2023-03 (3926)

Tormid ja normid
Tuul puhub Eestis ka pärast kliimaseaduse jõustumist, kuid mõni orkaan ja trahv jääb ehk tulemata.
Piia Ruber

Tormid ja normid

Järgmise võimukoalitsiooni koosseisu peab määrama veelahe kliimapoliitikas.

Kui äärmisest saab keskmine

Valimiste aeg on alanud ning kõige olulisem valik, kui uskuda Kaja Kallase kõnet möödunud nädalavahetuse üldkogudel, on „vaba ja avatud ühiskonna või endasse sulgunud ja üksioleva tigeda väikeriigi vahel“1. Või siis Eesti 200 juhi Lauri Hussari sõnul „edasi või tagasi“ liikuva Eesti vahel, mis, nagu viimaste valimiste järel, enam liberaalse demokraatia…

Pärand klientidele

Muinsuskaitseamet on taas saanud uue peadirektori. Pärast Siim Raie lahkumist ja Liisa Pakosta lühikest debüüti astub 1. märtsist pärandi hoidmise, edendamise ja muuseumidega tegeleva asutuse eesotsa Marilin Mihkelson, kes seni töötas maksu- ja tolliameti juriidilise osakonna juhatajana.
Mihkelsoni ametisse kinnitamise teatest jääb silma tema järgmine lause: „Pärandi hoidmine ja säilitamine meie…
Sümboolne vahetus
Vabamus täitus töötuba juba esimese paari päevaga. Fotodelt on näha, et osalejate seas ei olnud ühtegi meest ja vanuski jäi noorte või keskealiste klassi.
Joosep Kivimäe

Sümboolne vahetus

„#FramedinBelarus“ on pühendatud Valgevene poliitvangidele, et ebaõiglaselt süüdi mõistetuid ei unustataks ega mõeldaks neist kui anonüümsest inimmassist.

Kummardus argielu paradoksidele
Edith Karlsoni filigraansed ussikujutised on ilmunud Stalinile ja Nõukogude võimule pühendatud tarbekunsti objektide sekka.
Mari Volens

Kummardus argielu paradoksidele

Jaanus Samma koostatud näituse värskus peitub üleminekute ja jätkuvuse väljatoomises, mida ta koostöös Karlsoni, Liivranna ja Lüüsiga on avanud laialt levinud sümbolitega.

Ära vaata lätlasele silma

Ära vaata lätlasele silma

Läti uue luule loojad mõistavad vaimukalt ja valjult lajatada nii ühiskonnale kui ka selle sammaldunud pimealade kaitsjaile. Samal ajal julgevad nad ka vaikida ja lasta valgusel langeda oma siseilma.

Kuidas puhata rahus
Matthieu (Gaspard Ulliel), Hélène (Viky Krieps) ja haigus nende vahel.
Kaader filmist

Kuidas puhata rahus

Emily Atef: „Me sureme ja näeme teisi enda ümber suremas, aga läänemaailmas ei räägita sellest kunagi.“

Vabaaednik
Vano Allsalu. Aed. 2022, akrüül.
Vano Allsalu

Vabaaednik

Vano Allsalu: „Olen veendunud, et teha head, see tähendab inimesi kõnetavat ja puudutavat kunsti, peab kunstnik olema väga enesekindel ja ka enesekriitiline.“

Oh Happy Day
Tõnu Kõrvits The Southern Chorale’i lauljatega
Erakogu

Oh Happy Day

Juba aastaid käib Tõnu Kõrvits „kusagil seal“ oma teoseid kuulamas ja pühendamas. Ja nüüd olid nad siin. Milline intonatsiooniline pisidetailsus, milline filigraansus fraaside kujundamisel!

„Praegu on justkui kõik lubatud …“1
Romeo (Aivar Tommingas) on küll ilmselgelt eakam kui tema Julia (Ilo-Ann Saarepera), ent silm ei hinda siiski nende vanusevahet poolsajandi kanti.
Heikki Leis

„Praegu on justkui kõik lubatud …“1

Ei „Romeo ja Julia“ kujundus ega laval toimuv tekita arusaama, et lahatakse tänapäeval aktuaalset, laia kõlapinnaga probleemi.

Renoveerimismaratoni esimene kilomeeter
Tallinna arhitektuuribiennaali näitusel esitletud fassaadile paigaldatava vertikaalaia „Dacha-Wrap“ prototüüp. Johan Huimerind

Renoveerimismaratoni esimene kilomeeter

Sille Pihlak: „Ruumiloome ei saa olla pelgalt insener-tehniline soojustuskihtide ladumine fassaadile. Praegust renoveerimistki peaks edaspidi meenutama ajastuomane arhitektuurikiht.“

Pandora laekasse sisenemine
„Vee olemus“ tutvustab, nagu pealkirigi vihjab, Pandora planeedi veealust maailma, uusi kaaslasliike, uut floorat ja faunat, veealust eksootikat, uut hõimu, uusi relvi, välja mõeldud keelevorme. Pildil Tuktirey (Trinity Bliss).
Kaader filmist

Pandora laekasse sisenemine

Kuigi suurem osa filmist „Avatar. Vee olemus“ on orienteeritud avastamisele, on selle narratiiv niivõrd etteaimatav, et maailmaloome avastamisrõõm mattub igava ja kehva kvaliteediga loo alla.

