2017-2 (3622)

Tallinna Vanasadama tulevik
„Third Space’is“ esitatud lahendus on huvitavalt maalähedane, kogu ala läbib roheline vöönd.

Tallinna Vanasadama tulevik

Mereäärne ei saa olla üksikute arhitektuuriliste tippobjektide juhuslik rivistus, vaid läbimõeldud, paraja hoonestustihedusega tulevikku vaatav linn.

Üks roll

Sel nädalal lahvatas meedias üksjagu huvitav eetiline debatt, kui kaheksa ärimeest annetasid erakondadele kokku üle 800 000 euro selle eest, et viimased tõstsid kolmanda lapse toetust. Kas nüüd on seaduse hind teada, küsiti ning arutati, mis on eetilisem, kas toetada täpsustava selgituseta maailmavaadet või avalikult välja öelda, mille eest täpselt poliitikuid…
Sisseränne on sotsiaalse valiku küsimus
Thilo Sarrazin: „Ühiskonnale on ohtlik lasta sisse inimesi, kes näevad teistmoodi välja ja kannavad teisi omadusi.“
CC/Wikipedia

Sisseränne on sotsiaalse valiku küsimus

Thilo Sarrazin: „Suure hulga moslemite sisseränne Saksamaale oli viga. Sama kehtib teie vene vähemuse kohta.“

Tõhus rändekontroll ja tark lõimepoliitika
Kanada Queen’s University sisserändepoliitika professor Naomi Alboim.
Erakogu

Tõhus rändekontroll ja tark lõimepoliitika

Naomi Alboim: „Ei saa oodata, et sisserännanud muutuksid eestlastest eestlasemaks, enne kui neid tunnustama hakkate.“

800 aastat okupatsiooni

Veel mõni aastakümme tagasi pidid paljud meie hulgast ametiredelil edasi liikumiseks astuma ühte kindlasse parteisse, teistmoodi ei olnud võimalik. Olime okupeeritud rahvas ja meil ei olnud õigust valida, õigust olla need, kes me sisimas soovisime olla. Nüüd, kui oleme taas oma maa peremehed, soovib üks usuline seltskond okupandi kombel määrata,…

Palimpsest – Väljumine kingipoe kaudu

Hiljutine ERRi kultuuriportaali uudis väikekirjastuste koostöö lõpetamise kohta suure raamatupoodide keti Apolloga on kõnekas eelkõige ühe Ilmamaa esindaja Mart Jagomäe lause poolest: „Ilmamaale võivad lisanduda teisedki kirjastused, sest Apollo sooviks on olla eelkõige meelelahutuskeskus, mitte niivõrd spetsialiseeritud ja võimalikult laia valikuga raamatupood.“1 Apollo juhatuse liige Mauri Dorbek vaidles Jagomäele muidugi…

Facebooki grupid on uued salongid

Platvormid, mis on toonud kaasa populismi edu, loovad eelduse demokraatia paremaks toimimiseks.

Pärast Donald Trumpi USA presidendiks valimist ja Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise referendumit on kõikjalt kuulda jutte demokraatia paratamatust lõpust. Ent millisest demokraatiast me üldse sel puhul räägime?
Saksa sotsioloog ja filosoof Jürgen Habermas kirjeldab 1962. aastal avaldatud „Avalikkuse struktuurimuutustes“…

Kaspar Hauser keele meelevallas

Tartu Üliõpilasteatri „KH kood ehk Kaspar Hauseri juhtum“, dramatiseerija Peeter Piiri, lavastaja Kalev Kudu, kunstnik ja muusikaline kujundaja Kiwa, kostüümikunstnik Maarika Mihhailov, valguskujundaja Enor Niinemägi, liikumisjuht Helen Solovjev. Mängivad Peeter Piiri, Kristi Kimmel, Kristi Luha, Anneli Ojaste, Henry-Laur Allik…

Enne kui vana puu lehed lendavad tuulde

Lembit Petersoni rollilahendus tõuseb argitasandi kohale. Tema André on võluvalt tabamatu: roll viivleks pidevalt justkui õhus, nii mõttekäikudes, kõnerütmis kui ka plastikas.

