2016-40 (3610)

Üks roll

Kui Andi esmakordselt ETV ekraanil oma õunapuu otsas elava vanaemaga kohtus ja nende ühised seiklused lõbustusparki täpsust viskama, preeriasse hobuseid püüdma ja Indiasse mereröövlitega võitlema alles ees ootasid,1 oli Krista Aru 19aastane. Ilmselt ei vaadanud Aru siis enam lastesaateid ja arvatavasti ei mõelnud veel sellelegi, missugune ta ise kord vanaemana…
Ühisosa või hukk
Eero Paloheimo tunnistab ülimodernsete ja tehnoloogiliselt keerukate lahenduste kõrval ka vanu ja lihtsaid.
Erakogu

Ühisosa või hukk

Eero Paloheimo: „Kogu planeet on ohus. Pikemas perspektiivis ei jää ükski maa ränkade muutuste ja mõjutuste alt välja.“

Oluline on, et inimene näeks oma tegude tagajärgi ligidalt

Rea Raus, Kalevi Kull ja Kaupo Vipp: Eesti kui ökoriik on väärt unistus, mille poole rahvana püüelda.

Kaupo Vipp ja Rea Raus, avaldasite eelmise nädala Maalehes looduse põhiseadusliku kaitse alla võtmise ja loodusele õiguste andmise üleskutse. Millest selline idee? Ja miks just praegu?
Kaupo Vipp:Võime pöörata tähelepanu energia- jt…
Kas kunstilised kompromissid on vältimatud?
R.A.A.A.Mi sellesuvine „Vanapagan“ on näide sellest, kuidas erateatri projektlavastuses saavad harmooniliselt kokku Eesti Draamateatri näitleja Ivo Uukkivi ja vabakutseline Liisa Pulk.
Mats Õun

Kas kunstilised kompromissid on vältimatud?

Riigi rahaline toetus erateatritele on palju väiksem, kui võiks eeldada erateatrite uuslavastuste ja etenduste arvu ning teatrikülastuste hulga järgi Eesti teatripildis.

Enesekindel naine on eeskujuks kõigile Eesti inimestele

2015. aastal peeti arvamusfestivali soo­alal arutelu „Eestile naispresident?“. Üldjoontes leiti, et oleks aeg nii naispresidendiks kui ka naispeaministriks, sest onu Heinode meele järele on juba oldud piisavalt kaua. Marju Lauristin tõi välja,…
Eliidi õnn luua
Valeri Vinogradov. Kompositsioon keraga I ja II. Õli, lõuend, 2000.
Eesti Kunstimuuseum

Eliidi õnn luua

On üsna tõenäoline, et riigikogu võtab lähiajal presidendi valimise korra luubi alla.

Muusikapreemiatega väärtustati muusikainfot

Tänavusel rahvusvahelisel muusikapäeval väärtustati senisest rohkem tegevust, mis seotud muusikainfo talletamise, mõtestamise ja muusikaarmastajast lugejani viimisega. Muusikanõukogu preemia sai Tiina Mattisen pikaajalise panuse eest muusikakultuuri mõtestamisel ja jäädvustamisel (seda tööd on ta…

Majesteetlik, kuid jahe

Kuninglik Filharmooniaorkester on iseäranis tugev dramaatilise ja tumedamat sorti muusika esitamisel.

Kuninglik Filharmooniaorkester (London), dirigent Charles Dutoit. Kontsert 27. IX Estonia kontserdisaalis.
Mis meenub briti klassikalisele muusikale mõeldes? Väljapaistvad heliloojad – kindlasti. Suurepärased solistid – loomulikult. Ja muidugi Euroopa üks suuremaid klassikalise muusika festivale BBC Proms, millega festivali hing ja…

Meie parkides napib loomulikkust ja loomingulisust

KAIE KULDKEPP

Tallinnas avati sel aastal park. Uued pargid tekitavad alati elevust, sest Eesti linnades ja asulates on maastikuarhitektuuri valminud siiani pigem vähe. Tondiloo pargi viimane vastvalminud osa lõpetab parkide võrgustiku Kuristiku ja Mustakivi asumi vahel. Lasnamäe 1970. aasta plaaniga nähti ette ühtne rohekoridor, mis lookleb Pae pargist Pirita jõeni ja ühendab paneellinnaosa.…

Ei mingit kerglast nalja, tusameele talv, alga!

Anu Lambi lavastus „Olin kodus …“ on pisiasjadeni lihvitud, väga terviklik ja esteetiliselt nauditav kompositsioon, kus kõik vahendid on sõna ja mõtte teenistuses.

