2018-17 (3688)

Üks roll

Kevad on lõpuks kätte jõudnud (ptüi-ptüi-ptüi üle vasaku õla) ja ilmselt on paljudki juba suure kevadpuhastuse ära teinud: pakkinud talvemantlid kokku ja suveriided lahti (ja taas kokku need, mis talvega väikeseks jäänud). Võib aga üsna kindel olla, et suur osa eestlastest läheb pärast kevadpuhastuse pikka ja väsitavat päeva magama piltlikult…
Neoliberaalne vampiirülikool
Riik ei ole kinni pidanud oma lubadusest tõsta teadusrahastuse hulk 1%-ni SKTst. Teadusmarss 14. märtsil Tallinnas.
Janek Jõgisaar / Bioneer.ee

Neoliberaalne vampiirülikool

Ülikoole kui organisatsioone toidab ja hoiab elus akadeemiliste töötajate tasustamata ja vabal ajal tehtud töö.

Poliitilise maailmavaate psühholoogia

Psühholoogilised uurimused võimaldavad üsna kindlalt näidata, et konservatism ja liberalism on psühholoogiliselt motiveeritud ning keskseks faktoriks on seejuures hirmutaju.

Teadupärast rõhutab konservatiivne maailmavaade pidevalt iseenda loomulikkust, peaaegu looduslikku päritolu, pidades liberaalset maailmataju samas ebaloomulikuks ja ebamoraalseks, millekski, mis tahab hävitada lihtsat ja elutervet talupojatarkust. Liberaalid seevastu…
Looming ja looming
Hea toimetaja jätab alati varju selle, kui suur on tema osa kellegi teoses. Peatoimetaja Janika Kronberg oma osast ajakirja Looming kujunemises õnneks pisut siiski räägib.
Alar Madisson / Eesti Kirjandusmuuseum

Looming ja looming

Janika Kronberg: „Looming on eesti kirjanduse nägu, tema põhitegevuseks on pakkuda lugejale heas eesti keeles kunstipärast intellektuaalset pinget.“

Horror physicus
Probleem, millele ka Katja Novitskova tööd tähelepanu juhivad, seisneb simulaakrumis, asjaolus, et müüdid on meie elus reaalsemad kui tõelisus.
Tõnu Tunnel

Horror physicus

Katja Novitskova paneb inimese algoritmi olukorda, kus müüdi soe, läbitungimatu kasukas teda maailma äärmise mitmekesisuse kõleda tuule eest ei kaitse.

Kes kingib Zilovile saare?
Aleksandr Ivaskevitš (Zilov) on natuurilt väikese saali näitleja, väljendusvahendites napp ja delikaatne.
Jelena Vilt

Kes kingib Zilovile saare?

Vene teatri „Pardijahi“ nüanssideni toonitatud retrohõng, paradoksaalne küll, hoopis võimendab Aleksandr Vampilovi näidendi nüüdisaegsust.

Nii püha ja nii rüve korraga

On vähe valdkondi, kus pühast ja rüvedast, sobilikust ja sobimatust mõtiskletakse nii palju nagu klassikalises muusikas.

Eesti muusika päevad 12. – 19. IV Tallinnas ja Tartus.
Eesti muusika päevad on teemafestival, seda aga mitte niivõrd muusikalise fookuse, vaid pigem laiema kultuurieritluse poolest. Seekord ärgitati heliloojaid küsimusega, mis…
Igaühe looduskaitse

Igaühe looduskaitse

Mart Meriste: „Üksiku inimese tasandil me maailma ei muuda, aga oma vahetut ümbrust saame mõjutada küll.“

Valmistub sama mängija

Mängufilm „Valmistub esimene mängija“ (USA 2018, 140 min, põhineb Ernest Cline’i samanimelisel romaanil), režissöör Steven Spielberg, stsenaristid Zak Penn ja Ernest Cline, operaator Janusz Kamiński, helilooja Alan Silvestri. Osades Tye Sheridan, Olivia Cooke, Lena Waithe, Mark Rylance, Ben Mendelsohn jt.
Korrata inimolendit, hästi, aga korrata seda nii, nagu joodik kordab äraleierdatud viisi,…

Autsaiderid läänemaailma hävitamas

Iga poliitiline süsteem on olemuslikult elitistlik, olenemata sellest, kas tegu on demokraatia või autokraatiaga.

