2023-35 (3958)

Maailm, kuhu pageda, kui elu kisub koledaks
Tanel Veenre: „46aastaselt teen näitusi ka selleks, et näha sõpru. Kunst on väärt põhjus kalleid inimesi kallistada.“     
 Rene Suurkaev

Maailm, kuhu pageda, kui elu kisub koledaks

Tanel Veenre: „Tasub meenutada Kadri Mälgu õpetust, mille järgi olen alati joondunud: me ei koputa ustele, paneme selle energia loomingusse ja elu tuleb ise meie juurde.“

Viha, kurbust ja leppimist!
Piia Ruber

Viha, kurbust ja leppimist!

Kõigile küsimustele vastuste nõudmine on vältimatu vajadus, mitte alatus.

Uuenenud õppekava toob kaasa suurenenud valikuvõimalused

„Septembrikuus kõik, kõik on uus“ – selle Olivia Saare värsireaga algab kooli­aasta juba aastakümneid, kuigi tänapäeva aabitsates seda luuletust enam ei kohta. Tõepoolest, septembris on nii laste, vanemate kui ka õpetajate jaoks palju uut: esimese klassi õpilastele on kogu olukord uus, teistel õppuritel on uued õpikud, uued õpetajad, ehk ka…

Suvi läbi, püksis käbi

Minu kodumaja vastas pargis pesitseb sõge rähn. Selle asemel et normaalse linnu kombel puid toksida, peksab tema nokaga tänavavalgusti metallist kuplit. Aknaid või terrassiust pole tarvis lahti tehagi, niigi kostab metalne tümin tuppa ära. Ta aktiveerub just kevaditi, mistõttu julgen ornitoloogiakauge inimesena üksnes oletada, et seda isasrähni – vaid isased…
Esteedi maskid – et varjata või esile tuua
Kunstnik on teostes kokku pannud ootamatused, millesarnaseid võib kohata mõne gurmeerestorani menüüs või ebamaises poeesias.     
 Mari Volens

Esteedi maskid – et varjata või esile tuua

Charles Perrault’ Sinihabeme lugu on Veenrele pakkunud nii suurt kiusatust, et see näitusena läbi mängida – olgu siis karmi üldkultuurilise analüüsina või julge eneseanalüüsina.

Kas Ukraina lõputu õudus või Venemaa õudne lõpp?

On arvatud, et kui relvatarned Ukrainale on aeglustunud või katkenud, on selle taga lääne tuumikriikide parasjagu käimas kõnelused Putiniga.

Paljudest spekulatsioonidest selle üle, mis võiks aidata Ukrainal sõda Venemaa vastu võita või saavutada kiiremat edu, on intrigeerivamalt mõjunud Iisraeli sõjanduseksperdi Grigori Tamari ja Ukraina relvajõudude ülemjuhataja…
Koolikatsed ja koolide edetabelid tekitavad küsimusi
Ülle Madise: „Põnnide võidu etteõpetamine ja sellele järgnev võitlus koolikohtade pärast on mu meelest liigne küll.“       
Kaido Haagen / Õiguskantsleri kantselei

Koolikatsed ja koolide edetabelid tekitavad küsimusi

Ülle Madise: „Vaidlesin ettevõtjaga, kes esindas vaadet, et haridus, tervishoid, korrakaitse peaksidki olema puhtalt eraasi. Ise maksad, ise valid, turg paneb kõik paika. Põhiseadus sellist ühiskonnakorraldust ei toeta.“

Jõudeklassi raske töö

Jõudeklassi raske töö

Ka kõige kehvema palgaga rabelev töötaja pingutab, et oma elu mõne jõudeklassi atribuudiga ehtida.

Teadus ja seadus

Kas laste saamise või ilma lasteta jäämise motiive üldse tohib uurida? Kas peale ülikoolide tohivad teadusuuringuid teha ka teised? Sellised küsimused on kõlanud paaril möödunud nädalal. Vastus mõlemale küsimusele on jah. Aga kas rahvastikuregistri andmed on kättesaadavad igaühele? Kas teadust on võimalik teha ilma uuritavat valdkonda tundmata? Ei ja ei.…
Rietite võimas fotodünastia
Anna Kukk (Uudelt). Hobusel, koer, Venemaa, Zeja linn, umbes 1911.

Rietite võimas fotodünastia

Rieti fotoateljee kõrgetasemeline ja mitmekesine materjal on väärt mahukat muuseuminäitust ja põhjalikku trükist.

Kirjanikuonu kõksib hästi

Kirjanikuonu kõksib hästi

Mika Keränen käsitleb ladusas jalgpalliraamatute sarjas võrdõiguslikkuse teemat, õpetab märkama ja austama kultuurierinevusi ning rõhutab ausa mängu tähtsust.

