2018-05 (3676)

Üks roll

Ideepuuduses haridus- ja teadusministeeriumi küll süüdistada ei saa. Alles see oli, kui kaaluti õigekirjavigade lubamist eesti keele riigieksami funktsionaalse lugemise osas. Idee sai palju vastukaja, enamasti taunivat, mistõttu lükati uuendus vähemalt aastaks edasi. Sel nädalal heitis ministeerium avalikkusele uue mõttekondi pureda.
Nimelt on uue kõrgharidusseadustiku väljatöötamiskavatsuses kirjas plaan, et ülikoolidesse võiks…
EV 100 – kohustusliku õnnetunde päevad
Vaja on aretada noori kapitalistliku elu õisi, kes tõesti usuvad helesinist unistust isetekkelisest vabadusest, võrdsusest ja miks mitte ka vendlusest omavahelises piiramatus konkurentsis. Kaader Placebo videost „Slave To The Wage“, 2000.

EV 100 – kohustusliku õnnetunde päevad

Vaja on kriitilist massi noori, kes alandlikus meeles ja tänutundes loovutavad oma töö vilju poliitlüpsikutesse ja -kilekottidesse ja Eestis on sellise noorsoo kasvatamiseks aastaid vaeva nähtud.

Mis tunne on olla (noor) naisteadlane?
Möödunud sügisel avatud Princetoni ülikooli lastehoid võtab vastu kuni 180 last.
Princetoni ülikool

Mis tunne on olla (noor) naisteadlane?

Akadeemilise personali sooline jaotus räägib selget keelt: kõrgematel ametikohtadel, eriti teadustegevuses (professor, vanemteadur, juhtivteadur) on ilmne meeste ülekaal.

Järelmõjuta šikk, kodukootud oma
Urmas Viigi praegune laad on vaba kultiveeritud abitusest, trendina levivast suhtumisest. Maskuliinses, tõepäraste ruumisuhetega, kuid põhiolemuselt peavoolu kuuluv narratiivse pildijadaga koomiksis ei ripu kunstnik ka fotokujutise küljes.
Urmas Viik

Järelmõjuta šikk, kodukootud oma

Tallinna kesklinna galeriides oli jaanuaris vaadata mitu installatsiooninäitust, mis pakkusid võrdlusainet teemade põrkumise ja/või visuaalselt kattuva materjali kasutamisega.

Roosa müts – Riik ja seksuaalsus

Kuigi järgmiste üldvalimiste võtmeküsimuseks kipub jälle maksupoliitika olema, tuleb just praegu tõstatada mitmesuguseid teemasid. Praeguse valitsuse maksusüsteem võib küll olla logisev kompromisslahendus, aga kahtlemata kasvatab see rahva arusaama maksupatriotismist. Kindlasti püütakse tulevikus lahendada praeguse süsteemi viperused, minnes astmelisele tulumaksusüsteemile, näiteks. Suuremaid arutelusid kutsub tõenäoliselt esile haigekassa, kus on liiga vähe…

Karin Saarsen 31. XII 1926 – 25. I 2018

25. jaanuaril 2018 suri kirjanik ja ajakirjanik, Eesti Kirjanike Liidu Stockholmi osakonna esimees Karin Saarsen (aastast 1959 Karlstedt). Ta sündis Tartus tulevase sõjavägede staabi koloneli Villem Saarseni tütrena, tema ema Halina (sünd Korab-Laskowska) oli poolatar. Karin Saarsen õppis pärast Elva algkooli eraviisiliselt Riias, seejärel Tallinna prantsuse lütseumis. 1940. aasta suvel…

Ajakirjandus elamusmajanduse ajastul

Võltsuudiste ajastul hakkab Eestis peagi tekkima olukord, kus eraldi ja iseseisvat kõrghariduseriala nimetusega „ajakirjandus“ ei pruugi enam alles olla.
Tartu ülikoolis on bakalaureuse tasandil ajakirjanduse ja kommunikatsiooni eriala ühendatud juba 2002. aastast, alates sellest sügisest kaob eraldiseisva erialana ka ajakirjanduse magistriõpe, mis vastavalt eelmise nädala ülikooli senati otsusele asendub samuti ajakirjanduse…

Üle-võlli-Borges

„Liivaraamatu“ ja „Shakespeare’i mälu“ jutud mõjuvad, nagu keegi üritaks Borgest jäljendada. See keegi on aga Borges ise.

