2014-39 (3509)

Vaimude regionaal­poliitika
Kui Peeter Olesk peaks olema osakenegi Tartu vaimust, siis peaks sel vaimul olema Tartu ülikooli peahoone ja Pallase hotelli ehk Big Beni vahel ühtpidi ning lahtise turu ja ajaloolise Sitamäe vahel olema ka oma kodu.
Piia Ruber

Vaimude regionaal­poliitika

Kõrgemate loomade keskel on iga suhe, olgu või vaimuga, ennekõike isiklik. Ma ei ole erand, küll, võib olla, haruldane. Sündinud Tallinnas Nõmmel, olen ma üles kasvanud sealsamas Männikul ja teisiti ka Viimsis, Miiduranna külas Aadu talus (eel-eelviimane rannatalu enne neeme tippu; pärast Aadut tulid Mardi ning viimasena Kasti). Männikul kasvatati…

Hea mõte

Järgmisel nädalal on tartlastel teist korda võimalus mõjutada linna eelarve kujunemist, sest hääletamisele läheb 25 linlaste algatatud ideed.
Kaasava eelarve kontseptsioon on juba veerand sajandit vana ja kasutusel tuhandetes omavalitsustes üle maailma, kuid Tartu läheb ajalukku kui omavalitsus, kes võttis selle esimesena kasutusele Eestis. Kui eelmisel aastal, mil enim hääli sai…
Tartu on ülikool. Ülikool on Tartu
Rektor Kalm ülikooli avaaktusel.
Margus Ansu / Scanpix

Tartu on ülikool. Ülikool on Tartu

Volli Kalm: „Igasuguse hariduse, sealhulgas ülikoolihariduse peamiseks ülesandeks on anda lähtepunkt, selleks et end hiljem pidevalt täiendada.”

Tartu elab, olgugi peahoone tühi ja Vanemuine suletud
Mart Kivastik oma harjumuspärases keskkonnas galeriis Promenaadiviis.
Piia Ruber

Tartu elab, olgugi peahoone tühi ja Vanemuine suletud

Mart Kivastik: „Me oleme ka veidi venelastesse. Vaata soomlasi ja sakslasi. Nad on ausad, see on minu arust Euroopa mõte. Inimesed ei valeta ja oskavad käituda ja vabandavad, kui on mingi jama.”

Vanemuine, teater, mille sees on mitu teatrit

Draamajuht Tiit Palu: „Ma ei näe Vanemuise draamaharul teist teed kui ansambliteater.”

Vanemuise draamajuhil Tiit Palul sai täis esimene aasta uues ametis. 1996. aastal kõrgema lavakunstikooli XVII lennu lavastajana lõpetanud Palu töötas pärast kooli viis aastat Vanemuises näitleja ja lavastajana. 2001. aastal siirdus ta Pärnu Endlasse, kus temast kolm…

Loomemajandus peab saama uue majanduse pärisosaks

Sel sügisel tähistavad mitmed loomemajanduse valdkonnas tegutsevad organisatsioonid viiendat sünnipäeva. Kuigi loomemajandusest hakati Eestis rääkima juba kümme aastat tagasi, tekkisid esimesed riiklikud toetused alles 2009. aastal. Selle aja jooksul on loomemajandus kasvuraskused seljatanud ja nooruse identiteedikriisist kenasti välja tulnud. Nüüdseks on ilmselt mõistetud, et loomemajandusel on täita oma loomulik roll…
Muuseum on elav institutsioon
Rael Artel: „Muuseum ei saa olla pop-up-place, kuhu inimesed korraks tulevad.”
Piia Ruber

Muuseum on elav institutsioon

Oled pidanud üsna tugeva avalikkuse turmtule all töötama. Mis on muuseumis praegu hästi?
Rael Artel, Tartu Kunstimuuseumi direktor: Tegelikult päris mitmed asjad, näiteks meil hakkab näituste osakond tööle saama. Seal on hästi asjalikud inimesed, kes teevad tublit tööd. Kui uued inimesed tulevad, siis alguses on veidi segadust, aga nüüd on see…

Mihkel Martna, sotsialist, publitsist ja Eesti patrioot

Tänapäeval näib olevat populaarne arusaam, et Eesti omariikluse eest võlgneme tänu esmajoones sellistele kodanlikele isiksustele nagu Konstantin Päts, Jaan Poska, Jaan Tõnisson ja Johan Laidoner. Sealjuures unustatakse meelsasti vasakpoolsete poliitiliste jõudude, mitmete sotsialistlike voolude oluline osa, kuigi neil oli mõnda aega suurema osa Eesti rahva toetus. Sotsialistide üks võtmefiguure oli…

Oi, kas nii on ikka sobilik öelda? ehk Setud või setod?

