi või halvasti, taandub evolutsioonibioloogiale“ (Tuul Sepa „Evolutsioonibioloogi päevik“, edaspidi TS, lk 8). Need on kaks raamatut, mis näivad vastanduvat teineteisele nii taksonoomiliselt, põlvkondlikult, distsiplinaarselt kui ka oma põhisõnumi poolest. KZ on 1960. aastal sündinud taimeuurija, kelle raamatu…
Aja jooksul on rämpsajakirjad õppinud oma valskust paremini peitma ning ka suured ja väärikad teaduskirjastused on hakanud mõistma, et Nigeeria rämpsajakirjapettusel on jumet.
Kunagi aastatuhandevahetuse paiku sattusin esimest korda välismaale teaduskonverentsile. Kopenhaagenisse. Mu toonane juhendaja valmistas mind ette: peamine on majutuskohas kõvasti end hommikuses Rootsi lauas täis laadida, kohvipauside ajal head-paremat pugida ja õhtusöögil nii palju kui võimalik tasuta veini kaanida. Nii saab päevaraha pealt kokku hoida, kõhu ikkagi täis ja ka lõbutseda. (1990ndate lõpul ei olnud Kopenhaageni hinnad tudengile tõesti taskukohased.) Ta soovitas läänemaise konverentsiatmosfääri paremaks mõistmiseks enne minekut läbi lugeda David…
Teadlasena filme vaadata on sageli ühtaegu naljakas ja piinlik. Muidugi pole see nii kõikide filmidega, vaid mõnega, mis on näiteks teadusetegemisest üldiselt või konkreetsemalt mind ennast puudutavast valdkonnast. Näiteks on tüüpiline, et mis tahes Jeesus Kristust portreteerivas filmis käib möll kõrbes, kus kasvavad kaktused. Teatavasti kasvavad need üksnes Uues Maailmas. Lähis-Ida kõrbetes kasvavad hoopis sukulentsed piimalilled.1 Eks nad natuke sarnased muidugi on – konvergents ja puha. Rääkimata sellest, et kõikjal…
Jimmy Carter lasi 1979. aastal Valge Maja katusele panna 32 päikesepaneeli. Oli Iraani kriis ja USAs kaasnes sellega ka energiakriis. Järgmised valimised võitis Ronald Reagan, kes lasi paneelid eemaldada ja tõmbas nulli taastuvenergiale mõeldud teadusrahastuse. Tema argument oli, et kuna sellesse teadusvaldkonda raha matmine pole seni veel ühtegi söetükki ega naftagallonit juurde tootnud, siis järelikult on see mõttetu kulu. Praegune USA president on ohjeldamatult lubanud avada uusi söekaevandusi ja väidab,…
Ei tea kust, küllap oli see mingi tehnikauudis mõne aasta tagant, on meelde sööbinud üks lause, mis andis edasi ühe tavalise, väikeses, paari miljoni inimesega linnas elava ja mingis kohalikus terasetehases töötava noore hiina mehe sügavat ja pidevat hingevajadust tehnoloogilise arengu kõige uuemate viljade järele. „Elu väljaspool nutitelefoni on väljakannatamatu,“ ütles ta, ja see lause oli esimene asi, mis mulle lühikommentaarina pähe turkas, kui tõlkija küsis mult pärast raamatu lugemist:…
Isegi esteetilis-vormilised hinnangud kõrvale jättes tekib küsimus, kas Roslingite raamat üldse erineb me raamatulette täitvast tekstuaalsest soolapuhumisest.
Roslingite raamat lõi pärast eelmisel aastal ilmumist tublisti laineid, sest selle lugemisest saadud silmi avavast kogemusest andsid häälekalt teada Bill Gates1 ja teisedki selle ilma mõjukad. Nii nagu globaalsel tasandil, nii ka lokaalsel – näiteks Mihkel Kunnus oli raamatut kätte võttes skeptiline. Ta kahtlustas, et äkki kaubastatakse sellega leina, kuna raamat ilmus suuremalt jaolt…
Mida lubatakse ja mis on muutunud võrreldes eelmiste üldvalimiste programmidega. Endiselt pannakse teadus ühte kappi haridusega.
Viimastel kuudel on palju räägitud teadusest ja selle rahastamisest nii hea kui ka halva külje pealt. Ühest küljest sõlmiti ühiskondliku lepingu laadne dokument, mis peaks suurendama teaduse rahastuse järgneva kolme aasta jooksul ühe protsendini SKTst ja ka edaspidi vähemalt samale tasemele jätma. Teisalt ilmneb valitsuse majandusarengu komisjoni aruteludest, et heal juhul võib lisanduvast…
Evolutsiooni kulminatsiooniks on Mayri arvates kahtlemata liigid, elusolendite põhitüübid, millest koosneb looduse mitmekesisus.
Yorkshire’is suvepuhkust veetnud teoreetiline füüsik Richard Feynman rääkis intervjuus kohalikule televisioonile,1 et millegi nime teadmine ei ole õigupoolest mingi teadmine. Ta tõi näite ornitoloogiast: kuigi ta teab mustpugu-rästa nimetust saksa, hiina, jaapani jt keeltes, siis ei ütle see talle mitte midagi selle linnu enda kohta. See on lihtsalt nimetus. Teine asi, mille ta samas intervjuus…
Ülemöödunud nädalal arvustas Mihkel Kunnus Sirbi (1. IX 2017) veergudel artiklis „Elusus on kujunemislugu“ Karl Ernst von Baeri autobiograafiat. Arvustusi arvustada pole üldiselt kombeks, eriti veel neil, keda see asi mitte mingit pidi otseselt ei puuduta. Ja ega mul polegi selle raamatu ega ka Kunnuse poolt selle kohta kirjutatu suhtes otseselt mingeid etteheiteid. Kuid antud…
Sellal kui Donald Trump paneb kokku meeskonda, mille üks valimistel välja kuulutatud eesmärke on USA taganemine Pariisi kliimaleppest,1 mille USA ratifitseeris koos Hiinaga 3. septembril ja mis jõustus 4. novembril, leiavad Ameerika Ühendriikide mõjukaimate kohtusaalide ja advokaadibüroode nõupidamissaalides aset tõsised arutelud, mis võivad viia ühe suurema ühishagini (class action lawsuit) maailma ajaloos – ja seda just…
Uexkülli sõnaseadmise külluslik tihedus lubaks „Omailmasid” ilma vaevata ka näiteks proosaluulena käsitleda.
Jakob von Uexküll, Omailmad. Koostajad Kalevi Kull ja Riin Magnus. Tõlkinud Mari Tarvas ja Krista Räni. Ilmamaa „Eesti mõtteloo” sari, Tartu 2012. 416 lk.
Jakob von Uexküll on alles teine bioloog, kelle tekstide kogumik „Eesti mõtteloo” sarjas ilmunud. Poliitikagagi kätt proovinud rakubioloog Toivo Maimetsa artiklite…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.