2019-48 (3770)

PISA rõõmud ja pisarad

Pingereas esikoha säilitamiseks tuleks Eesti kooli­korralduses kiirelt vastu võtta radikaalsed otsused.

Noored, kes on Eestile PISA haridusvõistlusel toonud Euroopa meistritiitli kõigis kolmes kategoorias, on needsamad, kelle lugemisoskuse, maailmamõistmise ja poliitilise küpsuse on kohalik vanameelne leer kevadest saadik seoses koolinoorte kliimastreigiga või ka vähemuste ja loomaõiguste eest avalikult…
Soome romaanipärlid
Pajtim Statovci pälvis romaaniga „Bolla“ ilukirjanduse Finlandia.
Jonne Räsänen / Otava

Soome romaanipärlid

2019. aasta Finlandia kirjandusauhinna lõppvalikusse jõudnud teoseid ühendavad teemad nagu teistsugusus ja sõda, armastus ja süü, kuritöö, kohanemisraskused, elu varjus ja varjatud elu.

Müür monumendi juures – „Käsi müüril“

Pea kakskümmend aastat tagasi otsustasid Tallinna linn ja selle elanikud – 2002. aastal toimus rahvaküsitlus, mille 7643 vastajast toetas ideed 87%1 –, et Harju tänava läänekülge ei hoonestata ja sinna tuleb haljasala. Paistab, et seda ala, mis toimib ühtlasi sumbuurse sõjamonumendina, püütakse taas ehitus­platsiks teha.2 Linnaruumi tervik­likkusele mõeldes kaldun nõustuma…

Tagurpidiantsla ehk Linn, kus veoautode magistraal tähendab rohelist linnaruumi

Esimene emakeelne raadiosaade, mida ma pärast kolmenädalast välismaapuhkust kuulasin, oli otseülekanne Reidi tee avamiselt ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti intervjuu. Tundus, nagu oleksin sattunud paralleelmaailma. Mitte ainult ei jõudnud ööpäevaga soojast, valgusküllasest ja päikesepaistelisest Austraalia kevadest pimedasse, sompus ja halli põhjamaa talve, vaid ka mingisse grotesksesse Tagurpidiantslasse, kus must tähendab…

Kas tõesti ametnike kärsitus?

Tänavune aasta läheb kultuurilukku uute, loodetavasti ka jätkusuutlike kunstikeskuste tekkimisega. Juunis avati suurejooneliselt Fotografiska Tallinna filiaal Telliskivi loomelinnakus, septembris Kai keskus Noblessneris.
Kuid see aasta läheb kultuurilukku ka järjekindlalt hästi toiminud, endale nime teinud ja tähenduse loonud kunstiasutuste sulgemisega. Septembri lõpul teatas MoKS, et sulgeb Mooste mõisa valitsejamajas tegutsenud kunstiresidentuuri, ja…

Laimre vertikaal ehk Musta lipu valguses

Marco Laimret on eelkõige huvitanud täielik seostatus, seda just risoomselt. Kuid algus ja lõpp on siiski möödapääsmatud, vähemalt videomängu juures.

Marco Laimre isikunäitus „A.S.T.A. 1.0 / Black Flag Shadow“ Tartu Kunstimajas kuni 15. XII.
2017. aasta lõpul Tallinna Kunstihoones avatud Marco Laimre suurest isikunäitusest…

November – Vokaalide ja valguse mäng

Novembris oli vokaalmuusika vallas mitmeid pidulisi: Eesti Rahvusmeeskoor tähistas 75., segakoor HUIK! 10., Orthodox Singers 30. ning Tallinna Muusikakeskkooli kammerkoor 50. tegevusaastat.

November seostub harilikult kurblikkusega. Kuigi loodus annab jõuliselt märku, et saabunud on lõputu pime aeg, proovitakse sellele kangekaelselt vastu seista – leida hingevalgus. Hingede­päeval meenutatakse lahkunuid ning mõtiskletakse igavikulistel teemadel, kuid…

Mõneti populistlik populismikäsitlus

Jan-Werner Mülleri kitsas populismi mõiste on küll huvitav, aga kohasem oleks siiski mõiste laiem sisu säilitada ja välja pakkuda nähtuse tüpoloogia.

„Mis on populism?“ pole klassika­potentsiaaliga monograafia, vaid pigem väike ajakohane essee, mis väärib kaasi eelkõige oma suhtelise pikkuse tõttu. Vabalt võinuks…
Emajõe indiaanlane
Näis, kas tänavakunstnik Kairo esimene näitus on murdepunkt, mis lähendab teda nii-öelda ametlikule kunstile, või juhuslik võilill asfaldipraos.
Tanel Asmer

Emajõe indiaanlane

Naivistid vastanduvad läänelikule esteetikale, mille puhul on peamine kunstniku tehniline ja intellektuaalne võimekus. Kairo on naivist.

