2020-27 (3799)

Hüperobjekt ja argimõistus

Kliimasoojenemine on hüperobjekt – see laotub kõikjale, asudes ühtaegu nii horisondi taga kui koduõuel, ent ometi ei saa seda otseselt näha, kuulda ega katsuda. Hüperobjektid on sellised kummalised asjad, et maailma mõistmisel peaks nendega nagu arvestama, aga käegakatsutava ümbruse suhtes näivad nad paratamatult utoopilistena. Ja nii tekibki konflikt: ühel pool on…

Ivika-Doris Sillar 31. V 1934 – 6. VII 2020

Lavakunstikool ja Eesti teatrihõim on leinas. Lahkunud on Ivika Sillar: Toompea teatrikooli Hea Hoidja, terase pilgu ja kujundlik-täpse sõnaga teatrist kirjutaja.
Tallinnas Eesti Vabariigi ohvitseri ja kooliõpetaja perre sündinu lapsepõli ja suur osa hilisemastki elust möödus kaunis aiaga kodumajas Vaiksel tänaval. Samas varjutasid varaseid eluaastaid sõda, väikevenna surm ning isa arreteerimine,…
Kuidas ilmub keel?

Kuidas ilmub keel?

Luuletõlge kui iseseisev kunstivorm

Vanaviisi, kuid uue hingamisega

Eesti autorite ühingus lõppes möödunud nädalal üks pikk, 28 aastat kestnud ajastu. Mida öelda? Kas kõik muutub ja on edaspidi teisiti? Vaevalt küll, sest autorite ühingu tegevuse alused on seadustes väga täpselt määratletud ja töö läheb küllap vanaviisi edasi.
Teiselt poolt tahab iga autorite ühingu liige (ja neid on üle 5000),…
Pildikesi elust Elevandi kõrtsis
Aasta on 1900. Terje Pennie teeb oivalise rolli: karskusseltsi Truudus napsulembene esinaine Mustaaugu Päiv.
Teet Malsroos

Pildikesi elust Elevandi kõrtsis

Vaatajale mäng meeldis, oli äratundmisrõõmu, viiteid ajalukku, esoteerikahõngu, pisike doos moekat gei- ja doonoremateemat ning õnnelik lõpp.

Tehasehooned taaskasutusse
Kiviõli turg. Turu väikevormide konstruktsioonis on kasutatud vanu katusetalasid ja siseuksi.
2 × Keiti Lige

Tehasehooned taaskasutusse

Ringmajandusest räägitakse palju ning seesugune mõtteviis võiks jõuda ka ehitusse. Lammutusjäätmete taaskasutamine mõjub ruumile igas mõttes hästi.

Võõras võitlus

Mulle on järjest rohkem hakanud tunduma, et harrastame omavahel kirglikke lahinguid, kuigi see polegi üldse globaalküla semantilisel võitlusväljal meie sõda. Kahtlemata on protesti­liikumine Black Lives Matter imporditud, sest Eestis puudub selliseks liikumiseks ajalooline kontekst. Samamoodi on võõrast päritolu BLM-vastasus, millel on haruldaselt lai kandepind, vähemalt ühismeedia jututubades. Märkasin seda siis,…

Mida tähendab helgus küüditamiste kontekstis?

Kuigi Johanna Rannula näitusel eksponeeritud esemetel, fotodel ja lugudel on potentsiaali avada märtsiküüditamise uusi aspekte, on teemale lähenetud pealiskaudselt.

Johanna Rannula näitus „Siberi valge. Helgete mälestuste otsingul“ Vabamus kuni 14. II 2021.
Eesti sürreaalne argipäev: 14. juunil, juuniküüditamise leinapäeval, avatakse Vabamus näitus „Siberi valge“ küüditatute helgetest hetkedest Siberis, kusjuures…

Ekraani lähedus ja obstsöönsus

Uutmoodi ekraanilise reaalsuse sissetung, ekraan kui tehnoloogiline olend on muutmas meie maailma- ja enesetaju.