Aili Künstler: Sotsiaalpoliitilise tagapõhjaga sõnavaraga ringikäimine on küllalt keeruline asi: rassi, rahvuse ja murdetaustaga seonduv allub parasjagu puhuvatele tuultele kui pilliroog, Euroopa Komisjoniski. Alles see nõukogude ajal oli, kui tõlkekirjanduses väljendas ingliskeelne lihtrahvas end alati murdekeeles. Oli tollal neidki, kes seda lahendust õigeks ei pidanud, kuid ju siis polnud muud…

Nostalgilise uuenduslikkuse „Kangelaslood”

Design Flandersi kureeritud flaami disaini näitus „Kangelaslood” Tallinna arhitektuuri- ja disainigaleriis (Pärnu mnt 6). Suur osa 35st eksponaadist on kas käsitööna või tööstuslikult toodetud väikeseeria tooted, millest arhitekt Pieter Boons on koostanud kolmemõõtmelise elava pildi, kus igal eksponaadil on oma roll. Avatud kuni 10. X.
Kuigi nostalgia ja innovatsioon peaksid esmapilgul…

Iisraeli Filharmoonia Orkester ja Zubin Mehta Tallinnas

Eesti Kontserdi hooaja avakontsert 20. IX Estonia kontserdisaalis: Iisraeli Filharmoonia Orkester, dirigent Zubin Mehta, kavas Tšaikovski VI sümfoonia ja Richard Straussi sümfooniline poeem „Kangelase elu” („Ein Heldenleben”).
Selle loo pealkiri nõuab kahtluseta hüüumärki, ehk isegi mitut. Israel Philharmonic Orchestra (IPO) on tänapäeva üks enim gastroleerivaid sümfoonia­orkestreid, mis on oodatud külaline maailma…
Mäletab, ei mäleta …

Mäletab, ei mäleta …

Madis Kõivu mällusukeldumist ei oska ma millegi/kellegi muuga võrrelda, see saab olla ainult madiskõivulik ja seesugusena ei tohiks „Koolipoisid ja füüsikud” mind (meid?) üllatada. See on mälestusteraamat mäletamisest (ja mittemäletamisest) endast. Vähemasti peatükkide „Klass” ja „Vana Kateeder” kohta käib see väide küll. Raamatu kolmas peatükk „Igavese physicus’e elu” on isiklikum,…
Minu elu on siin
Kadri Leivategija Elleri kooli vastavatud Tubina saalis.
Lauri Kulpsoo

Minu elu on siin

15. septembril avati ametlikult Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli uus õppehoone. Euroopa Regionaalarengu Fondi toetusel ehitatud juurdeehituses on avar fuajee, liikumisstuudio, 12 helikindlat ja hea akustikaga õppeklassi, helisalvestusstuudio ning koori- ja orkestristuudio suure lava ja 230-kohalise saaliga. Uus saal sai nimeks Tubina saal, vanas majas on Elleri saal. Vana ja…
Nagu väikese linnu lend
Evi Tihemets. Ema lapsega. 1963, lito.
Teet Malsroos

Nagu väikese linnu lend

Evi Tihemetsa näitus ei olnud niivõrd mõeldud tervikliku ülevaate, kuivõrd probleemiasetusena, sammumisena ühest perioodist teise.

In memoriam: Madis Kõiv

Madis Kõiv
5. XII 1929 – 24. IX 2014
Lahkunud on Madis Kõiv, üks eesti suurvaime. See määratlus kõlaks Kõivu enda kõrvus ilmselt ülipiinlikult ülepaisutatuna, tema tagasihoidlikkus oli nii suur, et praegune järelehüüegi peaks tema soove arvestades õieti olemata olema. Nii mõnegi tema teksti või vestlustes pillatud lause järgi võiks…

Muutunud nägemise aeg

17. septembril lahkus meie seast legendaarne soome filmikriitik ja režissöör Peter von Bagh.
Ma olin just esimest korda norsatanud, kui selline argine ese nagu teetass hakkas imelikult käituma. See sarnanes ühtäkki tennisepalliga. Viskasin selle muruplatsile, nagu tehakse Antonioni filmis „Blowup” (1966), kus pall muutub lõpuks nähtamatuks ja kuulda on ainult selle…

Käsmu kullas

Möödunud nädalavahetusel sündis uus luulefestival „Käsmu sügis”. Festivalile andis elu MTÜ Neli Tuult Rein Raua eestvedamisel.
Korraldaja selgitas, et püüdis festivali üles ehitada teisiti kui tavalist festivali, kus esinetakse laiadele hulkadele ja minnakse pärast laiali. Uus festival „koosneb kahesugustest üritustest: vähese ja püsiva publikuga, vormiliselt vabamad ja omavahelist suhtlemist võimaldav luuleline…

Kuula!

