2010-46 (3325)

Sirbi jõulud algavad teistest varem

Jõuluaja Sirbiga kaasas Keele Infoleht ja Roheline Värav.
Sirp võtab kokku kirjandus-, muusika-, kunsti-, teatri-, arhitektuuri- jafilmiaasta hea ning parema. Tõrvatilgad ka.
Sirbi paremad kirjutajad 2010.
Allar Jõksi hinnang poliitika neliaastakule.
Pühad tulekul. Mihhail Lotman kristlusest ja tänapäevast, Peep Ilmetinimlikust mõõtmest.
Jaanus Aadamsoni vaade geeniuste asjale.
Ülevaated kontserdi-, teatri- ja näituseelust.
Lugemist topeltnumbri jagu ehk vähemasti uue…

Eesti Akvarellistide Ühenduse aastavahetusnäitus Würthi Kunstigaleriis

Täna, 14. detsembril kell 16 avab Eesti Akvarellistide Ühendus Würthi Kunstigaleriis oma aastavahetusnäituse  „Värvidega läbi pimeduse. Vol. 6”. Oma töödega esinevad

Kui tsirkus lahkub, hakkab linnakeses igav

Kehtiv ehitusseadus ei sisalda selliseid mõisteid nagu arhitekt või arhitektuur. Arhitekti tegevus on selle seaduse järgi küll kaudselt reglementeeritud, kuid seaduse praegune redaktsioon oma sõnastusega annab võimaluse arhitektuuri teha kõikvõimalikele „projekteerijatele”.       

Veel kord Lembitust

Arvustades minu raamatut „Lembitu: eestlaste kroonimata kuningas” (Sirp 12. XI) on Mihkel Mäesalu mõistnud mu raamatu paljusid lõike täiesti omamoodi. Ma ei suuda küll oma raamatus kusagilt välja lugeda, et olen ristisõdu nimetanud risti nimel ette võetud röövretkedeks. Vastupidi. Lehekülgedel 76–80 arutlen ma üsna pikalt ristisõdade (ja mitte ainult Liivimaa) …

Toomiku aus „Oleg”

Lühimängufilm on kultuuriantropoloogiliselt tõetruu, ajateenijate elu lõigud kajastavad ehtsaid sündmusi.       
Lühimängufilm „Oleg” (20 min), režissöör ja stsenarist Jaan Toomik, operaator Mait Mäekivi, heli Ivo Felt, kunstnikud Maiu Rõõmus ja Jaan Toomik, helilooja Mihkel Kleis, produtsent Ivo Felt. Osades Pärt Uusberg, Valter Uusberg, Dmitri Sobolevski, Sulev Teppart jt. Esilinastus kinos Sõprus…

Luupaljas hüljesnaine ja mineviku vangid

Juba ligi veerand sajandit USA sõltumatute kineastide esiritta kuuluv John Sayles lavastas aastaid tagasi müstikasugemetega perefilmi „Roan Inishi saladus” (1994), millel on oma eellugu. Nimelt olevat üks 12aastase peakangelase kaugetest esivanematest sattunud nägema pealt imeilusa olevuse suplust. See oli pooleldi naine, pooleldi hüljes. Sarnaseid veteasukaid on harjutud kutsuma merineitsiteks, kuid…

Buñuel, Dalí ja Õunapuu

„Taevavõtit” hoiab koos esteetika, kunstiline lähenemisnurk, mis püsib kogu linateose vältel.     
Lühimängufilm „Taevavõti” (Film Towr  Kuubis, 2010, 20 min), stsenarist, režissöör ja kunstnik Ervin Õunapuu, operaator ja monteerija Rein Kotov, helilooja Rivo Laasi, produtsent Margus Õunapuu. Osades Roman Baskin, Mattias Jürgens, Kaido Veermäe, Hendrik Toompere jr, Tuuliki Poom, Väino Laes,…

Euroopa moodi naerud

4. detsembril Tallinnas peetud 23. Euroopa Filmiakadeemia auhinnapidu möödus suuremate viperusteta ja jättis külalistele hea mulje. Piduliku auhinnatseremoonia juhtideks olid seda tööd juba varemgi teinud saksa naljanaine Anke Engelke ning meie näitleja Märt Avandi. Eestlastes tekitasid nende naljad kohati piinlikkust, eriti sellised, mis vihjasid,  et Eesti asub täielikus pärapõrgus ning…

