2019-13 (3735)

Koalitsioonipäike  noorsugu ei paita
Allikas: Statistikaamet

Koalitsioonipäike noorsugu ei paita

Eesti noored on nagu Vargamäe põllud: noorsootöö piibliga pekstes neilt armastust vastutasuks ei saa.

Mida pelgavad rahvusparteid?

Siinset rahvuslust hoiavad ülal pigem liiga suur venekeelse elanikkonna osakaal, selle jätkuv paisumine koos Ukrainast jt endise NSV Liidu alalt saabuvate võõrtöölistega ning raskused selle kontingendi integreerimisel.

On ennustatud, et Euroopa Parlamendi valimised mais kujunevad liberaalsete ja rahvuslike jõudude tõsiseks jõukatsumiseks. Konservatismi ja rahvusluse poliitikas võimendumise peapõhjus…
Jeremija 11.11
Kuna Jordan Peele ja enamik tema näitlejaid on mustanahalised, siis tekib filmiga ka poliitilisi konnotatsioone maha surutud ühiskondadest, kultuuridest ja nende agressiivsuse põhjustest.
Pressifoto

Jeremija 11.11

Jordan Peele loob originaalse omailma, mis on väljas ja üle mis tahes žanridest ning toimib ainulaadsete filmikujundite kaudu.

Kahtlased ülikonnaga mehed

Viimasel Tallinn Music Week’il jahmatas tulevikumeedia vestlusringis repliik, mille autorit ei hakka ma viisakusest lugejale tutvustamagi. Tavalistel meediakonverentsidel käivat vanad ülikonnaga mehed, aga see noorhärra ei olevat kunagi näinud ühtki ülikonnaga vana meest muusikat tegemas. Olin tummaks löödud ega suutnud kohe täpsustavat küsimust moodustada.
Mind ei üllata, et too noormees ei…

Ma ei saa midagi aru!

Suur osa kultuuriteksti olulisusest kujuneb metateksti abil seisukohavõttude, arvustuste poleemika tulemusena. Tihti kasutatakse väljendit „teos hakkab elama oma elu“, muutub autori omandusest ühisvaraks, mida võib tõlgendada igaüks, ja iga tõlgendus on teretulnud.
Viimasel ajal on aga tähelepanuväärselt silma jäänud uus kultuurikriitika vorm, mis ei lisa tekstile ega selle tõlgendusele mitte midagi.…
Mitusada tundi ja kümme aastat
Muusikafondi heliarhiivi digiteeris rahvusringhäälingu helirežissöör Priit Kuulberg, kellel on vastav tehnika ja hindamatu lisaväärtusena ka muusikaalased teadmised.
Alar Truu / Õhtuleht / Scanpix

Mitusada tundi ja kümme aastat

Priit Kuulberg: „Muusikafondi arhiivis on täiesti ainulaadseid originaalsalvestusi, kus mõni helilooja ise mängib oma klaveriteost, mida ei ole isegi ERRi arhiivis.“

Ülo Mattheus

ÜLO MATTHEUS, kirjanik ja esseist
Keel on kommunikatsioonivahend, seetõttu on selle esmane kvaliteet mõistetavus. Kõnekeele ja kirjakeele kõrval on olemas kehakeel, silmade keel, puudutuste keel, viipekeel jne. Suhtluseks peavad need kõik olema arusaadavad. Mingil põhjusel luuakse tekste, nii suulisi kui ka kirjalikke, kus mõistetavus on teisejärguline. See torkab silma näiteks seaduste ja…

Eestimaa patrioodi kurb lugu

Venemaal tuntud näitleja ja lavastaja Julia Aug avab lavastuses „Minu eesti vanaema“ oma keerulise pereloo XX sajandi risttuultes.

Vaba Lava ja R.A.A.A.Mi „Minu eesti vanaema“, autor ja lavastaja Julia Aug, kunstnik Polina Gretško, videokunstnik Laura Romanova, valguskunstnik Priidu Adlas, muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres. Mängivad Mirtel Pohla, Ülle Kaljuste,…

Kunstnike liidust, armastusega

Loojad peavad jõuliselt ajama oma asja, liit aga vastutustundega jälgima, et igasugusel kunstil on eluõigus ja loominguline loopealne liigirikas.

