2009-44 (3277)

Priit ja Olga Pärna film sai Grand Prix

I Castelli Animati festivali Grand Prix sai Olga ja Priit Pärna joonisfilm „Elu ilma Gabriella Ferrita“.      

Adamson-Ericu Kreeka-ainelised maalid Kreeka suursaatkonnas

Kreeka suursaadik Tallinnas hr Polydore Kokonas ja Eesti Kunstimuuseumi peadirektor pr Sirje Helme juhatasid eile keskpäeval Kreeka suursaatkonnas sõnavõttudega sisse eksklusiivse näituse, mis on seotud 75. aasta taguse nn ateljeemanifestatsiooniga, kui kunstnik Adamson-Eric esitles Tallinna Kunstihoones asunud ateljees oma Kreeka-ainelisi maale. 

Swedbanki kunstipreemia laureaat kuulutatakse välja juba kümne päeva pärast

10. detsembril avatakse Riias Riga Art Space galeriis Swedbanki kunstipreemia 2009 kandidaatide näitus. Kohapeal kuulutatakse välja võitja, kellele omistatakse 10 000 euro suurune rahaline auhind.

46. Sirp

Reedene Sirp jälle normsuurusest paksem. Miks? Sest kultuurielu rikkus lihtsalt nõuab tüsedamat tagasisidet kui tavapaksuses lehte ära mahub.
Sirp tervitab rahvusülikooli tema 90. sünnipäeval: * intervjuu klassikalise filoloogia professor Anne Lillega * valik teaduskirjanduse ja populaarteaduslike raamatute arvustusi.
PÖFF – sisse vaatavad Donald Tomberg, Jüri Laulik, Aare Ermel.
Ike Volkov nõukodadest, Jaak Tomberg…

Tiiu Kirsipuu Vabaduse galeriis

Neljapäeval, 3.detsembril kell 17.00 avatakse Vabaduse galeriis (Vabaduse väljak 6) Tiiu Kirsipuu näitus “Rollimäng”. Näitus on avatud 3. XII 2009 – 5. I 2010.

Konverents “Kuradi küsimus. A. H. Tammsaare Põrgupõhja uus Vanapagan 70”

Reedel, 4. detsembril  toimub  A. H. Tammsaare Muuseumi 5. sügiskonverents  “Kuradi küsimus. A. H. Tammsaare Põrgupõhja uus Vanapagan 70”.Konverents keskendub kirjaniku viimasele romaanile “Põrgupõhja uus Vanapagan”, mille ilmumisest möödub tänavu 70 aastat. Romaan on nii eesti kui välismaiste kirjandusteadlaste seas huvi äratanud nii oma erilise keeletundlikkuse kui ka paljude lugemismudelite…

“Muutus” Kondase Keskuses

Kondase Keskuses Viljandis avatakse 4. detsembril 2009, algusega kell 14.30 kahe Soome kunstniku ühisnäitus “Muutumine – Muutos”. Näitusel maalidega esinev Maarit Hedman ja fotodega ülesastuv Tilanto Ismo on nägemispuudega kunstnikud. Maarit Hedmani maalid võrsuvad tema meelemaastikutest, olles puutepunktiks sisemise ja välise tegelikkuse vahel. Töödes on muutus kohal tunnete, valguse, värvide…

Ivi ja Jüri Arraku ühisnäitus Pärnus

Ivi ja Jüri Arrak jõulunäitusega „Naine ning mees“  Pärnus, Uue Kunsti Muuseumis 02.12.2009-15.01.2010, pidulik avamine kolmapäeval, 02. detsembril kell 15.00.

Robert Annus toob Sadamateatris lavale „Linna“

Vanemuise teater esietendab laupäeval, 5. detsembril Sadamateatris briti nüüdisaegse draama ühe tuntuma autori Martin Crimpi koomilist müsteeriumi „Linn“.

Vana-aasta ööl lõpeb nüüdismuusika-alaste artiklite koostamise võistlus!

