2007-13 (3153)

Elbert Tuganov 22. II 1920 – 22. III 2007

 
88. eluaastal suri meie filmi ja Eesti kultuuri suurkuju, rahvusliku animatsiooni looja Elbert Tuganov.

Raamatututvustus

Juri Lotman
VALIK KIRJU

Pärjatud teater

Teatriauhindu rahastab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital.

Sünteesisaavutuse poolel teel: Mai Murdmaa “Antigone”

Poliitika pole õrnahingelistele, poliitikas pole kohta südametunnistusele.

Ülemaailmne teatripäev

Rahvusvaheline sõnum 2007
 

Mehed lääbakil ja naised nähtamatud

Viimne pääs tihnikust on suguvennatapp.
 

Teatri aastaauhindade laureaadid 2007

SÕNALAVASTUSE ALAL
Žürii: Reet Mikkel (esinaine), Andres Keil, Madis Kolk, Mari-Liis Küla, Urmas Lennuk, Pille-Riin Purje ja Boris Tuch.

Tervislik eneseohverdus

 
Seisusteta ühiskonnas ei saa seisus kedagi kogu elu vältel millekski kohustada. Demokraatia üldlevinud mängureeglite ja tavade järgi kohustatakse väärikaid, sünnipärast sõltumata, kindlaks tähtajaks, näiteks üheks või kaheks valimisperioodiks, kolmeks või viieks aastaks. Ja siis hoolitsetakse, et juhikoha täitja ei saaks ka võimu pähelöömise korral end eluaegseks sättida ning teiselt poolt,…

Kultuuri televisioonistamise keeruline kunst

 
Ma tean alati enne kavandatud või juhuslikku kohtumist ette, mida Eesti Kontserdi juht Aivar Mäe mulle enne tere ütleb. Ta küsib, millal hakkavad olulised teatri- ja muusikasündmused Eesti Televisioonis uudisekünnist ületama. Ja siis, minu vastust ootamata, ütleb ta tere ja asub asja juurde. Selles mõttes pole Eesti Kirjanike Liidu juhi…

Karikatuur

Eerik-Niiles, salapärane riigimees

 
Eerik-Niiles Kross, Vabaduse väravad. Valik tekste 1988–2006. Ilmamaa, 2007. 423 lk.

Paradoksi kütkes: Kannatuste monopol

 
Me ju kõik teame, et Interneti-kommentaare ei tohi lugeda. Vähemalt antropoloogid peavad seda siiski tegema, arvestades aga asjaoluga, et kommenteerijate kogum ei ole enamasti representatiivne sotsiaalse hoiaku üldistamiseks. Sellest hoolimata võib kommentaaridest leida kilde ideoloogiatest, mille alusel vähemalt osa kodanikke teeb otsuseid.

Miks Eesti vaimuilm ei laiene?

 
Hoolimata vastupidistest kinnitustest, ei ole Eesti tegelikult eriti väike maa. Arusaam Eesti väiksusest leiutati koloniaalajastul ja see peegeldab igati tolleaegset suurusehullust. Tänapäeval leidub Euroopas Eestist pindala poolest mitu väiksemat “suurriiki” nagu Holland, Šveits ja Belgia. Eesti rahvaarv on mainitud riikide omast mitu korda väiksem, kuid see on ajutine, osaliselt tingitud…

Raamatud võiksid olla kättesaadavamad

 
Kui vaadata raamatute kättesaadavust päeval tööl käiva inimese seisukohalt, siis ei ole tal sugugi kerge meie paremate raamatukogude vaimuvaranduste ligi pääseda. Rahvusraamatukogu ei laenuta võõrkeelseid raamatuid välja, sest neid on tihtipeale üks eksemplar ja on hea, kui need oleksid kogu aeg kättesaadavad. TÜARist antakse kasutajatele raamatuid välja, aga ainult Eesti…

Euroopa õunad ja Ameerika apelsinid

Öelda, et Rifkin armastab üldistusi, oleks teha ülekohut üldistusele.
 

Ruumist lennuharjutusteks

 

Täna valib Eesti Kirjanike Liidu (EKL) suurkogu omale uue esimehe.

Praeguse kursiga kandideerib vaid Karl Martin Sinijärv. Mitmete teiste hulgas (Mati Sirkel, Janika Kronberg, Mihkel Mutt, Piret Viires, Ülo Tuulik, Märt Väljataga) taandasid end ka Maimu Berg ja Olev Remsu, kes võtsid vaevaks vastata Sirbi küsimustele.
 

Sven Kivisildnik

 
asjad mille kohta ma tahan

Eelkõige emotsioonid

 

Kättesaamatu raamatu arvustamine

 
Mõni aeg tagasi osutas Kajar Pruul, Vikerkaare osakonnatoimetaja juba nõukogude ajal, kuidas meil ajakirjanduses on jooksev kriitika paigast ära. On tõesti. Kahtlemata leiab “Saaremaa viin” sagedamini tutvustamist kui mis tahes raamat. Ja ühtegi Eesti Vabariigi põhiseaduse arvustust pole ma üldse kohanud.

