2014-2 (3472)

Riia, mu arm

Riia, mu arm

Baltimaadel on euro käibele tulnud ikka koos Euroopa kultuuripealinna tiitliga: kolm aastat tagasi Tallinn, nüüd Riia. Tõsi, Vilnius kandis seda tiitlit juba 2009. aastal, kuid eurole üleminekut plaanitakse heal juhul järgmisesse aastasse. Riia kultuuripealinna programmist teeb oma valiku ka Sirp, käsitledes ühtlasi Eesti-Läti kultuurisuhteid laiemalt. Vaatame tagasi Riia kunsti- ja…

Laulupeo usku rahvas

Laulu- ja tantsupeo uuringust1 tuli selgesti välja, et enamikule eestlastest pole laulu- ja tantsupidu mitte niivõrd kontsert või etendus laulukaare all või tantsuväljakul kui kollektiivne rituaal, milles osaletakse oma rahvusliku identiteedi väljendamiseks ja taasloomiseks. Uuringu tulemused kõnelevad sellest, et eestlastest pool (täpsemalt 49 protsenti küsitletutest) on oma elu jooksul vähemalt…
Risto Kübar: „Kui ma olen alasti laval …”

Risto Kübar: „Kui ma olen alasti laval …”

„Käib „Kuidas seletada pilte surnud jänesele” etendus. Linnaväljaku improvisatsioonide ajal tõuseb publiku hulgast püsti keskmise kehaehitusega tumedate juuste ja prillidega noormees. Ta kõnnib trepist alla, haarab seina äärest tooli, toimetab selle lava keskele ning võtab istet. Näitlejad kohmetuvad. Esimesena teeb katse võõrkehaga kontakti astuda Mirtel Pohla, kes laskub neljakäpakile ning…

Helikunsti sihtkapital tõstis esile muusikateatri saavutusi

Eelmise nädala kultuurkapitali auhindade üleandmisel oleks võinud sama pilti korrata, sest kaks kaalukamat helikunsti sihtkapitali preemiat pälvisid just nemad: aastaauhinna Paul Mägi laiahaardelise dirigenditegevuse eest nii Eestis kui välismaal ning elutööpreemia Arne Mikk suurejoonelise ja mitmekülgse tegevuse eest Eesti muusikakultuuri edendamisel.

„Mees, kes teadis ussisõnu”

Valik retsensioone.

Täiusliku ringi puutuja Manfred MIM

Manfred, kui me sinu näitust koostasime, siis kaalusime pikalt, kas julgeme su nime kasutada. Kõik läks hästi, aga nüüd on tunne, nagu oleksime ennast võõraste sulgedega ehtinud.Manfred MIM: Noh, mina ei tahtnud nende asjade loomisega isegi mitte algust teha. Juba tööriista kätte võttes tabas mind hirm, et rikun idee ära…

Läti lugu

Kunstnikud ja kirjanikud 1920.-1930. aastate Riias

Lätlane, kes armastas äärelinna

Aleksandrs Čaks, Igavene Riia. Koostanud ja läti keelest tõlkinud Livia Viitol, konsultant Guntars Godiņš. Kaane kujundanud Miguel Villoslada illustratsiooniga Anna Lauk. Libri Livoniae, 2012. 112 lk.

Aukudega sokkidest kuldsete lokkideni

Kersti Merilaas ja August Sang 100.

Vaene ja varimajanduslik noore vaataja off-off-teater

Kes ikkagi peaks otsustama, milline teater pääseb kooli või lasteaeda esinema? Kas kohviuimas õpetaja või ala asjatundja?

Pealelend: Hillar Sein, kultuuriministeeriumi teatrinõunik

Kas kultuuriministeeriumil on plaanis korrastada peamiselt lasteaedades ja koolides noorele vaatajale etendusi andvate väikeste teatritruppide tegevust, milles pahatihti ei ole esikohal kunstilised eesmärgid ja ka äritegevusega kaasnevatest maksukohustustest üritatakse kõrvale hoida?Täiesti nõus, selle probleemiga ei ole siiani tegeldud nii palju, kui see tähelepanu vajab. Küll aga on kultuuriministeeriumi teatrinõuniku tööplaanis…

Shrekist setodeni

Pistelisi pilke eesti laste- ja noorteteatrile aastal 2013.

