2021-26 (3848)

Naine, kes haukab merd
Aili Vint
Piia Ruber

Naine, kes haukab merd

Aili Vint: “„Täiuslikkus ei ole alati hea asi. Kui inimene on täiuslik, siis on ta igav. Tähtis on uudishimu – kõike näha, ise kogeda ja katsetada. Uudishimu ei tohi kaduda.“

Põlluaasa sea portree
Režissöör Viktor Kossakovski sõnul teadis ta esimesest hetkest, kui ta ühes Norra mahefarmis Gundat nägi, et sellest seast saab tema filmi kangelanna.
Kaader filmist

Põlluaasa sea portree

Dokumentaalfilm „Gunda“ ei tegele pelgalt lojuste igapäevaelu jäädvustamisega huvitatud pilkude tarbeks või nende elude esitamisega poeetilises võtmes, vaid muudab loomade elu enda poeetiliseks kogemuseks.

Kirjakeel hõlmab täitunud kirjakeel

Mul oli asjatamist sotsiaalkindlustus­ametiga. Saatsin kirja ja sain vastuse nagu kord ja kohus. Selles oli kaks ankeeti koos palvega need ära täita.
Esimene üllatus tabas mind esimese vormi alguses, kust leidsin sõnakolmiku Provints, osakond, maakond. Osakond selles kontekstis? Koidukiir valgustas mind alles siis, kui lõin sõna Google’isse ja sain aru, et…

Peidus president

Põrgupalavus, vaktsiinikaos ja jalka EM ei jäta muudele teemadele eriti ruumi. Kuid võiks. Alla kahe kuu on jäänud aega ametliku presidendikandidaatide esitamise ajani, mis algab 26. augustil ja lõpeb 28. augustil, ning juba 30. augustiks on riigikogu esimees Jüri Ratas kutsunud kokku riigikogu erakorralise istungjärgu, mille päevakorras on Eesti presidendi…

Uus teater – Neoliberalism

Nüüdisteatri kunstivõrgustiku all on veel üks võrgustik, tihedama koega ja püsivam kui miski muu – haltuuravõrgustik. Seal liigub informatsioon uute haltuuravõimaluste kohta, grupeerutakse ja jagatakse, haaratakse kinni ning võimalusel tõmmatakse kaasa ka keegi kena kolleeg. Oleme koos nii mõnegi nüüdisteatri esindajaga osutanud pulmateenust, lõbustanud korporatsioonide töötajaid või kasseerinud raha selle…
Tasakaaluharjumused viiele ja enamale
„Läbi kukkumine“ (esiplaanil Arolin Raudva) on lavastus tasakaalust, täpsemini selle hoidmisest.
Alan Proosa

Tasakaaluharjumused viiele ja enamale

„Läbi kukkumine“ on ühtaegu ruumiinstallatsioon – ruumi, mille konstruktsiooni kannavad etendajad – ning lubadusena ka osavõtuteater, kus publikule on antud võimalus ruumis ringi liikuda.

Kas häbitunne päästab maailma?

Jarmo Kauge: „Mure elukeskkonna tervise pärast on kõigest tagajärg. Praegune tulekahju vajab muidugi kustutamist, aga edasi tuleb tõsiselt tegeleda tuleohutusega.“

Vaatamata sellele et igasuguse ruumi kavandamine on tuleviku disainimine, ei ole arhitektuurivaldkonnas päriselt tulevikku vaadates mõtiskletud juba pikka aega. Viimati 2014 arhitektide liidu aastanäitusel „Mängiv inimene.…

Veel üks late

Kuidas me tulevikus elama hakkame? Või õigemini – kas üldse?