„Kas need hirmsate nägudega mehed seal kõrtsitoas olid mässajad?“ Professor Higley teksti lugemine tuletab kohati meelde meie filmiklassikasse kuuluvat linateost „Viimne reliikvia“. Ülikud ja preestrid räägivad seal sageli mässajatest ning raamatu „Ohustatud lääs.“ autorgi…

Juba ongi hea

Tarmo Tedre suurteoses on peaaegu 700 lehekülge noorus- ja lapsepõlvemälestusi, ikka ilukirjanduslikus mahlas ja paralleelselt dokumentaalsete nõelapistetega, nagu kirjutajale omane. Triloogia esimese köite tegevus kulgeb ajajärgul 1957–1973 enamjaolt Kuressaares (Kingissepas). Kuu kuu haaval saab lugeja kaasa elada peategelase Jaan Mõtuse viljastamisele, sünnile ja kasvueale, kõrval tema vanemate, sugulaste, sõprade elud-olud…

Paranormaalne Romantika

Fagira D. Mortile

Me kohtume 1990ndate lõpul.
Kalju Kruusa juures. Mingil
poeetide olengul. Ta on üsna
kohe muga natuke kuri ja
kiuslik. Lõõpiv. Mina
olen
tollal
veel
jovi-
aalne
ülevoo-
lav loll ja ausalt
ega asjad nüüdki pole paranend.
Noh, mõned aastad hiljem
ajab ta mu sõbra Ivar Silla sarnasel
olengul Elo Viidingu juures nutma
ma isegi ei mäleta täpselt millega,
aga Ivar vist jälle räägib
oma lõputut
homo-
juttu
ja…

Nõuanded algajale tõlkijale ehk Kuidas üldse teha ei tohi

Romaan „Jelgava 94“ tundub iseenesest väga hea, aga kahjuks ei saa seda öelda tõlke kohta.

Jānis Joņevsi „Jelgava 94“ on romaan, mille eesti keeles ilmumist olen oodanud. Tegu on ühe lõunanaabrite viimaste aastate tõlgituma raamatuga, mis kõnetab kindlasti ka eesti lugejaid. Läti kirjanduse puhul, kui aus olla, see enamasti…

Auhind – Parimad noored ilukirjanduse tõlkijad

Selgunud on Eesti Kirjanike Liidu tõlkijate sektsiooni II noortele tõlkehuvilistele suunatud ilukirjanduse tõlkevõistluse tulemused.
Võistlusele olid osalema oodatud noored, kel vanust kuni 30 aastat ja kellel pole trükis ilmunud tõlkeraamatut. Tänavu tõlgiti inglise (David Constantine, „Tea at the Midland“), saksa (Rainer Hohberg „Der Schweigewettkampf“), hispaania (Julio Cortázar, „Graf­fiti“) ja ladina („De…

Nimetamisest kahtlemise kaudu mõistmiseni

Johan Elmi lavastuses „Noad kanade sees“ tuuakse välja näidendis peituvad võimalused tasakaalustada poeetilisust arrogantsuse, karmi seksuaalsuse, higi ja karedusega.

EMTA lavakunstikooli ja Tallinna Linnateatri „Noad kanade sees“, autor David Harrower, tõlkija Anu Lamp, lavastaja ning heli- ja valguskujundaja Johan Elm, kunstnik Eugen Tamberg. Mängivad Andrus Vaarik, Andres…

Teaduse keel – Terminitöö viljad naudingupaketis

Eestlane on maailmakodanik ja suurlinnastumise käsitluses ehk muust maailmast isegi ees: linnarohelusele mõeldakse juba planeerimise ajal, et vältida hoonestamisel kivikõrbete ehitamist, rääkimata miljööväärtuse ja puutumata looduse hindamisest. Nende teemadega õnnestub siinmail muuhulgas ületada nii hinge- kui ka meediakünnis.
Eesti taimestiku kasutamisega linna­ruumis, koduaias ja rõdul rikastame teadlikult oma eluruumi. Ühiskonna kuvandis näib…

Digitaalne lähedus ja empaatiline tehnoloogia

Digitaalse feminismi festival „Dgtl Fmnsm“ Dresdeni Festspielhaus Helleraus 16. – 18. III.
Juba eksisteerivad hierarhiad on kandunud digitaalsetesse tehnoloogiatesse ja sealt edasi nende abil loodavatesse keskkondadesse. See tähendab, et geopoliitilised ja ka sotsiokultuurilised jõujooned on jäänud ka online-maailmas suuresti paika. Olgugi, et reaalse maailma hinnangud ja eelarvamused on kandunud digitaalsesse keskkonda,…
Kafkalik kogemus
Gregor Samsa tuba näitusel „VRWandlung“
Achtung 4K

Kafkalik kogemus

Näitus „VRWandlung“ Tallinnas Goethe Instituudis kuni 27. IV. Mika Johnsoni loovmeeskonna ruumiinstallatsioon.
16. aprillil avati Tallinna Goethe Instituudis „Saksa kevade“ raames näitus-installatsioon „VRWandlung“. Tegemist on Franz Kafka jutustusel „Meta­morfoos“ („Die Verwandlung“) põhineva virtuaalreaalsuse installatsiooniga, mille eesmärk on võimaldada külastajal tunda enda „Metamorfoosi“ pea­tegelase Gregor Samsana. Installatsiooni autor on Prahas resideeriv ameeriklane…

Isa, poeg ja püha vaim

Kolm esimest tänavust portreedokki „Koma“, „Jagatud valgus“ ja „Enam kui elu“ on tehtud kolmest väga eripalgelisest kunstnikust.