Usume, mis meile õpetatud

Tegu on õrnulmelise linalooga kolme kloonlapse sirgumisest erilaadses Inglise internaatkoolis, kus kasvatatakse inimteisikuid organidoonoriteks.     
Kolmel korral PÖFFil linastunud Mark Romaneki filmi „Ära lase mul minna” („Never Let Me Go”)  viimane seanss täitis publikuga Solarise kino suure saali kõik istekohad ja ka trepiastmed. Põhiliselt muusikavideote ning oma esimese filmiga „Kiirfoto” („One…

PÖFFi võitis põrgulik teekond läbi ilge Venemaa

Mundri- ja relvakandjad kaifivad oma võimu lihtsalt rohkem ja on veel julmemad.     
Mängufilm „Minu õnn” („Stšastje majo”,  Ukraina-Saksamaa-Holland-Prantsusmaa 2010, 127 minutit), režissöör Sergei Loznitsa, operaator Oleg Mutu. Osades Viktor Nemets, Vlad Ivanov, Olga Šuvalova jt. 
PÖFFi „EurAsia“ võistlusprogrammi lõi see film kinni, aga ühes vene kommentaarinurgas kirjutas keegi ägedalt, et…

Gender Check – veel kord soolisusest Ida-Euroopa kunstis

Novembri lõpus peeti Viinis „Gender Check’i”  projekti järjekordne üritus: artiklite kogumiku esitlus ja konverents, kus analüüsiti „Gender Check’i” näituse kogemust ja sellele eelnenud ja järgnenud uurimistöö tulemusi. Näitus „Gender Check. Feminiinsus ja maskuliinsus Ida-Euroopa kunstis” toimus juba aasta tagasi Viini MUMO Kis seejärel Varssavis Zachęta rahvuslikus kunstigaleriis. Projekti eestvedajaks ja…

Feminism ja naisõiguslus

Kuigi feminism esineb mitmesuguses vormis, on enamiku jaoks feminist see, kes arvab, et naised on ahistatud olukorras ning tahab parandada naiste positsiooni, naisõiguslus on  sellega võrdlusmärgilises suhtes. Kas keeles kasutatav naise mõiste ja selle sotsiaalse tähendusega seotud mõisted on ikka ühesugused? Kui pidada (keele)konstruktsioone tegelikkuseks, siis loome taas juba eksisteerivat…

Intellektuaalne emotsionaalsus

Mary Kelly näitus „Neli tööd dialoogis” Stockholmi Moderna Museetis kuni 23. I 2011.   
Mary Kelly on vaieldamatult feministliku kunsti (ja ka kunstimõtte) suurkujusid. See väide on igati õige, kuid samas kahes mõttes vildakas: rõhutades tema tähendust vaid feministlikus  kunstis, tähendaks see kunstniku eraldamist nüüdiskunsti areenilt ning paigutamist mingisse talle (ja…

Seksuaalsus, perekond elik sotsiaalne kunst

Anna-Stina Treumundi „Sina, mina ja kõik, keda me ei tea” Y-galeriis 26. X – 10. XI; Erki Meistri „Kas teie usute?” Tartu Lastekunstikooli galeriis 3. – 26. XI. 
Anna-Stina Treumundi ja Erki Meistri näitus olid huvitavad eelkõige asjaolu tõttu, et sattusid täiesti juhuslikult ühel ajal ühte linna, tegemist ei olnud…

Ehtekunsti pidusöök

Rühmituse Otse! näitus „Ebatuba” Märzi projektiruumis 22. XI – 1. XII ; Mari Relo-Šaulyse ja Adolfas Šaulyse näitus „Yes” disaini- ja tarbekunstimuuseumis kuni 9. I 2011;  Anneli Tammiku näitus „Des ménages – leibkond” A-galeriis kuni 6. XII ; Villu Plingi näitus „Tuhat aastat armastust” Iida galeriis kuni 31. I 2011;…

Ahne hamster lõikuskuul

„Ahne hamstri …” kammerlik hubasus mõjub keset seda jõulurüsinat meeldivalt iselaadsena.     
Eesti Nuku- ja Noorsooteatri „Ahne hamster ja värvilised jäälilled”, autor Miloš Macourek, tõlkija Leo Metsar, lavastaja ja muusikaline kujundaja Virko Annus,  kunstnik Maret Kukkur, valguskujundaja Georg Oldekop, konsultant Charlekas. Mängib Tarmo Männard. Esietendus 21. XI Köismäe tornis. 
Küllap olete…