Meile on inimlikult omane – ilmselt on see evolutsiooniliselt paratamatu – olla maailma naba. Tegutseme eraelulise ja töise universumi keskmes, mille ümber tiirlevad lähedal pere ja sõbrad, mõnevõrra…

Palju küsimusi, vähe ruumi

Kuraator Ingrid Ruudi ei analüüsi ehitisi, vaid vaatleb arhitektuurikaanonit soo aspektist, s.t Eesti naisarhitektide positsiooni ning ruumi soolisust ja selle kriitikat, argipäeva ja elamise kogemust.

Näitus „Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile“ arhitektuurimuuseumis kuni 19. V. Kuraator Ingrid Ruudi, erikülalised Flo Kasearu, Laura Linsi, Roland Reemaa, abilised Jarmo…

Kultuur on elus, kui sinna saab ära eksida

Pärnu uue kunsti muuseumi, Kastellaanimaja või ka Fahle galerii maalikunstnike näituste teosed ei ole mitte ainult nagu elus, vaid ka ilusad.

Ryan Galeri ja Rebecca Larkini näitus „Eksinud hingede turismikontor“ Vent Space’i projektiruumis 8. – 17. III; näitus „Maalitud arhitektuur“ galeriides Fahle ja Fahle Park 1. – 23. III (kuraator Meelis…

Kas saab rääkida rahvuslikust subkultuurist?

Nii Eestis kui ka mujal tasub uurida, mis on eestilikku Eesti subkultuurides, saksalikku Saksamaa skeenedes või prantslaslikku Prantsuse undergound’is.

1990ndate teisel poolel tuli jälle kokku legendaarne 1980. aastate briti streetpunk-kollektiiv Angelic Upstarts. Kahjuks andsid nad Euroopa mandriosas ainult ühe kontserdi Hamburgis. Elasin sel ajal Berliinis ja sinna oli…

Laasi deemon Kanni maailmas

Kaja Kann on vigade ja ärevuse, rahutuse, ekslemise mootor ning praeguse aja kunstikeelele on see kaunis oluline. Talle võib küll nii sõge mõte pähe tulla, et tõmmata oma maailma Helle Laas.

Nukuteatri „Ikaaria mängud“, autor, lavastaja, kunstnik ja koreograaf Kaja Kann, dramaturg Madis Kolk,…

Tänavamekk – Jalakäijasõbralikud tänavalõigud Pärnus

Eelmisel aastal Pärnus rekonstrueeritud Rüütli ja Aia tänava osad on hästi läbi mõeldud ja eelkõige keskendatud jalakäijate ruumile.

Suvepealinna südames asuv Rüütli tänav oli XVII sajandil üks tähtsamaid. Tollane kihav kaubandustänav on viimastel aastakümnetel olnud kahjuks üsna nukras seisus. Uute kaubanduskeskuste ilmumisega…
Kehalise kogemuse festival
Gisèle Vienne’i lavastus „Jõuk“ („Crowd”): reiv põllul viieteistkümne tantsijaga intensiivse 1990. aastate klubimuusika saatel.
Estelle Hanania

Kehalise kogemuse festival

Oslo teatrifestivali läbivateks teemadeks kujunesid intiimsus ja haavatavus. Kunstnikud olid kaevunud oma sisemusse: otsiti sisemist häält, siseruumi, sisemist mina.

Kurbmäng rannakülas
„Morten lollide laeval“ ei tundu otseselt sihiks seadvat laste kõrval ka täiskasvanud vaatajatele nalja pakkumist, kuid saab nende tähelepanu hoidmisega ometi hakkama.
Kaader filmist

Kurbmäng rannakülas

Täispikk nukuanimatsioon „Kapten Morten lollide laeval“ (Eesti-Belgia-Iirimaa-Suurbritannia 2018, 79 min), režissöör Kaspar Jancis, Riho Unt, Henry Nicholson,
stsenaristid Kaspar Jancis, Mike Horelick, Paul Risacher, Robin Lyons, Andrew Offiler, operaator Ragnar Neljandi, helilooja Pierre Yves Drapeau. Põhineb Kaspar Jancise jutustusel „Seiklus Salamandril“.
Iga teoks tehtud täispikka nukufilmi võib kõhklemata nimetada „pikalt töös…

Keskpõrandale kokku

Eestikeelse humanitaaria suhtlusruum on ahtake. Kas vajame sellist konverentsi, mis lätlastel juba on?

