2018-18 (3689)

Üks roll

Mõnusalt muhe doktor Dolittle, kes seikleb Hugh Loftingu kolmeteistkümnes raamatus, abistades kõiki hättasattunuid, on küllap paljudele tuttav kangelane. Mäletate, kuis loomasõbrast tohter tegi (tõsi, olude sunnil) karjääris kannapöörde, õppis papagoi Polüneesia abiga ära loomade keele ja hakkas inimeste asemel ravima kõiksugu abivajavaid loomakesi, tegemata vahet kodu- ja metsaloomadel, nunnudel ja…
Uudiskirjandus läheb vanglas sooja saiana
Tartu vangla raamatukoguhoidja Svea Onno
Pille-Riin Larm

Uudiskirjandus läheb vanglas sooja saiana

Tartu vangla raamatukogus on eriti populaarsed teemad filosoofia, psühholoogia ja eneseabi, laenutuste edetabelis troonivad aga tehnikaajakirjad.

Sophrosyne raamatusaar

Võib-olla oleks hea luua raamatusaar, kuhu autorid ja kirjastajad saaksid pidevalt tuua oma teosed ja kuhu laekunud värske kirjandusega varustataks haigla- ja vanglaraamatukogusid?

Miski ei ole iseenesest hea või halb – üksnes mõtlemine teeb ta selleks, märgib Hamlet kohtumisel Rosencrantzi ja Guildensterniga. Talle oli ennekõike Taanimaa, aga tõenäoliselt…
Armastus nagu puhtaks näritud kont
Rootsi kirjanik Lena Andersson on kodumaal tuntud ka kui julge, isemeelne ja laia haardega kolumnist.
Henric Lindsten

Armastus nagu puhtaks näritud kont

Rootsi kirjanik Lena Andersson uurib armunu psüühet – ja mitte luubi, vaid lausa mikroskoobiga.

Tõejärgne ajastu jõudis koreograafiasse

Väljamõeldist Katariina I-st kui Rõngu talutüdrukust Martast on nüüdseks tiražeeritud, nii et vähe pole.

Sest mis meile jääks, kui meilt võetaks meie … valed?
Tõnu Õnnepalu, „Valede kataloog“
Eesti Rahvusballetis ehk Estonia teatris esietendus 15. märtsil Toomas Eduri ballett „Katariina I. Pildikesi Katariina I elust“…

Roosa müts – Milline oleks Jüriöö ülestõusu 700. aastapäeva tähistamise sõnum?

Kumus on avatud Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreemi kureeritud uurimuslik näitus „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“, mis käsitleb erilise rõhuga rahvuslikku ja/või riiklikku identiteeti loovaid kunstiteoseid, nn peavoolukunsti. Ehk…
„Karajev hirmutab,  aga mina ei karda“
Nikolai Karajevi artikli „The Division Bell Land. Väga eestilik lugu“ pealkiri viitab Pink Floydi laulule „High Hopes“ ehk „Suured lootused“.
Repro

„Karajev hirmutab, aga mina ei karda“

Isegi kõige getostunumal struktuuril on oma hierarhia, mille tipus on poliitikud, kelle poolt „marginaalid“ hääletavad.

Las nad siis olla …

Kertu Moppel on loonud selge loogikaga maailma, kus etendajad püsivad küll oma tegelases, kuid on nende suhtes kõrvaltvaatajad – kusjuures heatahtlikud.

Eesti Draamateatri „Väikekodanlased“, autor Maksim Gorki, tõlkijad Sven Karja, Ernst Raudsepp ja trupp, lavastaja Kertu Moppel, kunstnik Arthur Arula, videokunstnik Emer Värk, valguskunstnik Triin Suvi ja muusikaline…

Igor Maasik 19. IX 1961 – 1. V 2018

Igor Maasik
19. IX 1961 – 1. V 2018
Teisipäeval, 1. mai õhtul lahkus pärast pikaaegset ja vaprat võitlust raske haigusega muusik, raadiomees, kirjanik ja meelelahutaja Igor Maasik,…