Vaataja osavõtuteatri häbipostis

Osavõtuteater pole mugav saalisistumine, vaid intensiivne kaasloomine.     
Rahvusvaheline nüüdisteatri festival „Baltic Circle” 17. – 21. XI Helsingis.   
„Kas sa tuleksid minuga korraks õue?” küsib minult talviselt riietunud mees. Väljun koos temaga Helsingi kesklinnas asuva Espan Lava  klaasist suvemajakesest ning järgnen talle lumevaibaga kaetud süvendi juurde pargis – muul ajal on…

Eesti teater väärtuste embuses

Seminaril „teater | väärtus” arutati, milliseid väärtusi peaks teatrikunst Eestis kandma ehk milleks me teatrit teeme.     
Eesti Teatri Agentuur korraldab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali toel juba kolmandat aastat mõttevahetuse sarja „teater | …”. Toimunud oli viis kohtumist:  „teater | positsioon”, „teater | riik”, „teater | tabu”, „teater | laen” ja…

Sempre con brio

XI Eesti noorte interpreetide konkurssfestival „Con brio” 27. ja 28. XI ning lõppkontsert 5. XII Estonia kontserdisaalis. 
Katse ennustada, mis on hea või mis on halb,  lõpeb harilikult ebaõnnestumisega, eriti kui tegu on värske ideega. Murdelistel üheksakümnendatel käis Eesti Kontserdis tõenäoliselt eksperdi ametis töötanud pianist Madis Kolk välja idee korraldada…

Kirkuse kuma

Vanemuise Sümfooniaorkestri advendikontsert 5. XII Tartu Jaani kirikus. Dirigent Lauri Sirp, kaastegevad solistid ja Tartu Noortekoor.       
Teise advendipühapäeva õhtupoolikul kogunes Tartu Jaani kirikusse palju muusikuid: Vanemuise Sümfooniaorkester (SO) koos dirigent Lauri Sirbi ja kontsertmeister Kristel Eeroja-Põldojaga, Tartu Noortekoor  koos oma dirigentide Riho ja Kadri Leppojaga, oboesolist Riivo Kallasmaa, sopran Alla…

Kirgastus contra masendus

Sümfooniakontsert: ERSO ja EMTA SO, solist Maksim Štšura (klaver), dirigent Paul Mägi 3. XII Estonia kontserdisaalis. 
Harva juhtub kavasse nii vastandlikke teoseid, nagu seda on Ludwig van Beethoveni Neljas klaverikontsert G-duur op. 58 ja Dmitri Šostakovitši Neljas sümfoonia c-moll op. 43. Miks armastatakse Beethoveni IV kontserdile külge kleepida „lüüriline”? See…

Talvekaamos ja kurbuse ilu

„Jõulujazz”: Robert Jürjendal (kitarr), Aleksei Saks (trompet), Peter Chilvers (süntesaator) ja Tim Bowness (vokaal) 2. XII Tartu Jaani kirikus.
„Jõulujazzi” raames esines Tartu Jaani kirikus koosseis, kuhu kuulusid Robert Jürjendal, Aleksei Saks, Peter Chilvers ja Tim Bowness, iga muusiku instrumentaariumisse kuulus ka paras ports live-elektroonikat. Teatavasti ühendab  kahte esimest ECMiliku…

Vaimustuseks polnud põhjust

Robert Schumanni oratoorium „Paradiis ja Peri”: ERSO, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ning solistid Liisi Kasenõmm (sopran, Peri), Marianne Beate Kielland (metsosopran, Ingel), Thomas Walker  (tenor), Mattjis van de Woerd (bariton, Mees) ja koorisolistid Daniel Reussi juhatusel 28. XI Estonia kontserdisaalis.       
Robert Schumanni oratooriumi „Paradiis ja Peri” ettekanne esimesel advendil Daniel Reussi…

Pärisinetus fotošoppimatus peegelpildis ehk esteetiline lunastamatus cosmoneurootilises tajuväljas