Millest me räägime, kui räägime spordist?
Tarvi Talv, Fortuna kaleidoskoop. Traktaat spordist kui üldkultuurilisest fenomenist. 2022. 134 lk.

Millest me räägime, kui räägime spordist?

„Fortuna kaleidoskoop“ on subjektiivselt laetud sissejuhatus, mis sobib lugemiseks inimesele, keda huvitab sport, aga kes ei ole sellest laiemas tähenduses varem mõelnud/lugenud.

Kas juturobot võtab üle?

Kas juturobot võtab üle?

Teksti ja visuaalseid kujutisi loovad programmid tekitavad täiesti uudse olukorra. Inimeste mõjutamine muutub veelgi lihtsamaks ja automatiseeritumaks.

Sisemine sarm
Allikas: Particle Data Group [1]

Sisemine sarm

Tartu ülikooli füüsikateadlased uurivad CERNi märklauaeksperimentide abil sisemise sarmiga kvarkide tekkemehhanismi.

Laoba, Kihnu 
Joosep Sang
Erakogu  

Laoba, Kihnu 

Laoba on rand Kihnu saarel Lemsi külas. Minu lapsepõlves oli seal lautrikoht kaluripaatidele, kaks põnevat paadikuuri, hobuste karjamaa ja rikas linnuriik. Lapsi viisid ujuma kolm muuli: poiste, tüdrukute ja maessakate (ehk mandriinimeste) oma. Tegelikult kasutasid kõik poiste muuli, ka mina, maessakas. Lapsepõlves ja ka veel aastakümneid hiljem mäletasid mu jalatallad…
Millest mõtled? – Küll need maised asjad lahenevad

Millest mõtled? – Küll need maised asjad lahenevad

2023. aasta oli vaevalt paar päeva vana, kui seisin Norras Kvernesi püstpalk­kirikus. Oli kirgas ja jäine ilm ning sees isegi külmem veel kui õues: maalitud seinad ja laed lausa õhkasid külma, mille auväärne puust hoone endasse oli kogunud.
John Harry nimeline vana mees oli tulnud ja spetsiaalselt meie jaoks kiriku avanud.…

In memoriam Kalle Eller 7. V 1940 – 10. I 2023

Kalle Eller sündis Võrumaal Vahtsõ-Kasaritsa mõisas ehk Kitsõmõisas, nüüd uue nimega Verijärve külas. Elleri lapsepõlvest on teada, et repressioonide hirmus pidid vanemad tihti elukohta vahetama. Õppimine Tartu ülikoolis 1964–1970 andis inglise ja eesti filoloogi ning ka ajaloolise keeleteaduse tausta. 
Elleri perekondlik seotus sõjaeelse taarausuga, fennofiilia ja saksavastasus said tuntuks juba ülikooli…

Noorte tõlkevõistlus 2023

Eesti Kirjanike Liidu tõlkijate sektsioon kuulutas 9. jaanuaril välja noortele tõlkijatele mõeldud ilukirjanduse tõlkevõistluse.
Kirgastumine kontserdisaalis
Kitarrisolist Jacob Kellermann Tallinna Kammerorkestri ees
Rene Jakobson

Kirgastumine kontserdisaalis

Tallinna Kammerorkestri 30. aastapäeva alustava kontserdi kulminatsioon nii teose kui ka esituse mõjuvuse poolest oli Arnold Schönbergi „Kirgastunud öö“.

Reisikiri Paidest
„Oaasi“ esimene vaatus pakkus omamoodi popurrii Paide teatri tegevuse käigus käsitletud teemadest, kasutatud vahenditest ja valitud stiililahendustest
Gabriela Urm

Reisikiri Paidest

Paidelasi on sealne teater ise piielnud kõike muud kui eemalt, pigem ulatanud kutsuvalt ja dialoogi otsivalt käe, võtnud kontakti loomise südameasjaks.

Reis mängumaastikel elektroonika ja akordioniga
Tuulikki Bartosiki loomingus on mitmed lood algimpulsi saanud maailma eri paigus tehtud helisalvestistest, milles peituvaid tundeid ja mõtteid on lugudes vahendatud ja edasi arendatud.
Janet Kljuzin

Reis mängumaastikel elektroonika ja akordioniga

Albumil „Playscapes“ on akordionil kanda vastutusrikas roll ning Tuulikki Bartosik nihutab seal akordionimuusika piire tavapärasest mitu sammu kaugemale.

Pealelend – Kristiina Radevall,   Vernissage’i galerii juhataja
Erakogu

Pealelend – Kristiina Radevall, Vernissage’i galerii juhataja

Vernissage’i galerii tegutseb juba üle kahekümne aasta. Kunsti vahendamise ja oksjonite korraldamise kõrval on kogu selle aja ka näitusi tehtud, kuid tuntud on see ennekõike edukate oksjonite poolest. Nüüd on galerii aga otsustanud ennast näidata ka läbimõeldud programmiga näitusepaigana, kus on keskendutud abstraktsele kunstile.
Miks abstraktne kunst ja just praegu?
Enam kui…
Sirp