Konverents „Aktuālas problēmas literatūras un kultūras pētniecībā“. Liepāja, 14. – 15. III 2019.
Kevad on käes ja tormijooks teadus­rahale taas alanud. Personaalsete uurimistoetuste taotluste kirjutamise asemel tegime koos väikese kimbu kolleegidega hoopis väljasõidu varakevadisse Liepājasse konverentsile „Aktuālas…

Ökoloogiline renoveerimine maastikuarhitektuuriga

Järjest enam pööratakse tähelepanu kvaliteetsele avalikule ruumile ja looduspõhistele jätkusuutlikele lahendustele.

Männi pargi ideevõistlus
I preemia – „Männiöölane“, Kersti Lootus, Kadri Uusen, Liivi Mäekallas (Lootusprojekt), Lidia Zarudnaya (Positiivne Pinnavorm).
Ergutuspreemiad – „Tiritamm“, Villem Tomiste (Stuudio Tallinn); „Tuulelohe“, Grete Veskiväli, Eve Komp (Punktiir); „Sild“, Ülle Grišakov, Triin…

Üks surmkindel aed ja varjupaik

Probleemistik, millega seisavad silmitsi lavastuse „Surmkindlad asjad siin elus“ tegelased, keerleb ümber perekonna.

Ugala teatri „Surmkindlad asjad siin elus“, autor Andrew Bovell, tõlkijad Liis Aedmaa ja Laura Kalle, lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja Andres Noormets, kostüümikunstnik Maarja Viiding, valguskujundaja Villu Konrad. Mängivad Vilma Luik, Andres Tabun, Marika Palm, Kadri Lepp,…
Arhitektina Aasias
Tavaline pilt 25miljonilises suurlinnas Shanghais: vanad hooned kesklinnas lammutatakse, et ehitada nende asemele kõrged tornmajad.
Inke-Brett Eek

Arhitektina Aasias

Pool aastat tööd Shanghai ja Jaapani arhitektuuribüroodes tähendab kaugest kultuuriruumist tulnule kurbnaljakaid kogemusi, aga avardab silmaringi.

Üpris kahtlane töötuba

Kas Eero Epneri, Juhan Ulfsaki ja Mart Kangro „Workshop“ (Kanuti gildi saal, 2018) on sõnalavastus või etenduskunst, selles on küsimus. Teatri aastaauhindade galalt viis see lavastus koju etenduskunstide ühisauhinna, aga mitte see pole tekitanud nurinat, vaid hoopis tõik, et sõnalavastuste žürii seda lavastust isegi ei nomineerinud. Jätan siinkohal kõrvale lihtsa…

Blairi nõid nr 3

Maarit Murka põgenemistuba on elu ja müsteeriumide kummastav segu.

Maarit Murka näitus „Escape room nr 1“ Vaalas kuni 6. IV.
Maarit Murka Vaala galerii ruumiinstallatsioon „Põgenemistuba nr 1“ on kommentaar meie metsapoliitikale, kogu planeeti hävitavale tegevusele – inim­tegevusele, mille tagajärjel on „elusloodus sunnitud taanduma“, ja et „maastikust, mis peaks…

Kristlus, abort ja embrüo

Katoliku kirikus ei ole alati valitsenud arusaam, et juba munaraku viljastumise hetkel on tegemist kohe ja täiel määral inimesega.

Esmapilgul võib tunduda, et kristlased on abordi suhtes ühel meelel. Paljude kristlaste arvates on eostamise hetkest alguse saanud uus inimene, kelle elule tehakse abordiga järsk ja vägivaldne lõpp. Selline…

Ameerika kõverpeeglis

Winston Duke: „Mis see Ameerika unelm õigupoolest on? Kui ohtlik võib see tegelikult olla? See on mulle üks filmi olulisemaid küsimusi nagu seegi, mida üldse tänapäeval tähendab olla ameeriklane.“

Winston Duke mängib meespeaosalist Gabe Wilsonit aasta ühes seni tugevamas filmis, Jordan Peele’i sotsiaalse sõnumiga õudukas…

Kildudest alati pilti kokku ei pane

Kuigi näituse kuraator ei väida, et tegu on feministliku lähenemisega, kuid ei näituse teemapüstitus ega enamik töidki poleks sündinud naiste ühiskondlik-kultuurilise emantsipatsiooni ja kriitilise teadlikkuseta.

Näitus „Isekeskis. Naine kujutamas naist“ Tartu kunstimuuseumis kuni 28. IV. Kuraator Kadri Asmer, kujundaja Marika Raudam ja graafiline kujundaja…
Sirp