1. 
Kõik kolm Birk Rohelennu proosaraamatut on jõudnud mõne romaanivõistluse esikolmikusse.  Ainuüksi see fakt kutsub üles põhjalikumale sisulisele analüüsile, sest need tekstid pole kindlasti keelelises mõttes meisterlikud ega nauditavad. Keelekasutus siiski ei häiri ning samuti tundub meelelahutuslikkus olevat üsna teisejärguline1 (pean seda hea kirjanduse tunnuseks). Birk Rohelennu teosed on mõeldud kirvesteks…

Meeleparandus

Küllap vajame moodsaid vagajutte – puhtaks saanud ja meeleparanduse läbi teinud patustajate pihtimusi.       
Eesti kirjanduses on ka varem olnud raamatuid, mille peategelaseks on New York. „Ebanormaalne” – Kaur Kender elas kahetuhandetate aastate alguses Suures Õunas oma venna kušetil, käis linna peal sihitult ringi ning ihales räppareid – nende cool’i, attitude’i…

Kirjanduskriitikuna poksiringis

Kriitika stiil on praegu ühelt poolt targem ja keerulisem, teiselt poolt kiledam ja toorem.       
Üllatusega märkasin, et mu Eeva Pargi proosast kirjutatud lugu üle-eelmises Sirbis sattus kõrvuti noorte kirjanduskriitikute aruteluga kirjanduskriitika teemadel laiemalt. Nagu ikka, oli arvamusi sama palju kui kriitikuid. Lugesin huviga – ja läks isegi meelest, et eesti…

Rootsi lõvist lõvideni Rootsi terrassil

Narva linnavalitsus kuulutas välja ideekonkursi, et leida Narva kaldapealsele promenaadile kavandatavate lõviskulptuuride grupi lahendus.   
Kui Erik Dahlberg kavandas XVII sajandi teisel poolel Narvale uusi linnakindlustusi, kulges piki jõe liivakallast vaid kitsas tee sadamasse. Uute bastionide müürid kerkisid peaaegu otse  kaldast ning jõe ääres promeneerimas ei käidud. Dahlbergi kavandatud uhkeldavalt ladinakeelseid…

Üks maja: must maja Tartus

SEB büroohoone Tartus, valminud 2010, arhitektid Emil Urbel ja Andrus Mark (Emil Urbel OÜ), sisearhitekt Kristiina Tuulberg, ehitajad AS Ehitusfirma Rand & Tuulberg, Nordecon Ehitus AS .   
Kauaaegne Tartu linna peaarhitekt Arnold Matteus pidas oma suurimaks teeneks seda, et suutis vene ajal kesklinna uushoonestusest  puhta hoida. Ühel hetkel võeti aga…

Soome arhitektuuri tõhus eksport

Näitus „Soome arhitektuur 08/09” Rotermanni soolalaos kuni 19. XII .   
Veel nädala jagu kestab arhitektuurimuuseumis ülevaatenäitus Soome nüüdisarhitektuuri paremikust. Samast sarjast on Tallinnas varem eksponeeritud Soome arhitektuuri aastatest 2002/2003 ja 2006/2007. Kaheaastase intervalliga  näitus on tõhus skeem, millega kindlustada ääremaal asuva Soome ehituskunsti pidev teadvustamine Euroopa arhitektuuriringkondades ja kaugemalgi –…

Linnaplaneerimine ja turvalisus

Olen nõus politoloog Tõnis Saartsiga, kes kirjeldas  hiljuti Eesti elu üht valupunkti – dialoogi kängumist („Eksimatuse sündroom”, Postimees 9. XI 2010). Ilmselt on iga eluvaldkonna esindajal selle kohta oma arvamus, kuid ka minule tundub, et dialoogi on vähe. Kahjuks. Näiteks turvalisus on harva arutelu objektiks. Kajastatakse-arutatakse küll kuritegevusega seonduvat, kuid…

Maksupoliitilised valikud

Kasumi maksustamata kujul riigist väljaviimise võimalus kuulub ebakindla majanduskeskkonnaga riikides harrastatava liigse erikohtlemise hulka.        Maksupoliitiline diskussioon võtab tavaliselt hoogu enne valimisi, saavutab oma apogee ja raugeb siis visinaks. Samas on Eesti maksupoliitiline peajoon olnud ligikaudu sama peaaegu kakskümmend aastat. See on mitmeski mõttes loomulik, kuna vaidlus on käinud üksikküsimuste üle…