Tulevikusuundade ennustamisest pole usaldusväärsel määral kasu, sest kõike, mis ees seisab, mõjutab paljude terviku osakeste seos. Juhuste ja ettemääratuste lototron paneb neist kokku lõpmatu kombinatsiooni potentsiaalseid võimalusi. Neid võib ette kujutada ja üksteisega võistlevaid stsenaariume läbi mängida. Nagu õppustel. Mida…

Reet Krusten 11. III 1934 – 20. VI 2021

Suve hakul lahkus meie seast 87aastasena kirjandusteadlane ja lastekirjanduse uurija Reet Krusten.
Ta sündis esiklapsena kultuuritegelaste peres. Tema isa Erni (Ernst) Krusten ja onu Pedro Krusten olid mõlemad kirjanikud, onu Otto Krusten karikaturist. Seetõttu tundus, olles saanud põhi- ja keskhariduse Lääne-Virumaal, loomulik valik astuda Tartu Ülikooli eesti filoloogiat õppima. Pärast lõpetamist…
Aleksander Metsamärt, kunstiteadlane  
Aleksander Metsamärt
Hannariin Lamp

Aleksander Metsamärt, kunstiteadlane  

Vabaduse puhul on ülioluline eristada kahte olemisviisi: formaalset ja tegelikku. Esimest võib kohata näiteks kohviautomaadi juures. Flat white või late? Piima või koorega? Pseudovalikute tasand, mis uinutab inimese nägema otsustusvõimalusi esinemas vabadusena iseeneses – ohtlik illusioon. Eriti niivõrd laial diapasoonil, nagu kogeme seda praeguses ühiskonnas.  
Ühelt poolt uinutatakse demokraatlik subjekt arvama, et vabadus ongi kätte võidetud ananasside kohaloluga poeletil. Veelgi kavalamalt: totalitaarse ikke all vaevlev subjekt pannakse mõtestama vabaduse puudumist ananasside puudumise kaudu poelettidel.…

Lahkunud on armastatud soome kirjanik Laila Hirvisaari

Otava kirjastuse väärikast uksest astus sisse noorevõitu naine, kaasas kangast turukott. Temal on Hannu Mäkeläga kokku lepitud. Hannu Mäkelä oli tollal Otava kodumaise kirjanduse toimetaja. Maja ülimalt viisakas vahtmeister juhatas edasi Mäkelä kabinetti, nagu räägib see lugu, osalt ehk legend. Naisterahvas astus sisse, võttis kotist pinu paberipoognaid ja pani toimetaja…
Lendamine – rutiin või unelm?
Hobusepea galerii esimesel korrusel on Margit Säde ühtlase reana eksponeerinud lennukiakna formaadis uinutavalt kauni värvigammaga fotosid.
Margit Säde

Lendamine – rutiin või unelm?

Margit Säde laveerib lennureisi romantiseerimise ja kritiseerimise vahepeal: ta on leidnud visuaalselt ja ka heliliselt efektse lahenduse ega ole selle juures ülemäära moraliseerinud.

Võromaa vägi
Elo Liiv. UP_YOURS. Ökoloogiline viipekeel 001. Installatsioon, 2021.
Kevin Loigu

Võromaa vägi

Lugegem parem armuloitsu, armuloitsu pikalt ja pidevalt. Üks väega õnn ei saa ometi kedagi kahjustada.

Kõik tuleviku, tulevik kõigi nimel
Suurte süsteemide delikaatse muukimise on ette võtnud Laura Linsi ja Roland Reemaa projektis „Veepuhastusjaama allegooria“.
Evert Palmets

Kõik tuleviku, tulevik kõigi nimel

Arhitektuurimuuseumi näitusel „Majad, mida me vajame“ saab selgeks, et ruumiloomeks on vaja julgeid visionääre ja nende lennukaid ideid.

Ühest õigusealasest koolist ei aita

Ühest õigusealasest koolist ei aita

Just protsesside võistlevuse ja igakülgsuse nimel ei tohi ära kaduda vähemalt kahe juriidilise kooli loomupärane konkurents.

