2019-23 (3745)

Migratsioon ei ole hea ega halb
Põgenikud 2015. aastal Budapestis meelt avaldamas.
Wikimedia Commons

Migratsioon ei ole hea ega halb

Suurbritannias on viimase aja suurima vastumeelsuse immigrantide suhtes põhjustanud idaeurooplaste, peamiselt poolakate, aga ka eestlaste sisseränne.

Meie Siberi geenid
Kaelaehet pendlina kasutades üritab Katarina Meister mahajäetud ja taasavastatud Lugavskaja kalmistul vanavanavanaema hauda välja peilida.
Kaader filmist

Meie Siberi geenid

Kunstnik Katarina Meister läheb filmis „Monument vanaemale“ Tallinnast 5000 kilomeetri kaugusele itta otsima küüditatud vanavanavanaema hauda.

Segregatsiooni nõiaring
Ainus populaarne vaba aja tegevus, milles osalevad võrdselt nii eestlased kui ka mitte-eestlased, on looduses viibimine.
Andres Putting / Ekspress Meedia / Scanpix

Segregatsiooni nõiaring

Segregatsioon ühes valdkonnas võib üle kanduda teise valdkonda ja järgmisse põlvkonda. Nõiaringi aitaks katkestada suhtlust ja integratsiooni toetav vaba aja tegevus.

Seakisa

„Me peame hoidma väikeseid ja peame hakkama tegema seakisa, kui kellelegi liiga tehakse,“1 ütles näitleja ja lavastaja Juhan Ulfsak märtsis teatripäeva peo hoiatavas tänukõnes, kui tal oli põhjust käia kaks korda laval auhinda vastu võtmas. Keeruline oletada, kas Sakala tänav 3 ehk endisesse NO99 majja kavandatud teater oleks tulnud väike…

Kokkuleppekäkk

„Linnaplaneerimine, see on ju käkitegu!“ näib arvavat nii mõnigi, kes omavalitsuses võimule pääseb. Kui on antud amet, järelikult on antud ka mõistust ja linna saab ju planeerida oma kogemuse alusel. Mis sellest, et oldud on enamjaolt autorooli taga ja elutee ühtegi erialaõpet andvasse asutusse kandnud ei ole. Meest sõnast –…
Vilja Kiisler
Vilja Kiisler
Tairo Lutter / Postimees

Vilja Kiisler

Vilja Kiisler on ajakirjanik, töötanud Postimehes, Äripäevas ja Delfis.
Ma lasen su üle!
Kikitan alati kõrvu, kui mu teismelised lapsed kasutavad sõnu ja väljendeid teisiti, kui minu arusaamist mööda käima peaks. Kui läks suuremaks ülelaskmiseks, sattusin segadusse. Ilmnes, et üle lasta saab nii koolitunde ja muid sündmusi kui ka inimesi.
Minu ajus eksisteeris…

Müür monumendi juures – Auk monumendis

Anna Kaarma hiljutisel magistrinäitusel „Piirimail“ Hobusepea galeriis rippus saalis ühe tüüpilise Lasnamäe elamu betoonpaneeli jäljend. Tahveldis raamistas omakorda kunstniku Lasnamäe korteri köögiakent, kuhu 1990. aastate keskel oli lennanud kuul. Nagu autor oma magistritöös kirjutab, tabas see akent tõenäoliselt rikošetina, läbistades vaid välise klaasi: „nii polnud otsest vajadust aknaklaasi uue vastu…

Rahulik, ent mõjuv alustus

Evald Okka muuseumi XVII hooaja avanäitustega on taas ajaloolise hoone kõik korrused ja eriilmelised sopid väga hästi ära kasutatud.

Aime Kuulbuschi skulptuurid Evald Okka muuseumis kuni 23. VI (kuraator Aime Kuulbusch), Jaan Elkeni maalinäitus „Kohad ja paigad“ kuni 30. VI ja Evald Okka varased akvarellid kuni 15. IX (kuraator…
Iga päev uus näitus
Kaose Koguduse ruumiinstallatsioon „Retrospektiiv“ 25. V.
Helle Ly Tomberg

Iga päev uus näitus

Kaose Kogudus on ruumiinstallatsiooniga „Retrospektiiv“ toonud näitusesaali kivid, kaose ja spontaanse loomingulise protsessi. Nende näitus on pidevalt muutuv protsess.

