2018-44 (3715)

Üks roll

1996. aastal lahvatas Stockholmis skandaal, kui ühel rahvusvahelisel näitusel osalev kunstnik Oleg Kulik, kes, lastes end ketti panna, kehastus koeraks. Kuigi tema kõrval oli silt kirjaga „Ohtlik!“, ei pidanud paljud kunstihuvilised seda tõeliseks hoiatuseks ja nii ka pureda said.
Kolmteist aastat hiljem nähti seda koera ka Eestis, kui teatris NO99 etendati…
Digitaalne uusšamanism
Albumil „Muunduja“ ei ole lõpetatud kompositsioone, sest stuudio ja lava on väga erinevad mängumaad ning kontsertidel sõidetakse mõningate lugude peal palju pikemalt. Maarja Nuut & Ruum 4. oktoobril Tartus uue albumi esitluskontserdil.
Kristina Haan

Digitaalne uusšamanism

Maarja Nuut: „Seisund, mille poole laval püüdlen, on tunne, et õõtsun kujutletavas võrgustikus kuskil vahealas, ja selleni pääseb vaid muusikat tehes või tantsides.“

Hallalad

Hallalad

Kui otsida VII „Nu-performance’i“ festivalil nähtud etendustele märksõnu, siis võiksid need olla „monokroomsus“ ja „staatiline elekter“.

Urmas Lüüs
rpt

Urmas Lüüs

URMAS LÜÜS
on visuaalkunstnik ja Eesti Kunsti­akadeemia õppejõud.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?
Eks igaüks vaatab esimese hooga asju oma mätta otsast. Seetõttu võin öelda, et kõige suurem mind puudutav kultuuripoliitiline läbikukkumine on mu enda passiivsus võtmaks sõna kultuuripoliitilistel teemadel. „Poliitika“ on niivõrd mõnusalt räpane, haisev ja tülgastav sõna, et…

Mihkel Veiderma 27. XII 1929 – 25. X 2018

Mihkel Veiderma oli üks väheseid Eesti tippteadlasi, kes murdis suundumuse, et teadusest minnakse tööstusse ja sealt tagasi ei tulda. Samuti ujus ta vastuvoolu arvamusele, et teadlastele ei tohi usaldada suurte ja oluliste asjade juhtimist. Nõukogude Liidu keemiatööstuse ministeeriumi kõige nooremast peainsenerist (Maardu keemiakombinaadis 1956–1960) sai tippteadlane. Võimalik, et sellele aitas…
Vergilius, Naine 2 ja Naine 3

Vergilius, Naine 2 ja Naine 3

Bruno Ganz: „Lars von Trieri vägivald puudutab sind, sest sa näed seda sellena, nagu see tegelikult on.“

Jüri Nael: „Selli ja meistri suhe on sellise õppeviisi puhul ülitähtis.“

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) avab tuleval sügisel kaasaegsete etenduskunstide suunal uue rahvusvahelise magistriõppekava, kuhu oodatakse õppima eeskätt juba tegutsevaid etenduskunstnikke nii Eestist kui ka mujalt maailmast. Vastuvõtukatsed toimuvad peale Tallinna ka Londonis, New Yorgis ja Sŏulis. „Õppetöö formaat on selline, et kahe aasta jooksul, mis magistri­kursus kestab, tulevad oma…

Romaan vihmaveetoru ja kajakaga

Piret Raua esimese täiskasvanutele mõeldud raamatu peateema on tunnustusevajadus. Seejuures ei unistata mitte niivõrd lähedase heast sõnast või kaaslase suuremast tähelepanust, kuivõrd avalikust kiitusest.

Piret Raud on viimaste aastate tõlgitumaid eesti kirjanikke. Tema lasteraamatud on jõudnud albaania, hispaania, inglise, itaalia, jaapani, leedu,…
Kuidas ma Jaap Blonkiga intervjuud tahtsin teha
Hollandi päritolu muusik, etenduskunstnik ja häälutaja Jaap Blonk.
Etang Chen / www.jaapblonk.com

Kuidas ma Jaap Blonkiga intervjuud tahtsin teha

Jaap Blonk: „Olen vananev artist, keda välisilm üha enam ja enam hülgab. Ainuke, mis mind päästa võib, on pühendumine loovtööle.“

Armastus matemaatika vastu
Gábor Stépán: „Lõppude-lõpuks peavad kõik ülikoolid, kes arvavad, et nad on head ja näitavad selle kinnituseks erinevaid näitajaid, endalt küsima – milles nad ikkagi head on?“
Erakogu

