2022-27 (3899)

Metsä kuldane kuningas
Sopran Morgane Heyse hiilgas Helena Tulve muusikaga loodusooperis „Hundid“ vokaalselt loodusaktivisti rollis ja haaras oma intensiivsusega. Tagaplaanil on näha mets ja punamütsikesed.
Silke Winkler

Metsä kuldane kuningas

Saksamaal on ooperiteater ühiskondlikku ellu sekkuv ja aktuaalseid teemasid kajastav institutsioon. Kõige suurema üldistusjõu ja paljutähenduslikkuse annab loodusooperile „Hundid“ Helena Tulve muusika.

Kaootiline taganemine
15. juunil 1920 võttis Asutav Kogu vastu Eesti Vabariigi esimese põhiseaduse.
www.pohiseadus100.ee

Kaootiline taganemine

Ka parimast põhiseadusest saab karistust kartmata mööda hiilida.

Kuumapoliitika ootel

Möödunud suvel ei olnud kõige suuremaks ohuks Eesti inimeste tervisele koroonaviirus, vaid globaalsed kliimamuutused. 2021. aasta juunis ja juulis suri siin ligi 250 inimest rohkem kui eelneval aastal, koroonasse aga vaid neliteist. Küll aga tabas nendel kuudel Eestit erakordne kuumalaine, mida Tervise Arengu Instituut nimetab oma aastaülevaates ühe põhilise surmapõhjusena.…

Valus vaikelu

Vatikani alati rahvarohkes Sixtuse kabelis töötab range lõuajoone ja hoolikalt kammitud vuntsidega turvamees, kellele on tema kolleegidega võrreldes usaldatud rohkem kohustusi. Iga seitsme-kaheksa minuti tagant astub ta mikrofoni juurde ja lausub kašpirovskilikult1 sisendava häälega: „Silence!“ Ning pärast kandvat pausi: „No photos! No video!“ Kui õnnestuks see vaikust nõudev ja fotosid-videoid…
Teekond Tsooni 40 aastat hiljem
„Stalkeri“ kolmik – Stalker (Kristjan Üksküla), kirjanik (Ott Aardam) ja professor (Leino Rei) – on etenduste käigus üksteisega hästi kokku mänginud ja ansamblile tuleb see kasuks.
Gabriela Urm

Teekond Tsooni 40 aastat hiljem

„Stalkeri“ lavastaja Kalju-Karl Kivi on olnud väga autoritruu. Ta loeb stsenaariumi täht-tähelt nagu näidendit, Tarkovski tegelased oleks nagu filmist meie juurde astunud.

Maailmateater läbi sinikollaste prillide
„Kehvades teedes“ räägitakse sellest Vene-Ukraina sõjast, mis algas Donbassis 2014. aastal.
Pressifoto

Maailmateater läbi sinikollaste prillide

Läti Kunstiteatri festivali kroonijuveel oli rahvusvaheline koostööprojekt, mis tõi Riiga kokku maineka vene lavastaja, rahvusvaheliselt tuntud leedu näitlejanna ning Hollywoodi teatri- ja filmistaari.

Harrastusteatrid tõmmati hoovi
Tabivere teater E.H.K. mängis festivalil lavastust „Kastist välja“.
Ants Leppoja

Harrastusteatrid tõmmati hoovi

Arusaadav, miks hooviteatrite festival korraldati Paide hoovides, kus jalutavad ja kuivatavad oma pesu võimalikult paljud, see on kortermajade akende all.

Vanaisa kuuri fenomen
Indrek Sirkel, Laura Linsi. Maria Muuk, Neeme Külm ja Aleksander Meresaar vestlusringis.
Ragne Soosalu

Vanaisa kuuri fenomen

Indrek Sirkel: „Ei pea matkima suurriikide lahendusi. Väikese riigi jätkusuutlik mõtlemine tähendab koostööd. Probleem tekib, kui hakatakse poolikuid lahendusi kopeerima.“

Milleks? Aga, miks mitte?
Gelatini õllepurkidega kaetud kunstnik takerdus kilede külge, tõmbas kilest kookoni puruks, kuid uut kunstiteost sellest ei kasvanud. Miski ei alanud ega lakanud nii, nagu pole kunagi alanud ega lakanud.
Ando Naulainen

Milleks? Aga, miks mitte?

Austria rühmituse Gelatin performance meenutas vana kooli kestvus-performance’it. See oli pakitud napi tunni sisse ja mõjus harali struktuuriga teatrilavastusena, kus lõpupoole pea kaotati.

Nõia elu, sel on võlu!

Nõia elu, sel on võlu!

Eesti ulme sõnavõlurid kujutavad kogumikus „Eesti nõid“ arbujaid kohalikust vaatepunktist ja ka universaalsemalt.

Lennukas või lihtsalt kõrge?
Lennuki tänava miljöö XIX sajandi alguses ja praegu.
Jacob Johann Malm / Tallinna linnamuuseum ja Karin Paulus

Lennukas või lihtsalt kõrge?

Kas praegu on vaja kõrghooneid rajada? Argumenteeritud põhjust seda teha õigupoolest polegi.

Liikuvuskeskused on samm kestliku linna suunas
Liikumisvõimaluste mitmekesisus tagab kohtadele parema ligipääsetavuse ja teeb linnad paremaks elupaigaks.
Olja Fomina

Liikuvuskeskused on samm kestliku linna suunas

Eri liikumisviise on praeguseks tekkinud palju. Nende kombineerimine peaks olema kiire, lihtne ja mugav.