Ühes veebruarikuises „Pealtnägijas“ küsis Tõnu Viik: „Mis saab meie läheduse­vajadusest olukorras, kus meid hakkavad ümbritsema robotid, kes näevad välja, käituvad ja räägivad nagu inimesed? Kas me suudame neisse armuda?“ Sellest isegi pakilisem probleem näib olevat ekraanilähedus,…

Ariste medal Jaak Kangilaskile

Eesti Teaduste Akadeemia üldkogul 8. juulil anti kunstiajaloolasele Jaak Kangilaskile üle keeleteadlase Paul Ariste nimeline medal. Akadeemik Ariste nimelise medaliga autasustatakse väljapaistvaid humanitaar- ja sotsiaalteadlasi. Eelmise medali pälvis aastal 2014 Arvo Krikmann, varem on selle au osaliseks saanud Huno Rätsep ja Tiit-Rein Viitso.
Jaak Kangilaski suur missioon on 1960. aastatest peale…
Meelerännud Kukemurul
Erki Pärnoja paneb biidi käima, ütleb, et läheb žanripiiridest välja, nii saame taas liikumisest sooja.
Dmitri Kotjuh

Meelerännud Kukemurul

Märksõna „Väinjärv“ annab Eesti kohapärimuse andmebaasis Koobas hetkeseisuga 72 teksti. Ühe variandi järgi tulnud Väinjärv maa seest ja paiskunud välja ühe saunakese leelõukast.

Impeeriumi surma lugu

Nõukogude ajal oli kombeks pidada muutuste kandjateks vaid „proletaarseid, revolutsioonilisi jõude“, pöördelistel aegadel on sündmuste sütitajate rollis aga paljuski hoopis kultuuritegelased.

Tänapäeva teadmiste kohaselt (kui jätta šarlatanlikud variandid kõrvale) pole ajaga manipuleerida võimalik. Seega ei oska me minevikku katseliselt taasluua ning igasugune ajalooalane tekst jääb…

Kahe kangiga traktor

Kui autonoomsete ülikoolide tegutsemisreegleid hakkab kujundama siseministeerium, saab auditooriumidest arestimaja.

Poliitiliste debattide käigus räägitakse majandusest aina kummalisemas vormis. Kui uskuda valitsuskoalitsiooni juhte, tegutseb Eestis majanduses arvukas orjapidajate klass, kes on ettevõtlus­vabaduse raames võtnud kasutusele valed, s.t ühiskonnale kahjulikud ärimudelid, mis ohustavad rahvusriiklust ja eestluse helget tulevikku. Orjapidamise eesliinil on nüüdseks…

Koidu tänava pool rehkendust on hästi tehtud

Koidu tänav Tallinnas on mitmekesine, väärikalt pikk ja karakteriga. Kassisaba asumisse jääva tänava rekonstrueerimine on selle esile tõstnud ja andnud kohalikele ruumi liikumiseks ning olemiseks.

Ütlen õpetaja Lauri sõnadega: „Kui tervet rehkendust ei jõua, tee pool.“ Valminud on Kassisaba asumi poolne osa Koidu tänavast (projekteeris…

Elon Musk – kas impeeriumi kirstunael?

Teadusaparatuuri nappuse tõttu kannatavaid Venemaa kosmonaute on kodumaalgi juba nimetatud kosmoseturistideks.

31. mail pärast mitmeid viivitusi teoks saanud Dragon 2 esmalend on pälvinud tähelepanu eelkõige kui tehnoloogia­insenerinduse läbimurre. Nii rakett Falcon 9 kui Dragon 2 on mehitatud lendude reas (sh lennuohutuse mõttes) revolutsiooniline saavutus. Musk astus Jeff Bezose, Richard…

Naised elektroonilises muusikas

Elektroonilise muusika käekäiku on märkimisväärselt suunanud naised, kelle nimed jäävad üldjuhul meeste varju.

Elektroonilise muusika arengu murrangulisteks algusaastateks peetakse 1940ndaid, mil Euroopasse ja Põhja-Ameerikasse tekkisid esimesed teadlastest ja muusikutest koosnevad rühmitused. Pierre Schaeffer pani aluse prantsuse koolkonnale ning defineeris mõistega musique concrète hulga heli käsitlemise…

Neenetsi laulud ja „Kalevala“

Kaemuslikult seotud soome ja neenetsi jumalad on ühtviisi natuke meelevaldsed, kirgedest pimestatud ja nendest kõnelevas laulus on tõde ja kunstipärane mõnutunne harmooniliselt ühendatud.