Tallinna Linnateatri „Olin kodus ja ootasin, et vihma hakkaks sadama“, autor Jean-Luc Lagarce, tõlkija ja lavastaja Anu Lamp, kunstnik Martin Mikson, kostüümikunstnik Kristiina-Hortensia Port,…

PEN, vaba sõna ja sõnajulgus

Kätlin Kaldmaa: „Maailm on väga kõvasti muutunud ja praegu lihtsalt tuleb välja astuda niihästi sõnavabaduse eest kui ka laialdaselt levinud illegaalse jälitustegevuse vastu.“

29. septembril tuli teade, et kirjanik, tõlkija ja kriitik Kätlin Kaldmaa on valitud rahvusvahelise kirjanikke ja teisi loomeinimesi koondava PEN…

Hiina pärimus III – Yangzi ja privaatsus

Hiina pärimuse eelmises jaos jutuks olnud moistid aitasid emantsipeerida inimest tema vahetust ühiskondlikust kontekstist ning edendada meritokraatiat, ühiskondlikku mobiilsust, empaatia…

Pae Kollektiiv, sisukas ja loogiline

Kompositsioonitervik töötas ja lausa kuus torumeest said oma paremad küljed teostes esile tuua.

Pae Kollektiiv 29. IX Tallinna teletornis: Allan Järve (trompet), Johannes Kiik (tromboon), Aleksander Paal (sopransaksofon), Mairo Marjamaa (altsaksofon), Indrek Varend (tenorsaksofon), Lauri Kadalipp (baritonsaksofon), Martin-Eero Kõressaar (bass), Hans Kurvits (trummid), Kirke Karja (klahvpillid, helilooming).
Brutaalsed kihistused vahelduvad veel agressiivsema improga. Kui on laamendamine, siis minnakse…

Tootedisainiauhinna Bruno eelkäija on ERKIdisain

2006. aastal ei antud disainiauhindu välja esimest korda. 1979. aastal andis Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (ERKI) tööstuskunsti kateeder oma loovjõudude virgutamiseks esimest korda välja disainiauhinna ERKIdisain. Eestvedajaks oli kateedri juhataja Bruno Tomberg. Auhindu oli kahte tüüpi:…
Meie seas kõnnivad filosoofid-kuningad
Hästi kohanenud perekond, kes kannab endas edasi algsete Ameerika pioneeride vaimu.
Pressifoto

Meie seas kõnnivad filosoofid-kuningad

Mängufilm „Kapten Fantastiline“ („Captain Fantastic“, USA, 2016, 118 min), režissöör-stsenarist Matt Ross, operaator Stéphane Fontaine, helilooja Alex Somers. Osades Viggo Mortensen, Frank Langella, George MacKay, Samantha Isler, Annalise Basso, Nicholas Hamilton, Shree Crooks, Charlie Shotwell,…

Lemmikkangelastega ühist keelt otsides

Laste- ja animafilmide tõlge on kommertsfilmide kasvava edu valguses järjest olulisem teema, aga keelega käiakse tõlkimisel ümber üsna vastutustundetult.

Muinasjutud on laste arengus kaalukad. Esiteks ergutavad need fantaasiat, oskust näha maailma veidi võimalusterohkema paigana. Ühtlasi on muinasjuttudel suur allegooriline väärtus: antiikkreeka müütidest Perrault’ ja Grimmide muinasjuttudeni…

Kui ebaloomulik on loomulik

1.
Olemata asjatundja, tundub mulle, et vene kirjanduses võib märgata kaht suurt hoovust. Ühes Ljudmila Ulitskaja romaani „Daniel Stein, tõlkija“ mõjul sündinud essees nimetasin neid hoovusi kainestavaks ja ülendavaks kirjanduseks.1…

Nõuka-Bullerby igal aastaajal

Kätlin Kaldmaa käesolev lasteraamat on vahest üks niisuguseid, mis on mõeldud nii lastele kui ka (lapsemeelsetele? lapsevanemaist?) täiskasvanutele. Umbes nagu Anti Saare raamatud kipuvad olema. Kaldmaa näitab…

Kui te ei tea, mis on filosoofia, alustage sellest raamatust

Prantsuse filosoof René Descartes, keda tuntakse ka ladinapärase nimega Cartesius, elas mõtlejale ohtlikul ajal. 1600. aastal põletati tuleriidal Giordano Bruno. 1633. aastal mõistis katoliku kirik teist korda hukka Galileo Galilei õpetuse. Seetõttu…

Kutse käänulistele mäluradadele

„Eluaja“ kandvaks dramaturgiliseks liiniks on oma elu vaatlemine mälestuste voona.

Labürintteatriühenduse G9 ja Tartu Uue Teatri „Eluaeg“, autorid ja esitajad Piret Simson, Maarja Mitt, Siim Angerpikk, Liis Viira, Juhan Vihterpal, Kristi Mühling, Maarja Tõnisson, Mari-Riin Villemsoo, Kristel Maamägi, Keili Retter, Inga Vares, Kristo Kruusman, Mari Mägi, Markus Robam, Adele-Thele…

Urmas, Juhan ja Debora

Debora Vaarandi tegi läbi võimsa metamorfoosi: ligi 40 aasta jooksul kujunes kommunismiehitajast kohati vaat et piibellik luuletaja.

