2014-14 (3484)

Idealism

Idealism

X-põlvkonna eestkõneleja Steve Lohr on sedastanud, et „kõik elu narratiivid, need elukäigu kummitemplid, on läbikulunud”. Kas ikka on? „Tihtilugu kiputakse vaatama noortele kui rumalukestele radikaalidele, kui nad endastmõistetavana nõuavad võrdõiguslikkuse poliitikat ja normaalseid seadusi: samasoolistel lubatakse abielluda ja lapsendada või sätestatakse kvoodid, et suurfirmade nõukogus, mis peale ärijuhtimise otsustab töötingimuste…

Väikesed tüütud teod ja sipelgad

Ma ei ole kindel, et maailma on võimalik päästa või kuigivõrdki parandada. Vahel saab päästa ühe inimese elu. Ja vahel saab teha ühe inimese elu paremaks. Võib-olla on ideaalne maailmakorraldus või vähemalt ideaalne ühiskonnakorraldus võimalik. Näiteks Huxley „Saare”1 ideaal on päris veenev (ehkki selle teose tuntum, düstoopiline paarik on kardetavasti…

Kapitalismiga kapitalismi vastu

Tulevatele põlvedele parema maailma pärandamine on väärtus, mida jagame kõik.
Üle-eelmises Sirbis kirjutab Gustav Kalm sellest, miks noored inimesed ei suuda või soovi enam „võidelda õiglasema ühiskonnakorralduse eest”. Süvenevas passiivsuses on artikli autori sõnul süüdi kapitalistliku tarbimiskultuuri konstrueeritud ihade tuimestav, tasalülitav toime, mis viib selleni, et seda süsteemi peetakse resigneerunult „ainsaks…

Lahedus pole lahendus

„Juba mõnda aega painab mind minu põlvkonna ja minu enda passiivsus ning võimetus võidelda õiglasema maailmakorralduse eest,” on kirjutanud Gustav Kalm Sirbis. Ta jõuab selle võimetuse juuri otsides kahe tõdemuseni: et maailmaparandamine ei paista lahe ja ei hakkagi paistma, „kuniks meie ihad on määratud domineeriva kapitalistliku korralduse poolt ja me…

Eliidiga või eliidi vastu?

Metamodernismi ehk informeeritud naiivsuse, pragmaatilise idealismi, aga ka mõõduka fanatismi aeg on käes.
Kui Siim Kallas pärast peaministri kandidaadi kohalt taandumist vastas juba Brüsselist Eesti Ekspressi peatoimetaja Allar Tankleri küsimustele, tõsteti tema öeldust välja järgmine lause: „Eesti ajakirjandus peab valima, kas olla eliidiga või eliidi vastu”. Neile, kes lugesid vaid intervjuu…

„Manifesta” tuleb Peterburi

Manifesta Fond ei aktsepteeri ei tsensuuri ega enesetsensuuri.
Pärast 25. märtsi pressikonverentsi Peterburi Ermitaažis, mis on „Manifesta” peamine näitusepaik – nii Talvepalee kui ka äsja renoveeritud kompleksitiib – on selge, et „Manifesta” toimumist ei sega mitte miski.  Kui 11. märtsi avalikus vastuses Juri Leidermani üleskutsele boikoteerida biennaali hoidusid „Manifesta” korraldajad Ukrainat…

Arhitektieetikast mitme nurga alt

Arhitektuuri- ja disainiteemadele pühendunud sõltumatu raadioprogrammi „99% nähtamatu” („99% Invisible”) asutaja Roman Mars arutles ühes oma saates arhitektieetika üle. Ta võttis tähelepanu alla tundliku valdkonna – vanglad, kus USAs on peale tavapärase karistusasutuse ruumide ka hukkamiskamber. Ta tõstatas küsimuse, kas arhitektidel on moraalne kohustus sellisest tellimusest loobuda ja ehk peaks…

New Yorgi „tormiline” tulevik – looduse tsensuur

Alates 2013. aasta juunist töötab kümme arhitektuuribürood New Yorgis projekti „Rebuild by Design” ehk „Taastustööd disaini abil” raames välja meetmeid,1 kuidas Manhattanil orkaani Sandy kahjustatud osa korda teha, aga ka sealset elukeskkonda orkaanide eest kaitsta. Läbimõeldud lahenduste saamiseks on arhitektid tööprotsessi ja selle käigus korraldatud töötubadesse kaasanud tuhandeid inimesi, kohalikest…

