2021-45 (3867)

Eesti teaduse perenaine
Anu Noorma: „Inimkonna püüdlused teadmiste järele, ka pingutused kosmosevaldkonnas, on õpetanud, et tegutseda tuleb mitte sellepärast, et see on lihtne, vaid sellepärast et see on raske – kuid me ju suudame!“
Erakogu

Eesti teaduse perenaine

Anu Noorma: „Tahan juhina täiendada dialoogi teadlaskonnaga ja suurendada usaldust – teadlaste usaldust riigi ja selle struktuuride vastu ning ametkonna, kodanike ja ettevõtjate usaldust teadlaste vastu.“

Puudutav, kuid pisut lünklik armastuslugu
Filmi fookus on Sergeil (Tom Prior, vasakul), aga Romani (Oleg Zagorodnõi, paremal) mitmekihiline ja psühholoogiliselt ehk isegi põnevam lugu oleks väärinud märksa rohkem ekraaniaega ja tähelepanu.
Kaader filmist

Puudutav, kuid pisut lünklik armastuslugu

„Tulilind“ on esimene täispikk kodumaine geifilm. Selle universaalne armastuslugu puudutab paljusid, kuid kunstilise terviku ja emotsionaalse sügavuse osas on autoril veel kasvuruumi.

Kontrolli, aga usalda

Koroona on tulnud, et jääda. Peame õppima sellega koos elama. See tõdemus öeldi esimest korda välja juba koroona esimese laine ajal enam kui poolteist aastat tagasi. Praeguseks on sellest saanud juba mantra, mida ikka ja jälle korratakse, kuid mis kordamise käigus on niivõrd kodunenud, et sellele pööratakse tähelepanu vaid siis,…
Terje Pennie traagiline ema
Terje Pennie mängib ema rolli täiuslikult, filigraanselt.
Priit Loog

Terje Pennie traagiline ema

Publiku spontaanses aplausis väljendub vaimustus meisterlikust mängust. Kunstis on meisterlikkus enamasti seotud materjali vastupanu ületamisega.

Koori sisse, minek!
Tartu ülikooli kammerkoor 13. juunil oma plaadi ja raamatu esitlusel koos kõikide dirigentidega.
Angelina Pjatovskaja

Koori sisse, minek!

Nõnda nagu TÜKKi võib pidada mõnegi koori muusikaliseks etaloniks, on ka „Koori sisse minek“ meeldiv eeskuju, kuidas seada kaante vahele organisatsiooni arengulugu.

Vana kool

Olen isegi otsapidi vana kooli vend. Kannan nähtamatuks tegevaid rõivaid: T-särke ja teksapükse, mille värvlile lasen punukese rippu. Kui stiilitundlik Ilmar Raag kisendab „Lühikesed püksid ja sandaalid – ei iial“, siis mina ühman „Miks mitte? Praktiline kombo ju“. Kuulan vana mussi, putitan maamaja ja grillin tagaaias. Säravate intellektuaalide ja metroseksuaalide…

Rafael Arutjunjan 24. VII 1937 – 25. X 2021

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, armeenia päritolu Eesti skulptor Rafael Arutjunjan.
Rafael Arutjunjan sündis Bakuus armeenia perekonnas. Hariduse omandas Arutjunjan Tallinnas kunsti­akadeemias (tollal ERKI) aastatel 1958–1964, tema peamine mõjutaja oli õppejõud Olav Männi. Rafael Arutjunjani diplomitöö „Hukule määratud“ (1964) oli pühendatud Odessa geto juutidele ehk holokaustile ja tekitas nõutust, sest…
Kadunud aeda otsimas
Kirjanik ja tõlkija Marina Stepnova
Tridaktna / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Kadunud aeda otsimas

Marina Stepnova on romaanis „Aed“ loonud hüpoteetilise olukorra, milles XIX sajandil sündinud tüdruk sai olla vaba.

Kõikehõlmav modelleerimine närviimpulsist teadlase eluni
Jüri Engelbrecht
Reti Kokk / Eesti Teaduste Akadeemia

Kõikehõlmav modelleerimine närviimpulsist teadlase eluni

Kõiki kolme Jüri Engelbrechti teost ühendab maailma nägemine läbi komplekssüsteemide prisma.

