2016-24 (3594)

Veri põlvini

Pühapäevane massitulistamine Orlandos, kus tapeti 49 inimest, oli selle nädala kõige olulisem uudis. Ka Eesti kontekstis. Meediast küll sellist muljet ei jää: sündmusele ei järgnenud hukkamõistukoori või arvamuslugude laviini, vaid mõned poliitikute säutsud ja keskpärased tõlkelood.
Ilmselt võib siiski heameelt tunda, et vähemalt Eestis ei püütud Orlando tulistamisest poliitilist profiiti lõigata,…
Inimkonna ja mere ajas muutuvad suhted
Sageli on uuritud klassikaliste, s.t maismaaelustikule loodud, teoreetiliste mudelite paikapidavust merekeskkonnas ning jõutud tõdemuseni, et need ei suuda isegi suures plaanis kirjeldada meres toimuvat. Põhjakooslus Küdema lahes, põisadru ja lest.
Jonne Kotta

Inimkonna ja mere ajas muutuvad suhted

Mereteadlastel on kohustus vastavalt teadmistepagasile esitada poliitikakujundajatele ja otsustajatele võimalikke tulevikustsenaariume.

Väike, aga võimas. Tähelepandamatu,  aga möödapääsmatult vajalik
Sinivetikad Läänemeres

Väike, aga võimas. Tähelepandamatu, aga möödapääsmatult vajalik

Planktoni arvele langeb ligi pool biosfääri fotosünteesist ja hapniku toodangust.

Lepime mere kasutamise osas kokku
Rahvusvaheliselt nähakse mereala ruumilist planeerimist avaliku protsessina, mille käigus püütakse leida tasakaal ühiskonna ökoloogiliste, majanduslike ja sotsiaalsete eesmärkide vahel.
Merle Karro-Kalberg

Lepime mere kasutamise osas kokku

Kuigi tundub, et merd on küllalt, läheb konkurents muutuvas maailmas mere kasutamisel aina tihedamaks.

Kiirlaevalaineid ei tee enam kiirlaevad
Kiirkatamaraan „Merilin“ alustab reisi Patareisadamast.

Kiirlaevalaineid ei tee enam kiirlaevad

Veel üsna hiljaaegu võis ajalehtedest lugeda kiirlaevalainetest, mis pidid purjelaudureid rõõmustama ja väikelaevnikke hirmutama. Võiks arvata, et ime küll, sest juba kaheksa aastat pole Eestis ühtki kiirparvlaeva, mis tekitavad oma kerekuju tõttu äkilisemaid või natuke nõrgemaid kiirlaevalaineid. Kuigi kiirlaevabuum on ammu läbi, on kiirlaevalained siiski alles. Näitamaks, millal on üsna…
Läänemeri kui Idameri
Jaan Elken. Kajakas. Õli, lõuend, 1982. Eesti Kunstimuuseum.

Läänemeri kui Idameri

Kõik, kes on mereteed mööda Soome või Rootsi poolt Tallinnasse sõitnud, teavad, kuidas merest kerkib Euroopa rannik, sest jah, sealtpoolt tulles on see tõepoolest mandri-Euroopa rannik.
Koos rannikuga kerkib merest linn. Mitte Visby, mitte Lübeck, mitte Husum, mitte ka Danzig ehk Gdańsk, vaid linn, mille torne nähes on raske uskuda, et…

Merest üldiselt, subjektiivselt ja eklektiliselt

Võiks küsida: mis on meri? Ja püüda sellele hõlmamatule nähtumusele tükati vastata, mõnes piisas vahest isegi suutes puutuda mere olemust. Õigem on siiski küsida: kes on meri? Nii küsimiseks annab mulle aluse pikaajaline ja mitmekesine suhe merega, mõni kummaliselt kirgastav mõistmine ning toimetaja lubatud litsents luuletada. Kuidagi naljakalt kalk oleks…

Alternatiiv teatritööle: viis pedagoogi, kaks müügimeest ja juuksur

Üks küsimus oli kõigile vestlusringis osalejaile ette antud – isikupära esiletoomise eesmärgil.

Millise elukutsega peale teatritöö suudaksid veel toime tulla?
Otsar: Mulle on alati meeldinud tegeleda lastega, minus on mingil määral pedagoogi geeni. Nii et usun end hakkama saavat näiteks huvijuhi tööga. See hõlmab nii ürituste korraldamist kui…

Püha tõde – Mere tühjaksjoomisest

Üsna sageli juhtub, et mõnigi oluline näitus jääb nägemata. Mitte ainult kaugemates maanurkades, vaid ka kodulinnas Tallinnas. Tegutsedes kunstiväljal, kirjutades, aeg-ajalt ka nii-öelda eksperthinnanguid andes peaks nagu kõigega kursis olema. Mind haaravad süümepiinad, kui avastan,…
Kõndides rääkijaks
Ükskõik millisesse sotsiaalsesse või vanusegruppi kuuluva inimese liikumist soodustav ja toetav linnaruum aitab ennetada haigestumist ja seeläbi vähendada liikumisvõimetute ülalpidamise kulusid.
Piia Ruber

Kõndides rääkijaks

Jalakäijasõbralike tänavate rajamisega toetame tervislikke eluviise ja tagame eakatele väärika vanaduspõlve.

Tehisreaalsus ja pärisromantika

Muusika on ehe ja päris ning seeläbi tekib lavastusse uus ideetasand.

Teatri NO99 „Pööriöö uni“ (koostöös ERSO ja Eesti Kontserdiga). Autor William Shakespeare, helilooja Felix Mendelssohn Bartholdy, tõlkijad Georg Meri ja Anu Lamp, stsenaristid, lavastajad ja kujundajad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, dirigent-muusikajuht Olari Elts, valguskunstnik Pietu Pietiäinen,…

Seitse kuningat ajaloo ja mütoloogia vahel

Titus Liviuse (64/59 eKr – 17 pKr) ajalooteos Ab urbe condita, mille eestindus hiljuti ilmavalgust nägi, võiks olla paeluv ja hariv lugemine kõigile, keda huvitab Euroopa kultuur. On ju lood, mida siin jutustatakse, ühest küljest sama hästi…

Eesti muusikud maailmas, juuni

1. – 12. VI laulab Lauri Vasar Pariisi Rahvusooperis Glosteri krahvi osa Aribert Reimanni ooperis „Lear“ (neli etendust: 1., 6., 9. ja 12. VI), Calixto Bieito uuslavastust dirigeerib Fabio Luisi.
2. VI esineb Põhjamaade festivalil (Nordic Historical Keyboard…

Graafiline disain kui kaasaegne kunst

Graafilise disaini näitusel esitatu võiks vabalt olla ükskõik millise teise kunstieriala lõputööde kogum.

EKA graafilise disaini eriala lõputööde näitus „GD’16 Show“ EKA galeriis kuni 22. VI.
Kuna osakonna lõpetamiseks peavad üliõpilased tegema kaks erineva suunitlusega projekti: üks on personaalne ja teine praktilise, konkreetse tellijaga töö. Praktilised…

Ajaloopitseriga suveteater

Jerry Bocki muusikal „Viiuldaja katusel“ 5. VI rahvusooperis Estonia. Lavastaja Georg Malvius, dirigent Kaspar Mänd, kunstnik Ellen Cairns, valguskunstnik Palle Palmé, koreograaf Adrienne Åbjörn. Osades Mait Malmsten, Evelin Võigemast, Helgi Sallo, René Soom, Kadri Kipper, Anett…
Lendas üle kaevanduse
Kumb on kummale rohkem nuhtlusisend?
Piia Ruber

Lendas üle kaevanduse

Eestis ega tegelikult üheski maailma riigis pole välja kujunenud selget ja mõtestatud looduspoliitikat, mis korrastaks inimese ja muu elusa suhteid.

Tartu kunstilugu voolab kunstiõpetuse sängis

Paralleelsete arendusliinide ja kõrvalepõigete tõttu on Tiiu Talvistu kuraatorimõtte jälil püsimine haarav ülesanne.