Kui siinmail hakati rahvusvahelist muusikapäeva 1. oktoobril ulatuslikumalt tähistama, siis oli üks eesmärke, et muusikainimesed saaksid vaba koosolemise päeva. Nii nagu teatripäeval enamasti teatrite uksed on kinni … Aga läks teisiti. Eesti Muusikanõukogu eesvedamisel sai üleeilsest päevast tõeline muusika pillerkaar: 162 (tasuta!) lühikontserti 37 linnas ja asulas Kihnust Narvani ja…
„Disainiöös” on asju
Mihkel Masso elektrikeris Huum Drop.
Disainiöö

„Disainiöös” on asju

Kokku kandideeris Bruno disainiauhinnale (mõlema kategooria preemia on 4500 eurot) üle 140 toote. Välja valitud paremikuga saab tutvuda NO99 teatris näitusel „Disainiauhinnad 2014” teatris kuni 7. X.
Väljapanekul näeb tootedisaini auhinna Bruno, noore disaineri auhinna Säsi, ADC*E graafilise ja veebidisaini auhindade ning teenusedisaini auhindade nominentide töid.
25. – 28. septembrini väldanud IX…

Ig Noir jättis meile oma loomingu ja läks ise ära

Läinud nädalal kaotas meie kunsti- ja muusikaväli ühe mitte küll väga tuntud, kuid andeka tegija. Remo Randver, kunstnikunimega Ig Noir, lahkus meie seast 24. septembril. Ta jõudis veidi enam kui kümne aasta jooksul tegeleda performance’i, maali, graafika, video ja installatsiooniga. Temast jäi maha hulk muusikat, mille võiks liigitada kusagile autorilaulu,…

Improvisatsioon etteantud teemadel

Taavi Kerikmäe jõuab ikka ja jälle bluusi juurde tagasi.

Üleeilsel rahvusvahelisel muusikapäeval auhinnaga pärjatud mitmekülgse pianisti, improviseerija ja elektronmuusiku, pedagoogi ja helilooja Taavi Kerikmäe uueks huvialaks on purjetamine.
Taavi Kerikmäe: Minu tähelepanu kinnitub paljudele asjadele mu ümber, need ei pruugi alati muusikaga seotud olla. Näiteks olen heas mõttes…

Mees, kes käis kõrbes kosmonautidega kalal

Meisterlaulja on lahkunud. Pärast tema surma on kuulda olnud arvamusi, et temaga lõppes üks epohh. Ehk oleks õigem arvata, et temaga hoopiski algas see – tulid ju tema kiiluvees kuuekümnendatel Linna, Mägi, Graps ja paljud teised. Ka „üleliidulisele estraadile sillutas neile tee” paljuski Joala.
Jaak Joalal oli erakordne muusikaline anne, vaist…

In memoriam: Jaak Joala

Jaak Joala
26. VI 1950 – 25. IX 2014
Teatame suure kurbusega, et 25. septembril lahkus 64 aasta vanuselt meie seast igavikku viimase sajandi andekamaid Eesti muusikuid Jaak Joala.
Jaak Joala sündis Viljandis 26. juunil 1950. aastal. Lapsepõlves põhiliselt tehnikaspordi vastu huvi tundnud noormees alustas muusikateadlasest ema Helgi Ridamäe ja muusikust…

Eluvõimeline kinokultuur Elektriteatri näitel

Eesti esimene paikkino „Elektri theater Illusion” („Elektrisches Theater Illusion”) avati Tartus 1908. aasta kevadel. Elektriteatriteks kutsuti XX sajandi alguses filmikunsti toonaseid saavutusi demonstreerivaid asutusi.
Näitamaks tänapäevast filmikunsti, tekkis Tartusse 2012. aasta kevadtalvel repertuaarikino Elektriteater, mis saab tänavuseks Pimedate Ööde filmifestivaliks endale ka täielikult digitaliseeritud projektsioonitehnika. See on saavutus, mille poole on…

Aus ja riskantne autorifilm

Tiina Savi: „Autorifilmi programm on emotsioonide jagamise soovist sündinud projekt.”