Kirjadesse kätketud Eesti

Kirjadesse kätketud Eesti

Eestis elanud hollandlanna Elisabeth van den Bosch-de Jongh toonitab kirjades sageli siinset provintslikkust ja kasinaid olusid, seda mahendavad aga osavõtlikkus ja sõbralik huumor.

Hea nõu ei pruugi olla kallis

Kliimamuutus on jõudnud staadiumi, kus vajame julgeid otsuseid. Mitte ainult tehnoloogilisi uuendusi, vaid ka sotsiaal-majanduslikku analüüsi ja inimkäitumist arvestavaid lahendusi.

Vahel saab head nõu isegi tasuta. Nii ka kliimapoliitika tippkohtumise osalejad Glasgow’s paljude riikide peateaduritelt.1 Eesti esindaja samuti 39 allakirjutaja seas. Ega me arvagi, et kõik kohe…
„Jalakäija väärliiklemine võib maksta korraliku autosõitja elu“
Liiklus Pirita teel. 1954, foto autor Boris Murd.
2 × Rahvusarhiiv

„Jalakäija väärliiklemine võib maksta korraliku autosõitja elu“

Kui mootorsõidukid olid paarkümmend aastat teedel juba sõitnud, võeti kasutusele õpetuslikud liiklusteemalised artiklid ja viktoriinid.

Aime Undi lavaruumidest mõtteruumideni
Aime Unt 1996. aastal Tartus, kui festivalil „Draama“ mängiti lavastust „Ainus ja igavene elu“.
Kalju Orro

Aime Undi lavaruumidest mõtteruumideni

Kadi Herküli koostatud ja Katre Rohumaa kujundatud raamat teatrikunstnik Aime Undist on hõrk, imposantne ja diskreetselt avameelne (trüki)kunstiteos.

Vana ja uus, väike ja suur
Antigone (Karolin Jürise) tõstab puhtale valgele lavale peotäite kaupa musta mulda, valusa järjekindluse ja teadmisega, et see tegu saab karistatud.
Siim Vahur

Vana ja uus, väike ja suur

„Oidipuse. Antigone“ järgi on selge, et Tanel Saarel on välja kujunenud oma lavastajakäekiri, mis on hakanud mõjutama VAT-teatri ilmet.

Milleks meile Leibniz?
Bernhard Christoph Francke, Leibnizi portree. Õli, 1695.
Wikimedia Commons

Milleks meile Leibniz?

Leszek Kołakowski on sedastanud, et Leibniz oli Euroopas viimane inimene, kes teadis kõike.

Betti Alveri auhinna kandidaadid 2021

Selgunud on Betti Alveri kirjandusauhinna tänavused kandidaadid. Auhinna pälvib kahe hingedepäeva vahel luule- või proosavallas ilmunud parima debüütteose autor.
Debüüdiauhinna laureaat kuulutatakse välja 23. novembril, Betti Alveri sünniaastapäeval. Žüriisse kuulusid Taavi Eelmaa, Helle Maaslieb, Berit Petolai, Triin Ploom-Niitra ja Mihkel Samarüütel.
Ohtlik flirt tootmis- ja tarbimiskultuuri võludega
Marge Monko. Dolce & Gabbana (Viin) seeriast „Vaateaknad“ (2014–2021).
Kunstniku loal

Ohtlik flirt tootmis- ja tarbimiskultuuri võludega

„Suur teeskleja“ on kvaliteetselt teostatud vitriinilik näitus, aga ärgitavaid mõrasid ja rebendeid tahtnuks Kais rohkem näha.

Ole sõber, õnnitle lätlast! 

Ole sõber, õnnitle lätlast! 