Alasti konflikt

Unustatud asjad. Me kaldume üha enam asendama reaalsust lingvistiliste konstruktsioonidega. Ühelt poolt on see muidugi teadusliku maailmakäsitluse tingimus. Sellest sünnivad ju kõik need suured ja uhked konstruktsioonid, mis valitsevad meie tegelikkusetaju ja toimivad tihtipeale üsna iseseisvalt – isegi loodusteaduste puhul. Suurem osa tööhüpoteese sobib üksteist asendama ja täiendama vastavalt sellele,…

Galina Grigorjeva: „Minul aitab kunst mõtestada end inimesena.”

Rahvusmeeskoori Euroradio kontsert „In paradisum” palmipuudepühal Estonia kontserdisaalis.
Pühapäevane RAMi kontsert on ühtaegu nii pidulik pühadekontsert, mis jõuab Klassikaraadio vahendusel EBU liikmeteni, kui ka teie esimese autori-plaadi esitlus. Kumb aspekt tundub teile kui autorile praegu olulisem?Galina Grigorjeva: Ma ei saa üht teisele eelistada – mõlemad on ühtviisi olulised. Muidugi on…

Eesti ei vaja uut fosforiidisõda

Aga kes juhib loodusvarade tundmaõppimist?
Üks aktuaalsemaid ja emotsionaalsemaid teemasid on maavarade uurimine ja kasutamine. Mitu tonni põlevkivi lubame kaevandada? Kas fosforiidi kaevandamine oleks talutav ja lubatav? Kas maavarade uurimine on üldse lubatud? Eesti maapõues paiknev fosforiit on liivakivi, mis sisaldab hulgaliselt fossiile – fosfaatse kojaga lukuta brahhiopoode, mis ladestusid ürgses…

Identiteedipoliitika lõpp

Ei saa teha naistepoliitikat, kui keegi ei taha olla naine.
Tihtilugu kiputakse vaatama noortele kui rumalukestele radikaalidele, kui nad endastmõistetavana nõuavad võrdõiguslikkuse poliitikat ja normaalseid seadusi: samasoolistel lubatakse abielluda ja lapsendada või sätestatakse kvoodid, et suurfirmade nõukogus, mis peale ärijuhtimise otsustab töötingimuste ja sponsorluse üle, on võrdselt naisi ja mehi. Selliste…

Kukk jääb võlgu

Kriton, me võlgneme Asklepiosele kuke – need on viimased sõnad, mida Platon laseb tuhmuva teadvusega Sokratesel öelda. Tähendust ei täpsustata; ju siis autor eeldas, et kõik on niigi arusaadav. Praeguse lugeja eest on hoolitsenud filoloogid: antakse teada, et ütlust tuleks võtta sügava religioossuse väljendusena. Ja tõepoolest, inimest, kes isegi mürgikarikat…

Kas kirik peab olema atraktiivne?

Kõike ja kõiki meie ümber hinnatakse atraktiivsuse järgi. Väline kest ehk taara teeb sisu justkui paeluvamaks. Juba väikelapseeast peab kõik lapsele kuuluv ja last ümbritsev olema ligitõmbav. Lasteaiaõpetajad peavad olema atraktiivsed ning laste mängukannid veel atraktiivsemad. Kooli ei oodata tööle mitte oma ala professionaale, vaid eeskätt koloriitseid isiksusi, kes teevad…

Ajaloo mäng

Mika Waltari, Inimkonna vaenlased. Tõlkinud Piret Saluri, toimetanud Kai Nurmik. Kujundanud Eiko Ojala. Varrak, 2013. 680 lk.
1.Olulise osa Mika Waltari fenomenist moodustab kirjaniku võime siduda ajaloolisi sündmusi või isikuid, müüte või legende olukordade või hetkedega, mis pole ajaloolised, vaid kuuluvad raamatu fiktiivsete tegelaste eraellu. „Inimkonna vaenlaste” peategelane senaator Minutus Lausus…

