2017-36 (3656)

Üks roll

Tänaval sa teda ära ei tunne. Sonimüts peas, portfell käes, võib tegu olla ükskõik kellega. Mis sonimüts – tegelikult sa isegi ei tea, keda otsida, on ta mees või naine. Portfellis võib tal ka olla teab mis, soolaheeringas ja mitte 15 köidet omaenda „Kogutud teoseid“. Teinekord sõidab ta jalgrattaga mööda,…
Nooreks vananemise saladus*
Piia Ruber

Nooreks vananemise saladus*

Kui mõelda elujõule ja uutmoodi vananemisele, siis tuleb eluea pikenedes 90aastaseltki veel rokkida.

Argitraagika XII  – Vabastav vananemine
Kunagi ei ole hilja teha seda, mille tegemist sa naudid.
Piia Ruber

Argitraagika XII – Vabastav vananemine

Üks häda paljude seas, mis kipub tabama inimesi alates 40. eluaastast, on nooruslikkus. Teine selline, hullemgi, on lapselikkus. Öeldakse küll, et laps näeb maailma avatud pilguga, aga see, nagu te kõik teate, on täielik jama. Võta üks kuramuse laps ja püüa teda veenda, et maailm ei pea käima täpselt nii,…

Mõeldagu filosoofina, räägitagu talupojana

Kord, millega nõutakse selget väljendumist, on olemas, aga seda ei täideta.

Eesti esimese selge keele konverentsi puhul kirjutasid selle korraldajad 2013. aastal Keele Infolehes: „Sellega soovime tõmmata seadusandjate, riigiasutuste ja kohalike omavalitsuste tähelepanu eesti õigus- ja halduskeele olukorrale ning taotleda mõtteviisi muutust.“1 Täna peetakse teist, seekord selge…

Keelehooldekeskus 10

Kümme aastat tagasi andsid neli tippjuhti Tõnis Lukas, Alar Karis, Urmas Sutrop ja Urmas Kruuse oma allkirjaga ühiste kavatsuste protokollil märku, et hoolivad eesti keelest ja selle korrektsest kasutamisest. On oluline, et keelehooldekeskuse vormis koostöö suunati riigi ning kohalike omavalitsuste asutustele: just seal valmivad tekstid, mida loevad – sageli kohustuslikus korras! –…
Elagu vanadus!
Jesse Jones. Värisege, värisege! Ruumiinstallatsioon, 2017.
Pressifoto

Elagu vanadus!

Vanainimese kuvand on olnud pikka aega kõrgest kunstist välja tõrjutud, kuigi selle kaudu saab avada ka märksa laiemaid teemasid.

Uue eakuse rahvakogu

Edu tagavad „riigile ei maksa loota“ teadvustamine ja lahendusvariandid, kuidas teha edaspidi teistmoodi.

On 2017. aasta arvamusfestivali teise päeva õhtu, sajab ja lööb välku. Arutlevad parlamendierakondade juhid ning esimeseks aruteluteemaks on vanadus. Selle arutelu algus on paljulubav. Kõik osalejad ütlevad, et riigi pensionile nemad ei looda. Kõige tähtsamad poliitikud on…

Küsib/Vastab

Aili Künstler: Pakute asutustele selge keele koolitust. Milles see seisneb? Mille poolest erineb see keeleinstituudi muust keelekoolitusest?
Katrin Hallik ja Katre Kasemets, selge keele koolitajad: Eesti Keele Instituudi selge keele koolitus on mõeldud neile asutustele ja ettevõtetele, kel on soovi oma info edastada keeleliselt selgemalt ja kliendikesksemalt. Koolitusel õpitakse infosõnumeid koostama…
Vanadusele otsa vaadata on hirmutav
Meid kasvatatakse traditsiooni sees ja see on suur inimene, kes suudab neid murda.
Piia Ruber

Vanadusele otsa vaadata on hirmutav

Äkitselt toob elu su ette kiired muutused – ja sa oledki üks vanakuradi nõid, kes on oma seisukohtadega ees.

Võõrkeeled uues Eesti keelestrateegias

Viimased üheksa aastat on haridus- ja teadusministeerium „Eesti võõrkeelte strateegia 2009–2017“ kaudu edendanud võõrkeelte õppimist ja õpetamist eri haridusastmetel ning mitteformaalses õppes. Selle aastaga võõrkeelte strateegia lõpeb ning uues „Eesti keelestrateegias 2018–2027“ on võõrkeeli käsitletud eesti keelega koos. Eesti keele ja võõrkeelte teemade ühine käsitlemine lubab keeleteemadega seostatumalt toimetada ning…

Riigireformi kompamas

Kas riigireform aitab maha lõhkuda „silotornid“, kus ametkonnad on end aastate jooksul kindlustanud, nii et see häirib täitevvõimu tõhusat toimimist?