Mitte ühelgi kirjandushuvilisel ei ole ilmselt kahtlust, et Jorge Luis Borgese lood, mis ei ole sageli muud kui peidetud tähendusi täis tuubitud labürindid (mis muidugi ei tähenda, et see…

Väärtustamine peab algama riigi tasandilt

Ragne Kõuts-Klemm: „Eesti meediapoliitika alused on vaja uuesti läbi mõelda ja ümber sõnastada.“

Tartu ülikool
Ajakirjandusalast kõrgharidust on Eestis võimalik olnud õppida 1954. aastast alates, mil Juhan Peegel pani aluse eestikeelsele ajakirjandusõppele.
Bakalaureuse erialal ühendati ajakirjandusõpe kommunikatsiooni erialaga aastal 2002.
Bakalaureuse tasemele võetakse vastu igal aastal 50 tudengit.
Kommunikatsioonijuhtimise magist­ri­kaval…
Kes on üldse lugenud „Pöialpoissi“?
A. H. Tammsaare Nikolai Triigi söejoonistusel (1927)
Eesti Kirjandusmuuseum

Kes on üldse lugenud „Pöialpoissi“?

Anton Hansen Tammsaare novellikogu „Pöialpoiss“ oli tollasel Euroopa kultuuri okultistlikul taustal vägagi moodne teos.

Tobude õngevõtmise õpetus

Nobeli majanduspreemia laureaatide George A. Akerlofi ja Robert J. Shilleri raamat „Kelmusi tobude püüdmiseks“ annab kriitilise ülevaate turumajandusega kaasnevatest teadlikest manipulatsioonidest ja pettustest. Kasum on selge siht, mille poole kapitalismi tingimustes püüelda, kuid alati ei jõuta selleni ausate võtetega. Raamatus võetakse järjepanu ette finantsturgude, turundus- ja kommunikatsioonivaldkonna pahupool, uuringute, arstide…

Meie reliikvia on pressivabadus

„Salajased paberid“ on mõjuv ja kohati kõhedust tekitav hoiatus, mis võib juhtuda, kui inimesed lasevad valitsusel ajakirjandusele suukorvi pähe panna.

Mängufilm „Salajased paberid“ („The Post“, USA 2017, 116 min), režissöör Steven Spielberg, stsenaristid Liz Hannah ja Josh Singer, operaator Janusz Kaminski, helilooja John Williams. Osades Tom Hanks,…

Lembitu pealuu on leitud!

Stsenaariumivisand olukorra puhuks, kui Sakala kuninga pealuu Poolast üles leitakse

Tartu rahu aastapäeval naaseb riiklikult rahastatud Eesti-Poola ühisekspeditsiooni uurimisrühm järjekordselt retkelt (vt ka „Indiana Jones ja kristallpealuu“), tuues kaasa korralikult viseeritud ja pitseeritud salapärase pruunika kasti (vt ka Werner Bergengrueni novell „Pea“).
Teekonda Valgast Tartusse palistab katkematu spaleer ja ehkki professor…

Meie igapäevane itk

„Itku“ rollilahendused köidavad hinge läbipaistvuse üürikestel viivudel, kui silmad ütlevad midagi enamat, salatumat kui sõnad.

Pärnu Endla „Itk“, autor Krzysztof Bizio, tõlkija Hendrik Lindepuu, lavastaja Madis Kalmet,
kunstnik Jaanus Laagriküll, valguskunstnik Margus Vaigur, helikujundajad Feliks Kütt ja Siim Rohtväli. Mängivad Karin Tammaru, Saara Nüganen ja Lii Tedre.…
Õhuvahedega romaan

Õhuvahedega romaan

Jan Kausi „Kompassi“ puhul on miniatuurromaani žanr andnud lihtsavõitu süžeega loo kirjapanemisel suurepärase tulemuse.

Pimeduse rüütli ja tema kannupoisi seiklused
Jorge Luis Borges 1963. aastal
Stefan Schäfer, Lich / Wikimedia Commons

Pimeduse rüütli ja tema kannupoisi seiklused

Vaadelgem Jorge Luis Borgese ja Alberto Mangueli lugemust ning imestagem, kuidas säärasest laiahaardelisusest võib sündida nõnda eriomane tervik.

Kas mineviku jäänuk või tänapäeva unelm?