Sada luuletust vanast Jaapanist

Eesti keelde tõlgitud jaapani kirjandus saab viimasel ajal meeldivalt sagedasti lisa Tallinna Ülikooli Kirjastuse väljaannetest: seni on ilmunud Saigyō luulekogu „Mägikodu” (2012) ja Matsuo Bashō luulepäevik „Kitsas tee sisemaale” (2013) ning ka klassikalisest hiina keelest tõlgitud Ikkyū Sōjuni luulekogu „Hullunud pilv” (2010). Sageli kirjutasidki autorid nii hiina kui ka jaapani…

Keskaja kristliku kirjasõna lugemik maakeeles

Keskaja kirjanduse antoloogia I. Ladinakeelne kirjandus. Koostanud Marek Tamm, tõlkinud Meelis Friedenthal, Tiina Kala, Tuuli Klaas, Kaspar Kolk, Marek Laane, Kristiina Leinemann, Marju Lepajõe, Maria-Kristiina Lotman, Mari Murdvee, Ott Ojaperv, Ants Oras, Siiri Rebane, Triin Rebane, Kaarina Rein, Riina Ruut, Ülo Siirak, Mati Soomre, Marek Tamm, Ülo Torpats, Urmas Tõnisson,…

Ansip – eesti võimu koondkuju?

Kadri Paas, Katariina Krjutškova, Andrus Ansip – halva iseloomuga tark poiss. Toimetanud Kaja Klaas ja Martin Malsup. 352 lk.
Isegi skeptilisim-kriitilisim lugeja, mõni andrusansiplik patrioot-vahikoer peaks siiski tegema tolle peatuse eneses, et mõista: kus sedavõrd palju suitsu, sääl tuld.

Ameerika murrab õied

Mängufilm „Immigrant”, USA 2013, 120 min. Režissöör James Gray, stsenaristid James Gray ja Ric Menello. Osades Joaquin Phoenix, Marion Cotillard, James Renner jt. Linastub kinodes Coca-Cola Plaza, Solaris ja Cinamon.
1921. aasta jaanuar. Poolatar Ewa (Marion Cotillard) ootab koos õe Magdaga (Angela Sarafyan) Ellis Islandil luba siseneda riiki, millest peaks…

Filmitööstuse piirivalvest

Moraal on eriskummaline nähtus, millel pole kultuuriloomes tänaseni selgelt hoomatavat vormi. Selle illusoorsed piirid on raaminud filmiajalugu juba XIX sajandist eesmärgiga eraldada kõlblusetu eetilisest. Kuigi moraal ise näib abstraktse õhulossina, on selle täidesaatev võim kõigile tuntud – tsensuur. Esialgu toimis tsensuur riigivõimu kaudu lihtsal printsiibil: kes maksab, tellib ka muusika.…

Eesti filmitegijate edu jääb alaväärsuskompleksi taha

Gabriel Dettre on Ungari päritolu režissöör ja produtsent, kes on tegutsenud pikka aega Ameerikas. Sel hooajal elab ta Tallinnas, õpetades filmitegemist noortele režissööridele ja näitlejatele.

Tõde ja õudus. Perverdi teejuht HÕFFile

Newt: Emme ütles ikka, et koletisi pole olemas. Mitte päriselt. Aga on.Ripley: Jah, on küll.Newt: Miks siis lastele nii öeldakse?Ripley: Sest enamasti on see tõsi.James Cameron, „Võõrad” („Aliens”, 1986)

Läti teatrieksport ja selle säravaim täht

Kas läti teater huvitab maailmas kedagi? Millega seletada lavastaja Alvis Hermanise piiritagust edu?
Läti Uue Teatri Instituudi kureeritud nüüdisteatriprogramm „forte forte”, mille raames etendatakse Riia Euroopa kultuuripealinnaks olemise aasta kestel Euroopa silmapaistvate teatritegijate lavastusi, sai jaanuaris alguse Alvis Hermanise kahe välismaal tehtud lavastuse mängimisega.1 Need olid Isaac Bashevis Singeri kahe jutustuse…

„ … ja meie laps saab terveks”

Dokumentaalteater on ehe ja päris, ei mingit Johni ega Smithi, kes ajavad kuskil kaugel omi asju.
Eesti Draamateatri „Varesele valu …” ja Tallinna Linnateatri „Harakale haigus …”, autorid ja lavastajad Paavo Piik ja Mari-Liis Lill, kunstnik Nele Sooväli, helilooja Andre Pichen, valguskunstnikud Priidu Adlas ja Emil Kallas. Mängivad Robert Annus, Piret…

Meelelahutus looduskaitse alla!