Selle aasta algusest toob kino Sõprus iga kuu üheks seansiks vaataja ette mõne autorifilmi klassikateose. Kino programmijuht ja filmivaliku koostaja Tiina Savi räägib, milliseid filme ja miks ta vaatajatele näidata tahab.
Kommertsfilme, mida näidatakse kobarkinodes, vastandatakse tihti autori- ja väärtfilmidega.…
Väike, paindlik ja mobiilne
Vallo Nuust, Peeter Linnap ja Jaanus Eensalu (tagaplaanil).
Piia Ruber

Väike, paindlik ja mobiilne

Tartu Kõrgema Kunstikooli töötajad on väga rahul.

Balti Assamblee auhind Peeter Sauterile

Möödunud nädalal määras Balti Assamblee auhindade žürii autobiograafiliste sugemetega romaani „Ära jäta mind rahule. A love story” (2012) eest Peeter Sauterile kirjanduspreemia.
Eesti kriitikaski tunnustust pälvinud „Ära jäta mind rahule …” käsitleb kütkestavalt ja veenvalt minategelase kohanemist eluga pärast abielulahutust. Auhinna saamist selgitavast pressiteatest aimub aga, et silmas peeti kirjaniku loomingu…

Veneetsia päevik XIII

Hiina kultuuriruum on eripalgeline ja nii leiame Veneetsia arhitektuuribiennaalil kuus paviljoni, mis esindavad n-ö sinosfääri: Hiina Rahvavabariigi paviljoni „Mäed mägede taga” („Mountains beyond Mountains”), erihalduspiirkondade Hongkongi „Olemuslikult Hongkong. Delta Neli 1984–2044” („Fundamentally Hong Kong. Delta Four 1984–2044”) ja Macao „Õnne eesõu” („Happiness Forecourt”), Pekingi „Läbi Hiina linnade” („Across Chinese cities”)…

Vaiksed väärtused

Kui 24. septembril edastati ajakirjanduses teade Eesti ühe suurvaimu, kirjaniku, füüsiku ja filosoofi Madis Kõivu surmast, siis imestas üks internetikommentaator, et ta pole sellenimelisest inimesest kunagi kuulnud. Sellele kommentaatorile ei saagi väga pahaks panna, sest Madis Kõiv ei hoolinud põrmugi avalikust tähelepanust ja sestap jäi ta paljudele ka märkamatuks. Kuid…

Vaatenurk hobuse ja piibuga

Eugen Kask on isenäolisemaid ja stiiliajatumaid, vaba käe ja sügava pilguga meister.

Eugen Kase maalid ja joonistused aastaist 1945–1984 Tartu linnamuuseumis kuni 22. X.
Juhtusin hiljaaegu rahvusringhäälingust kuulama uue sarja „Tõlkes leitud” esimest annet. Lootustandvalt hariv saade, mida suunas Peeter Helme ning kus soome kirjandusest ja selle vahendamisest…

Võru eesti kirjanduse pealinnaks?

Võru on valmis saama Mihhailovskoje Eesti analoogiks.

Ühe kuulsa kõne tõttu on juurdunud komme rääkida üllastest visioonidest ilusa lause toel „mul on üks unistus”. Seoses meie kultuurilise situatsiooniga ütleksin niimoodi: „Mul on üks unistus: Võru linnast ja maakonnast peab saama ühel päeval eesti kirjanduse pealinn!” Jah, mulle meeldiks, kui…

Teatrikunstnikus tasub otsida maalijat

Eesti Draamateatri jalutussaalide seinapinnad on loogiline keskkond Maimu Vannase loomingu väljapanekuks.

Maimu Vannas 100. Näituse koostajad ja kujundajad Kustav-Agu Püüman ja Maret Kukkur. Näitus sai teoks koostöös Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumiga. Eesti Draamateatris kuni 13. X.
Karakteri ja iseloomu, inimese ja inimlikkuse otsingud ja peegeldused iseloomustavad nii lavastuskunstnik Maimu Vannase…
Süüdimatu lõkerdaja manifest

Süüdimatu lõkerdaja manifest

Psaiko luulekogu käsikirjast kuulsin juba ammu. Nagu ka tema paljudest muudest vägitegudest, millega ta end Tartu boheemkonna ühismällu on jäädvustanud. Mõned lood leiduvad ka selle raamatu lõpus ja need on teosele oluline lisaväärtus.
Ühe loo algust nägin ise pealt, kui Psaikol ja tema sõbral tekkis kavatsus Berliini hääletada. Teekond algas Tartu-Tallinna…

Tubli täiendus teadliku kodaniku lugemislauale

Mõnikord tundub, et paadi saamine Rootsist oli kui takso tellimine.