Kuni 31.detsembrini 2009 kell 23.59:59 Eesti aja järgi on kõigil huvilistel võimalik osaleda Vikipeediapõhise nüüdismuusika-alaste artiklite koostamise võistlusel. Võistluse võitjale on Eesti Arnold Schönbergi Ühing Eesti Terminoloogia Ühingu toel pannud välja tunnustusauhinna, mille maksab Eesti Kultuurkapital. Tunnustusauhinna määramine on osa Eesti Arnold Schönbergi Ühingu poolt algatatud nüüdismuusika oskuskeele arendamise projektist.

Jõulunäitus TAM Galeriis

2. detsembril, kell 18.00 avatakse TAM Galeriis heategevuslik jõulunäitus „ Maailm on mõistatus“. Jõulud on teatavasti imede ja endasse vaatamise aeg. Ühe kunstitöö valmimine on omaette ime ning tema lõppkuju ning sõnum tihtipeale võimalus vaadata ja korrastada oma mõtteid elu ja selles leiduva ilu osas. Seda põnevam ning ootamatum on…

Valmis film Henrik Visnapuust‏

Karl Ristikivi Seltsi toodetuna ning koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti Rahva Muuseumiga sai operaator ja režissöör Vallo Kepp valmis kultuuriloolise dokumentaalfilmi isamaalauliku ja lembelüüriku Henrik Visnapuu viimasest 10 eluaastast „Henrik Visnapuu üheteistkümnes kiri“.    

Linnaorkester ja noortekoor unistavad jõuludest

Kolmapäeval, 2. detsembril kell 19 annavad Eliisabeti kirikus advendikontserdi Pärnu Linnaorkester ja Pärnu Noortekoor. Kaunimad jõulu-talvelaulud on koondatud kavasse „Ootusaeg“, dirigeerib hollandlane Lukas Groen, koormeistrid on Anne Uusna ja Annely Kuningas. Kaastegevad Anne Uusna laulustuudio solistid Kunstide Majast: Sirli Algo, Hannele Uutsalu, Getter-Heleen Aron, Liisa Vunk ja Taavi Holter. Kontsert…

Kontserdiagentuur Corelli Music avas Corelli Metseenide Klubi

Kontserdiagentuur Corelli Music avas jõulude eel, 1. advendipühapäeval Corelli Metseenide Klubi. Corelli Music korraldab juba aastaid heategevusprojekte − üksteist suve toimunud mõisakoole ja -lastekodusid toetav sari „Eesti mõisad“ on saanud väga tuntuks ja kogunud igal aastal arvestatava summa lasteasutuste ja arhitektuuriväärtuste toetuseks. Nüüd soovib Corelli Music teisigi oma heategevusse kaasa…

MUUSEUMIAASTA. Parim muuseumitöötaja

Eesti umbes 250 muuseumi töötajaid ei ole keegi kokku lugenud. Selge, et sellises olukorras on ka võimatu otsida nende hulgast parimat. Mida me oma kolleegide juures hindame ja väärtustame? Konkursiga lootsime muuseumiaasta lõpus tõmmata tähelepanu nendele inimestele, tänu kellele on muuseum eriline paik. Kandidaatide esitamise üleskutses oli kirjas: „Kriteeriumidena peame…

MUUSEUMIAASTA. ICOMi Eesti Rahvuskomitee seitseteist aastat siin ja maailmas

Täna seitseteist aastat tagasi oli Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) Eesti Rahvuskomitee oma asutamiskoosoleku juba pidanud. 16. novembril 1992. aastal kogunes kultuuriministeeriumi saali üksteist inimest, kellest viis juba olid ICOMi liikmed, kokku kaheksast Eesti muuseumist. Valiti neljaliikmeline juhatus, kuhu hakkasid kuuluma Toomas Tamla (Eesti Ajaloomuuseum, juhatuse esimees), Tõnis Lukas (Eesti Rahva…

