2022-39 (3911)

Fazeri sinine ja Kalevi kurat teab mis

Mihklikuu lõpus toimus absurdihõnguline galaõhtu, kus sisuliselt burleskitari rinnakeerutuse saatel ulatati Bruno disainiauhind põiekateetri kinnitussüsteemi eest Henry Markus Gregoryle, Kertu Liisa Lepikule ja Linda-Maria Varrisele. Pole midagi parata – moodsad ajad! Ameerikalik stand-up’ki valmistab aina enamatel üritustel piinlikkuse piina. Veel said meie parima disainina pärjad pähe näiteks Siim Karro seentest…
Väikesed imed
Kaader taani kirjaniku Henrik Pontoppidani romaani „Per Õnneseen“ ainetel tehtud filmist (2018). Režissöör Bille Augusti filmis astub peaosas üles Esben Smed.
IMDb

Väikesed imed

Mis juhtub siis, kui tõlkijad ei pea ummisjalu kiirustama, kui müügitont ei kohusta kirjastusi avaldama vaid kõige värskemaid hitte ja kui lugejad tunnevad, et neid võetakse tõsiselt?

Post-sõnastik – LIX Liitteos (mashup)
Ameerika kirjanik Seth Grahame-Smithi Jane Austeniga „kahasse“ kirjutatud romaani „Uhkus ja eelarvamus ning zombid“ peetakse esimeseks liitromaaniks. Roberto Parada illustratsioon Grahame-Smithi romaanile.
Flickr

Post-sõnastik – LIX Liitteos (mashup)

Möödunud kümnendi alguses märkasin Helsingis Akateeminen Kirjakauppa riiulil raamatut pealkirjaga „Android Karenina“. Kunagine huvi kõikvõimalike kultuuriliste veidruste ja äärmuste vastu – pealkiri väljendas seda üsna ühemõtteliselt! – ärgitas asja lähemalt uurima ning selgus, et tegemist on populaar­kirjanduse alamžanri, nn mashup-romaaniga. Kui muusikaline mashup on eesti keelde tõlgitud sõnaga „sega­puder“1, mis…
Kuidas suhtuda Tartu toomkiriku varemetesse kavandatavasse restorani?
Tartu toomkiriku varemetesse kavandatakse klaasist paviljoni üritusruumiks ja restoraniks.
Koko arhitektid

Kuidas suhtuda Tartu toomkiriku varemetesse kavandatavasse restorani?

Hiljuti jõudis avalikkuse ette tippkokk Tõnis Siiguri plaan rajada Tartu toom­kiriku varemetesse tipprestoran, millest nüüdseks on välja kasvanud sündmusruumi loomise mõte. Idee vormisid klaaspaviljoniks Koko arhitektid, kellel on uue ja vana arhitektuuri põimimisel pikaajalised ja eeskujulikud kogemused. Nüüdseks on restorani plaan käima tõmmanud pineva arutelu. Siin avaldavad sel teemal arvamust…
Ähmaselt selgitatud Eesti koloniaalajalugu Veneetsias
Kristina Normani loomaaia puuris inimese-looma subjekti-objekti suhtega mängiv video jääb meelde väga hea näitlejatööga.
Luke Walker

Ähmaselt selgitatud Eesti koloniaalajalugu Veneetsias

Eesti paviljoni teema on oluline: kunstiteostes lahatakse materjali põnevalt ja tuuakse esile ootamatuid seoseid. Kahju, et näitust saatvad tekstid pigem ähmastavad kui valgustavad materjali.

Kas muuseumid peaksid tegutsema kiiresti või aeglaselt?
Aeglaselt kulgevas muuseumis on kohti istumiseks, logelemiseks, mediteerimiseks, mõtiskluseks. Fragment arhitektuurimuuseumi näituselt „Heli. Müra. Ruum“.
Eesti Arhitektuurimuuseum

Kas muuseumid peaksid tegutsema kiiresti või aeglaselt?

Viimastel aastatel on muuseumides esile kerkinud uued trendid, mis peegeldavad ilmekalt ühiskonnas toimuvaid muutusi. Pandeemia muutis ka mäluasutuste rütmi.