Luik, part ja kvoodiga näkineid
„Luikede järvedes“ (fotol Kaija M. Külm, Jaanika Tammaru ja Laura Niils) on loobutud varvaskingadest, ent säilitatud üsna täpselt originaalkoreograafia.     
 Rasmus Kull

Luik, part ja kvoodiga näkineid

Perspektiiv on ohtlik ja sünge: ülereguleeritud maailm, kus kurjus puhub elu sisse kileluikedele, aga päris luiged, ehtsad baleriinid ja tõelised tunded peavad jääma kõrvale.

Kas neli võrdub viiega?

Milliseid takistusi ja võimalusi näevad Eesti ettevõtted neljapäevase töönädala rakendamisel?

„Kas neli võrdub viiega?“. See küsimus tuleb endale esitada neis ettevõtteis, kus kaalutakse neljapäevase töönädala rakendamist viiepäevase asemel. Tööaja paindlikkuse vaates saab sel juhul rääkida osalise tööajaga töötamisest, mis on nii Eestis kui ka paljudes…

Kuidas levivad vandenõuteooriad TikTokis?

TikToki avaleht peegeldab kasutaja huvisid ning seda silmas pidades saab TikToki algoritmi hõlpsasti mõjutada.

Populaarse ühismeediarakenduse TikToki soovitustel põhinev algoritm võib soodustada vandenõuteooriate levimist, kuna platvormil ei ole väärinfo, sealhulgas vandenõuteooriate jagamine piisavalt reguleeritud.1 Nii langeb ülesanne end nii-öelda jäneseurgu langemise eest kaitsta kasutajale, olenemata sellest, kui noor…
Kui ma oleksin puu 
Pilleriin Raudam
Tanel Topaasia

Kui ma oleksin puu 

Kui ema väikesele Pilleriinule ütles, et nüüd on aeg maal asjad kokku pakkida ja tagasi linna sõita, hakkas ta heleda häälega nutma. Hakkasin jah. Suvitasime ühes Põhja-Eesti rannakülakeses, kus meil oli täitsa oma, rõvedat oranži värvi maja. (Tegelikult on siiani.) 
Mulle oli see umbes nagu paradiis. Aias oli vana traktorikummi sisse…
Plastiliinist linn
Marco Manfredino installatsioon „Kesklinnas silla all“ andis Tartu kesklinnale uue vaatenurga.      
 Fotomorgaana

Plastiliinist linn

Unustatud ja hüljatud paigad tõstatavad rohkem küsimusi, kui on vastuseid, kuid sellepärast just linnapause vaja ongi.

„Tõesti tõsine tükk“

„Metuusala“ lavastus on sattunud õigele ajale: üksindust on maailmas praegu palju, sõda käib (kogu aeg), hing ihkab leevendust ja show’d on juba halvas mõttes saanud küll.

Villike teatritalu „Metuusala”, autorid Jan Kaus ja trupp, lavastaja Mihkel Kohava, kunstnik Elisa Sinisalu, valguskunstnik Priidu Adlas, muusikaline kujundaja…
Luulesalv – Tommi Turuneni luuletused

Luulesalv – Tommi Turuneni luuletused

Tommi Turunen on Mika Keräneni alter ego. Autor selgitab oma teise mina tausta järgmiselt: „Need tekstid räägivad sellest, mis oleks juhtunud minuga, kui ma poleks tulnud Eestisse, vaid oleksin jäänud Põhja-Karjalasse.“ Mõistagi kirjutab Turunen kodumurdes. Valiku oma luuletusi on ta avaldanud raamatus „Latvis“ (2021). Eesti publik on Turuneni loomingust osa…

Too tants. Viga

Kuna too tants on ise üks suur viga, siis ei vaja see õigustust. Ei näidata seal võimekust, pole selget liikumist, harmooniat ega ilu, sageli isegi mitte hinge, ning kindlasti pole seal otseselt jutustatud lugu. Kõik, mida on enamasti peetud silmas tantsu või teatri all, on seal puudu.
Tantsus on lugu küll…
Pealelend – KAI ARRAK (pseudonüümiga Kai Kask),  kirjanik
Tiiu Rinaldo

Pealelend – KAI ARRAK (pseudonüümiga Kai Kask), kirjanik

Sel suvel rahvuskultuuri fondi allfondina loodud Jüri ja Kai Arraku fond on seadnud endale eesmärgiks toetada just vanemas loomeeas kunstnikke ja kirjanikke.
Miks on teie allfond vanuseliselt piiritletud? Mis vanusest on vanemas eas kunstnikud ja kirjanikud unarusse jäetud? Kas neil on raskem näituse tegemiseks vajalike materjalide ostmiseks või raamatu väljaandmiseks toetust…

Aksel Tamm 23. XII 1931 – 15. VIII 2023

Aksel Tamm oli mees, kelle meenutamist võiks alustada ajaliselt tagantpoolt, sellest, millisena teda lähiminevikust teame ja mäletame. Viimased umbes kolmkümmend aastat oli Aksel kirjanikkonna mälukandja ja pidevuse hoidja. See oli suur ja vägev roll, millesse Aksel ise suhtus temale omase iroonilise ja mängulise tõrjuvusega. Ta ei soovinud olla oluline puhtalt…
Sirp