Tallinna Linnateatri „Aju jaht”, autor Anthony Horowitz, tõlkija Hannes Villemson, lavastaja Diana Leesalu, kunstnik Sirli Bergström, valguskujundaja Priidu Adlas, helilooja ja muusikaline kujundaja Veiko Tubin. Mängivad Indrek Ojari, Allan Noormets ja Piret Kalda. Esietendus 22. II Tallinna Linnateatri väikeses saalis.

On nagu on

Kui keegi peaks korraldama kõneka vaikimise võistluse, siis Eesti laval võidaks selle naisnäitlejate kategoorias Kaie Mihkelson.
Eesti Draamateatri „Vennas”, autor Tõnu Õnnepalu, lavastaja Aleksander Eelmaa, kunstnik Liisi Eelmaa, helikujundaja Lauri-Dag Tüür, valguskunstnik Priidu Adlas, video autorid Liisi Eelmaa ja Tauno Makke, video animaator Urmas Jõemees. Mängivad Kaie Mihkelson, Indrek Sammul ja…

Ruumimaagia, õpetlik lugu ja meisterlik nukukunst

Nukuteatri „Lugu kahest vereliblest”, autor Pilvi Üllaste, dramatiseerija ja lavastaja Jaanika Juhanson, kunstnik, videokunstnik ja muusikaline kujundaja Sander Põldsaar, valguskunstnik Märt Sell, liikumisjuht Kardo Ojassalu. Mängivad Sandra Lange, Mart Müürisepp, Kadri Kalda, Kaisa Selde, Katri Pekri, Jevgeni Moissejenko ja Mihkel Tikerpalu. Esietendus 2. III Nukuteatri ovaalsaalis.

Pritzkeri preemia Shigeru Banile, suhtumise eest

24. märtsil andis Hyatti fondi esimees Tom Pritzker teada, et prestiižne Pritzkeri preemia – arhitektuuri Nobeli preemia – läheb sel aastal Tōkyōs sündinud 56aastasele jaapani arhitektile Shigeru Banile. Ta lõi 1985. aastal Tōkyōs oma büroo, mille filiaalid paiknevad nii Pariisis (naljatamisi „papptorustuudio”) kui ka New Yorgis. Arhitektihariduse omandas Ban USA…

Tartu Pauluse kiriku kolumbaariumi sakraalarhitektuur

XX sajandi alguse Soome staararhitekti Eliel Saarineni kavandatud juugendstiilis Tartu Pauluse kirik on pidanud läbi elama väga keerulisi aegu.1 Aastail 1915–1919 valminud sakraalehitis sai kõigest 25 aastat rahus püsida, kui see Teise ilmasõja ajal 1944. aasta 25. märtsil pommitamise tõttu põlema läks – tagajärgi on tulnud tänaseni järk-järgult taastada.
Kuidas kirikule…

Nüüdisaegse kunstimuuseumi visuaalne identiteet

Tartu Kunstimuuseumi 2014. aasta programm algas probleeme ja küsimusi kaardistava näitusega „Kas me sellist muuseumi tahtsimegi?”. Nüüd on näitus läbi ja tuleb hakata aktiivselt esitatud küsimusi lahendama. Üks küsimustest oli „Milline peaks olema kunstimuuseumi visuaalne identiteet?”. Selle taga peitub tõdemus, et muuseumi väljapoole suunatud külg on ebaühtlane ning vajab selgemat…

Pealelend: Kaarel Nõmmik ja Mikk Heinsoo, EKA graafilise disaini osakonna õppejõud

9. – 13. märtsini peeti Tartus Eesti kunstiakadeemia, Tartu kunstikooli ja Tartu kunstimuuseumi ühine töötuba, et töötada välja Tartu kunstimuuseumi uus visuaalne identiteet. Või vähemalt ideed, kust edasi minna.