Tee ise: tuvist sinilinnuks

See, et Sinilinnus mängitakse „Tuvi”, on lavastuse ideele suurepärane lähtesümbol.
MTÜ Arhipelaag „Tuvi”, autor ja kunstnik Andri Luup, lavastaja Maria Peterson, kostüümikunstnik Maarja Naan, helikujundaja Tõnis Leemets ja valguskujundaja Helvin Kaljula. Mängivad Indrek Sammul, AleksanderEelmaa, Liina Olmaru, Nero Urke, Aarne Soro, Mare Peterson, Kaspar Velberg, Elisabeth Peterson, Garmen Tabor ja Ken…

Ujuv-väljak, kunstiladu ja randunud paviljonid

Läänemere kunstipargi võidutöö autoreid, WXCA arhitekt ja osanik Marta Sękulska-Wrońska: „Kunstipargi süda loob ehtsa Pärnu-efekti.”

Riga 2014: arhitektuur

Pärnusse kunstiparki, ja tuututama

Mark Soosaar: „Teisedki ideekavandid ei jää kalevi alla.”

2015, muusika-aasta

Kui direktor Jüri Leitenile uusaastakontserdil telekaamera ees kalender kingiti, vastas ta tänades, et Eesti Kontserdile sobiks järgmise või ülejärgmisegi aasta kalender – rahvusvaheliselt pikalt ette kavandatud muusikaelu on meilgi norm. Seepärast olin üllatunud, kui eelmisel neljapäeval kultuuriministeeriumi suures saalis korraldatud muusika-aasta mõttetalgud – teema-aasta 2015 keskmes on muusika – kujutasid…

Riga 2014: muusika

Muusika pärast on Riiga ikka sõidetud, kõige sagedamini ehk sealsesse mainekasse ooperimajja. Homme startiv kultuuripealinna aasta annab selleks põhjust liigagi palju, et siinkohal kõike üles lugeda. Juba homme saaks valida Olga Jegunova klaveri­õhtu, Matīss Čudarsi ja Rūdolfs Macatsi jazzkvarteti kontserdi ning Riia keskturul korraldatava retromuusika kontsert-performance’i vahel. Ja mitte ainult.

Paindlikkust ja konkurentsi

Eesti Muusikakoolide Liidu tegevuskava üle arutlevad Neeme Punder ja Timo Steiner.

Ennekõike siiski ERSO ja EFK uusaastakontsert

Eesti Kontserdi ja Hennessy uusaastakontsert 1. jaanuaril Estonia kontserdisaalis: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Aleksandr Gavriljuk (klaver) ja Kaia Urb (sopran) Mikko Francki dirigeerimisel.

Jälle need lätlased hüsteeritsevad

Kümme tähtsamat rahvust Eesti mängufilmides.
Alljärgnev esikümme võtab kokku võõraste rahvaste kujutamise eesti mängufilmides. Esindatud on ainult need kodumaised linateosed, mis lubavad teha üldistusi tegijate mentaliteedi kohta (mis on soovituslik ju ka publikule), puudutagu see siis kogu rahvast või mõnd selle tüüpilist esindajat.

Kui suveräänne on Eesti?

Viimastel aastatel on Euroopa poliitika-, õigus- ja majanduskeskkonnas muutunud väga palju föderaalriigistumise suunas.

Kiusaja Grenzstein

Ellujäämismure on eesti autoreid ikka ja jälle ajendanud sõnastama vaieldamatu kestmisnõude, mille iga eestlane peab omaks tunnistama.
Ado Grenzstein, Eesti haridus. Koostanud Simo Runnel, toimetanud Iti Tõnisson. Kujundanud Kaljo Põllu. Sarjas „Eesti mõttelugu”. Ilmamaa, 2013. 544 lk.

Sotsioloogia kui müüdimurdja

Norbert Elias, Mis on sotsioloogia? Tõlkinud Katrin Kaugver, toimetanud Sirje Laidre. Mikko Lagerspetzi eessõna. Kujundanud Sirje Ratso. Tallinna Ülikooli Kirjastus, 2013. 212 lk.

Ansambel U: alustas aastat omasid väärtustades

Sarja „URR” kontsert teemal „Eesti” 7. I Eesti Raadio 1. stuudios. Esines ansambel U: koosseisus Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Taavi Kerikmäe (klaver), Vambola Krigul (löökpillid), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello) ja Tammo Sumera (live-elektroonika).