Kaunitaride koletised

„Ilusad inimesed“ on mitmevärviline, mahedates toonides ja plahvatab pigem kõrisedes kui kärinal.

Tartu Uue teatri „Ilusad inimesed“, autor ja lavastaja Piret Jaaks, kunstnik Gabriela Liivamägi, liikumisdramaturg Siim Tõniste, helikunstnik Martin Rästa, valguskunstnik Karl Marken. Mängivad Henessi Schmidt, Katrin Pärn, Roland Laos, Siim Tõniste ja Helgur Rosenthal. Esietendus…
Vehm II. Diskursus
Asjade nimetamine õigete nimedega ei tähenda seda, et oleks vabadus solvata ja alavääristada, vaid asjade sisulist läbitunnetamist.
art the artist

Vehm II. Diskursus

Õigeks suhestumiseks teisega tuleb mõista tema diskursuse printsiipe, sh ümberpööramist ja udukudumist, et mitte öeldusse takerduda.

Tants kõntsas
László Krasznahorkai romaani rusuv, lagunev keskkond ja tegelaste tõpralikkus toovad silme ette võimsad visuaalid. András Bodnár, Putyi Horváth ja Mihály Vig Béla Tarri filmis „Sátántangó“ (1994).
IMDB

Tants kõntsas

Ungari tippkirjaniku meisterlik apokalüptiline teos uputab mutta tegelaste saatuse ja lootused ning kisub sohu kaasa lugeja – ja too tahab seda.

Miks doktorant  professoriks ei saa?
Joonis 7. Tööõhkkond

Miks doktorant professoriks ei saa?

Akadeemiliste töötajate karjäär, tööalased käitumismustrid ja tööõhkkond

Kai Aareleid

Kai Aareleid

Kai Aareleid,
kirjanik ja tõlkija
Esimene Naine?
Kirjandusküljel oli tänavuste Finlandia kirjandusauhinna raamatute seas kõne all ka Johanna Venho romaan Sylvi Kekkosest. Loodan, et see ilus, horisonti avardav raamat jõuab ka eesti keelde. On siiski üks probleem, pealkiri. Või kuidas võtta. Kui raamat „Ensimmäinen nainen“ räägib Soome presidendi Urho Kekkose abikaasast, tuleks…

Kes tohib tänavale kunsti teha?

Tartus on hruštšovkade renoveerimisprojektiga kunst tänavale toodud ning seinakunstiga jõuliselt algust tehtud.

SmartEnCity avaliku ruumi kunstiprojekt. Kuraatorid Sirla, Andra Orn ja Evelin Zolotko. Kunstiteos on praeguseks saanud 17st Tartu hoonest.
Järjest rohkem ja rohkem on Eesti linnatänavatel näha kunsti. Olgu need mitmekorruseliste majade kõrgused seinamaalid või…
Jäätmeteta linn
Pariisis on plaanis luua maailma suurim katuseaed, kust loodetakse saada umbes tonn toitu päevas.
Valode & Pistre Architectes Atlav AJN

Jäätmeteta linn

Ringmajandusega linnas võiks toiduained koju tuua kuller pestavates ja korduvkasutatavates pakendites ning värsked viljad kasvatataks endale ise.

Hallitusega halluse vastu

Valga filmitrusti „Hallitus“ lühifilmid 1980ndatest aastatest on enamikus oma olemuselt varjamatud amatöörfilmid.

Valga filmitrusti „Hallitus“ DVD. Ise välja antud, 2019.
Sõber Marti kirjeldas kord, kuidas tema kodukandis Rapla lähistel olevat 1980. algul ehitanud punt külamehi endale vineerist uhke, pealt lahtise lõbusõiduauto Veenus. Küllap olidki sellised rahutud noorepoolsed mehed, kes…

Üks tüdruk ükskord viskas ühe muna

Näidend „Linnade põletamine“ on oma koelt samanimelisest romaanist lihtsam ja arusaadavam, fragmentaarsem, meenutades struktuurilt filmistsenaariumi.

Eesti Draamateatri „Linnade põletamine“, autor Kai Aareleid, lavastaja Priit Pedajas, kunstnik Pille Jänes, valguskunstnik Kaido Mikk, videokunstnik Ann Einberg. Mängivad Teele Pärn, Jaan Rekkor, Ülle Kaljuste, Maria Klenskaja, Christopher Rajaveer, Tõnu Oja ja…

„Pigem hüppan aknast alla ja lasen endale kuuli pähe!“

Filmis „Jeesus juhatab Sind kiirteele“ on kunagi problemaatilised retrožanrid sünteesitud nii, et stereotüüpide kinnistamise asemel need lausa murtakse.