MUUSEUMIAASTA. Väljavõte märgukirjast „Liitmuuseumi ettepaneku taust, sisu ja põhjendused”,

29.09.2009KULTUURIMINISTEERIUMIS JÕUTI JÄRGMISE TÕDEMUSENI:– Kui tahame, et IGA maakond oleks kaetud valdkondliku kompetentsikeskuse teenuste ja koostöövõrgustikuga– Kui tahame, et vaatamata eelarvekärbetele viidaks maakonnamuuseumides ellu mitmekesist sisuprogrammi ning arendustegevusi– Kui tahame, et muuseumid oleks jätkuvalt külastajatele atraktiivsed, professionaalselt turundatud ja ühise eesmärgi poole liikuvadSIIS on kõige OTSTARBEKAM variant jõud koondada ning…

MUUSEUMIAASTA. Maakonnamuuseumide reform on toores

Liitmuuseumi loomise idee oli kultuuriministril juba enne seda, kui asjatundjad olid kaasatud ekspertkomisjoni. Komisjonile anti liiga lühike aeg oma seisukoha väljakujundamiseks: liikmed ei suutnud teha sisulist ekspertiisi (esialgu oli lõpptähtaeg isegi 2. XI). Komisjoni liikmetele anti juhised töötada liitmuuseumi kontseptsiooni, struktuuri ja põhimääruse kallal, mistõttu pole komisjon saanud analüüsida kavandatava…

MUUSEUMIAASTA. Liitmuuseum?!

Üheksa korda mõõda, üks kord lõika.
Pea tehtud pilla-palla, kaua tehtud kaunikene.
Enne mõtle, siis ütle.
Ükski struktuur ei ole sedavõrd ideaalne, et saaks lõpmatuseni eksisteerida samal kujul. Aja jooksul tuleb kindlasti teha suuremaid ja väiksemaid korrektuure. Selles suhtes ei ole ka muuseumid mingi erand. Olen üsna veendunud, et minuga…

MUUSEUMIAASTA. Sõjamuuseumil on piinlikult vähe ruumi

2009. aastal täitus 90 aastat Eesti Vabariigi ühe mälupeegli, Eesti sõjamuuseumi rajamisest. 2001. aastal kaitseministeeriumi valitsemisalasse kuuluva riigimuuseumina taasloodud muuseum tegutseb praegu kindral Johan Laidoneri pikaaegses residentsis ajaloolises Viimsi mõisas, mille juured ulatuvad tagasi XVI sajandisse. Ent muuseumi vajadused ekspositsioonipinna osas on märksa suuremad ning plaanidki ambitsioonikamad.       

MUUSEUMIAASTA. 12 aastat Narva festivali

Näituse mõte on terve aja jooksnud kahte, mõttemängulist ja informatiivset rada pidi.Tosin aastat on paras aeg, et teha kokkuvõtteid ja analüüsida Eesti muuseumimaastiku ühte olulisemat iga-aastast suursündmust. Õnneks on ajakirjas Muuseum avaldatud läbi nende aastate festivali ülevaateid ning korraliku vahekokkuvõtte on kirjutanud Merike Ivask Narva muuseumist (vt Ivask 2007). Mõtte…

Pealelend: Jaak Lõhmus

Jaak Lõhmus, telekava teatab, et kolmapäeval, 2. detsembri õhtul kell 23.20 läheb ETVs eetrisse dokumentaalfilm „Hurda kutsikad. Eesti Üliõpilaste Selts”, mida korratakse laupäeval, 5. detsembril kell 17. Aga midagi pole teada selle tunniajase filmi esilinastusest. Kas see film kinolinale üldse tulebki?
Filmi teleesitus on seotud väikese tähtpäevaga, nimelt tähistab 1. detsembril…