Inglid nõelaotsal

Inglid nõelaotsal

Institutsioonidelt saab ja peab vabas ühiskonnas nõudma vaid üht: muutudes tuleb neil vabaduse ruumi suurendada, mitte kitsendada.

Kus on vabadus?

Kus on vabadus?

(Neo)liberaalse vabaduse püüdlus on hukatustee, mille lõpus leegitseb läbipõlemise põrgu.

Teaduskirjastamisnurjatused
Ajakiri Nature läheb koos oma allajakirjadega üle avatud ligipääsu süsteemile, mis tähendab, et artikli tasuta avaldamise variandid kaovad õige pea sootuks.
Ekraanikuva

Teaduskirjastamisnurjatused

Aja jooksul on rämpsajakirjad õppinud oma valskust paremini peitma ning ka suured ja väärikad teaduskirjastused on hakanud mõistma, et Nigeeria rämpsajakirjapettusel on jumet.

Adam Sandleri tee tähtede poole
Korvpallidraama jälgib treener Stanley Sugermani (Adam Sandler) ja peaaegu kahemeetrise tätoveeritud mängija Bo Cruzi (Juancho Hernangómez) pingutusi korvpallimaailmas ning kahe mehe vahel tekkivat isa-poja suhet.
Kaader filmist

Adam Sandleri tee tähtede poole

Adam Sandleri kehastatud Stanley Sugermani püüdlust rikastada korvpallimaailma uue andeka mängijaga võib pidada võrdväärseks näitleja sooviga kehtestada end tõsiseltvõetava draamanäitlejana.

Keila,  keeglirada lähte- ja sihtpunkti vahel
Keila tähtsaks omaduseks on paiknemine raudtee ääres, mis andis linnale olulise staatuse juba tsaariajal.
Mihkel Maripuu / Pm / Scanpix

Keila, keeglirada lähte- ja sihtpunkti vahel

Läinud aastal sai Keila omale laulu „Kaunim kui kunagi“, mille autorid on Olav Ehala ja Leelo Tungal ning tellija Keila kogukonnaaktivist, muusik ja pedagoog Margus Minn. Viimane pani, muide, mullu kokku ka suurejoonelise fotonäituse Keilaga seotud muusikutest ja ansamblitest: pildirida tuli uhke. Eriti arvestades, kui palju muusikuid on tõepoolest kas…
Pealelend – Kai Lobjakas, Disaini- ja tarbekunstimuuseumi  direktor, näituse „Rääkiv linnaruum. Graafiline disain ja tüpograafia  Tallinna linnaruumis“ üks ellukutsuja.
Siim Lõvi / ERR / Scanpix

Pealelend – Kai Lobjakas, Disaini- ja tarbekunstimuuseumi direktor, näituse „Rääkiv linnaruum. Graafiline disain ja tüpograafia Tallinna linnaruumis“ üks ellukutsuja.

17. VI avatati disainikeskuse ning tarbekunsti- ja disainimuuseumi koostöös valminud interaktiivne näitus „Rääkiv linnaruum. Graafiline disain ja tüpograafia Tallinna linnaruumis“. Veebipõhisesse kaardirakendusse tallinn.design on kogutud 23 linnaruumi graafilise disainiga seotud näidet. Milline graafiline disain linnaruumis on näitusele kokku kogutud ja miks on välja valitud just need 23 näidet?
Projekti eesmärk on…

Mare Vichmann 18. I 1956 – 1. VII 2022

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, keraamik Mare Vichmann.
Mare Vichmann (1977. aastani Miltop) sündis Rakveres, lõpetas 1982. aastal Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi keraamikuna. Seejärel töötas ta aastatel 1982-1983 kunstiõpetajana Tallinna LV keskkoolis, edasi juba 1984–1996 Arsi portselanimaali ateljees portselanimaalijana ja autoritiraaži kunstnikuna. 1996. aastast jätkas Vichmann vabakunstnikuna ning samal aastal…

Helge Pihelga 16. IV 1925 – 30. VI 2022 

Eesti kunst on jäänud vaesemaks olulise inimese võrra. 30. juunil lahkus meie seast metallikunstnik, kunstnike liidu auliige Helge Pihelga.
Helge Pihelga elu oli pikk, tihe ja vaheldusrikas. 1945. aastal pärast keskkooli lõpetamist asus ta õppima Tallinna polütehnilises instituudis arhitektuuri, kuid suundus järgmisel aastal Tallinna riiklikku tarbekunstiinstituuti õppima metallehistööd. Ta lõpetas tarbekunstiinstituudi…

Toomas Kirss 3. XI 1958 – 28. VI 2022

28. juunil lahkus meie seast 63aastasena teleprodutsent Toomas Kirss.
Kirss töötas aastatel 1984–1995 Eesti Televisioonis režissöörina ning alates 1995. aastast teleprodutsendi ja režissöörina. Ta on dokumentaalfilmide „Jüri Järvet“ (1995) ja „Avatud Eesti Fond“ (1996) režissöör ning dokumentaalfilmi „Jackpot“ (2008) stsenarist. Tootja ja lavastajana oli ta tegev telesarjade „Miss Marple“, „Salmonid“, „V.E.R.I.“,…
Kapukais teilorism 
Karin Paulus
Aron Urb

Kapukais teilorism 

Meie inimene tahab aina enam eramajja, Crocsidega õues grillida ning palja taguotsaga saunast tiiki hüpata. Statistikaamet annab teada, et rahvaloenduse järgi on eramuid praegu 14 protsenti rohkem kui kümme aastat tagasi. Elumajade seas on lausa 77,5 protsenti ühepereelamuid. Lisanduvad veel muud elamuüksused, mis ei ole suvilad ega maamajad. Neid tuleb…
Sirp