Armastus matemaatika vastu

Gábor Stépán: „Ungaris on teadussüsteem valitsuse poliitika osa ja seega pidevalt muutuv. Paljuski sõltub see valitsuse stiilist.“

Teatriformaadis, aga kunstisaali publikuga
„maandatud tõotuse“ etendustel peab publik tegema üht-teist harjumatut: näiteks kõrgelt poodiumilt alla libisema.
Sohvi Viik

Teatriformaadis, aga kunstisaali publikuga

Kadri Noormets: „Me ei peaks looma nii palju lavastusi, vaid minema sügavamale, olema iseseisvamad ja isepäisemad.“

Objekt ajaliinil

Henri Hütt: „Kui juba kollektiivselt kokku tulla, siis miks mitte ka teadvustada, et publik pole vähem tähtis, kui on vaatemäng.“

Tänavuse VII „Nu-performance’i“ festivali „Objekt ja kollektiiv“ panid kokku Henri Hütt ja Mihkel Ilus. Hütt alustas nüüdistantsust, kust ta on interdistsiplinaarsete kunstide kaudu liikunud visuaalse kunsti…

Sissevaade teadusdoktoriks pürgimise protsessi

Doktorantuur ja teadustöö tegemine erinevad valdkonniti ja kohati on nende hindamine ühesuguse mõõdupuuga ebaõiglane.

Kui räägitakse kõrgharidusest, siis tavapäraselt mõeldakse selle esimest astet, seal omandatud teadmisi ja oskusi. Kolmas ehk doktoriõppe tase ning doktorikraadi saavutamise võimalused ja kriteeriumid on vähem tähelepanu pälvinud. Ometigi on just doktorikraadiga inimeste töö…

Kaarsilla helikaunistaja

Judith Parts: „Ma arvan, et noored ei tohiks olla liiga kuulekad. Mina kaotasin selle tõttu julguse ise midagi luua.“

Tartu kaarsilla heliteose konkursil valiti tuntumate nimede seas välja ka Judith Partsi teos, mis kannab pealkirja „Kuule­KuuLuule“. Noor omanäoline muusik on sel aastal jõudnud osaleda mitmes põnevas projektis, näiteks vedas…

Jüri Tallinn 1. VIII 1948 – 25. X 2018

Muusikarežissöör ja stsenarist Jüri Tallinn sündis 1. augustil 1948. aastal Tallinnas. Muusikahariduse sai ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, õppides klaverit ja kompositsiooni. Õpingute kõrvalt töötas ta juba 1969. aastast Eesti Televisioonis ning teletöö kogemuste pinnal valmis 1976. aastal ka tema diplomitöö „Muusikapropaganda massikommunikatsioonivahendites. Valgusmuusika elementide rakendamine televisiooni muusikasaadetes“.
Jüri Tallinna tööaastad ETV…
Veel üks teine Eesti ehk Mis on juhtunud maikaga?

Veel üks teine Eesti ehk Mis on juhtunud maikaga?

Hollandi kirjanik Sana Valiulina kirjeldab romaanis „Brežnevi lapsed“ eestlaste ja mitte-eestlaste isevärki kooselu.

Mineviku liitmine tulevikuga pole lihtne aritmeetika

Areng toimub ainult siis, kui me tuleme välja oma mugavustsoonist, milleks on praegu Maa. Retsept selleks ei ole ei lihtne ega valutu.

Von Krahli akadeemia kuulajad on kindlasti eestlased. Sest eri loengutel saalis viibijate arv on selges korrelatsioonis meie eestlasliku mõtlemise arhetüübiga. Head sõnumid – nagu Mart Noorma optimism…

Hämaruse rahvad – Jugid, Siberi algupärased eurooplased

Jagamatu ja jaotatud terviku eristamise eksistentsiaalseks aluseks on kiviaegne jahisaagi tükeldamise kogemus.

Tavaliselt loetakse igasugused ebaselge olekuga Venemaa rahvad ametlikult venelasteks, aga on ka teisi võimalusi. Natuke omamoodi rahvastena eristatakse ka mõne muu rahva seast välja paistvaid kooslusi. Oma väikerahvas on ka kettidel, Siberis Jenissei jõe ääres elaval põlisrahval.…
Kullaketrajad ei lähe halliks, Oskar alati jääb kalliks

Kullaketrajad ei lähe halliks, Oskar alati jääb kalliks

Kas igal põlvkonnal on oma Nublu, Sipsik ja Lotte? Jah, on – ja neid tuleb veel. Lastekirjanduse elujõu tagab muutuva maailma peegeldamine fantaasiaküllaselt ja meeldejäävate tegelaste abil.