Dokumentaalfilm „Koma“ (Ugri Film, Eesti 2018, 55 min), režissöörid-stsenaristid Maria Avdjuško ja Peeter Simm, produtsent Maria Avdjuško. Dokumentaalfilm „Jagatud valgus“ (Rühm Pluss Null, Missing Pictures, Eesti 2018, 59 min), režissöör-operaator Kullar Viimne, produtsent…
Andra Teede
Andra Teede

Andra Teede

Andra Teede
on luuletaja ja stsenarist.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Minu arvates pole Eesti kirjanikud elanud kunagi nii hästi kui praegu. Kirjanikupalk, ponnistused ekspordiks, toetused trükkimiseks ja loomiseks on kindlasti andnud autoritele tunde, et neid nähakse ja toetatakse. See on väga tore. Kui veel kümme aastat tagasi tundus…
Sex, drugs & õudusfilmid
Jonas Govaertsi „Kutsikat“ pidasid paljud flaami ajakirjanikud ekslikult flaami esimeseks õudusfilmiks.
Kaader filmist

Sex, drugs & õudusfilmid

Haapsalu õudusfilmide festivalil linastuv dokfilm „Unustatud õudused“ tutvustab flaami horror’it.

Pealelend – Emilie Toomela,

noorte kriitikute konkursi korraldaja ja vabakutseline filmikriitik

Kuidas peaks noorte filmikriitika konkurss leevendama probleemi, et häid filmist kirjutajaid on Eestis alati puudu?
Filmikriitika on üks eriline žanr. Ühelt poolt võib arvata ajakirjanduse alla, kuivõrd analüüsitakse filmis jutustavat lugu, ideede teostamise õnnestumist, sotsiaalkultuurilist konteksti ja paljut muudki. Teisalt on kriitika kirjutamine piisavalt…

Visuaalkunst vajab keelt

Quinn Latimer: „Kunstiväljal peetakse kirjutamist abivahendiks, mitte omaette valdkonnaks.“

Quinn Latimer on kunstikriitik ja luuletaja ning eelmise aasta „documenta 14“ publikatsioonide toimetaja. Tema käe all valmisid kõik „documenta 14“ kataloogid ja lugemikud ning neli mahukat ajakirjanumbrit South as a State of Mind. Eelmisel aastal ilmus ka tema kirjutiste kogumik…
Õnnetoovad loomad
Kesk-Euroopa majaämblik
Mart Meriste

Õnnetoovad loomad

Loodus on omamoodi ämblikuniitidega ühendatud. See globaalne võrk ongi mõnes mõttes ämblike internet, kandes edasi nii keemilisi kui võnkelisi signaale.

Pealelend – Madli Pesti,

konverentsi „Ettekääne. Ruum. Performatiivsest ruumist etendus­kunstides“ korraldaja

Eesti muusika- ja teatriakadeemia korraldab koos kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooliga 4.–5. maini teatris NO99 rahvusvahelise konverentsi „Ettekääne. Ruum. Performatiivsest ruumist etenduskunstides“, kus asjatundjad Eestist, Taanist, Soomest, Lätist ja Tšehhist räägivad ruumi kasutamisest etenduskunstides.
Konverentsi peaesinejad on teatritegijad Signa ja Arthur Köstler Taanist…

Galeriikäik – Minevik, olevik ja tulevik

Leonhard Lapini näitus „Tühjus ja ruum“ Kumus kuni 13. V, „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna graafikatriennaali“ Kumus kuni 26. VIII, Katja Novitskova näitus „Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud“ Kumus kuni 10. VI, „Uus vaev. Eesti noor disain 1980. aastatel“ tarbekunsti- ja disainimuuseumis kuni 27. V,…

Kas kiiresti või õigesti?

Iga küsimus andmekaitses vajab põhjalikku läbi vaidlemist lõppotsust langetavate rahvaesindajate ja ekspertide ühistöös.

Üldteada faktina jõustub 25. mail ka Eestis Euroopa parlamendi ja nõukogu määrus füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel, tuntud ka kui GDPR (General Data Protection Regulation). Avalikud hinnangud sellele on meil üldjoontes…
Sirp