Toimetajaauhind Krista Mõisnikule

AILI KÜNSTLER

2022. aasta Edvin ja Lembe Hiedeli nimelise toimetajaauhinna laureaat on žürii otsusel – koosseisus Kadri Rahusaar (esimees), Heli Allik, Veronika Einberg ja Sirje Ratso – Krista Mõisnik. Tartu ülikooli eesti filoloogina lõpetanu pühendus toimetajatööle pärast õpetajaameti mahapanekut aastal 2000. Tema toimetajanõu on olnud suuresti abiks tõlkijatele, kes vahendanud tekste vene, soome, inglise ja saksa keelest. Eri kirjastustes on ilmunud Mõisniku toimetajakäe all üle 150 teose, tõlgete kõrval ka Eesti autorite loomingut.

Krista Mõisnik

Erakogu

Krista Mõisnik, olete toimetanud nii laste- kui ka täisinimeste tekste. Kas toimetamisvaliku dikteerib ennekõike autori vanus või adressaadi vanus?

Toimetamisetöö ongi just selle poolest huvitav (aga ka keeruline), et iga toimetatava teksti taga on ju inimene – autor. Kõik nad erinevad üksteisest vanuse, kirjutamiskogemuse, isikuomaduste poolest. Ja väga palju oleneb sellest, kuidas meie omavaheline koostöö laabub. Parimal juhul võtab autor (ka tõlkija on autor) toimetajat kui kasulikku abimeest, keda usaldab. Toimetaja osa selle usalduse saavutamisel on aga suur. Iga kord ei teki usaldusvahekord kohe, aga selleks, et töö korda läheks, peab see lõpuks ikka tekkima kõigile erisustele ja erimeelsustele vaatamata.

Kas mälestuste puhul on kriteeriumid teised kui ilukirjanduse puhul?

Mälestused žanrina nagu ei erinekski ilukirjandusest, kuid toimetatava tekstina on see hulga töömahukam, kuna sisaldab palju tuntud ja tundmatuid fakte, mida toimetajal kontrollida tuleb. Võib juhtuda, et mälestuste kirjutaja saab toimetajalt teada, et see või teine sündmus tema elus ei toimunud koguni mitte sel ajal või neil asjaoludel, nagu tema seda teadis olevat. Toimetajana pean seda detektiivitööd väga huvitavaks.

 

Auhind antakse üle rahvusvahelise tõlkijate päeva pidulikul tähistamisel 30. IX Tartu Kirjanduse Majas kell 16.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht