Pikk ja piinav haigus viis suurel reedel meie seast Mari Murdvee, väljapaistva antiigiteadlase, tõlkija ja näitleja, rahvalauliku.
Harva antakse mõnele inimesele olla ühtaegu meister nii teaduses kui kunstis. Veel harvemini juhtub, et inimene suudab need mõlemad pooled üksteist teenima panna ja luua mõlemas valdkonnas midagi tõesti uut. Kahjuks teostus ainult murdosa…
Eesti kunstielu on tabanud raske kaotus. 29. märtsi hommikul suri tunnustatud maali- ja videokunstnik, Eesti Kunstiakadeemia kauaaegne rektor (1995–2004) ja Eesti Kunstnike Liidu esimees (1989–1992) Ando Keskküla.
Ando Keskküla lõpetas ERKI disaini eriala 1973. aastal ja sööstis meteoriidina Eesti kunstiellu avangardkunsti rühmituse Soup’69 koosseisus. Jahedad, hüperrealistlikus laadis maalitud maalid tõid…
PRIIT SIMSON
Meie kõrvalt lahkunud Ando Keskküla elu ei olnud tavaline. Tundlik, andekas ja tark inimene, õnnistatud erilise vaistu ja täiesti originaalse maailmatajuga, asus ta Eesti Kunstiakadeemia etteotsa 1994. aastal. Arvan, tahtmata vähendada kunstniku ja professori muid saavutusi, et rektori amet oli Andole siiski kõige kirglikum elutöö osa. Ülikooli juhtides leidis…
Eesti inimesed on kõik justkui pereliikmed, kõigile peo peal näha vooruste ja puudustega, nii heas kui halvas. See käib eriti kunstiinimeste „perekonna” kohta.
Ando Keskküla puhul pööraksin eelkõige tähelepanu tema tegevusele uue meedia alal. Alahindamata innovatiivsust, mida Keskküla ilmutas 1960ndatel popkunsti, happening’i, 70ndatel hüperrealismiga tegeldes, tundub mulle, et 1990ndate alguseks…
Ugala külalisetendus Vene Draamateatris 17. II.
Teater on tänapäeva hektilises maailmas väga eriline sotsiaalse suhtlemise vorm. Kui mitusada inimest maksab raha, peseb kaenlaalused, viigib püksid selleks, et tulla oma vabast ajast kolmeks tunniks teisi elavaid inimesi kuulama, nendega kaasa mõtlema, siis nõuab see enesedistsipliini ja austust enese ning teiste vastu –…
Robert Annus pole noor ja vihane, vaid noor ja keskendunud.
„Kunst”: Serts – Luule Komissarov, Iivan – Liina Olmaru, Mark – Leila Säälik. TARVO VRIDOLIN
Kultuuriministeeriumile ei lähe korda Jõhvi teater Tuuleveski.
´Rahvusvahelisel laste- ja noorteteatri päeval 20. III andis ASSITEJ Eesti Keskus preemia pikka aega lasteteatri vallas tegutsenud lavastajale Rein Agurile. Tähelepanuteatri preemiat antakse välja 2007. aastast. Möödunud nädalal tähistas aga Jõhvis tegutsev venekeelne harrastusteater Tuuleveski oma 20. sünnipäeva. Jõhvi kontserdimajas esietendus Rein Aguri lavastatud…
Keeleinspektsiooni ja Eesti Päevalehe vahel käib kohtuvaidlus, mis sai alguse Eesti Päevalehe Online’i kehvast eesti keele kasutusest ning on tänaseks kasvanud poleemikaks „põhiseaduslike õiguste ja vabaduste üle”, nagu kirjutab Tiina Jõgeda (Eesti Ekspress, 20. III). Olukorras, kus Keeleinspektsioon on säilitanud igati rahuliku hoiaku ja tegutseb talle seatud ülesannete kohaselt, on…
Lauri Vahtre võttis lihavõtte-eelses Sirbis sõna nn sambadiskussiooni teemadel. Loodetavasti on tema kirjutis leidnud ohtralt lugejaid. Kirjutis nimelt ütleb selgelt välja ühe positsiooni, mis mainitud diskussiooni käigus on kujunenud, ning mille tugev mõju on kahjuks iseloomulik ka meie ühiskonna üldisemale seisule praegu.
Vahtre nimetab poliitikat loometegevuseks ning formuleerib: „kui arhitekt…
Mis seos on Eestil ja Tiibetil? Eesti on väikese pindalaga, mereäärne ja suhteliselt lameda reljeefiga põhjamaa, Tiibet suur mägismaa, kust mere äärde niisama lihtsalt ei pääse. Eesti on asustatud väga ammu, ligikaudu kümme tuhat aastat tagasi, Tiibet aga kõigest paari tuhande aasta eest. Eesti kultuur ja usund on kuni hilise…
Perestroika-teemalise erinumbri idee sündis hiljutisel diskussioonil Helsingi konverentsil „Revisiting Perestroika. Protsessid ja alternatiivid” kus oli Eestist päris palju juttu. Peamiselt olid kõnelejateks soome uurijad, mõnikord ka vene ja ungari uurijad. Ilmselt on selles midagi sümptomaatilist, et välisuurijad tunnevad Eesti lähiajaloo vastu juba ammu rohkem huvi kui meie siin.
Perestroika-teemalise konverentsi…
Venemaal tegutsevad lääne ettevõtted kohanduvad kohalike tavadega selmet järgida oma päritolumaa või rahvusvaheliste kompaniide standardeid. internet
Uutmise-järgsel võimalusterohkel ajal lõi täiesti erilise nähtusena õitsele uut tüüpi ettevõtlus. Vaatlen järgnevas uutmise järellainetuse mõnda aspekti, mis osutusid üheaegselt kõige halvavamaks ning samas võimaldasid ja lõid erilist tüüpi ettevõtluse. Väidan, et ainuüksi majanduselu liberaliseerimine,…
Kommunismi varisemine Poolas ei käinud sama stsenaariumi järgi kui Nõukogude Liidus, kus muutused said alguse valitsuse reformidest, mis väljusid lõpuks kontrolli alt. Kuigi muutused vormistati opositsiooni ja valitsuse läbirääkimistel, sundis Poola Rahvavabariigi valitsust opositsiooniga arvestama suutmatus toime tulla riigi majandusolukorra ja pead tõstva opositsiooniga. Loomulikult mängis rolli muutunud rahvusvaheline olukord,…
Ungarlastel on pikad traditsioonid elamisest kooskõlas oma jõgedega. Doonau ja selle väiksemate kõrvaljõgede hooajalised üleujutused, veeväljad ja sood olid maastiku olemuslik osa kuni XX sajandini. Siis algasid mahukad jõevoolu reguleerimise projektid. Kui jõgede vool suruti hiiglaslike tammide vahele ja jõed muudeti laevatatavaks, hakkasid ungarlased oma jõgede ja ojadega intiimset kontakti…
Sergei Tšernov. Red NEfertiti. internet
Kujuta ette pimedat, tolmust pööningukambrit, kus lõputult organiseerimata kuhjasid joonistusi, lõuendeid ja plakateid, kaste ja slaidiarhiive, negatiive, fotosid, 8,16 ja 35mm filme, videoid, kassette, raamaturiiuleid, katalooge, ajakirju, pamflette, joonistusvihikuid ja päevikuid… Kujuta ette, et sul palutakse sellest kirjutada. Üks lugu, mille sees sadu ja tuhandeid lugusid.
Mehis Heinsaare magus melanhoolia kõlab justkui vastus Oswald Spengleri seisukohale, et tema ajalookäsitlus ei kutsu mitte üles resigneeruma, vaid stoiliselt taluma seda, mida toovad tänapäev ja tulevik.
Jürgen Rooste, Tavaline eesti idioot. Jumalikud ilmutused, 2008. 128 lk.