Näitus „Jõgi voolab siit läbi. Peatükke Tartu kunstiloost“ Tartu kunstimuuseumis kuni 30. X. Näituse koostanud Tiiu Talvistu, kujundanud Mari Kurismaa ja graafiliselt kujundanud Mari Kaljuste.
Juba definitsiooni järgi ei vaja klassikaks tunnistatu oma olemasolu õigustamist.…

Animalindude lennuvõime(tus)

Täispikk animafilm „Kurjad linnud“ („Angry Birds“, USA-Soome 2016, 97 min), režissöörid Clay Kaytis ja Fergal Reilly, stsenaristid John Cohe, Mikael Hed, Mikko Pöllä ja Jon Vitti, põhineb samanimelisel mängurakendusel.
Sõnapaar „kurjad…

Klähvib, ei pure – Puhka rahus, Rock Café

Tegelikult oli mul juba kolm aastat tagasi, kui klubi tollastest majandusraskustest (ja rokiklubi majandamisest meil üldse) loo kirjutasin, keelel küsimus, et millal siis pauk ära tuleb. Omandisuhete ahel ning käive ja…

Uhkus või eelarve?

EMTA lavakunstikooli lõpetavat XXVII lendu on ikka iseloomustanud isetegemise tahe ja ettevõtlikkus – kogu aeg on proovitud teha oma projekte.

 22. juunil lõpetab EMTA lavakunstikooli XXVII lend: üksteist noort näitlejat ja kolm dramaturgi. Mida nad koolist kaasa saavad ja mida edaspidisest loodavad? Kõnelesid Laura Kalle, Jürgen Gansen, Markus Habakukk,…

Rahakoll ei jää kummitama

Mängufilm „Rahamaailm“ („Money Monster“, USA 2016, 98 min), režissöör Jodie Foster, stsenaristid Jamie Linden, Alan DiFiore ja Jim Kouf, operaator Matthew Libatique, helilooja Dominic Lewis. Osades George Clooney, Julia Roberts, Jack O’Connell,…

In memoriam Andres Laasik

Andres Laasik 11. IV 1960 – 11. VI 2016
Lahkunud on teatri- ja filmikriitik Andres Laasik. Meiega jääb tema hea sõna. Jah, kogu mitmetähenduslikkuses, mida see ütlus sisaldab. Andres valdas…
Mäng Rummus ja Rummuga
Võimsad inimtekkelised maastikuvormid moodustavad Rummus täiusliku mängulava.
Wikimedia Commons / Ivar Leidus

Mäng Rummus ja Rummuga

Mis on mäng? Kui paljud meist mängivad? Millal ollakse mängus? Kui palju erinevad mäng ja elu? Kus mängitakse? Miks mängitakse? Kas professionaalne jalgpallur teeb tööd või mängib? Sellised küsimused…

Eesti luulel on Soomes pidu

Eesti luulet ilmub soome keeles palju rohkem kui soome luulet eesti keeles.

„Väikekirjastaja annab välja Eesti parimat luulet soome keeles.“ Nõnda on pealkirjastanud oma arvustuse ajalehe Helsingin Sanomat kirjanduskriitik Jukka Koskelainen, pidades silmas kolme möödunud aastal ilmunud teost ja kaht kirjastust.1 Kirjastus Savukeidas, kes tegutseb ühtaegu Eestis ja Soomes, andis…

Muusikaelu regionaalsest vaatepunktist

Türi X kevadfestival 3. – 5. VI, kunstiline juht Irén Lill, patroon Fred Jüssi.
Küllap ei ole Eestis inimest, kes ei oskaks rääkida regionaalpoliitika valupunktidest. Kui võtta ette (muusika)festivalid, siis on mõnigi regioon ja pealinna vaatevinklist ka nurgatagune kontserdipaik kenasti kaardil,…

Looduse õnnistavad seaduspärad Spinoza „Eetikas“

Baruch Spinoza ladinakeelse „Eetika“ täieliku tõlke ilmumine on oluline teetähis klassikalise filosoofilise kirjanduse eesti keelde jõudmisel. Tegu on uusaja filosoofia kanoonilise autoriga, teos on ratsionalistliku filosofeerimise stiili eredamaid näiteid. Koos René Descartes’i alustekstide tõlgetega saab eesti keeles nüüd…
Ärevus, sidemed, subkultuurid ja aja subjektiivsus
Karolin Poska lavastuses „Ligament“ tekitas kumminööride leidlik kasutus olukorra, kus näha võis nii inimesele kui ka objektidele loodud koreograafiat.
Carmen Seljamaa

Ärevus, sidemed, subkultuurid ja aja subjektiivsus

Noorte koreograafide loodud lavastuste ühisjoon oli kehalise väljenduse ja ekspressiivsuse suur osa nii vormiplaanis, sisuloomes kui ka tähendusedastuses.