Otsides tõendeid soome-ugri animismi üldjoontest on hea vaadelda eeldatavaid äärmusi. Need vana aja ühtsuse ilmingud ei pruugi tänapäeval enam välja paista, ent annavad…

Keisri usk ja alamad

Henrik Visnapuu „Keisri usus“ käsitletakse XIX sajandil Liivimaal aset leidnud kirikuvahetusliikumist, mille tagajärjel läks märkimisväärne osa talurahvast luteri kirikust üle õigeusu kirikusse.

Henrik Visnapuust tosin aastat noorem mees, Saaremaalt pärit etnoloog Gustav Ränk (1902–1998) on oma mälestustes kirjutanud: „Tõeline sikkude ja lammaste lahutamine taevastes tallides…

Oodata on Visnapuu-maaniat

Loone Ots: „Usk, et Vene keiser tahab maarahva lunastada, on täiesti loomulik, ent paneb eestlased ränga valiku ette.“

15. juulil jõuab Luunja kultuuri- ja vabaajakeskuses lavale Henrik Visnapuu seni mängimata näidend „Keisri usk“ (lavastaja Raivo Trass), mille Estonia teater 1939. aasta sügisel Vene hirmus kavast välja viskas. Näidendis,…
Pealelend  – Tarmo Soomere,  Eesti Teaduste Akadeemia president
Eesti Teaduste Akadeemia

Pealelend – Tarmo Soomere, Eesti Teaduste Akadeemia president

Kas säärase visioonidokumendi koostamise puhul on tegu unikaalse või tavapärase sündmuse ja reaktsiooniga kahe Euroopa teaduste akadeemiate föderatsiooni poolt?
Euroopa teaduste akadeemiad otsustasid just 20 aastat tagasi ühendada oma jõud, et pakkuda tippteaduse tuge poliitikakujundajatele ja sõnastada akadeemiates kontsentreerunud tarkus Euroopa tasemel tehtavate otsuste üheks sisendiks. Nii sündis 10. juunil 2001…
Meelitamise maagia
Joonis. Pugemise keerukuse ja juhtorgani liikmeks saamise vahelised seosed.2

Meelitamise maagia

Uuringute tulemused näitavad, et tagasihoidlik, peen ja osav meelitamine mõjub väga hästi.

Küsimus määrab maailma, milles elame

DeLanda ja Deleuze’i jaoks seisneb filosoofi roll tegelemises küsimustega, mis teaduse silmis pole esialgu lahenduvad või on halvasti püstitatud.

Manuel DeLanda (s 1952) on New Yorgis elav filosoof, kelle keskseks huviks on mõjuka prantsuse filosoofi Gilles Deleuze’i ideede esitamine kaasaegse teaduse keeles. DeLanda on menukas mõtleja…
Pealelend  – Akadeemik Eero Vasar,  Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi professor
Eesti Teaduste Akadeemia

Pealelend – Akadeemik Eero Vasar, Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi professor

Millises seisus on regeneratiivne meditsiin maailmas ning kas Eestis ka sellega tegeldakse?
Võib öelda, et regeneratiivse meditsiini puhul on tegemist nagu uinuva kaunitariga, kes ootab vallapäästmist Morpheuse riigist. Kindlasti on siin tegemist omade ohtudega. Ameeriklastele teeb muret, et hetkel pakutakse väga sageli lihtsalt liiga kallihinnalist platseebot.
2016. a lõpuni käis ka Eestis…
Iseseisvuspüüd ei ole kellelegi võõras
Silvia Pärmann. Somaalimaa. Koolitüdrukud Berberast, 2018.

Iseseisvuspüüd ei ole kellelegi võõras

Silvia Pärmanni näitusel on pilte paikadest, millel on meiega vähe pistmist, aga paljudele tuleb seal ehk meelde, et Eesti oli alles üsna hiljuti riik, mida ei olnud olemas.

Sirp