Elamise kunst – suur ülevaatenäitus

 
Eesti Kunstnike Liidu suur ülevaatenäitus kannab pealkirja “Elamise kunst”. Ent mis on tegelikult elamise kunst? Vaevalt et ükski teos suurel näitusel otsese vastuse annab. Ehk teeb seda Ulvi Haagenseni autoriraamat “Kuidas elada” või Mare Mikoffi üht ruumi hõlmav installatsioon “Elevandiluust torn”, valges steriilsuses kumav valgustatu(d) eramu.

Guru ja tema parodeerija

Tõnis Vindi ja Ki wa ühisnäitus “Labürint ja igavese tagasituleku teed” Rael Arteli galeriis kuni 7. IV. Kuraator Elnara Taidre.
 

Hea graafika-aasta

 

Kriitiku mõõdust

 
Linnar Priimägi kirjutas 26. I Sirbis elegantse artikli kunstniku ja tema kunsti mõõdust. Priimäe põhikategooria kunsti mõõdu määratlemisel on suurus ja väiksus. Priimäe kriitikupositsioon on elitaarne, klassikalise kõrgkultuuri nostalgiast kantud. Sarnaselt Rein Veidemanniga esindab ta koolkonda, kes igatsevad suurvormide ja kadunud kuldajastu järele.

Sloveenias on arhitekt Jože Plečniku aasta

Sloveenia arhitektuurimuuseumi Jože Plečniku loomingu näitus Rotermanni soolalao suures saalis kuni 22. IV.
 

Pealelend: KARIN HALLAS-murula

 
Sa kirjutasid eelmises Sirbis Lembit Andreseni raamatust “Eesti algkoolid. Ülesvõtted aastatest 1930–1940”. Kuidas on koolimajade projekteerimisega praegu lood? Kas ainult Tallinna erikoolid saavad endale lubada uut hoonet või arhitektuuriliselt silmapaistvat juurdeehitust (nagu on seda inglise kolledži võimla või Tallinna XXI keskkooli juurdeehitus) või on pilt parem?

Arhitektuurituul: Ehituskultuur

 
Paljudes Euroopa riikides mõtestatakse ümber ehitamise valdkonda. Vajadus korrigeerida aastakümneid vanu tõekspidamisi on tekkinud paljudes riikides üheaegselt. Põhjus, miks rääkida ehituskultuurist, on ikka sama: kuidas lõpptulemus ehk valmisehitised oleksid igas mõttes parema kvaliteediga. Ülemaailmne linnastumine on sundinud ka arhitekte aina rohkem rääkima hoone asemel linnaruumist. Laiem ja eri osapoolte jaoks…

Küberstuudio: camp ja kadunud sõna

 
Neli eesti multimeediateost jäid omaette maailma ega loonud lavastuslikku tervikut. 

Klassika koos Klasiga

 

Eesti interpreedid Estonia kontserdisaalis

Tark dirigent võtab kaalutletud riski, kui arvestab eesti interpreetidega – tõstab ERSO parnassil astme võrra kõrgemale.
 

Kõik teed viivad Rooma

 

Eriti kammerlik klaver Kadriorus

Kontserdisarjas “Akadeemiline kammermuusika”: MATTI REIMANN (klaver) Kadrioru lossis 24. III, kavas J. S. Bach,
L. van Beethoven, V. Reimann,

Kirikulaul, improvisatsioon ­ja vesi

Sarjas “Diplomaatilised noodid / Kreeka”: IOANNIS KATSOULIS (laul, Kreeka), HELI REIMANN (saksofon, live-elektroonika), TAAVO REMMEL (kontrabass, live-elektroonika), HELI PIISANG (valgus ja video) ning JEVGENI BEREZOVSKI (heli) kontsertetendusel “Taeva all ei ole õrnemat kui vesi” Niguliste kirikus 23. III.
 

Kui Jan Uuspõld läks Tartusse

 
Näitlejad mängivad nagu noored kuradid ja stsenaristid-režissöörid jutustavad mõnuga kütkestavaid lugusid.

Pikk teekond Tartusse

Uuspõld väärinuks enamat, tõsisemat näitlejaülesannet.
 
Võib-olla ei pea filmist otsima seda, mida seal pole. Aga “Jan Uuspõld läheb Tartusse” filmi tegemise ajal ja esilinastuse eel korraldatud promorünnakuga meedias tehti sellele vist karuteene. Ootused pumbati kunstilist õhku täis. Filmist ja Uuspõllust pasundasid kõik meediaväljaanded sedavõrd pikalt-laialt, et kinno vaatama minnes tekkis…
Sirp