2021-38 (3860)

Ühed tööle, teised säästma
NordPool

Ühed tööle, teised säästma

Elektrimajanduse riiklik arendamine on pikaaegse ja kasvava mahajäämise kurb lugu.

Lend üle Tartu ja läbi ajaloo
Krista Leesi: „Kelmikad tähendusega linnaleiud on igati minu teema ja любовь’i võiks alati rohkem olla.“
Piia Ruber

Lend üle Tartu ja läbi ajaloo

Krista Leesi: „Täiendused-lisandused märkidel annavad lootust, et kõike ei pea liiga tõsiselt võtma ning ka üksikisik saab midagi muuta – et tema arvamus loeb.“

„Draama“ identiteedikriis  on (taas) möödas
Ugala teatri „Valged põdrad“ (fotol Ilo-Ann Saarepera) on väikese saali lavastus, mis paneb vaataja silmitsi inimliku tragöödiaga.
Gabriela Urm

„Draama“ identiteedikriis on (taas) möödas

Seekordse „Draama“ kavast vaatas vastu üsna demokraatliku ilmega programm, mis mõjus Eesti teatri ülevaatefestivalile kohaselt.

Tähelepanumajandus

Statistika järgi veedetakse päevas keskmiselt üle 3,5 tunni telefoni­ekraani ees, ent COVIDi epideemia ajal kasvas see paljudel 5–7 tundi kestvaks aja­viiteks.1 Sealjuures ise hinnatakse oma päevast ekraaniaega mitu korda vähesemaks. Kui päevas tavapärane 3,5 tundi (sõnumineerimine, meilide lugemine, ühismeedia külastamine, ajalehtede lugemine jm) kanda üle kogu elukaare peale, saame teada,…

Kuulakem hiirt!

Urmas Lüüs lõpetab tänases Sirbis Killu Sukmiti näituse arvustuse kurvavõitu mõtisklusega: kunstis on „toetusmeetmeid küll juurde tulnud, galeriidki tõstavad tasusid, väljavalitud saavad palka, kuid areng on pahatihti väheste aktivistide vedada“.
Õnneks pilt nii kurb ei ole, iseäranis kui mõelda kunstivaldkonna arengukava peale. See ei ole kultuuriministeeriumi koostatud „Kultuur 2030“ ega ka…
„Disain aitab koolielu parandada“, Saaremaa gümnaasiumi juhi Ivo Visaku kommentaar
Ivo Visak, Saaremaa gümnaasiumi juht
Erakogu

„Disain aitab koolielu parandada“, Saaremaa gümnaasiumi juhi Ivo Visaku kommentaar

Me oleme eeskujuks võtnud Taani ettevõtlus- ja disainikooli Kaospilot. Nende üks meetod on terviku visuaalne mõtestamine ehk õpikaarte väljajoonistamine, teine on koosloomeline koostöömudel.
Õpikaarte metoodikat saab illust­reerida õppekava näitel. Õppe­kavad on mitukümmend lehekülge pikad goethelikud dokumendid, mille igal lausel on tohutu tähendus, kuid millesse need, keda see puudutab, näiteks kooli töötajad,…
Palju sõnu, tühjad ruumid, tabamatu aeg
Festivali kõrghetked publikule langesid kokku nimetustega, mida on saatnud ka professionaalsete hindajate tunnustus. Nende seas oli Eesti Draamateatri „Lehman Brothers” (lavastaja Hendrik Toompere jr, fotol Mait Malmsten ja Priit Võigemast).
Heikki Leis

Palju sõnu, tühjad ruumid, tabamatu aeg

Tartus korraldatava „Draama“ kui ülevaatefestivali tänavuse eesmärgina võib sõnastada epideemia tõttu veelgi kaootilisemaks kiskunud teatripildi mõningase tasakaalustaja rolli.

Taimed kaartidel
Eesti taimede levikuatlase koostajad Ott Luuk (vasakul) ja Toomas Kukk.
Margus Ansu / Postimees / Scanpix Baltics

Taimed kaartidel

„Eesti taimede levikuatlasele“ ja kogumikule „Eesti taimestik ja selle uurijaid“ mõeldes loodan, et meie floora pikaajalisele uurimisele ja avaldatud töödele järgnevad andmestiku süvauurimused.