Theatrumi „Isa“, autor Florian Zeller, tõlkija Eva Eensaar, lavastaja Maria Peterson, kunstnik Lilja Blumenfeld, valguskunstnik Priidu Adlas, helikujundaja Marius Peterson. Mängivad Lembit…

Mälestustest peab lahti saama

Enn Säde kirjutiste kogumikus „Säde filmist“ on faktid ja seisukohad segunenud meeldejäävaks reisiks Eesti filmiminevikku.

„Mälestused segavad natuke, ma tahan neist lahti saada. Mitte edevusest, ma olen oma edevuse ammu maha käinud. Memuaaride kirjutajat minust ei saa. Ma ei kujuta ette, et ma lähen oma kirjutuslaua juurde…

Vilistlased on kõrgkooli tugevuse mõõt

Mõtteid Eesti muusika- ja teatriakadeemia vilistlaskogu 7. I üldkogu eel ja järel

Eesti muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) oli üks viimaseid Eesti kõrgkoole, mille lõpetanud ei tegutsenud kuni eelmise kevadeni ametlikus juriidilises vormis vilistlaskonnana. Kas see oli tingitud liigsest passiivsusest, seda praeguseks MTÜ Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Vilistlaskogu moodustanud pigem…
Maja, nagu teile meeldib
Maile Grünbergi punamustast sisekujundusest jääb domineerima must, üksikute detailidena tulevad esile näokujulise seljatoega toolid.
Ilmar Saabas / Ekspress Meedia / Scanpix

Maja, nagu teile meeldib

Kõik tundub kinolik, teatrile kohaselt saab siiski riided ära anda ja popkorni ei müüda. Kui moest laenata, siis Nukus valitseb casual, ilma šikita.

Festival festivali pärast?

Tartu Talvemuusika festival 1. – 8. I. Neliteist kammermuusika kontserti Tartu Jaani kirikus.
Traditsiooniliselt vastandab kriitik end interpreediga: seab ennast mugavalt kontserdisaalis sisse ja jääb ootama, mida on interpreedil pakkuda. Tartu Talvemuusika festivalil ei õnnestunud mul kuidagi muusikakriitiku…

Püha kolm(ainu)põlvkonna manifestatsioon

Kaarel Kurismaa ja Raul Keller eeldavad vaataja füüsilist panust, Mari-Liis Rebane ja Karl Saks töötavad minimalistlike kujunditega.

Kaarel Kurismaa, Raul Kelleri, Mari-Liis Rebase ja Karl Saksa näitus „Taimer“ Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 15. I.
Kapten Konkskäsi teatavasti vihkas ja kartis aega ja kella tiksumist. Eikunagimaal puudus aeg, see seisis.…

Ka etendatud armastus võib olla ehe

Filmikunsti kõrval ei tundu Kristian Smeds uskuvat ka teatrisse, mis ei takista tal aga tegemast väärt teatrit.

Soome Rahvusteatri „just filming“, lavastaja Kristian Smeds, valguskunstnik Teemu Nurmelin, videokujundaja Lennart Laberenz, helikujundaja Krisztián Vranik. Mängivad Annamária Láng ja Juhan Ulfsak. Esietendus 14. X 2016 Soome Rahvusteatris, Tallinna külalisetendused 13.…

Kui käidav on Tallinna kesklinn?

Jalakäija on linnaliikluses justkui alasti – abitu ja kaitsetu sõiduki vääratuste või manööverdusvea ees.

Käimine on meie argielu lahutamatu osa, see on sama oluline kui hingamine või söömine, sellest oleneb tervis ja elukvaliteet. Käimine on seotud inimese kõige proosalisema igapäevategevusega: postkastist ajalehe toomine, prügi väljaviimine, kodust…

Kuidas teha head lasteteatrit?

Aastalõpu ühisnimetajana võib kergendusega tõdeda, et jõuluteemat asendavad „talvekad“ ja lihtsalt hea teater, mida võib soovitada ka kõigile täiskasvanutele.

Aasta lõpp on lastelavastuste tipphooaeg, mil nagu võluväel ilmub välja pool kogu lasteteatri aastasaagist. Kui aastas jõuab lavale kokku umbkaudu 50 uut laste­lavastust, siis…

Orhan Pamukiga Türgi hingeelu uurimas

Türgis kerkivad viimasel ajal üha küsimused, millele nagu polekski vastust. Kas hea kirjandus võiks siin teenäitaja olla?

Nobelist Orhan Pamuki (sünd 1952) eesti keeldegi tõlgitud romaan „Lumi“* jäi mul omal ajal millegipärast just enne lõppu pooleli. Võib-olla oligi see omamoodi süümepiina leevendamine, et möödunud suvel Ankaras tööle…

Ma tean, mida sa tegid eelmisel suvel Soomes

Mängufilm „Bodom“ (2016, Soome-Eesti, 85 min), režissöör Taneli Mustonen, stsenaristid Aleksi Hyvärinen ja Taneli Mustonen, operaator Daniel Lindholm, helilooja Panu Aaltio. Osades Nelly Hirst-Gee, Mimosa Willamo, Mikael Gabriel, Santeri…

Turneri perspektiivid

Marteni skulptuurid ja Deani installatsiooni teeb huvitavaks kordumatu keelekasutuse viiteline sugestiivsus.

Turner Prize’i nominentide Michael Deani, Anthea Hamiltoni, Helen Marteni ja Josephine Pryde’i näitus Londoni Tate Britain’is 17. IX 2016 – 2. II. Auhinna võitis Helen Marten.
Brittide Turner Prize – mõned peavad seda üheks olulisemaks kunstiauhinnaks maailmas, teised on kaunis…
Teeme Hollywoodi taas suureks
„La La Landi“ siirupise pealispinna all on peidus süngem ja melanhoolsem lugu. Pildil Mia (Emma Stone) ja Sebastian (Ryan Gosling).
Kaader filmist

Teeme Hollywoodi taas suureks

Mängufilm „La La Land. California unistused“ („La La Land“, 2016, USA, 128 min), režissöör-stsenarist Damien Chazelle, operaator Linus Sandgren, helilooja Justin Hurwitz. Osades Ryan Gosling, Emma Stone, JK Simmons, John Legend jt.
Kui hea film on nagu rännuretk, siis see…
Institutsionaliseeritud eesti rokk 1970ndatel
„Tsepeliini triumf“ on eelkõige kasutatav käsiraamatuna, mille abiga saab Eesti 1970ndate rokki juba sügavuti uurida. Fotol ansambel Incognito 1974. aastal EÜE tuuril. Vasakult: Priit Poom, Marius Sagadi (prillidega), Riho Kuub, Sulev Kuusik (seisab esimesena), Ari Dubin, Andrus Kerstenbeck, Olavi Pihlamägi (ees keskel).
Sulev Kuusiku kogust

Institutsionaliseeritud eesti rokk 1970ndatel

Kõnekeelele lähedases stiilis ülevaade, mis heidab valgust nii põrandaaluste kui ka põrandapealsete bändide siseellu.

LR! Hõissa! Proosit! Ta elagu!
Loomingu Raamatukogu

LR! Hõissa! Proosit! Ta elagu!

Loomingu Raamatukogu tähistab 60. aastapäeva. Kirjandusfänn, kodukootud semiootik ja hüpoteetiline firmajuht ühes isikus uurivad sel puhul sarja fenomeni.