18. november on Läti iseseisvuspäev. Meie rõõmupäev on sattunud hallile, rõskele ja pimedale ajale: ei ole enam sügisest värviküllust, ei ole veel talvist lund maas. Sünge aeg. Mida see ütleb lätlaste kohta?
Ükskord ütles üks hispaanlane: „Teid, lätlasi, niisama lihtsalt läbi ei näe. Pole ka ime, te elate ju suuremal jaol…
Särisevad saksofonid
Olavi Kasemaa asutatud EMTA saksofoniklassi tähtpäevakontserdil astus üles saksofoni-orkester Toomas Vavilovi juhatusel. Fotol surub ta solisti Villu Veski (vasakul) kätt.
Rasmus Kooskora

Särisevad saksofonid

Professor Olavi Kasemaa kunagisele Tallinna Saksofonikvartetile on Eesti heliloojad kirjutanud üle 50 teose, millest väikest, kuid olulist osa mängitakse tänapäevani.

Veretu vampiirifilm
„Vampiir“ tuleb koos Tõnu Kõrvitsa loodud muusikaga Pärnu Linnaorkestri ettekandes esitusele 13. novembril Kumu kunstimuuseumis.
Kaader filmist

Veretu vampiirifilm

Taani olulisima lavastaja Carl Theodor Dreyeri „Vampiir“ teeb kõik selleks, et vaatajat desorienteerida ja panna ta ebalust tundma.

Aeg peatub, kui helikunsti ma näen*
Kuigi „Hargnevate helide aia 2“ puhul ei ole tegu kõige levinuma kunstiliigi eksponeerimisega, pani helikunst näitusekülastaja proovile, kuidas tajuda nähtamatut.
Maria Aua

Aeg peatub, kui helikunsti ma näen*

Helid hargnesid näituse „aias“ laiali ning mässisid kuulaja justkui pehme vatiteki sisse. Väljapanek toimis ansamblina, kus kord üks, kord teine solist esile tõusis.

On valgus Tartu peal
Kiwa gloobustele paigutatud info on vähemasti sümbolite tasemel visuaalselt hoomatav, kuigi ei ole tähenduslikult interpreteeritav, vähemalt mitte inimvaatleja poolt.
Annika Haas

On valgus Tartu peal

Kiwa ruumiinstallatsioon „Kood ja kosmos“ on kontemplatiivne-rahulik, tema kureeritud „Kontiinumi teisendus“ peaaegu agressiivne: valgus on seal aktiivne tegija.

Heitlused sakraalsusega

Heitlused sakraalsusega

Hans Henny Jahnnil tegutseb kurjuse vaim vulgaarsuseni madalalt: tuleb tunnistada, et see on ilmselgelt allpool kuradi väärikust.

Ühine ruum
Mida tänavateemalisel näitusel näha saab? Inimesi, ja ainult inimesi! See on tänavanäituse puhul geniaalne kontseptsioon, selge seisukoht: tänavad – need oleme meie.
Raul Kalvo

Ühine ruum

Tänava teema on tänavanäitusel avatud rohkem kui paarikümnel viisil, kusjuures ükski lähenemine ei ole vähem tähtis kui teine – ja nii on seda ka kuraatoritel õnnestunud näidata.

Inimvaatlused  – Kodu tutvustab elanikku
Londoni kodumuuseumi väljapanekuga saab osaliselt tutvuda omaenda kodust: vt museumofthehome.org.uk.
Kuvatõmmis

Inimvaatlused – Kodu tutvustab elanikku

Uurides Londoni kaardilt, kuhu täpselt seal elav sõbranna vahepeal jälle kolinud on, sattus mulle Hackney linnaosas sõrme alla muuseum, mis tähelepanu algselt soovilt täielikult kõrvale juhtis – Museum of the Home. Kodumuuseum, mille eesmärk ongi mõtestada lahti kodu kontseptsioon viimase 400 aasta vältel. Ruumid on küll esemeid täis, aga sait lubab,…

Kirsi Kunnas 14. XII 1924 – 8. XI 2021

8. novembril suri 96aastasena oma kodus Ylöjärvil armastatud soome lastekirjanik, luuletaja ja akadeemik Kirsi Kunnas.
Kirsi Kunnase tuntuimad teosed on luulekogud „Tiitiäisen satupuu“ („Trollilapse muinasjutupuu“, 1956) ja „Hanhiemon iloinen lipas“ („Hane-ema rõõmus laegas“, 1954). Tema luule on soomlaste rahvuslik aare. Mitu põlvkonda oskab peast ette kanda värsse „Härra Pii Poost“ või…
Sirp