Tartu Hiinalinna aiamaadel on elatud pool sajandit oma elu, kuid toimivat ja omapärast ökosüsteemi ootavad ees muutused.

Maria Kilgi näitus „Шанхай, viimane lennuk“ Tartu vaksalis kuni 7. IV.
Tartu raudteejaamas avatud Maria Kilgi näitus „Шанхай, viimane lennuk“ on keskendunud inimeste lugudele ning nende seosele Jaamamõisa taguse piirkonnaga, kohalikus kõnepruugis Shanghaiga.…
Armastuse köietants elu keerdkäigustikus

Armastuse köietants elu keerdkäigustikus

Eva Koff rõhutab oma romaanis „Sinine mägi“ inimese olemuse ja tema püüdluste sõltumatust ajast.

Kuningas on poolalasti
„Alati“ tundub, hoolimata tänapäeva maailmast, kuuluvatki 1940ndatesse, „1941“ pakub aga killurahet, milles lisatakse nalju järjest juurde selle asemel, et neid paremaks teha.

Kuningas on poolalasti

Isegi Steven Spielberg ei seisa automaatselt väljaspool kriitikat, kuigi ta on maailma kõigi aegade tulutoovaim režissöör ja teinud terve rea filmiklassikasse kuuluvaid filme.

Galeriide pingeväljad

Tallinn Art Space (TAS) säras tänavalaterna sõõris. Lasipuu juurest kostis tasast pruuskamist ja tõusis aurupahvakuid. Klassikud nosisid kaeramüslit. Impressaario Jaak Visnap, punane südamepadi revääril, talutas Marko Mäetamme paraadukse juurde. „TAS on volitatud teatama, et täna, 13. jaanuaril 2018. aastal toome kokku kunstnikud ja publiku,“ ütles impressaario.
Mõistukõned
Mäetamm oli ametis suhkrutüki vabastamisega…
Süütu – kas mitte ilmsüütu?!
Paldiskis on ingerisoomlaste sõjaaegse exoduse mälestuseks nimetatud tee.
Erakogu

Süütu – kas mitte ilmsüütu?!

Ingerisoomlaste ajalookogemus ning selle kajastamine kunstiteostes ja meedias Sulev Keeduse filmiloo „Süütu“ näitel

Usu, kuni see muutub kõigile tõelisuseks
„Väikeses jumalannas“ on laulu, tantsu, teksti, valguse ja video piirid sihilikult segased ja kattuvad.
Gabriela Liivamägi

Usu, kuni see muutub kõigile tõelisuseks

„Väike jumalanna” on nukkernaljakas, üdini liigutav lugu ning värskendavalt maagiline lavastus, mis mõjub Eesti Draamateatri laval rõõmustavalt uudselt.

Nüüdismeedia komplekssus
Indrek Ibrus: „Innovatiivsed peavad olema nii ajakirjandusjuhid kui meediapoliitika teostajad.“
Wikimedia Commons

Nüüdismeedia komplekssus

Indrek Ibrus: „Innovatiivne peab olema ka meediapoliitika – tuleb julgemalt mõelda, kuidas suunata osa ühismeedia kaudu Eestist lahkuvast reklaamirahast tagasi nii kultuuri kui ka kvaliteetajakirjandusse. “

Kompositsioon on muusikaõppe alus

Andrus Kallastu: „Kui inimesed ei saa ise muusikat luua ning nad surutakse tarbijateks, kaotavad nad asja vastu üldse huvi.“

Andrus Kallastu on vabakutseline helilooja ja dirigent. Ta on aktiivne kontserdikorraldaja ning mitme festivali ja kontserdisarja algataja ja eestvedaja, kunstiline juht ja produtsent. Alates 2003. aastast on ta Pärnu nüüdismuusika päevade…
Ivo Heinloo

Ivo Heinloo

Ivo Heinloo
on Klassikaraadio vastutav toimetaja. Ta on omandanud magistrikraadi kirjandus­teaduse alal.
Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbi­kukkumine?
Kõige suurem probleem kogu ühiskonnas on inimeste süvenemisvõime vähenemine ja pealiskaudsuse pealetung. Kultuuri ja lihtsakoelise meelelahutuse piir on hägustumas. Sellega seoses kannatab ka humanitaarharidus. Palju on räägitud sellest, et noorte kontakt klassikalise muusikaga…
Sirp