Kui proovida luua tervikpilti nähtusest, mida on juba mitme valitsuse tööplaanis nimetatud riigireformiks, siis tuleb vägisi meelde tuntud lugu pimedas toas elevandi kompamisest. Teame, et…
Dekadentsi tunnetuslikust tähtsusest
Erik Obermann ei tahtnud 1910. aastal tulla Pariisist tagasi kodumaale, sest ta ihkas viljelda seda, mida nüüd nimetame dekadentlikuks kunstiks. Erik Obermann. Daam ja Mefistofeles. Tušš, 1910. Tartu Kunstimuuseum.
Pressifoto

Dekadentsi tunnetuslikust tähtsusest

Kui nõustuda Friedelliga, et kõik uus paistab algul haige ja dekadentlik, siis võib oletada, et dekadentlik kultuurilaine tõi kodanlikult korralikku maailma esiotsa iiveldavalt palju uusi aistinguid.

Kulg nõrkuse, melanhoolia, jälkuse ja pessimismi vaimus

Pirjo Lyytikäinen ja Matthew Potolsky: „Dekadentlikke kirjanikke ei sidunud mitte ühine eesmärk, vaid tunne, et ollakse üleminekuaja muutuste keerises kultuurilises mõttes autsaiderid.“

Alljärgnev vestlus on ajendatud kahest kultuurisündmusest. 15. – 18. augus­tini toimus Tallinna ja Helsingi ülikooli ning ETA Underi ja Tuglase kirjanduskeskuse eestvedamisel rahvusvaheline konverents „Lõpumängud…

Staar staaritsemata

Elisabeth Moss: „Euroopas osatakse hinnata kunstilisi ja vastuolulisi filme.“

Elisabeth Mossist tulvab enesekindlust ja heatujulisust: valge kahisev kleit, lai naeratus ja energiline olek. „Punane vaip siin Cannes’is oli suurepärane. Ma arvan, et saan sellel järgmisel nädalal jälle jalutada,“ ennustab ta uljalt auhinda Ruben Östlundi filmile „Ruut“, kus ta mängib paaris…

Kaks Venust

Sirje Runge: „Minu elu mõte on muutumises. Puhastan ideid ja avardan ruumi, kus elan, võitlen oma hingelise ja vaimse vabaduse eest.“

Sirje Runge isikunäitus „Vana Venus“ on Hausis kuni 23. IX, sellega kaasneb 1960ndate naiskunstnike näitus „Noor Venus“.
Vana ja noore Venuse väljapanekul esinevad kunstnikud ei pärine küll Veenuselt…

Vana haljas vabadus

Tänapäeval ei panda enam imeks, kui 70. eluaastates inimesed rabavad tööd teha, ent 80. eluaastatesse jõudnud töörügajaid vaadatakse vaimustusega.

Kölni Wallraf-Richartzi muuseumi, mõnevõrra õõvastava naerugrimassiga „Autoportrees“ (umbes 1663) on Rembrandt kujutanud end õige vanana, kuigi ta oli siis alles 57aastane. Uuemal ajal, mil püütakse lahti muukida…
Retk ebamugavustsooni
Elisabeth Moss: „Ruben Östlundi huumor on halastamatu ja äärmiselt intelligentne. Tahaks piinlikkusest näo kinni katta – miks ma selle üle praegu naeran?“
Pressifoto

Retk ebamugavustsooni

Ruben Östlund: „Inimeste käitumine sõltub olukorrast ja asjaoludest. Üksikisikut ei saagi sellise käsitluse puhul õieti milleski süüdistada. “

Tunnetada oma aega ja tempot
„Tempo“ ei ole mõeldud otseselt lastele, ent oma elusa mängulisuse ja vahetu lavalise suhtlusega sobib see neile hästi.
Anastassia Semjonova

Tunnetada oma aega ja tempot

Zuga vaatleb tantsu, heli ja video abil tempot inimese sees ja väljaspool teda, võrrelduna ka looduslike rütmide ja tempoga igapäevases tehislikus elukeskkonnas.

Nii paljust veel

Luule ja filosoofia tundmine, võime oma mõtteid ja meeleseisundeid selgelt ning kujundlikult sõnastada peaks olema iga küpse kultuuri loomulik osa.

Inimesele, kes lahendab ristsõna – Eesti luuletaja, neli tähte –, ei meenu Rein Raud ilmselt esimeste hulgas. Peale luule seostub Rein Rauaga nii palju veel – mõnes mõttes on…

Vanemaks eaks rahaasjade planeerimine on ebamugav

Igal valikul on omad riskid, aga tsiteerides üht rahatarkuse koolitusel osalenut: „Kõige suurem risk on riske mitte võtta.“

Vananemisega on nagu surma ja maksudegagi – sellest ei pääse, paremal juhul õnnestub vaid veidi edasi lükata. Uutmoodi vananemisest on viimasel ajal palju räägitud, seda nii Eesti Koostöö Kogu eestveetavas…

Kommentaar – Miks ikkagi „Noor Venus“?