Läbipaistev ilu

Klaasitööstus on hävitatud, kuid klaasikunst elab aktiivsemalt kui kunagi varem ning Tarbeklaasi toodangust on saamas ilusama elu poole püüdlemise sümbol.

Klaasinäitus „Kohalik ilu“ tarbekunsti- ja disainimuuseumis kuni 25. IX. Koostanud Triin Jerlei, Kai Lobjakas ja Kristi Paap, kujundanud Maria Pukk ja Ivar Lubjak arhitektuuribüroost Oaas, graafiliselt kujundanud…
Meelehea õppetunnid
Pärast rünnakuintsidenti on asjasse segatud ka politsei (Vlad Ivanov, keskel), kes mässib end samuti kiiresti valede võrku.
Kaader filmist

Meelehea õppetunnid

Mängufilm „Lõpetamine“ („Bacalaureat“, Rumeenia 2016, 128 min), režissöör-stsenarist Cristian Mungiu, operaator Tudor Vladimir Panduru. Osades Adrian Titieni, Maria Dragus, Vlad Ivanov, Lia Bugnar, Malina Manovici jt.
Tänavune Cannes’i…

In memoriam Valli Lember-Bogatkina

Valli Lember-Bogatkina 30. X 1921 – 14. VI 2016
On lahkunud eesti akvarellikunsti grand old lady, aga ka dekoratiiv-monumentaalmaali silmapaistvamaid viljelejaid.
Valli Lember-Bogatkina sündis Tartus, ent juba 1922.…

Katkestuse kultuurist jätkuvuse kultuuriks

Praegu on parim aeg anda prosaistidele aega loominguga tegeleda. Suured lood on tulemas.

See lugu saab alguse ühest tugevast äratundmisest teisel pool maakera täiesti ootamatus paigas, Kariibi mere rannal, kus värvid on tugevad ja selged – sinine, sinine, kollane, kollane, roheline, roheline. Olin just sealsamas Nicaraguas lugenud Sirpa Kähköneni romaani „Graniitmees“…

Nõrkade kaitseks

Meie valitsejad tulevad vastu riigialamate palavale soovile võidelda veelgi halastamatumalt kurikaeltega, olgu need pedofiilid, roolijoodikud, alimentide maksmisest kõrvalehoidjad, korruptandid.

Elu siinmail on viimastel aegadel vägagi võitluslik, täpsemalt öeldes olelusvõitluslik. Kõikjal, kuhu ka ei vaata, käärib vägevalt. Olgu need siis erakonnad, ülikoolid, (riigi)ettevõtted, valitsuskoalitsioon, kohalikud omavalitsused jne, igal pool…

Veel kord puidust ja selle kasutamisest ehituskonstruktsioonides

Teatavasti kasutati puitu (ka pinnast, kivimaterjali jpm) ehitusmaterjalina juba varasel kiviajal (10 000 eKr), umbes II sajandist pKr osati ehitada aga keerukaid sillakonstruktsioone. XVI sajandist peale on puidust kui…
Soome sild
Anneli Oppar. Looduse kroon. Aeg. Kroonid, söövitatud teras, hõbe, 2013.
Piia Ruber

Soome sild

1.
Soome sild on meil juba ammune unistus. Sada aastat tagasi nimetas Tuglas seda „meie rahvusliku ärkamisaja kõige hellemaks unistuseks, hõbelõimeliseks pettepildiks, kuldkajaliseks tuleviku muusikaks“,1 viidates Koidulale, Eisenile ja…
Esitusliku silla ehitamine
Eesti muusika- ja teatriakadeemia promoveeris oma audoktoriks plaadifirma ECM asutaja ja produtsendi Manfred Eicheri kõrgetasemelise loomingulise koostöö eest eesti muusikutega. EMTA rektor Peep Lassmann andis audoktori nimetuse Eicherile üle Nargeni festivali avakontserdil, millega tähistati helilooja Tõnu Kõrvitsa esimese autoriplaadi „Mirror“ ilmumist plaadifirmalt ECM.
Facebook

Esitusliku silla ehitamine

Nargeni festivali avakontserdid: plaadiesitluskontsert „Mirror“ (Tõnu Kõrvitsa autoriplaat ECMilt) 6. VI Kultuurikatlas ja Beethoveni „Missa solemnis“ 9. VI Tallinna Jaani kirikus. Dirigent festivali kunstiline juht Tõnu Kaljuste, esitajad esimesel…

Kolm aastaraamatut, üks mitte

Vajame mitte aastaraamatuid, vaid analüüse ja prognoose. Need peavad olema algupärased, mitte spikerdatud.