Mängufilm „Jeesus juhatab Sind kiirteele“ (Eesti-Hispaania-Läti-Etioopia 2019, 82 min), režissöör-stsenarist Miguel Llansó, operaatorid Erik Põllumaa, Michal Babinec ja Israel Seoane, helilooja Bill Dixon, produtsendid Kristjan Pütsep, Meseret Argaw, Miguel Llansó,…

Endel-Eduard Taniloo 5. I 1923 – 28. XI 2019

28. novembril lahkus meie seast skulptor, Eesti Kunstnike Liidu auliige Endel-Eduard Taniloo.
Kas peentisleri pojast oleks võinud saada hea algkooli õpetaja? Seda ametit võinuks 20aastasena Tartu Õpetajate Seminari lõpetanud Endel Taniloo pidada. Kunstniku juurte tõttu on seda raske öelda. Ilmselt oli tal siiski suurem soodumus lahendada mahulisi vormiküsimusi. Keerulistel aastatel ei…

Näitusetasu. Kolm näidet mujalt

Eestis võiks tasumäära arvestamisel aluseks võtta miinimumpalga, sest sellest sõltub ligipääs ravikindlustusele ja muule sotsiaalkaitsele.

23. septembril jätkati kolmandal kunsti­valdkonna arutelul eelmistel kordadel üles kerkinud teemade konkretiseerimist (vt kunstivaldkonna kitsaskohtade kaardistus 14. XII 2018 Sirbis). Juba esimesel kohtumisel jäi kõlama näitusetasu küsimus. Kunstnikud on väsinud…

EKKM korda, mitte kinni!

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum on oma tegevusega hiilgavalt tõestanud, et ta mitte ainult ei või, vaid lausa peab olema erandlik pretsedent.

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) on 2006. aastal asutatud eraõiguslik mittetulundusühing ehk isetekkeline mittetulunduslik kunstiasutus, nagu seisab nende veebisaidil. 2017. aastast on EKKM aga kultuuriministeeriumis rahastamise rea…
See ongi Spiel
Murd (Aivar Tommingas), ropu suuga ja raudselt järjekindel teatrijuht, kelle kannul tuleb justkui veeuputus.
Maris Savik

See ongi Spiel

Vanemuise „W“ on hoogne ja vaimukas lavastus, nauditav nii põhjalike eelteadmistega teatrifännile kui ka huumorisoonega huvilisele.

Auhind – Panso preemia pälvis Maarja Johanna Mägi

Eesti Draamateatris anti 30. novembril pärast Eesti Muusika- ja Teatri­akadeemia (EMTA) lavakunstikooli XXIX lennu etendust „Päikese lapsed“ välja Voldemar Panso nimeline preemia, mille pälvis näitleja õppesuuna üliõpilane Maarja Johanna Mägi.
30. novembril tähistati lavakunsti­kooli asutaja ja pikaaegse juhataja, lavastaja, näitleja ja õpetaja Voldemar Panso (30. XI 1920 – 27. XII 1977)…

… ja nii me elame minevikus

Vaieldamatult on kohane rääkida sajanditagustest väärtustest, aga meie elame omas ajas. Kui tegeleme sellistel pidupäevadel ainult minevikuga, siis elame tulevikuta.

Kontsert „Rahvusülikool 100“ 30. XI Vanemuise kontserdimajas. Tartu Ülikooli sümfooniaorkester, Tartu Akadeemiline Meeskoor, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor ja Tartu Ülikooli Kammerkoor, dirigendid Taavi Kull, Triin Koch ja Kuno…

Ebatüüpiline peadirigent

Olari Elts: „Kui midagi juhtub, siis kas meie mängime oma Beethovenit ikka nii, nagu oleme alati mänginud, või võtame ka ühiskonnaküsimustes seisukoha?“

Täna õhtul, 6. XII annab Eesti Riiklik Sümfooniaorkester kontserdi Olari Eltsi käe all. Temast saab 2020. aasta sügisel ERSO peadirigent. Vastupandamatu energia, rõõm…

Maailm vajab kohapõhiseid lahendusi

Andres Sevtšuk: „Teadlikkust on tarvis. Inimesed peavad aru saama, et väärivad paremat linnaruumi ning seda poliitikutelt nõudma.“

Novembri alguses esines Tartu planeerimiskonverentsil Massachusettsi tehno­loogiainstituudi linnaplaneerimise professor Andres Sevtšuk. Järgnevalt räägib ta Sirbile sellest, miks suured magistraalid autostumist ei lahenda ning mida peab tegema, et linnad oleksid elamisväärsed.
Tartu…
Klaverimuusika pidu
IX Eesti pianistide konkursi esikohad said Mantas Šernius ja Tähe-Lee Liiv.
Vahur Lõhmus

Klaverimuusika pidu

Ei teagi, kas rõõmustada välisüliõpilaste kasvava pianistliku taseme üle või kurvastada meie oma pianistide vähesuse üle. Eesti tööturule oleks hädasti vaja värsket verd.

Sirp