Innovatsiooni tume külg

Tehnoloogia ei päästa maailma. Iga tehnoloogiline lahendus tekitab uusi probleeme, mis taas lahendamist vajavad, ja nõnda lõputult. Tehnika arengust tingitud tagajärjed on paratamatud ja tihti ka ennustamatud.…

Kommentaar – Soo-, metsa- ja mõisakvoodid

Need, kes on Nõukogude ajal bändi teinud, mõistavad, millest kirjutama hakkan. Neile, kes pole, on võib-olla abiks, kui meenutada Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi 2008. aastal Vanemuise…
Joel Tammiku haldja-techno
Joel Tammik suhtub helimasinatesse illusioonidest vabanenu puhta meele erksusega justkui zen’i munk veetoomisse ja puukandmisse.
Margus Sootla

Joel Tammiku haldja-techno

Joel Tammiku heliteosed kulgevad tihti sihipäratult – ta tajub maailma justkui rikkumata uudishimulik laps.

Korduvate tüsistuste painajalik valu
River Phoenix sai sõjaveteran Joe kujutamise eest filmis „Sa polnud kunagi siin“ Cannes’i filmifestivalil parima näitleja preemia.
Kaader filmist

Korduvate tüsistuste painajalik valu

Mängufilm „Sind polnud kunagi siin“ („You Were Never Really Here“, Suurbritannia-Prantsusmaa-USA, 2017, 89 min), režissöör-stsenarist Lynne Ramsay, operaator Thomas Townend, helilooja Jonny Greenwood, monteerija Joe Bini, põhineb…

Raamatuannetus Viru vanglale

Järgmisel nädalal peetakse Tartus kirjandusfestivali „Prima vista“ alapealkirja „Tulevikumuusika“. Festivali partnerlinn on tänavu Jõhvi, kus antakse homme, 5. mail üle raamatuannetus Viru vangla raamatukogule.
Raamatute kogumise algatasid 2015.…

Kuidas panna näitus kõnelema?

Eesti Kujurite Ühenduse näitus „100 skulptuuri“ Vaala galeriis kuni 2. VI, kuraatorid Tiiu Kirsipuu, Mari-Liis Tammi, Gea Sibola, Aime Kuulbusch ja Leena Kuutma, kujundajad Mari-Liis Tammi ja…

Hea teadus

Paul Hoyningen-Huene: „Teaduslik imperialism on kitsarinnalisus, vaade, et kõik peaksid olema ühe või teise teaduse, näiteks füüsika sarnased.“

Professor Paul Hoyningen-Huene on Hannoveri Leibnizi ülikooli ja Zürichi ülikooli teadusfilosoof, kes oli veebruaris kahe Eesti doktorikooli, kultuuri ja kunstiteaduste ning keeleteaduse, filosoofia ja semiootika doktorikooli Tartus korraldatud…

Kas maailm jääb seisma, kui arvutid peatuvad?

Eesti Maalikunstnike Liidu näitus „Kui arvutid peatuvad“ Jõhvi kunstikooli galerii kuni 14. V, kuraator Rait Rosin.
Näituse pealkiri kõlab fataalsena. „Kui“ ei ole tingimuslik – mis siis juhtub, kui…

Kahtlustäratavad tõed ääremaast

Oleme harjunud hierarhilise mõtteviisiga, aga see tuleb kahtluse alla seada. Miks peaks linn olema normatiivne standard, millega ääremaad võrrelda?

„Aga see on ju ääremaa!“ pidin ma korduvalt kuulma, kui 2003. aastal vahetusõpilasena Eestisse tulin – ja mitte ainult sakslaste käest, vaid ka eestlastelt endilt. Pidevalt pidin kuulma kahtlusi,…

Kaks vaateviisi muusikale

Liisa Hirsch ja Justė Janulytė püüavad püsida muusikakunsti laineharjal ning arendada edasi kitsast suunda, kus ei eeldata mitte midagi.