Metal-festival kui teatraalse roki pidu

Festival kujunes subkultuuridele iseloomulikuks: ansambleid oli palju, aga publikut ehk isegi vähem kui bändides liikmeid kokku. Esinejad hinnaalandust ei teinud.

Festival „Barbar Feast“ 7. – 8. VI Maramaal.
On iseenesest paradoksaalne, et metal’ist on saanud üks kõige teatraalsemaid muusikavorme. 50 aastat tagasi formeerus USAs heavy metal’i ja Euroopas hard…

Kahes vaatuses sinimustvalge lugu Otepääl: linnamäel ja pastoraadis

Selle vabaõhulavastuse puhul on tegu haridusliku looga meie rahvusvärvide sünnist ja elust.

„Taevas, muld ja tulevik“, autor Erki Aule, lavastaja Peep Maasik, helikunstnik Ott Kartau, kunstnik Maarja Pabunen, videokunstnik Kärt Petser, koreograaf Egely Pruuli, valguskujundaja Aleksander Sproghis. Mängivad Veikko Täär, Merilin Kirbits, Ott Kartau, Mari Anton, Jüri…

Post-sõnastik XLVII – Mustvalge

Võib kuluda mitu põlvkonda, enne kui saabub sula ja musta või valge vahel valimise asemel lubatakse jälle avalikult hallilma eeliseid tunnistada.

„Valge“ on vastuolulise ameerika kirjaniku ja stsenaristi esimene mitteilukirjanduslik raamat, mis žanrilt paigutub kuhugi autobiograafia ja esseistika vahepeale. Avarat tõlgendusruumi pakub juba teose kaanekujundus: sõnaga…

In memoriam Ellen Uuspõld

Ellen Uuspõld
19. IV 1927 – 7. VI 2019
7. juunil lahkus meie hulgast silmapaistev keeleuurija ja keelehooldaja, Tartu ülikooli emeriitdotsent Ellen Uuspõld.
1953. aastal Tartu ülikooli eesti filoloogina lõpetanud Ellen Uuspõld asus kohe pärast lõpetamist tööle ülikooli eesti keele kateedris, õppejõuna 1967. aastast. 1967. aastal kaitses Ellen Uuspõld kandidaadiväitekirja ning aastatel…

Valeri Smirnov 1. VII 1942 – 6. VI 2019

Lahkunud on kujundusgraafik, akvarellist ja maalikunstnik Valeri Smirnov.
Tšitas sündinud ja 1948. aastast Tallinnas elanud Valeri Smirnov õppis aastatel 1964–1970 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis graafikat. Pärast selle lõpetamist asus Smirnov tööle kunstnikuna koondises Tallinna Autoveod ja Kaubandus-Tööstuspalatis. 1980. aastast oli Valeri Smirnov vabakutseline kunstnik. Ta asutas Vene Kunstnike Ühenduse Eestis ja oli…

Märkamatult täiuse poole

Ants Martin Vahur: „Filmitegemise juures on tehnilisus vaid väike osa, ja sotsiaalsus äärmiselt oluline. Esimesena lendavad inimesed suhtumise, mitte oskamatuse pärast.“

Muutuvas audiovisuaalses keskkonnas tuleks seriaalidest varasemast rohkem juttu teha, aga see on keeruline, kuna enamik neist ei ole vabalt saadaval, vaid seovad publiku kas ühe või teise…

Delikaatne ja hooliv romantik

Robert Doisneau’ näitus on suurepärane pilguheit romantilisse Pariisi, kuid suudab pakkuda huvi ka professionaalidele ning tõstatab küsimusi tänavafotograafia võimalikkusest reguleeritud maailmas.

Robert Doisneau’ näitus „Pariisi lood“ Juhan Kuusi dokfoto keskuses kuni 18. VIII.
Henri Cartier-Bresson, Robert Doisneau, Garry Winogrand, Irving Penn, Robert Frank, Bob Willoughby,…

Meid kodust kaugel viidud sai

Meid kodust kaugel viidud sai / ja suurelt jaolt kõik naised / me siin nüüd vapralt elame / ja oleme kõik vaesed …
Anette Eelma Lugavskajas loodud laul „Siberi mälestus“ viisil „Mats alati on tubli mees“.
Minu film „Monument vanaemale“ on nüüdseks kümmekond korda linastunud Eesti eri paigus osana rühmituse Sled…
Nunnud kassid ja funktsionaalsed raamatud

Nunnud kassid ja funktsionaalsed raamatud

Grigori Služiteli romaani „Saveli päevad“ võib soovitada kurbuse, meeleheite ja isegi jalaluumurru leevenduseks.