Rein Põder 7. VII 1943 – 23. X 2018

Lahkunud on kirjanik Rein Põder. Tema loominguline pärand on aukartustäratav. Selle hulgas on lühiproosat, romaane, olukirjeldusi, memuaare, reisimärkmeid ja näidendeid. Lugejateni on jõudnud 20 Rein Põdra romaani, viimane, millele ta pani punkti augustis, on alles ilmumata.
Rein Põder sündis 7. juulil 1943. aastal Võrumaal Mõniste vallas Tundu külas Uibumäe talus. Suureks…

Muinasjutt, mis nõuab süvenemist

„Augustuses“ püstitatud armastuse ja õnne teema on eluks põhimõtteid kujundavale noorele inimesele enam kui aktuaalsed.

Kontsertetendus „Augustus“ Hermann Hesse samanimelise jutustuse ainetel. Esiettekanne sarjas „Noorte filharmoonia“ 27. X Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas. Helilooja René Eespere, Malle Talvet-Mustoneni laulutekstid. Laval Aurelia Eespere (sopran), Priit Volmer (bass), Tallinna Kammerorkester, dirigent…

Valsi variatsioonid kohtumiste kaldal

Guido Kangur näib väliselt hämmastavalt Beethoveni moodi, kui tuhiseb ringi, hallid lokid metsikud ja tujukad. Rolli siseilm on lahendatud pehmemalt, trampiv jonnakus mahendatud soojalt lapselikuks.

Vanemuise „33 variatsiooni“, autor Moisés Kaufman, tõlkija Herdis Olmaru, lavastaja Heiti Pakk, kunstnik Maarja Meeru, videokujundaja Juho Porila, helikujundaja Ardo Ran Varres,…

Parandus

Andri Ksenofontovi artiklis „Kunst ongi tühja täis“ (Sirp 5. X) on lause „Mitte ükski asi ega idee ei saa olla tühi kui selline, sest alati on vähemalt üks asi – tühjus ise.“. Olema peab aga „Mitte ükski asi ega idee ei saa olla tühi kui selline, sest ka tühi asi sisaldab…
Olla lihtsalt tüdruk
„Tüdrukus“ on olulised peegeldused. Enamasti on Lara nendes ülimalt kaunis ja naiselik, vahel ka ootamatult maskuliinne, võõras ja külm, justkui näeksime peegeldust läbi Lara enda silmade, läbi tema pingete ning enesekriitika.
Kaader filmist

Olla lihtsalt tüdruk

Mängufilm „Tüdruk“ („Girl“, Belgia 2018, 109 min), režissöör Lukas Dhont, stsenaristid Lukas Dhont ja Angelo Tijssens, operaator Frank van den Eeden, helilooja Valentin Hadjadj. Osades Victor Polster, Tijmen Govaerts, Arieh Worthalter, Oliver Bodart jt.
„Tüdruk“ on Belgia noore filmirežissööri Lukas Dhonti esimene täispikk, rohkelt tähelepanu ja mainekaid auhindu võitnud sügavalt humanistlik…
Kuninganna Mabi mängukannid
Hayley Blackburni (Julia) ja Alain Divoux’ (Romeo) duetid on kirglikud ja dünaamilised, pakatavad esimese lapseliku armumise ülevoolavast energiast.
Maris Savik

Kuninganna Mabi mängukannid

Petr Zuska „Romeo ja Julia“ lavastuses otsitakse kehakeele kaudu uusi värve ja lahendusi sajandeid maailma köitnud armastusloole.

Kahtlaselt mõjus Kris Lemsalu
Äsja lõppenud Artishoki biennaaliks oli Kris Lemsalu pannud välja Prisma peremarketist varastatud ostukärudest disainitud rõivad. Käru oli säilitanud oma algse funktsionaalsuse, aga inimkujulisena.
Dénes Farkas

Kahtlaselt mõjus Kris Lemsalu

Kris Lemsalu skulpturaalse moekunsti lembust saab tõlgendada üleskutsena tutvuda inimese esitava loomusega ja seeläbi teadvustada esitamistegevuse moonutavat, mutileerivat mõju isiksusele.

Sirp