Pilk dokumentalistikale ülikoolist

Eesti dokumentaalfilmi konverentsil 5. novembril Tallinna Kinomajas peetud ettekanne.
Annan dokumentalistikat Tallinna ülikooli Balti filmi- ja meediakooli ingliskeelses meediaõppes ja seepärast on mul õnn õpetada mitmetelt maadelt ja eri rahvusest üliõpilasi, siiani lisaks Eestile ka Lätist, Leedust, Soomest, Ukrainast, Iirimaalt, Itaaliast, Rootsist, Fääri saartelt, Erasmuse programmi raames ka Portugali, Austria…

Elamuslik jalutuskäik barokist klassikani

Lembit Orgse (klavikord, klavessiin, haamerklaver) 21. XI Mederi saalis.
Lembit Orgse on muusik, kes imetlusväärse energia ja põhjalikkusega suudab pühenduda nii pedagoogitööle, õpingutele muusikaakadeemia doktorantuuris kui ka aktiivsele kontserttegevusele. Kõnealusel kontserdil kõlas kolm ajaloolist klahvpilli: Orgse isiklik, eesti  pillimeistri Peeter Talve ehitatud klavikord ning kaks Eesti Kontserdile kuuluvat instrumenti –…

Õhtu Mozarti ja Beethoveni seltsis

Sümfooniakontsert: ERSO , dirigent Juha Kangas, solist Kalle Randalu. Kavas Mozarti „Kuus saksa tantsu” KV 571 ja Klaverikontsert Es-duur KV 482 ning Beethoveni Sümfoonia nr 8 F-duur.
Kontserdi otseülekande tegi Euroraadio sarjas „À la carte”, Juha Kangas annetas kontserdi honorari Peeter Lilje fondile.  20. XI Estonia kontserdisaalis. Esmakordselt sel hooajal tuli…

Küpse kunstniku kava ja noor viiuldaja

„Violino bis!”: Alexander Sitkovetsky (viiul, Suurbritannia) ja Wu Qian (klaver, Hiina) 17. XI Estonia kontserdisaalis.
Alexander Sitkovetsky viiuliõhtu algas üllatusega: saalist astus lavale vanem härrasmees, kes omakorda palus lavale meie keelpillikvarteti Prezioso noored muusikud, et anda neile üle kutse Holland Music Sessions’ile. Saal plaksutas  innukalt. Tegemist oli Holland Music Sessions’i…

Las ma armastan sind täna

„Segakoor Noorus 50” 21. XI Estonia kontserdisaalis.
Segakoor Noorus on Eesti koorimaastikul otsekui alati olnud. Nii alati, et 50. aastapäev ei tundu sugugi palju. Ehkki lauses „Noorus sai 50” peitub kummaline paradoks. Noorusel on auväärse tegevusaja kohta olnud vaid kolm peadirigenti: August Lüüs  (1959–76), Ene Üleoja (1976–91) ja Raul Talmar…

Tantsija – see kõlab uhkelt!

Vaimu ja keha kooslus mõjub kui ülemlaul tantsukunstile ja tantsimisele.Rahvusvaheline balletiprojekt „Tantsukuningad”. Nikolai Tsiskaridze (Venemaa), David Hallberg (USA ), Marcelo Gomes (Brasiilia), Jose Manuel Carreño (Kuuba) ja Deniss Matvijenko (Ukraina). Etendus Nokia kontserdimajas 19. XI, Ardani Artists (USA ) ja Company AV C (Venemaa).   
Murranguaja murdlainetes on kindlasti kõige rohkem…

Ja kirjutada vaid, kui laul on tükk sind end …

Üllar Saaremäe – oma teemat kandev, hoidev ja süvendav näitlejaRakvere teatris oli 14. novembril pidulik sündmus: Edmond Rostand’i heroilise värsskomöödia „Cyrano de Bergerac” viimane etendus (lavastaja Kalju Komissarov, esietendus 14. septembril 2007. aastal). Teatriõhtu muutis ainukordseks seegi, et etenduse lõppedes austati ja tänati Viive Aamiseppa, kes olnud Rakvere teatris 48…