Kaasav muuseum Kalamajas
Kogumisaktsioon Kotzebue 8 keldris oli edukas: muuseumisse leiti muu hulgas rotimuumia ja prill-laud.
Meeli Küttim / Tallinna Linnamuuseum

Kaasav muuseum Kalamajas

Muuseum tegeleb iga päev loodud suhete hoidmisega ja jätkab omal vimkalikul moel küsimuste esitamist, et pühendada oma tegemistesse ka uusi huvilisi.

Tähelepaneliku empaatiaga
Tamara Luuk: „Neid, kes söandavad rääkida pildikujundlikult, on biennaalil vähe, aga paradoksaalselt mõjuvad need tööd uudse ja värskena.“
Sirli Oot

Tähelepaneliku empaatiaga

Tamara Luuk: „Näib, et inimesest me ei pääse, seepärast suhtugem tema liigirikkusesse pigem tähele­paneliku empaatiaga. Kas või seetõttu, et tunda ära ja osata taltsutada tema tasakaalu lõhkumise tunge.“

Hetkes peatatud karakterid
Naine (Riina Maidre) pole algusest peale seda nägu, et ta last tahaks, vähemalt mitte selle mehega (Reimo Sagor), ja jääb endale kuni etenduse viimase repliigini kindlaks.
Siim Vahur

Hetkes peatatud karakterid

„Yerma 9 PM“ meenutab mõnd Roy Lichtensteini koomiksi laadis maali, kus stseen on intensiivne ja värviküllane, ent maaliks muudetuna pole sellel enam koomiksi süžeed.

Sport on poliitika on raha
Kaader filmist

Sport on poliitika on raha

„Kalevil“ on Eesti filmi kohta üpris haruldaselt kolm stsenaristi ning lõpptulemus on saanud ka vastav: pingerikas, läbimõeldud, sisutiheda dialoogiga ja meeldejäävate stseenidega.

Hirmsaim linn on Eestis Tartu
Vilksamisi näidatakse Tartu ektreemmetalbändide nimekirja, mille täpsem käsitlemine oleks pilti kindlasti avardanud. Pildil Tartu bändide meelespea koos värskendatud Tartu vapiga.
Kaader filmist

Hirmsaim linn on Eestis Tartu

Üks saksa seltskond on suvatsenud väikese Eesti ülikoolilinna väga marginaalsest ja üldse mitte kuulajasõbralikust muusikalisest subkultuurist teha tunniajase ülevaate.

Väike katse vahendada „Seitset suurt“

Väike katse vahendada „Seitset suurt“

Tõlke- ja toimetamisprobleemide tõttu tuleks Kelefa Sanneh’ raamatut lugeda ülevaatlikumalt: lugeda pigem mõtteid, mitte niivõrd sõnu ja lauseid.

Teadlikkuse kaalukauss
Oma noortepärasusega teeb Kolm Lindu silmad ette igale teisele Eesti koorile. Esiplaanil dirigent Valter Soosalu.
Indrek Kasesalu

Teadlikkuse kaalukauss

Kammerkoori Kolm Lindu õhu läbilaskvus on volüümikas, nad pole kinni valdkonna välises ja anakronistlikus elitaarsuses, vaid tegutsevad nii, nagu endale meeldib.

Ääremärkusi teaduse vahelt. Kuningapoeg, kes ei surnudki ära
Kliimateadlane Jonathan Barichivich hindas selle fitsroia, Alerce Milenario, vanuseks 5484 aastat.
Rotatebot / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Ääremärkusi teaduse vahelt. Kuningapoeg, kes ei surnudki ära

Alerce Costero rahvuspargis kasvav fitsroia on tõenäoliselt maailma vanim elusolev (mitteklonaalne) isend. Fitsroiade pikaealisuse põhjus on nende üliaeglane kasv.

Jaht jahukastelistele
Harry Karis mükoloogiaühingu sügislaagris Kurgjal 1976. aastal
Eesti mükoloogiaühing

Jaht jahukastelistele

Harry Karise artiklid ja monograafiad jahukasteliste kohta toetuvad Siberis ja Kaug-Idas kogutud rikkalikule herbaarmaterjalile.