Väljapanekul „Noor Venus“ näidatakse Sirje Runge enda, aga ka Malle Leisi, Mari Roosvaldi, Mare Vindi, Aili Vindi, Vive Tolli, Evi Tihemetsa, Tiiu Pallo-Vaigu ja Naima Neidre nüüdseks rariteetseid töid.
Eesti naiskunst on ülimalt rikas, mitmekesine, see nimejada võiks jätkuda. Ega nende kunstnike tollase, 1960ndate ja 1970ndate loominguga priisata ole. Kunsti…

Globaalne ulme Helsingis

Soomes 75. Worldconil välja antud Hugo auhinnad näitavad, et ulmekirjandus on värske ja elujõuline. See teeb võimalikuks ka eesti ulmekirjanduse edu rahvusvahelisel areenil.

9. kuni 13. augustini peeti Helsingis World Science Fiction Convention ehk Worldcon. Tegemist on vanima rahvusvahelise ulme- ja fantaasiakirjanduse messiga: seda on peetud…

Melodija viimased päevad Baltimail

Aastatel 1985–1991 avaldas Melodija hämmastava hulga eksperimentaalset muusikat, muu hulgas Balti riikide iseseisvusliikumist toetavaid laule.

Nõukogude Liit oli üks maailma suuremaid plaaditurge. 1970ndatel ja 1980ndatel toodeti aastas peaaegu 200 miljonit heliplaati, mis asetab NSVLi plaadimüügi Ühendkuningriigi ja Lääne-Saksa­maaga samale pulgale. Aastas anti välja umbes 1200–1500 uut nimetust.
Muidugi oli Nõukogude plaaditööstus…

Mittemidagiütlemine ja mittemidagiolemine

Mängufilm „Tulbipalavik“ („Tulip Fever“, USA-Suurbritannia 2017, 107 min). Režissöör Justin Chadwick, operaator Eigil Bryld, stsenaristid Tom Stoppard ja Deborah Moggach. Osades Alicia Vikander, Dane DeHaan, Christoph Waltz, Holliday Grainger, Judi Dench, Cara Delevingne jt.
Aeg-ajalt on linateosed sunnitud koperdama läbi arvukate kontroll-linastuste, edasi lükatud esilinastuskuupäevade ning järeltootmisega seotud segaste asjaolude, et jõuda…

Kui süüst ja valust saab ressurss

Klassikalises mõttes lavastusi seekordsel SAALi biennaalil peaaegu ei olnudki ning nii mõnigi etendus viis publiku üleüldse teatrisaalist välja.

SAALi biennaal 15. – 27. VIII Tallinnas.
Augusti tantsufestivali mantlipärija SAALi biennaal mulle meeldib. Väikese väikluse korras meeldib mulle ausalt öeldes ka see, et minu alateadvust eksitav sõna „tants“ on festivali…

Vaikselt vananeda

Kui noorust ja tegusust ülistav avalik sõnum vanadust ei malda hinnata, siis meenutavad selle väärtust pilvi maalivad kunstnikud.

Kai Kaljo näitus „Vanadus@vabadus“ Vabaduse galeriis kuni 13. IX ja Annika Haasi, Elo Liivi ja Jekaterina Kultajeva näitus „Nägemise õpetus“ Tallinna Kunstihoone galeriis 29. VII – 3. IX.
Suvelõpu pealinnas oli teineteise…
Vikipeedia kui väljendusoskuse arendamise võimalus
Artikkel Johann Sebastian Bachist on hinnatud Vikipeedia heaks artikliks.

Vikipeedia kui väljendusoskuse arendamise võimalus

 
 
Paari aasta eest arutati tuliselt, kas ilukirja lihvimine on oma tähtsust minetamas.1 Avaldati arvamust, et olulisim on hoopis loetav käekiri. Pakuti välja, et üks kirjatehnika hindamiskriteeriume võiks koolis olla näiteks see, kas pinginaaber saab kaaslase tekstist aru või mitte.2 Enamasti otsustatakse ka teksti sisu üle eelkõige selle järgi, kas loetu…
Eesti keele süntaks

Eesti keele süntaks

Tartu Ülikooli Kirjastuse sarjas „Eesti keele varamu“ on ilmunud kolmas raamat, kollektiivne monograafia „Eesti keele süntaks“, kõigi aegade ulatuslikem ülevaade eesti keele lause­ehitusest (924 lk). Peamiselt kirjaliku eesti keele lauseehituse deskriptiivses uurimuslikus tervikkäsitluses on kirjeldatud eesti keelt sellisena, nagu seda tegelikult kasutatakse. Raamatu autorid on Mati Erelt, Tiit Hennoste, Liina Lindström,…
Sirp