Talendid kodus

„Eliitkontsert”: Richard Straussi „Metamorfoosid” (kuulub ka sarja „Nõnda kõneles Zarathustra. Richard Strauss 150”) 4. I Estonia kontserdisaalis. Esinesid Kaija Lukas (viiul), Mikk Murdvee (viiul), Helena Altmanis (vioola), Andres Kaljuste (vioola), Theodor Sink (tšello), Johannes Välja (tšello) ja Andres Kungla (kontrabass).

Millest tuleb elujõud?

Pikakasvuline, väärikas, tumedajuukseline daam, kes Estonia kontserdisaalis publiku hulgas ringi liigub, on meie vanemapoolne pianist ja pedagoog aegadest, mis nooremale põlvkonnale on jäänud kaugeks. Erna Saar on saja aasta lõikes jõudnud viimasesse aastakümnesse, ent on ikka sama reibas ja kaunis, nagu ta oli õpingupäevil Tallinna konservatooriumis. Olime siis Bruno Luki…

Suur orelikontsert Kaarlis

Kaarli kiriku suurel orelikontserdil 28. jaanuaril tähistatakse kolme tähtpäeva: Kaarli Walckeri orel 90, muusikaõhtud 90 ja Hugo Lepnurm 100.

Maa sool

Nikolai Kormašovi pühalik kaasaeg.
Näitus „Pühalik kaasaeg. Nikolai Kormašovi 1960. aastate maalid” Kumus kuni 9. II. Kuraator Kädi Talvoja, kujundaja Andrei Kormašov.

Paganast puusepp emajumalat otsimas

Soomlane Paunu puudutab tunnustatud kunsti eelseid tumedaid varje.
Tarmo Paunu näitus „Jumal on naine” Tallinna Kunstihoones kuni 2. II, kuraator Maija Koskinen.

Veel statistikast, teadlaste töökohtadest ja rahast

Institutsionaalse ja personaalse uurimistoetuse rahastuse mahtu arvestades on võimalik luua 600–650 konkurentsivõimelist teadlase töökohta.

Pealelend: Andres Koppel, Eesti teadusagentuuri juht

Kas on mõeldav, et muutunud oludes jätab see uus rahastamissüsteem suure hulga teadlasi tööta?Sellele küsimusele ei saa anda ei-ja tüüpi vastust. Teadlastega konkreetsete töölepingute tegemine on asutuste asi, teadusasutuse ülesanne on kokku viia oma teadustöö tegemiseks ressursid, teadlased ja raha. Uurimistoetused on üks paljudest rahastamise allikatest. Asutused saavad endale väga…

Kes on hea teadlane?

Täienduseks Tarmo Uustalu artiklile „Näilik efektiivsus ja kvaliteet” ehk kuidas saientomeetriliste indeksite manipuleerimisega teadlasena parem välja näha.

Pealelend: Indrek Reimand, haridus- ja teadusministeeriumi kõrghariduse ja teaduse asekantsler

Kas jagate seisukohta, et teadustööga leiba teenivate inimeste arv võib lähiajal märkimisväärselt väheneda sellepärast, et kehtestatud kvaliteedinõuete tõttu ei jätku kõigile enam vahendeid?Ei jaga. Teaduse rahastamine kasvab ju jätkuvalt. Riigi panus kasvab. Seega ei ole pädev jutt, et mingite nõuete tõttu antakse raha vähem. Konkreetsed palgatõusud või personaliotsused on muidugi…

Pealelend: Eero Loonurm, SA Archimedes kommunikatsioonijuht

Kas tellitavate õpikute puhul võib saada normiks, et neid antakse välja nii paberil kui ka e-raamatuna?
Alates sellest aastast kõrgkooliõpikute programmist enam õpikute väljaandmist füüsilise raamatuna ei toetata – toetatakse küll kõiki muid kirjastustegevuse valdkondi, sh toimetamist, küljendamist, jooniste-fotode viimistlust jms. Kui kõrgkool, kelle egiidi alt õpik välja antakse, soovib…

Füüsika lugu

Sellest raamatust võiks võrguentsüklopeediasse nii mõndagi uut üle kanda.
Ivar Piir, Füüsika ajalugu. Käsikirja lõpetanud ja viimistlenud Piret Kuusk. Keeletoimetaja Külli Habicht. Kujundanud Mari Ainso. Ilmamaa, 2013. 584 lk.

In memoriam: Salme Lohuaru

In memoriam: Peeter Lokk

In memoriam: Tiina Orunuk

In memoriam: Avo Hirvesoo

Sirp