Olulised asjad. Organiseeritud asjad
Korda ja organiseeritust ülistav tikitud seinalinik Berliini materiaalse kultuuri ja disainimuuseumis (Museum der Dinge)
Urmas Lüüs

Olulised asjad. Organiseeritud asjad

Mäletan üht õhtut Haapsalu kunsti­koolis. Pakun, et võisime olla 12- või 13-aastased. Kas tegu oli nüüd joonistamise, kompositsiooni või maalimise tunniga, enam tagantjärele kindlalt väita ei tihka. Paber igatahes ees oli, mis tähendab, et saviga ei mätserdanud. Istusime sõbraga klassi parempoolses tiivas, otse akna all. Väljas oli juba pime, õhtune…
Tarantlihammustus

Tarantlihammustus

Dekadents on Pärsia kirjandusklassiku Sadeq Hedayati juttudes kui ravim. Lugeja saab nuusutada tõelist traditsiooni, mis siis, et põhiliselt selle jäänuste ja allakäigu demonstreerimise kaudu.

Jõuline „Valküür“ Helsingis
Peajumala meeleheite ja inimlikkuse esile toonud Wotan (Tommi Hakala) ja punkari­soenguga rõhutatult mehelik valküür Brünnhilde (Johanna Rusanen).
Ralph Larmann / Soome Rahvusooper

Jõuline „Valküür“ Helsingis

„Valküür“ lõpeb Wotani tuleloitsuga, nii peajumal kui ka vaatajad jäävad ootama kevadet ja tetraloogia järgmist osa „Siegfried“.

Kaose positiivsus ja metamorfoosi resonants
Tantsuteatri Fine 5 uuslavastuses „Eutopia“ vaadeldakse isikliku ruumi muutlikkust eklektilises nüüdisajas, mineviku ja tuleviku piirimail.
Anastasia Semjonova

Kaose positiivsus ja metamorfoosi resonants

Tantsuteatri Fine 5 lavastus „Eutopia“ kulgeb dünaamilises muutuses, kusjuures kordused on pidepunktid, mis lõimivad soolod, duetid ja ansamblitöö nauditavaks tervikuks.

Toimetajaauhind  Krista Mõisnikule
Krista Mõisnik
Erakogu

Toimetajaauhind Krista Mõisnikule

2022. aasta Edvin ja Lembe Hiedeli nimelise toimetajaauhinna laureaat on žürii otsusel – koosseisus Kadri Rahusaar (esimees), Heli Allik, Veronika Einberg ja Sirje Ratso – Krista Mõisnik. Tartu ülikooli eesti filoloogina lõpetanu pühendus toimetajatööle pärast õpetajaameti mahapanekut aastal 2000. Tema toimetajanõu on olnud suuresti abiks tõlkijatele, kes vahendanud tekste vene,…
Seest on õõnes … Kurjuse kardiogramm Möbiuse lehel
„Maastikud ja kehad“ Viimsi Artiumi toonud Daniel Kötteri tegevusvaldkonnad ulatuvad virtuaalprillidega vaadeldavast osaluskinost ruumiinstallatsioonide ja performance’ite kaudu dokumentaaltrükiste ja muusikateatrini.
Daniel Kötter

Seest on õõnes … Kurjuse kardiogramm Möbiuse lehel

Iga element Daniel Kötteri loodud tervikus, iga kujundiks kerkinud dokumendifragment freesib meie tegelikkustaju aspekte eri nurga alt, moodustades vaat et hõlmamatu, ent ometi ahistava terviku.

Kas hunt on ikka hunt?
Edith Karlsoni loomingu kohalolu mõjus kohatult, kuid voogavad valged vormid ja muuseumitöötajate kirjeldused tekitasid samavõrra suurt huvi kirjeldatud esemete ja ka kunstniku objektide vastu.
Herki Helves

Kas hunt on ikka hunt?

Edith Karlsoni Viljandi muuseumi näituse põhjal saab esitada muuseume puudutava kuumema küsimuse: millest peaks püsiekspositsioon koosnema ja kuidas välja nägema?

Ühise aja leiutamine 
Laura Jamsja
Erakogu

Ühise aja leiutamine 

Hiljuti oli mu vanaisa Kaarli surma-aastapäev. Jõhvis elanud endine kaevur oli kange ja kuraasikas mees, kelle ramm koondus kätesse. Ta oskas olematutest vahenditest leiutada pesumasina või küpsetada oma värisevate Parkinsoni-kätega paatsikuid. Mõni aasta tagasi elasime vanaisaga kahekesi Jõhvis. Ühine elu nõudis kohanemist mõlemalt. Kõige rohkem muutus aeg: sekundid-minutid-tunnid mõjusid igavikuna.…
Sirp