Heldur Viires 23. VI 1927 – 23. VI 2021

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, maalikunstnik Heldur Viires.
Heldur Viires sündis Tallinnas ja oli üks viimastest, kes sai osa Eestis 1930ndatel omaks võetud prantsuse maalikoolist: ta astus Tartu Riiklikku Kunstiinstituuti sõja lõpul ning õppis seal aastatel 1945–1949, kui kool oli veel esimese Pallase moonutamata jätk. 1949. aastal suunati Viires stipendiaadina…
Romaanivõistlus pakkus üllatusi
Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel auhinnatud autorid. Esireas vasakult Heli Kendra, Juta Kivimäe, Katariina Ratasepp, Meelis Kraft ja Loone Ots, tagareas vasakult Taavi Liias, Eve Laur, Kiwa ja Mario Pulver.
Kris Moor

Romaanivõistlus pakkus üllatusi

22. juunil selgusid Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistluse tulemused.
Esikohti anti välja kaks: selle pälvisid Juta Kivimäe „Suur tuba“ ja Loone Otsa „Armastus“. Teisele kohale tuli Heli Kendra käsikirjaga „Kärkä“. Kolmanda kohaga tunnustati Taavi Liiast käsikirja „Helmandi silmus“ eest.
Žürii tunnustusega märgiti ära veel kaks käsikirja: Mario Pulveri „Loko­motiiv“ ja Meelis Krafti „Veealused“.
Eesti…
Prillid peas hea unelda
„Talupojad tantsivad prillid ees“ on prillid. Vaataja ise otsustab, kas ta need etenduse lõpul eest võtab.
Heikki Leis

Prillid peas hea unelda

Võib-olla teater sündiski sellest, kui üks koopaelanik andis teisele jalaga tagumikku ning märkas, et juuresolijad naeravad.

Aken Lõuna-Eestisse
Peategelast Ernat kehastav Trine Dyrholm on rahvusvaheliselt üks tuntumaid Taani naisnäitlejaid. Dyrholmi silmad räägivad sageli rohkem kui tema näoilmed.
Kaader filmist

Aken Lõuna-Eestisse

Taani-Eesti-Belgia koostööfilm „Erna on sõjas“ on südamlik lugu vankumatust emaarmastusest, mis viib ühe naise oma ainsa poja elu nimel sõtta.

Muusikakollektiivides arendatakse eluoskusi

Muusikakollektiivides osalemisega kasvab ennekõike kultuuriteadlikkus, kultuurilise eneseväljenduse oskus ning kodanikupädevus.

Tallinna ülikooli erialadeülese projektiga1 „ELUoskused muusikast“2 uuriti, milliseid töös ja igapäevaelus tudengitele ja vilistlastele vajalikke oskusi arendab muusikakollektiivides osalemine. Uuringu tulemused tõid üllatusi ja pakkusid ka äratundmisrõõmu.
Ülevaade saadi kaheksa eluvaldkonna oskuste, teadmiste ja hoiakute (nimetagem neid edaspidi…
Võim ja sugu. Ära kärata  mu peale
Britta Benno. Madonna lapsega (Raphael XI). 2015, ofort.
Karel Koplimets

Võim ja sugu. Ära kärata mu peale

Vaatamata praegusele emotsionaalselt köetud ahjude, ptüi, üles köetud naiste kultuuriklišeele, on minu vaatluste kohaselt pigem naised need, kes väljenduvad kontrollitumalt kui mehed. Naistel on rohkem kaalul: üks krõbedam ütlemine ja pälvid hüsteeriku tiitli – see on juba oodanud, et saaks sulle kaela hüpata. Naistelt eeldatakse leplikkust ja teiste eest hoolitsemist.…
Märkmeid Rogožini majast
Rogožini (Simo Andre Kadastu) puhul võiks ju loota, et kui isa otsad annab, ärkab poeg uuele elule, aga maadligi madalaks jääb ta lõpuni.
Siim Vahur

Märkmeid Rogožini majast

Nimitegelane, Simo Andre Kadastu mängitud Rogožin, pole ei vana ega noor, vaid selline jässakas, maadligi tüüp.

Sirp