Aastaraamatuteks on järgnevas pehmekaanelised vihikud pealkirjadega „Kaitsepolitseiamet. Aastaraamat 2015“, teabeameti „Eesti rahvusvahelises julgeolekukeskkonnas 2016“ ja Eesti kaitseväe „2015. Aastaraamat“. Neist teabeameti aastaraamat ei ole seda. See on voldik paksusega 44 lehekülge või -küljetust. Võrreldamatult allpool…
Nostalgia lõhn
Aap Tepperi ruumiinstallatsioon „Fotofiltri restauratiivne nostalgia“, 2016. Fragment.

Nostalgia lõhn

Kolm kõige enam meelde jäänud tööd 

Masendusolukord kogu riigis

Cristian Mungiu: „Püüan ärgitada oma filmidega poleemikat.“

„Leidsin end lavastajana pärast filmi „4 nädalat, 3 kuud ja 2 päeva“.1 See on mu teine film ja esimene kord, kui sain teadlikuks kõigist vahenditest, mis mul režissöörina kasutada on,“ rääkis rumeenlane Cristian Mungiu Cannes’is vaid mõni päev enne seda, kui talle…
Pööriöö une virtuaalne inimnäolisus
Lavastuses „Pööriöö uni“ on peaaegu kõik noorte vahel toimuv taandatud sfäärilisele ekraanile, mis mõjub omamoodi maailmamudelina.
Tiit Ojasoo

Pööriöö une virtuaalne inimnäolisus

Mõju, mida ei oleks ehk suutnud tekitada Mendelssohni muusika üksi või noorte armastajate ekraanile suunatud suhtlus, saavutas vertikaalse mõõtme just nende koostoimes.

Inimhäälest ja selle varjundirohkusest ehk Millest sünnib lavastus?

Selline mõttelõng hakkas kerima EMTA ooperistuudios lavale toodud Francis Poulenci Jean Cocteau’ näidendi ainelise lüürilise tragöödia „Inimhääl“ 31. mai etendusel (esitajaiks olid sopran Gèraldine Kuusik-Casanova ja Piia Paemurru klaveril, lavastaja Auri Jürna; sopranile oli lavastus osa doktori-, lavastajale magistritööst). Samale teemale juhtis mõtted juba…

Hulgakesi nirvaanasse

Triin Soometsa tekstid on mind varemgi raputanud. Kuigi sisimas teadsin juba ette, et nõnda juhtub ka tema uue luulekoguga „Hulgakesed“, ei osanud ma arvata, et kogen midagi nii võimast. Ei saa öelda, et „Hulgakesed“ oleks Soometsal midagi kategooriliselt teistsugust. Antud kogust võib…

Kunstniku koht on nõrgemate kõrval

Näitus „Poliitiline kleit“ kunstiruumis Kraam (Ülase 16 / Madara 22) kuni 30. VI. Kunstnikud Zahra Akbari, Britta Benno, Liisi Eelmaa, Gluklja (Natalja Peršina-Jakimanskaja), Minna Hint, Niina-Anneli Kaarnamo, Anna Knappe ja Killu Sukmit.
Kraam asub Kultuuritehases Polymer, kus rühmituste Non Grata ja Kunstikonteiner tegevusega loodi oluline kunstiruum, ja jätkab…

Miks usaldatakse alternatiivmeditsiini?

Inimese evolutsioonilises minevikus on ravi seisnenud eelkõige kaaslaste tähelepanus ja hoolitsuses, puudutustes ja paitustes.

Alternatiivmeditsiin, teaduslikult tõendamata toimega ravimeetodite kasutamine on äärmiselt populaarne. Homöopaadid, loodusravitsejad, bioenergeetikud, Hiina meditsiini harrastajad, nõiad ja posijad (loetelu võiks veel pikalt jätkata) on ära teeninud patsientide usalduse niisugusel tasemel, milleni teaduslik meditsiin küündida…
Sirp