Jürgen Rooste kuulub oma põlvkonna väljapaistvamate kirjanike hulka, kes küll eelkõige on tuntud luuletajana, kuid kindlasti kasvab lähiaastatel tema roll nii prosaistina kui ka kirjanduse mõtestajana – kriitiku ja esseistina. Tõsi, proosas on ta avaldanud vaid mõned tekstid, kuid saavutanud juba…
Korkehete väljapanek on üdini orgaaniline, sumbelt intiimne ning sügavalt emotsionaalne.
Ramon Puig Cuyàsi prosside seeria „Corpus architectae”. Kristi Paap
Eelmisel laupäeval hakkas sulama selle talve lumi, mis sadas maha alles pärast kevade algust. ERSO koos peadirigent Nikolai Aleksejeviga tähistas sündmust vormilt traditsioonilise sümfooniakontserdiga, kuid sisult populaarse kevadkontserdiga. Mis võiks ühe kevadise muusikaõhtu kavasse paremini sobida kui Tšaikovski avamäng-fantaasia „Romeo ja Julia”, mis on kirjutatud meie esimese laulupeo aastal ja…
Muusikadokumentaal „PETER SELLARS. TEEL” („A Yourney with Peter Sellars”, Austria-Prantsuse-Inglise 2007), režissöör Mark Kidel. ETVs 27. III.
„Ta on nagu seemnerakk ja mina munarakk,” ütleb lavastaja Peter Sellarsi kohta tänapäeva muusikamaailma üks juhtivaid heliloojaid John Adams. Et kihutab linna, nakatab teda oma ideega, siis kaob kuudeks kuskile ooperit või filmi lavastama, aga…
Kui tuleb viibida helide keskkonnas, kes te siis eelistaksite olla – inimene või hoopis ahv, tuvi või koguni karpkala? Karpkala olla poleks paha, sest tema on suuteline vahet tegema barokkmuusika ja John Lee Hookeri vahel. Kuid kõige parem on siiski olla ahv, sest ahvil on ükstapuha, kas kõlab mingi kilin-kolin,…
Märtsi lõpus täitus Tallinna ülikooli Balti Filmi- ja Meediakoolil (BFM) kolm aastat asutamisest, suvel lõpetab filmitudengite esimene rahvusvaheline lend. BFMi kaks täistegevusaastat on möödunud kiire rabelemise ja sama kiire rahvusvahelise tuntuse kasvu märgi all. Tänaseks on BFM jõudnud seisu, kus 13 riigist pärit ligi 300 tudengit juhendavad enamuses välismaalt pärit…
Vene rulett Gogoli moodi
„Vene mäng” („Russkaja igra”, Venemaa 2007), stsenarist ja režissöör Pavel Tšuhrai (Nikolai Gogoli näidendi „Mängurid” motiividel). Operaatorid Vladimir Klimov ja Andrei Žegalov, helilooja Juri Potejenko, kunstnik Grigori Sirokov, produtsendid Sergei Šumakov ja Irina Baskakova. Osades Sergei Garmaš (Utešitelnõi), Sergei Makovetski (Švohnev), Andrei Merzlikin (Kugel), Giuliano Di…
Jäi mulje, nagu vaataksid etnograafilisel ekspeditsioonil jäädvustatud videomaterjali, mida pole veel vormistatud.
Oregoni ja California osariigi Klamathi jõgi on üks kõige olulisemaid lõhe kudemispiirkondi USAs. Dokumentaalfilm „Kalarahvas” näitab jõe ökosüsteemis elavate hõimude yurokide, hoopade ja karukide püügiviise ning seda, mida jõgi neile tähendab. kaader filmist
Eesti filmistsenaristika arengulugu on lahti harutamata nagu sada muud asja Eesti filminduse otsata „katkestuste kultuuris”. 14. märtsil lõppenud kultuuriministeeriumi stsenaariumivõistlus, mille eesmärk oli saada enne 1940. aastat ilmunud kirjandusteoste ekraniseeringu käsikirju, annab põhjust kiigata korraks ka minevikku.
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.