Kes huntidega ei ulu, ulub tühja kõhu pärast
Killu Sukmiti tikandid on otseses suguluses XX sajandi alguse naisõiguslaste tikitud loosungitega.
Urmas Lüüs

Kes huntidega ei ulu, ulub tühja kõhu pärast

Kunstigalerii on Killu Sukmiti tikanditele õige paik, kuid et pole kindel, kas kultuuritüüri hoidjad ikka galeriisse jõuavad, võiksid need tikandid olla väljas ka elutähtsates paikades.

Leebe muusikaline puudutus
Maarja Nuut on albumi „Hinged“ jaoks suuresti inspiratsiooni saanud oma maakodus veedetud ajast ja perekonna juurtest. Hea tahtmise juures võinuks Sveta baaris mõelda, et artist on publiku enda juurde külla kutsunud.
Priit Mürk / ERR

Leebe muusikaline puudutus

Maarja Nuudi uuel albumil „Hingus“ kohtuvad minevik ja tulevik, pärimus ja tulevikumuusika. Seos pärimusega peitub seekord ennekõike väikestes detailides ja mõtetes.

Pealelend – Danilo Petta ja  Öznur Pınar Çer, Itaalia ning Türgi arhitektuuri- ja disainistuudio Mask Architects esindajad
Mask Architects

Pealelend – Danilo Petta ja Öznur Pınar Çer, Itaalia ning Türgi arhitektuuri- ja disainistuudio Mask Architects esindajad

„Disainiöö“ festivali konverentsil tutvustasite kaht disainilahendust. Üks on tehispalmide oaas ja teine meditsiiniseade COVID-19 patsientide olukorra leevendamiseks. Kuidas need kaks täiesti erinevat lahendust sündisid ja mis neid ühendab?
Meid huvitab harmooniline ja jätku­suutlik suhe inimese ja looduse, inimese ja keskkonna ning indiviidi ja ühiskonna vahel. Tänapäeva linnade kitsaskohad on laia haardega…
Kaanetekst

Kaanetekst

Kogumik-käsiraamat „Luule on mäng“

Tõde või tegu?
Kuldlõvi võitnud „Sündmus“ räägib Teise maailmasõja järgsest Prantsusmaast. 23aastane tudeng Anne (Anamaria Vartolomei) üritab aborti teha ajal, mil seadusega on see karmilt keelatud ja igat julget abilist ähvardab tõsine vanglakaristus.
Kaader filmist

Tõde või tegu?

Veneetsia filmifestival pakkus hulgaliselt „tõsielusündmustel põhinevaid“ filme, mille kunstiline tase varieerub, ent auhinnad läksid enamasti teostele, mis neid väärisid.

Sensiibel geomeetria
Per William Petersen ja „When ALL is DAD and GUN“ (2017).
Sirje Petersen

Sensiibel geomeetria

Per William Peterseni vormid on kaugel puhtast geomeetriast. Need on üksjagu tunnetuslikud ja sensuaalsed, inimlikult tundlikud ja emotsionaalsed ning iga kord erinevad.

Reinust (100/10)

Rein Maranil täitus tänavu 13. septembril 90 eluaastat.

September: päike käib madalamalt, esimesed öökülmad, linnupere sätib rändele, loodus rahuneb ja korjab värve.
Vanameister Rein Maranil oli mihkli­kuu 13. päeval sünnipäev. „Vana“ on erilise rõhuga, määratleb nii aastatega kogunenud oskusi, teadmisi, kogemusi, loomet kui ka vanust. Kümme aastat vähem kui sajand! Vaid vähestele…
Mälestuskillud Prohvetite tänavalt

Mälestuskillud Prohvetite tänavalt

David Šahar on kandnud kirjandusse üle juudi müstikute ülesande koondada laialipillatud jumalik valgus. Tervikut, ühe koha ja inimrühma lugu, ei ole kerge taastada.