Kinnikülmunud elu ülessulanud hokiväljakul

Ülessulanud hokiväljak, tuhanded tühjad plastistmed ja roosteauguline lagi mõjuvad hulga suursugusemana kui Nokia kontserdimaja.„Tulevik on möödas”, Ivan Võrõpajevi näidendite „Uned” ja „Tulevik on möödas” ainetel. Teostajad Tamur Tohver, Reet Aus ja Päär Pärenson. Mängivad Epp Eespäev, Piret Simson, Elina Pähklimägi, Meelis Rämmeld, Päär Pärenson. Polygon-teatri lavastus. Esietendus linnahalli jäähallis 28.…

Ühes valguses ja teises

Mihkel Kaevatsi luuletused meenutavad rahulike kaadrivahetustega ja laugelt edasi libiseva kaameratööga „ringvaateid”.Enamasti on vastilmunud luulekogu tekstidest väike osa lugejale varasematest ajakirjades avaldamistest juba tuttavad. Seni kaks kogu avaldanud Mihkel Kaevats on oma kolmanda koguga „Eile hommikul ja täna” talitanud teisiti. Ta on luulekogusse võtnud ainult osa ajakirjades avaldatust. Nimelt on…

Eestile saksa geeniust ilmutamas: Mati Sirkli avaralt hariv tõlkekommentaarium

Sõjaeelses Eesti Vabariigis avaldas Johannes Semper prantsuse kirjandust ja kultuuri käsitlevate esseede ja artiklite kogumiku „Prantsuse vaim” (1934). Ain Kaalepi julgustusel söandasin taastatud Eesti Vabariigi algusaastail omagi esseed (peamiselt) hispaania kirjanduse kohta koondada samasuguse pealkirja alla – „Hispaania vaim” (1995). Kas oleks mõeldav kujutleda Mati Sirkli „Orva-aastaid“ (2004) ja „Uusi…

Tee bändi nagu kunstiteost, tee kunsti nagu jam session’it

Et „NU Performance” toimub kolmandat korda, osutab sellele, et festival on parajalt valulises esimeste kikude küpsemiseas. Nii et ei tea, kas öelda „juba” või „alles”. Siiski tasub alustuseks meenutada lähtepositsiooni, millega korraldajatandem Anders Härm ja Priit Raud 2005. aastal esimese festivali puhuks välja tulid, sest kuigi seekordne festival erineb vähemasti…

„Ars Electronica 2009”

Euroopa kultuuripealinn elektroonilise kunsti ja natsionaalsotsialistliku minevikutaaga vahelSelle aasta „Ars Electronica” oli kolmekümnes, teemaks „Human Nature” ehk „Inimese loomus”. Sissejuhatuses nenditakse sisenemist uude ajastusse – antropotseeni (anthropocene). Ajastut iseloomustab inimkonna suur ja tagasipöördumatu mõju meie planeedile: elanikkonna kasv, kliimamuutused, keskkonna saastamine ja suundumine kosmosesse. Nagu 30 aastat tagasi, kuulutas „Ars…

Mida varjab Kastellaanimaja galerii?

Näitus „NAERDES LÄBI VIHMA JA PÄIKESE ” Kastellaanimaja galeriis kuni 29. XI.
Väljapaneku teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et nii suurt vihmavarjudele pühendatud näitust ei ole Eestis varem ette võetud: eksponeeritakse vihmavarjusid 1920. aastatest kuni tänapäevani. Näituse on kujundanud  Liina Unt aja Aime Unt. Kuigi vihmavarjude linnaks peetakse küll Londonit, võib aimata,…