Raamat on tulevikku suunatud žest

Brett Bloom ning Brandon LaBelle kunstnikuraamatust ja selle kirjastamisest.
Möödunud reedel esitleti Kumu auditooriumis kunstnikuraamatu intensiivkursusel „Make Your Own Press” ehk „Tee endale ise kirjastus” valminud trükist. Trükises käsitletakse raamatu valmimise ning kirjastamise etappe ja koostisosi. Eesti kunstiakadeemia intensiivkursusel keskenduti kunstnikuraamatute ajaloole ja kirjastamisele ning praeguse olukorra kriitilisele analüüsimisele. Trükise esitlemisel…

Õnn on töötada erialal, mis köidab ka vabal ajal

Arne Mikk uue aastakümne künnisel.
Arne Mikk, homme esietenduva Hindemithi ooperiga „Pikk jõulueine” tähistame teie 80. sünnipäeva. Mis on aga täitnud teie pika ja pühendunud teatritee viimast kümnendit?Olen täpselt kümme aastat vanemaks saanud, aga niisama pole aega parajaks teinud. Töid ja tegemisi on jagunud: rahvusooperi nõunikuna, seitsmes suvi läheb Saaremaa ooperipäevade…

Muusikaeksport või külaskäik sõprade juurde?

Vahemikus 26. – 30. märts külastas Luganot, mõnusat linna Lõuna-Šveitsis itaaliakeelses Ticino piirkonnas viis eesti ansamblit, kokku 21 jazzmuusikut – mahult korralik kultuurilähetus. Koostööprojekti TLL>LUG raames andsid Hotel de la Paix’ klubisaalis õhtuti igaüks ühe kontserdi Kadri Voorandi trio, Sigmund, VindPower, Elletuse ning Joel Remmeli trio. Koostööprojekti algatajaks on muusikute…

„Jazzkaar” 25

Väikse fanaatikute ringi ettevõtmisest välja kasvanud pika traditsiooniga muusikafestivalist on saanud Eesti kultuuri lahutamatu osa. Lisaks sellele, et eestlastele on toodud koju kätte ridamisi maailmaklassi muusikuid, on „Jazzkaar” tutvustanud ka Eestit maailmale – paljud muusikud teavad meie maast just tänu džässfestivalile!*

Lehtlalindude looming ja loovuse evolutsioon

Lehtlalinnud näitavad, et kunst ja loomingulisus ei ole omased ainuüksi inimliigile.
Lehtlalinnud on Austraalias ja Uus-Guineas elavad värvuliste hulka kuuluvad linnud. Erinevalt nende lähedastest sugulastest paradiisilindudest ei ole nende välimus kuigi silmatorkav. Nad on pisut väiksemad kui varesed ja veidi suuremad kui rästad. Sulestikus on valdavad pruunid-mustad toonid, kuigi mõne liigi…

In memoriam: Asta Vender

Asta Vender 1. IX 1916 – 26. III 2014

In memoriam: Silvi Väljal

Silvi Väljal30. I 1928 – 3. IV 2014

In memoriam: Tõnis Padu

Tõnis Padu 25. X 1950 – 26. III 2014

Oi, mu patsient ei mõista mind! ehk Balloondilatatsioon ja oromukosaalsed losengid

AILI KÜNSTLER: Omaenda kogemuste järgi tuleb öelda, et patsiendi pärast ei pea mures olema üksnes need mujalt pärit arstid, kes uustulnukana värske eesti keele oskusega oma ametis. Ravimiinfoleht jätab sageli lugeja kukalt kratsima. Tihtipeale ei aita ka soovitus „pidada nõu arsti või apteekriga”. Hiljuti seletas üks arst Vikerraadios saatejuhile, et…

Pildi sisse minek

Jarõna Ilo: „Ma ei ole lammutaja.”
Nancy Nakamura Ideeriiul on sedapuhku Jarõna Ilo päralt. Koplis on väljas kunstniku kolm joonistuste seeriat „Akadeemia lammutamine” (2011), „Kontakt” (2012) ja „Ruum” (2013). Näitus on avatud 20 aprillini.
Sirp