Kaks näidet, kuidas vabadus tagasi võita 
Kaja Kann
Alissa Šnaider

Kaks näidet, kuidas vabadus tagasi võita 

Ise me tekitame endale piire ja barjääre, aga ise saame neid ka lõhkuda, muutes alguses suhtumist ja siis keskkonda. 
Viletsusest vabaks. Veel linnas elades võtsime end õdedega kokku ja otsustasime hakata bisnist tegema, et lõpetada see vingumine oma vaesuse üle. Teeks lillepoe ja saaks rikkaks. Takistuseks said toodete nimekirjast sambla sisse poetatud sinililled…
Pealelend  – Dario Donato, arhitektuuri- ja disainistuudio Spatialconnection(s) asutaja
Erakogu

Pealelend – Dario Donato, arhitektuuri- ja disainistuudio Spatialconnection(s) asutaja

Tänavusel „Disainiööl“ käsitletakse teemat „SOS disain“ ning juhitakse tähelepanu disaini osale muutuste juhtimisel ja kriisiolukordade lahendamisel. Sa uurid nüüdistehnoloogiaid ja seda, kuidas need mõjutavad arhitektuuri. Pidasid „Disainiöö“ konverentsil ettekande ja rääkisid tuleviku ruumist. Milline on tuleviku ruum ning mis seda kujundab?
Disaini ja linnaruumi tulevikku mõjutavad kõige enam uued tehnoloogiad, sest…

Utoopiline õnneotsing

Tänavune rahvusvaheline etenduskunstide festival „SAAL biennaal“ jääb meelde kui abstraktne õnneotsingute kooslus praeguse tegelikkuse taustal.

Rahvusvaheline etenduskunstide festival „SAAL biennaal“ 12. – 29. VIII Tallinnas. Kuraator Annika Üprus, korraldaja Kanuti gildi saal, esinejad Eestist, Soomest, Lätist, Belgiast, Hispaaniast, Hollandist, Šveitsist, Taanist ja Venemaalt.
Tänavune „SAAL biennaal“ jääb meelde kui…

Uus teater. Enesekehtestamine

Viimasel ajal kostavad üha sagedamini palved lõpetada see mõttetu vana ja uue vastandamine. Mõni nimetab seda lausa sõgedaks, surmigavaks ja üdini tarbetuks tegevuseks. Öelnud seda, järgneb nimede loetelu, keda see va uus talle meenutab – ja need nimed on pärit teatriajaloost. Aga siis ongi ju selge pilt, tegemist polegi uuega.…

Kaugete seoste lummus

Arusaam iidsest soome-ugri ühtsusest oli tugev, nagu ka arvamus, et soomeugrilased on toetunud ühisele usundile.

Pärast seda, kui evolutsionismi klassikud, inglise antropoloogid Edward Tylor ja James Frazer külvasid oma monumentaalsed tööd soome-ugri usundi näiteid täis, hakkas järgmine põlvkond soome-ugri teadlasi omakorda kasutama evolutsionistlikku skeemi. Soome-ugri maailmapildi ja rituaalide ühtse algupära…

Loomaõiguslaste piibel. Või pigem mitte?

Kui tüviteksti ilmumisaja järgi loomaõiguste arengut hinnata, siis on Eesti loomaõigusliikumine juba iseseisvusaja jagu aastaid maha jäänud.

Tartu Ülikooli Kirjastus andis nüüdsama välja ühe filosoofia tähtteose, Peter Singeri „Loomade vabastamise“. Raamatu ilmumist tähistati tänavusel Eesti filosoofia aastakonverentsil 23. septembril, kus peaesinejaks oli Princetoni ülikooli filosoofiaprofessor…
Tohutu rõõm ja mitmekihilisus
Jonathan Bloxhami juhatatud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Maksim Štšura (fotol) esituses mõjus George Gershwini „Rhapsody in Blue“ klaveri ja orkestri tantsuna.
Kaupo Kikkas

Tohutu rõõm ja mitmekihilisus

Suurt rõõmu valmistavad just sellised kontserdid, kus kihte on mitu ning lahti rulluvad maailmad, mille olemasolugi polnud enne teada ega selge.

Eesti haridus on disainipöördeks valmis
Merike Rehepapp: „Disaini sotsiaalset tähendust on kaua alahinnatud. See pole ainult töö teistega, vaid ka iseendaga.“
Erakogu

Eesti haridus on disainipöördeks valmis

Merike Rehepapp: „Maailm ei tervene, kui seda püüab parandada seesama katkine hing, kes selle on kujundanud. Kõigepealt tuleb inimene terveks saada, muuta tema hoiakut ja mõtteviisi.“

Sirp