Kurismaa invasioon Tartus

KAAREL KURISMAA näitused „Teise süütuse tuba” Tartu Kunstimuuseumis kuni 11. I 2010, „Topeltekspositsioon” Tartu Kunstimajas 15. X – 8. XI.      
Kaarel Kurismaa on Eesti kunsti kõige järjepidevam kineetilise kunsti meister, kelle tööd kuuluvad sisuliselt in corpore eesti kunsti klassikasse. Oma 70. sünnipäeva tähistamiseks õnnestus vanameistril korraga hõivata nii Tartu Kunstimaja…

MUUSEUMIAASTA. Muuseumiaasta lõppenud

Teema aastad on mõistlik kultuuripoliitiline lahendus, eriti kitsastel aegadel. Kui suunata mingil ajaperioodil ühele kokkulepitud kultuurivaldkonnale rohkem vahendeid, saavutab see paremini avalikkuse tähelepanu. Nii on meil varem õnnestunud raamatu-, kunsti-, teatri-, disaini- ja arhitektuuriaasta. Muuseumiaasta eesmärk oli pöörata tähelepanu kultuuripärandile, vaimsetele ja esemelistele väärtustele mäluasutuste vaatenurgast,  väärtustada enam kui 200…

MUUSEUMIAASTA. Muuseum veebis – veeb muuseumis

Oskus veebimaailmas suhelda ja leida infot ja teha tehinguid, on ülioluline, et tulla toime argieluga. Mida tähendab see aga muuseumidele, kelle põhitegevus on siiani enamasti olnud seotud reaalse maailmaga? Kuivõrd peaks muuseum lööma kaasa veebimaailma võimalustes ja mis eesmärkidel? 

MUUSEUMIAASTA: Miks me väärime Eesti Rahvuslikku Loodusmuuseumi?

Eesti muuseumide elu on viimasel ajal olnud nii valitsusasutuste kui ka meedia suure tähelepanu all. Vähemalt avalikust huvist on millegipärast välja jäetud loodusmuuseumid. Püüan selle tühiku täitmist alustada, et tekiks avalik diskussioon teemal, milline on lääne kultuuriruumis rahvuslik loodusmuuseum ja kas Eestil peaks midagi sellist olema. Lääne kultuuriruumile iseloomulikul loodusmuuseumil…

MUUSEUMIAASTA: Loodusmuuseumid – kellele ja milleks?

Muuseumiaasta saab läbi: terve aasta tegemisi, mis tõstsid muuseumid igapäevarutiinist fookusesse. Kas alati nende paremast küljest, on küsitav, sest ikka kukub välja nii, et ühel naeru-, teisel nutuvõru suu ümber. Vaevalt oleksid maakonnamuuseumid veel aasta tagasi osanud arvata, millise ühendkavaga neid üllatatakse. Kas muudatuste põhjus on ikka vaim, mitte võim?…

MUUSEUMIAASTA: Kunstist teaduses ja muuseumis

Maailma võib seletada mitmel viisil. Üks võimalikke teid on teadus – sellega paralleelne, mitte sugugi vähem oluline, on kunst. Teadust ja kunsti on vastandatud, on leitud, et teaduslik maailmapilt on ratsionaalne, kunstis domineerib aga emotsionaalne maailmataju. Vastandada on lihtne, sest siis polariseerub maailm kaheks pooleks. Teaduse ja kunsti seosed, kahe…

MUUSEUMIAASTA. Mäletada, mitte mäletseda

Mõni uitmõte muuseumiaasta lõpul     
Selle aasta jooksul olen sattunud korduvalt otsima vastust küsimusele, milleks mulle muuseumid? Eestis on ligi 250 muuseumi 45 000 ruutkilomeetri suurusel alal, üks iga viie ja poole tuhande inimese kohta!? See on meeletu hulk. Ja neid tuleb järjest juurde. Pakun ühe seletusena, et ilma nendeta kaotaksin…