Postmodernistlikus ajalookirjutuses võinuks Indrek Paavle näiteks kirjutada, mida ta Otto Tiefi elulugu kirja pannes sõi, unes nägi ja kuidas Tiefi saatus meenutab mõnda mängufilmi. Õnneks pole Paavle seda kõike teinud, vaid on kirjutanud Tiefi eluloo klassikalise ajalookirjutuse reeglite kohaselt.…

Tuhat aastat Tartu vaimsust ja tilgake naisuurimust

Vahel juhtub, et mõni väärt raamat jääb hoopis märkamata. Malle Salupere teosega „Kultuuriloolisi vaatlusi Tartu teljel”, ei ole küll nii läinud selle ilmumine on pälvinud artikli Tartu Postimehes (29. XI 2012), asjaliku arvustuse Keeles ja Kirjanduses (2013 nr 10) ja mitte nii asjaliku Eesti Ekspressis (13. I 2013). Õigupoolest on…

Suremise häbi

Usuleige eestlase surmakultuur on rusuvalt poliitiline, rahvuslik, (aja)looline, sellel puudub üldinimlik, eksistentsiaalne sügavus.

Teatri NO99 „Tõde, mida ma olen igatsenud”, autor Mats Traat, lavastaja ja kunstnik Vladislavs Nastavševs. Mängivad Marika Vaarik, Rea Lest, Gert Raudsep, Rasmus Kaljujärv, Jörgen Liik ja Juhan Ulfsak. Esietendus 13. IX teatri suures saalis.
Viimatise…

Naermisest väsinud

Lavakunstikooli XXVII lend tõstab oma püstijalakomöödiaga publiku püsti.

EMTA lavakunstikooli XXVII lennu „Puhkamisest väsinud”, lavastaja Mehis Pihla.
Mängivad Jürgen Gansen, Markus Habakukk, Laura Kalle, Karl Laumets, Karmo Nigula, Lauli Otsar, Christopher Rajaveer ja Liisa Saaremäel. Esietendus 8. VIII Lottemaal.
Teatrilaval naljategemine on alati natuke riskantne ettevõtmine. Kas publik…

Avakontsert eesti ja tšehhi muusikaga

Tallinna Filharmoonia hooaja avakontsert 21. IX Mustpeade majas: Riivo Kallasmaa (oboe) ja Tallinna Kammerorkester Risto Joosti dirigeerimisel, kavas Jaan Räätsa „Kontsert kammerorkestrile” op. 16, Bohuslav Martinů oboekontsert, Lepo Sumera „Come cercando” ja Antonín Dvořáki „Serenaad” keelpilliorkestrile op. 22.
21. septembril Mustpeade majas kuuldu järgi otsustades tõotab Tallinna Kammerorkestri alanud hooaeg kujuneda…

Kompaktne Tartu versus hajus ülikool

Neli aastat tagasi, oktoobris 2010, võttis Tartu ülikooli nõukogu vastu ülikooli ruumilise arengu põhimõtted aastani 2015. Neist lähtub, et ülikooli teeb koostööd Tartu linnaga ja arvestab linna huve ning arengusuundi. Kui vaadata, kuidas Tartu end rahvusvahelises plaanis „turundab” – turistidele end tutvustab –, siis on kultuurirohke hansalinn Tartu suuruselt teine…

Corelli Music alustab juubelihooaega

Kontserdiagentuur Corelli Music jätkab uuel, 2014/2015 hooajal oma 10. tegevusaasta tähistamist. Hooaja avavad muusikalised tervitused Viinist: pikaajalise muusikute vahetusprojekti jätkuks toob ansambel Concilium Musicum Wien 14. oktoobril Tartu Linnamuuseumi ja 15. oktoobril Tallinna Õpetajate maja saalis kuulajaile pärleid Viini muusika kullafondist (kontserdid saavad teoks koostöös Austria Suursaatkonnaga). 1.-2. novembril tähistab…
Sirp