Tähistasin Debora Vaarandi suurt juubelit 1. oktoobril Jakob ja Juhan Liivi muuseumi vaikuses Rupsil. Koht oli kohane: Vaarandi oli 1965. aastal esimene Liivi luulepreemia laureaat. Ta sai selle auhinna aasta varem kirjutatud luuletuse „Eesti…

Parketi pealt asfaldile

ERSO muusikud jagati Telliskivi loomelinnakus laiali.

ERSO koosseisud muusikapäeval 1. X Telliskivi loomelinnakus. Meelis Vind ja ansambel, ERSO naistšellistide kvartett C-MIMM, ERSO Brass, keelpillikvartett Prezioso, Triin Ruubel ja Mati Lukk, ERSO vioolakvartett, Kaido Suss ja Mari-Katrina Suss, Liz Wirestring alias Liis Viira, VGV Trio, ERSO flöödikvartett, Triin Krigul ja Vambola…

Kaks korda positiivset Positiivi

Kristel Schwede: „Minu meelest kunsti ja elu vahel piire ei ole: elu on kunst ja kunst on elu. Pelgulinnas voogab elu galerii uksest ja aknast ise sisse.“

Praegusel ajal on iga vähegi arvestatava kunstipaiga programmis mõni fotonäitus või vähemalt on mõni kunstnik kasutanud fotomeediumi. Tallinnas on fotomuuseum ja portreegalerii, igal…

Ebaharilikkusest Burtoni moodi

Mängufilm „Miss Peregrini kodu ebaharilikele lastele“ („Miss Peregine’s Home for Peculiar Children“, Inglismaa-USA-Belgia, 2016, 127 min), režissöör Tim Burton, stsenarist Jane Goldman, operaator…

Kui tugevus on ka nõrkus

September kontserdielu tervikuna ei moodusta konteksti, mis üksiksündmust mõtestaks.

Mida tahta kontserdielult? Eks ikka mitme­kesisust. Et oleks võimalik kuulata sümfoonilist ja kammermuusikat; et oleks kõikvõimalike ajastute muusikat; et kontserdisaalides kõlaks nii tuntud kui ka tundmatute autorite looming; et saaks kaeda juba kogenud kollektiivide kui ka uute tulijate tegemisi;…

Punab näitab Tartus oma Tšaikat

„Avangardi aabits“ järgib ja täiendab ametlikku jutustust sulaaegsest ja -järgsest kunstiuuendusest, „Maskuliinne eksistentsialism“ ja „The Age of Sex“ esitavad pigem koguja subjektiivse valiku.

Näitused „Avangardi aabits“ Jakobi galeriis kuni 12. X, „The Age of Sex. Fotokunst Margus Punabi kogust“ Tartu Kunstimajas kuni 16. X ja „Maskuliinne eksistentsialism. Kunst Margus Punabi kogust“ Nooruse…

E-Eesti humanitaarteadustes

Digitaalhumanitaaria käekäik ja väljavaated

Arvutiajastu on kaasa toonud olukorra, kus iga päev puutume kokku üha suurema infohulgaga. Ühest küljest peavad humanitaarteadused toime tulema ülesandega tuletada pidevalt muutuvast ja paigalpüsimatust mittetekstilisest kultuurisuhtlusest uurimistööks valiidseid andmestuid. Teisalt võimaldavad arvutuslikud meetodid meil töödelda andmeid palju suuremas mahus ning teha uuringuid,…

„Mis on tõde?“

Eeldades, et tõde on naine –, kuidas? kas ei ole hästi ära põhjendatud kahtlus, et kõik filosoofid, niivõrd kui nad olid dogmaatikud, tundsid naisi halvasti? et see kohutav tõsidus, see saamatu pealetükkivus, millega nad tavatsesid tõele läheneda, olid sobimatud ja sündmatud vahendid, et…
Vaadates Godot’d
Lavastuse helgeim tegelane on Ester Pajusoo vana naine.
Mats Õun

Vaadates Godot’d

„Mägedes“ on resignatsiooni ja surmaihalust, nagu noortele kohane, on elurõõmu ja vaikimisoskust, nagu vanad seda mõistavad.

Artishoki biennaal kui kunsti ja kriitika maraton

Evelyn Raudsepp: „Professionaalsel väljal on Artishoki biennaal kvaliteedimärk, kuigi ei ole, nagu ka näiteks „NU Performance’i“ festival, laiema publikuni jõudnud.“

V Artishoki biennaal NO99 kammersaalis 6.−15. X.
Kuraator Evelyn Raudsepp, kunstnikud Eike Eplik, Flo Kasearu, Andres Lõo, Sven Parker, Kristel Saan, Elis Saareväli, Sten Saarits,…
Sirp