Elu võimalikkusest provintsiühiskonnas

Riikide sünnist räägitakse tavaliselt kahel, ühtviisi ekslikul moel. Esimese, rahvusromantilise müüdi kohaselt on riigi teke iidsetest aegadest eksisteerinud rahva enesekehtestamise lõppfaas. Seitsmesaja-aastane orjapõlv ja nii edasi. Teine, valgustusajast pärit käsitlus rõhutab riikluse sekulaarset ja ratsionaalset iseloomu. Rahvusriikide teke XVIII ja XIX sajandil tähendas selle narratiivi kohaselt keskaegse vaimupimeduse lõplikku kummutamist, …

Kohustuslikku kirjandust lihtsameelsetele linlastele

Ajaloo varjus askeldavad omasoodu arvutud inimesed, kelle maailm püsib ajastust ajastusse muutumatuna, toimib oma kohalike seaduste järgi, ning kus ollakse täielikus teadmatuses teistest samasugustest maailmadest.       
Graham Robb, Prantsusmaa avastamine. Tõlkinud Triinu Pakk, toimetanud Sander Liivak. Kujundanud  Mari Kaljuste. Varrak, 2010. 479 lk.     
Kõigepealt lüüakse maha üks maamõõtja. Juhtum pole ka…

Ideaalsed ja mitteideaalsed sisserändajad

Harituid multikultuursuse loosungiga eksiili jääma ja seal rasestuma meelitav Saksamaa üldiselt pigem tõrjub võõraid ja püüab neid assimileerida.      
Toomas Hiio käsitlus (Sirp 5. XI) Thilo Sarrazini raamatu kohta (mida ma lugenud ei ole) on äärmiselt poleemiline. Kahtlemata peegeldab see omal moel ka praegu Saksamaa ühiskonna ees seisvaid probleeme. Hiio tõdeb,…

Valimislubadused kahanevas majanduses

Rohkem kui soov püüda kinni rikkamad riigid, võib valijat praegu mõjutada hirm elatustaseme languse ees.     
Seni avalikustatud valimisprogrammid ja arvamuslood  lähtuvad stabiilse majanduskasvu eeldusest, mis näib toetuvat usule, et masu on kohe läbi ja järgneb stabiilne ja ühtlane kasvuperiood. Eeldatakse, et elame jätkuvalt üldiselt aktsepteeritud vabakaubanduse tingimustes, kus kaupade ja…

Veel kord tuntud maineprojektist

Info- ja eneseväljenduse vabadus ning regulatsioon – tuntud ja pikaajaline diskussioon Interneti-kommentaaride teemal või ka nn allikakaitse seadus – on keerulised, vastuolusid tulvil teemad. Ometi, rääkides viimasest: kui tolle silmakirjaliku nimetusega seaduse sisu ja kilomeetripikkune seletuskiri lühidalt kokku võtta, siis peaks neile, kes selle läbi on lugenud, küll ilmselge olema, et…

Kaks protsenti on parasjagu

16. septembril 1998. aastal kiitis riigikogu heaks dokumendi „Eesti riigi kultuuripoliitika põhialused” (www.riigiteataja.ee/akt/76129). Vanemad inimesed mäletavad seda veel ja teinekord tsiteerivadki heldimusega. Väidetavalt on kõik hilisemad valitsused selle dokumendi järgi ka kultuurielu korraldanud ja et põhialused on üsna üldsõnalised, oleks ka raske tõestada lausa vastupidist. Mõnes punktis siiski. Näiteks on…
„Göseken on tulnud minu juurde kolmel korral”

„Göseken on tulnud minu juurde kolmel korral”

Külli Habichti intervjuu Valve-Liivi Kingisepaga 
      
11. novembril esitleti Tartu ülikoolis Valve-Liivi Kingisepa ja tema õpilaste koostatud väljaannet „Heinrich Gösekeni grammatika ja sõnastik 350”. Raamatust leiab Kullamaa kirkuõpetaja Heinrich Gösekeni 1660. aastal ilmunud saksakeelse grammatika eessõna ja keeleõpetuse tõlke eesti keelde (tõlkija Kai Tafenau) ning mahuka sõnastikuosa, kus esimeseks keeleks on seatud…
Sirp