Loomise kehalikkusest, vaimust rääkimata

Nancy Huston tuli, nägi ja võitis juba oma esimese eesti keeles ilmunud raamatuga. Tema romaani „Murrangujooned“ tõlge ilmus 2012. aastal (LR, nr 24–27, tlk Triinu Tamm), seda loeti, sellest räägiti, sellest kirjutati. Juba on seda magistritöö raames kõrvutatud Sofi Oksase „Puhastusega“ (Reelika Lepp).…

Jumal pole puust

Viimastel nädalatel on olnud palju juttu kiriku ja riigi suhetest. Õie-Mari Aasmäe kirjutab (Delfi 1.01): „Iga inimene peab millessegi uskuma ja meil on ka vaja millessegi uskuda, eks ka mina usun, loodusseadustesse, inimestesse ja veel paljudesse asjadesse. Aga üldse…

Näitus kui kommentaar (mitte pihtimus)

Kaido Ole valikuid saadab siiamaani soov puhastada teadvus, mälu ja silm mürast ning alustada puhtalt lehelt, kuigi teab, et see on tegelikult võimatu.

Kaido Ole näitus „Nogank hoparniis“ Tallinna Kunstihoones kuni 5. II, kuraator Anneli Porri, muusika Tarmo Johannes.
Kõige esimene töö, mida Kaido Ole esitleb Tallinna Kunstihoone…

Muusikaivadega idupidu

Tartu muusikanädalal on tehnoloogia kõrval liiga vähe tähelepanu muusikal ja bändidel.

Tartu muusikanädal 8. – 9. XII 2016.
Novembrikuus käisin showcase-festivalil „Bush“ Ungaris ja sattusin ühe laua taha istuma Poola veebilehe beehype.pe eestvedaja Mariusz Hermaga. Ta küsis, kuidas Eesti artistid, bändid ja muusika­valdkonna inimesed Tallinn Music Week’i…

Innovatsioon kui teaduslik mõttesport

Ülemaailmne ajurünnak annab tihti väga kiiresti ja tavapärasest odavamalt tellija probleemile märkimisväärse kvaliteediga lahenduse.

Kuigi osalemisvõimalustest ülemaailmses innovatsioonis meil palju ei teata, võiks üks neist võimalustest siiski väärida väga erineva taustaga inimeste tähelepanu. Selleks on USA farmaatsiafirma Eli Lilly 2001. aastal loodud firma Innocentive1,2 konkursid,…

Arhitekti mõtlemise isepära

Indrek Rünkla: „Mulle meeldib maailm, kus ühiskond saab nimetada ennast autoriks, kus kõik Eesti kodanikud võiksid olla Eesti arhitektuuri autorid.“

Mis toimub arhitekti peas enne arhitektuuri sündi ning kuidas vormib ruumi ühiskond? Indrek Rünkla on uurinud kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudis kaitstud doktoritöös professiooni mõju arhitekti tööle,…

Vanameistrid tippvormis

Mängufilm „Elle“ (Prantsusmaa-Saksamaa-Belgia, 2016, 92 min), režissöör Paul Verhoeven, stsenarist David Birke, operaator Stéphane Fontaine, helilooja Anne Dudley, põhineb Philippe Dijani romaanil „Oh …“. Osades Isabelle Huppert,…
Kuidas tappa rebast?
Karusnahatööstuse esindajate käsituses ei räägita rebastest ja naaritsatest kui metsloomadest, vaid kui puuriloomadest. Puurilooma vajadused määratakse selle järgi, mida karusloomakasvandus neile pakub. Kuna liikumisvõimalus puudub, ei kuulu see bioloogiliste vajaduste hulka. Pildil Karjaküla karusloomafarm.
Kristina Mering

Kuidas tappa rebast?

Kuidas on kujunenud ühiskonnas norm, et karusnaha saamiseks on loomade kasvatamine ja tapmine vastuvõetavaks tunnistatud tegevus?

Pealelend – Triinu Tamm, Loomingu Raamatukogu peatoimetaja

Missugused Loomingu Raamatukogu teosed on viimastel aastatel iseäranis soojalt vastu võetud?
Loomingu Raamatukogul on viimastel aastatel hästi läinud: tellijate arv on püsinud 1000 ümber ja üksiknumbrite müük on…
Sirp