Eesti dokumentalistika järjepidevus

Dokumentaalfilm on isikupärane oma aja, inimeste, sündmuste ja probleemide jäädvustamine ning tõlgendamine1968. aasta on Andres Söödi filmi „511 paremat fotot Marsist” aeg, 2010. aastal lõpetab Sööt filmi „71 paremat minutit Hando Runneli elust”. Tähendab see kokkuvõtet? Märgib ühe ajastu lõppu meie pildimälus, kroonikafilmis? Kroonika püsiväärtused selguvad ajas. Mida kaugemale jäävad…

Kuidas tekitada pidevust

Ikka ja jälle tuleb küsida, mis asja see eesti dokfilm õigupoolest ajab, mis rolli ta täidab Eesti kultuurimaastikul ja meie ühiskonnas.Eestis tehakse dokumentaalfilme üsna palju. Praegu on 40 režissööri ja produtsenti hõivatud pooleli töödega, esilinastusi on sügiseti iga kuu mitu tükki, osa filme näidatakse maailma festivalidel ja üsna regulaarselt tuleb…

Pealelend: Pille Lill

1. detsembril möödub 50 aastat ühe meie tipptenori Vello Jürna sünnist. Varalahkunud laulja mälestuseks korraldab Pille Lille Muusikute Toetusfond sellele tähtpäevale pühendatud vokalistide konkursi, mis toimub tänasest 1. detsembrini Jürna sünnipaigas VäikeMaarjas (II voor) ja Tallinnas. Žüriisse kuuluvad Margareta Haverinen-B rant (Soome), O ٳegs Orlovs (Läti), Ivari Ilja ja Pille…

Eesti Filharmoonia Kammerkoor – eesti nüüdismuusika laboratoorium

Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontsert Niguliste kirikus tõi meelde koori muusikalise teekonna erinevate dirigentide käe all: Tõnu Kaljuste stiili, mille põhijoonteks oli ja on selge, „neutraalne” kõla ja puänteeritud, kõnekaid detaile tulvil muusikaline retoorika, ja eelmise peadirigendi Paul Hillieri, kes lisas koori musitseerimisse romantilisi vibratsioone ja pehmet paindlikkust. Kuigi Daniel Reuss…

Tragikomöödia sünd

Nietzsche tekstid on selleks kaunis komplitseeritud, et neid võiks masinlikult, ilma Nietzsche filosoofiat tundmata, ühest keelest teise üle kanda.Friedrich Nietzsche, Tragöödia sünd. Tõlkinud Anne Lill. Tänapäev, 2009. 304 lk.      
Võiks ju olla rõõmustav tõdeda, et Eesti n.ö nietzscheaana, mis senini koosnes kolmest raamatust („Ecce homo”, „Antikristus” ning „Zarathustra”), on „Tragöödia…

Suure Teooria tulek ehk Tagasi kaheksakümnendatesse

Niklas Luhmann, Sotsiaalsed süsteemid. Tõlkinud Piret Metspalu, Ilmamaa, 2009. 896 lk.       
Igal ajal on oma kangelased. Nõnda on see ka akadeemilises maailmas, kus mõned autorid kipuvad ühel või teisel ajal esile tükkima ja kujunema vastupandamatult tsiteeritavaks. Niklas Luhmanniga juhtus see 1980. aastate lõpus, kui tema ühiskondlike süsteemide teooria vastu hakati…

Kuidas raisata kõigi aega

Aasta viimastel kuudel võtab maad üldine kokkuvõtete tegemine, aruandmine ja otste kokkutõmbamine. Üha sagedamini kuuluvad sellesse ritta ka auditid ja eneseanalüüs, mille kasulikkus on enam kui küsitav. Nõudmised oma tööd etteantud lahtritesse toppida on tihti omavahel verivaenus või tekitavad üksteist täpsustades või järgmisega eelmise parandamist nõudes uskumatu kuhja igasuguse  mõtteta…

Gallup. “Avatud Eesti raamatu” 100 köidet

1. Millised sarja raamatud võtaksite kaasa üksikule saarele ?
2. Millised raamatud võiksid sarjas veel ilmuda ?  Triinu Pakk: 
Sirp