Lumehelbeke laseb lollakatele krae vahele

Lumehelbeke laseb lollakatele krae vahele

Andrus Kasemaa „Vanapoiss“ tuletab rahvuskultuuri poliitilistele kallistajatele meelde, et vaesus on suur, eestlased koledad, pidutseda pole siin midagi ja tegelikult oleme me rumalad.

Fotokunsti ja erakapitali sümbioos

20. VI avatakse Telliskivi loomelinnakus Stockholmi fotomuuseumi Fotografiska filiaal. Kui kasutada sõnu, millega institutsioon ise ennast esitleb, siis kohtumispaik, kus saavad kokku maailmatasemel fotonäitused, hea toit, muusika ja disain.
Stockholmi Fotografiska on üsna uus, kuid igati populaarne institutsioon. Selle avasid vennad Jan ja Per Broman 2010. aastal sooviga tuua Stockholmi maailmakuulsate…

Eri Klasi erinädal, eriline ja erilik

Eri Klasi 80. sünniaastapäeva puhul esitati maestro karjääris märgilise tähtsusega teoseid ja astusid üles tema koostööpartnerid.

Rahvusooperi Estonia, Eesti Kontserdi, Tallinna Filharmoonia ja Eesti Riikliku Sümfoonia ühisfestival „ERInädal“ 5. – 8. VI Tallinnas.
Tähistamaks Eri Klasi 80. sünniaastapäeva korraldasid Tallinna Filharmoonia, Estonia ja ERSO üheskoos maestro…

Ahjusoe ooper – moodne, ent mitte paroodne

Kui laulupeo tuleku teema lõikab kahe tunni pikkuseks Rein Veidemanni mõõtu ekspert, tuleb kahetseda ainult ajanappust.

„Emajõe ööbikud“, Tartu Uue teatri kammerooper laulupeo sünnist 7. VI (esietendus). Libretistid Rein Veidemann ja Leelo Tungal, helilooja Alo Põldmäe, lavastaja Ivar Põllu, kunstnik Kristiina Põllu, valguskunstnik Rene Liivamägi, muusikajuht ja dirigent…

Ka koolis võib sündida Teater

Sel kevadel üllatas Tallinna 32. keskkool teatrisündmustega, mis ületasid selgelt kooliteatri piiri nii repertuaarivalikult kui ka tasemelt.

Tallinna 32. keskkooli näiteringi KOKK „Külmetava kunstniku portree“, autor Mart Kivastik, lavastaja Eva Kalbus. Esietendus 27. V rahvusraamatukogu teatrisaalis.
Tallinna 32. keskkooli XII d klassi „President“, autor Olev Remsu, lavastaja Toomas Lõhmuste. Esietendus 15. V Kopli…

Halastamatu aeg

The Biofilm Sistersi lavastust võib olemuslikult kirjeldada kui nelja naise ühist stand-up’i, kusjuures huumor on mõnuga ja mõnusasti üles ehitatud.

The Biofilm Sistersi „All That Goes Right“ („Kõik, mis läheb hästi“). Autorid-esitajad Arolin Raudva, Mari-Liis Eskusson, Katrin Kreutzberg ja Alise Bokaldere, dramaturgilised toed Iggy ja Maike…
Targa mehe loba

Targa mehe loba

Alain Mabanckou „Katkine Klaas“ on voogav tekst, täis Kongot ja maailmakirjandust.

Fred ja Valerie teevad poliitikat
Seekordse festivali kõige täiuslikumaks elamuseks kujunes lavastus „See on Fred“.
Holger Rudolph

Fred ja Valerie teevad poliitikat

Nukuteatris pole poliitilist teatrit sugugi vähem kui sõna- või muusikateatris: alati on kunstnikke, kes hindavad teatri poliitilist potentsiaali, nagu on nad ka alati vähemuses.

Sirp