Aprillikuu keskel külastasin Poola ja Eesti kammermuusika festivalil „Varssavi kevad“ kontserti „Nüüdismuusika klassika“ („Classics of Contemporary Music“) Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli Tubina saalis. Ettekandele tulid Karol Szymanowski, Krzysztof…

Pealelend – Liina Raus,

üks asutajatest

Möödunud kolmapäeval avati Tartus uus galerii. Endise aparaaditehase (Kastani 42) territooriumil tegutsev Kogo galerii oli avalikkuse ees väljas juba möödunud fotokunstimessil, esindades Diāna Tamanet. Tamanel läks igati hästi – tema teose ostis Outset Eesti ostukomisjon. Oma kunstnikele rahvusvahelise nähtavuse tagamist rõhutatakse ka galerii tutvustuses.
Millise strateegia olete oma kunstnikele…
Venemaa eestlastest – elurõõmsalt!
Ester Pajusoo (ema) ja Laine Mägi (tütre) duett vääriks inimlikkuse eriauhinda.
Siim Vahur

Venemaa eestlastest – elurõõmsalt!

„Jaanipäevas“ puudub läbiv tegevus ning kandev konflikt, see on „meie elulugude“ laadne lavajutustus, kus näitlejad toovad meie ette eriilmelisi karaktereid.

Balti teadvus ja Balti teadus
Olaf Möller ja Barbara Wurm käsitlesid oma ettekandes rahvuslike filmistuudiote loomist Balti Nõukogude vabariikides.
Mait Laas

Balti teadvus ja Balti teadus

Wiesbadeni filmifestivalil „Go East“ analüüsiti Baltimaade filmiajalugu ja identiteeti sümpoosionil „Hübriididentiteedid. Balti filmikunst“.

Jälle see onu …
Eesti lugejal on raske mõista, miks Thilo Sarrazin Saksamaal nii palju poleemikat tekitab. Meie kontekstis jääb ta pigem laialdaselt aktsepteeritud rahvuskonservatiivsuse piiridesse.
Wikimedia Commons

Jälle see onu …

Thilo Sarrazini raamatu probleem on argumentide pealiskaudsuses, soovimatuses tõsiseltvõetavate vastaste kriitikale vastata ja pidevas hüplemises eetiliste eelduste vahel.

Kahe ja poole rektori kokkulepe ehk  Akadeemilisest vabadusest ja teaduslikust maailmapildist
Olles veel rektorikandidaat arvas Tartu ülikooli rektoriks valitud professor Toomas Asser Vikerraadio saates „Reporteritund“, et Tartu ülikoolil on põhjust kolme rektori  sügisesest kokkuleppest taanduda. 
Andres Tennus 

Kahe ja poole rektori kokkulepe ehk Akadeemilisest vabadusest ja teaduslikust maailmapildist

Eelmise aasta sügisel tulid Tartu ülikooli, maaülikooli ja tehnikaülikooli rektorid välja ühisavaldusega „Kolme ülikooli rektorid ühendavad kompetentsid riiklikult tähtsate küsimuste lahendamiseks“. Kiiresti sai see tuntuks kolme rektori kokkuleppena. Nende ülikoolide paljud teadlased ei nõustunud kokkuleppega. Oma kampaanias lubasid mõlemad Tartu ülikooli rektorikandidaadid leppest loobuda. Harutame puntra lahti: miks…

Pärandus

Uno Naissoo klarnetikontsert kõlas viimati 34 aastat tagasi Peeter Lilje dirigeerimisel ERSO ja klarnetisolisti Hannes Altrovi esituses.

Marten Altrov (klarnet), Uue Tänava Orkester ja dirigent Kaspar Mänd 24. IV Tallinna metodisti kirikus. Kavas Ralph Vaughan Williamsi „Fantaasia Thomas Tallise teemale“, Uno Naissoo klarnetikontsert ja Felix Mendelssohn-Bartholdy sümfoonia nr 3.
Uue Tänava Orkestri teine…
Tõnis Tatar

Tõnis Tatar

TÕNIS TATAR
on sündinud 1980. aastal, töötanud aastatel 2005–2013 Tartu Kunstimuuseumis ja 2012. aastast peale Tartu ülikooli kunstiajaloo osakonnas, praegu lektori ametikohal. 2015. aastal kaitses Tartu ülikoolis doktorikraadi kunstiajaloos. Tema peamised uurimissuunad on Eesti…
Sirp